Tip redakcii
 

Deti si najčastejšie ublížia doma: Je to u vás bezpečné?

Po kuchyni je kúpeľňa druhý z najnebezpečnejších priestorov. Toľko lákavých flaštičiek a predmetov pokope nie je asi nikde.

14. novembra 2012, 12:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Shutterstock

Predsieň, šatník

Dobre si rozmyslite, čo necháte na chodbe. Kabelka vašej kamarátky môže byť síce pre malého detektíva fascinujúca, ale ak ochutná jej lieky či baštrnguje ostrým pilníkom, to už veselé byť nemusí. V predsieni veci odkladajte do skriniek alebo zaveste vysoko z dosahu detí. Aj zdanlivo nevinná igelitka natiahnutá na hlavu môže spôsobiť zadusenie, dáždnik vypichnúť oko…

Kuchyňa

Najnebezpečnejšie miesto bytu! Sú tam horúce a vrelé, ostré a pichľavé predmety, voda, elektrina, zásuvky plné „vražedných“ predmetov. Práve tu je určite vhodné používať ohrádku. Riziku obarenia a popálenia predchádzajte tým, že budete variť len na zadných platniach a horákoch, rúčky hrncov otočte vždy k stene. Rúru aj platne zabezpečte ochrannými krytom a nikdy nedávajte horúce veci ani na okraj stola. Radšej prechodne nepoužívajte obrus, krorý by dieťa mohlo potiahnuť. Dvierka na linke zabezpečte tak, aby sa nemohlo dostať k potravinám, čistiacim prostriedkom či nožom. Nebezpečné môžu byť aj smeti, pozor na odpadkový kôš. Podľa štatistík je najnebezpečnejšia varná kanvica, na druhom mieste je rúra a na treťom varná doska. Nielen pre kuchyňu, ale pre všetky miestnosti v byte platí pravidlo – neumiestňujte stoličky blízko k nábytku! A ešte jedna rada – nepite horúci nápoj, ak máte dieťa v lone, a nemanipulujte s horúcimi hrncami, ak sa motá kdesi nablízku.

Obývačka

Najmä pre koncentráciu elektroniky treba myslieť na zabezpečenie každej elektrickej zásuvky ochrannými krytmi, odpratanie káblov a šnúr pod koberec či ich upevnenie k stene. Potenciálnym nebezpečenstvom sú lampy, ktoré môže krpec na seba prevrátiť a popáliť sa. V obývačke je zväčša viac nábytku, a teda aj rohov, ktoré môžu spôsobiť pri obyčajnom páde škaredé zranenia hlavy. Aj tu pomôžu krytky, ale aj poistky proti otvoreniu nábytkových dvierok a zásuviek, obsahujúcich veľa neprebádaných supervecičiek. Vázy, sošky či rozbitné veci dajte čo najvyššie či mimo zorného uhla drobca. Ak máte v dome kozub, dajte predeň ochrannú mriežku, ale ani tak pri ňom dieťa nenechajte samo. Rastliny, v kvetináči i vo váze, môžu byť tiež nebezpečné, keď sa prieskumník rozhodne niektoré ochutnať! A opäť malá rada – vhodnejší ako pevná linka je mobil, lebo počas telefonovania z „pevnej“ nemôžete sledovať, čo vaše dieťa robí, ak je vo vedľajšej miestnosti.

Spálňa

Keď už skončíte so „zamrežovanou“ postieľkou a dieťa začne spávať na normálnej posteli, určite uprednostnite obyčajnú pred poschodovou. Aj na obyčajnej zo začiatku radšej upevnite ochranný bok, ktorý zabráni pádu.Lepšie ako perie sú protialergické vankúše, lebo deti rady obhryzkávajú končeky vankúšov a pri perí hrozí vdýchnutie.

Kúpeľňa

Parfumy, odlakovače, krémy, manikúra, ale hlavne lieky, pracie prášky, aviváže a vôbec chemikálie musia byť buď tak vysoko, že sa tam dieťa na sto percent nedostane, alebo v uzamknutej skrinke.

Detská izba

Okrem automatického použitia krytiek na prípadné ostré hrany nábytku dbajte na to, aby malo vaše dieťa hračky vhodné k jeho veku. Šikovné prstíky totiž dokážu rozobrať kadečo a prehltnutiu či vdýchnutiu malej súčiastky nemusíte zabrániť. Ak máte spoločnú detskú aj pre staršie dieťa, jeho veci, ktoré ešte nie sú vhodné pre menšieho súrodenca, by mali byť uložené mimo dosahu.

Schody

Aj jeden schodík môže byť životunebezpečný! Kúpte zamykateľnú bránku. Ale pozor, keď dieťa narastie, môže na ňu vyliezť. Ešte horšia situácia nastane, ak strčí hlavu medzi mreže a nevie ju vytiahnuť. Ak ide po schodoch, nikdy ho nenechajte schádzať dolu samo.

Okná a dvere

Sú deti, ktoré vôbec nemajú rešpekt pred výškami. Na zabezpečení okien by ste preto určite nemali šetriť. Aj keď si nepripúšťate, že by váš potomok mohol ostať sám pri okne, radšej majte všade, kde zvyknete vetrať, zarážky udržujúce len úzku medzeru. Vchodové i balkónové dvere zaisťujte, kľúče z dverí v byte vytiahnite, aby sa krpec nezamkol napríklad na WC.

Autor: Mamina/ Renáta Ďurišová

video

 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?