Tip redakcii
 

Deti si najčastejšie ublížia doma: Je to u vás bezpečné?

Po kuchyni je kúpeľňa druhý z najnebezpečnejších priestorov. Toľko lákavých flaštičiek a predmetov pokope nie je asi nikde.

14. novembra 2012, 12:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Shutterstock

Predsieň, šatník

Dobre si rozmyslite, čo necháte na chodbe. Kabelka vašej kamarátky môže byť síce pre malého detektíva fascinujúca, ale ak ochutná jej lieky či baštrnguje ostrým pilníkom, to už veselé byť nemusí. V predsieni veci odkladajte do skriniek alebo zaveste vysoko z dosahu detí. Aj zdanlivo nevinná igelitka natiahnutá na hlavu môže spôsobiť zadusenie, dáždnik vypichnúť oko…

Kuchyňa

Najnebezpečnejšie miesto bytu! Sú tam horúce a vrelé, ostré a pichľavé predmety, voda, elektrina, zásuvky plné „vražedných“ predmetov. Práve tu je určite vhodné používať ohrádku. Riziku obarenia a popálenia predchádzajte tým, že budete variť len na zadných platniach a horákoch, rúčky hrncov otočte vždy k stene. Rúru aj platne zabezpečte ochrannými krytom a nikdy nedávajte horúce veci ani na okraj stola. Radšej prechodne nepoužívajte obrus, krorý by dieťa mohlo potiahnuť. Dvierka na linke zabezpečte tak, aby sa nemohlo dostať k potravinám, čistiacim prostriedkom či nožom. Nebezpečné môžu byť aj smeti, pozor na odpadkový kôš. Podľa štatistík je najnebezpečnejšia varná kanvica, na druhom mieste je rúra a na treťom varná doska. Nielen pre kuchyňu, ale pre všetky miestnosti v byte platí pravidlo – neumiestňujte stoličky blízko k nábytku! A ešte jedna rada – nepite horúci nápoj, ak máte dieťa v lone, a nemanipulujte s horúcimi hrncami, ak sa motá kdesi nablízku.

Obývačka

Najmä pre koncentráciu elektroniky treba myslieť na zabezpečenie každej elektrickej zásuvky ochrannými krytmi, odpratanie káblov a šnúr pod koberec či ich upevnenie k stene. Potenciálnym nebezpečenstvom sú lampy, ktoré môže krpec na seba prevrátiť a popáliť sa. V obývačke je zväčša viac nábytku, a teda aj rohov, ktoré môžu spôsobiť pri obyčajnom páde škaredé zranenia hlavy. Aj tu pomôžu krytky, ale aj poistky proti otvoreniu nábytkových dvierok a zásuviek, obsahujúcich veľa neprebádaných supervecičiek. Vázy, sošky či rozbitné veci dajte čo najvyššie či mimo zorného uhla drobca. Ak máte v dome kozub, dajte predeň ochrannú mriežku, ale ani tak pri ňom dieťa nenechajte samo. Rastliny, v kvetináči i vo váze, môžu byť tiež nebezpečné, keď sa prieskumník rozhodne niektoré ochutnať! A opäť malá rada – vhodnejší ako pevná linka je mobil, lebo počas telefonovania z „pevnej“ nemôžete sledovať, čo vaše dieťa robí, ak je vo vedľajšej miestnosti.

Spálňa

Keď už skončíte so „zamrežovanou“ postieľkou a dieťa začne spávať na normálnej posteli, určite uprednostnite obyčajnú pred poschodovou. Aj na obyčajnej zo začiatku radšej upevnite ochranný bok, ktorý zabráni pádu.Lepšie ako perie sú protialergické vankúše, lebo deti rady obhryzkávajú končeky vankúšov a pri perí hrozí vdýchnutie.

Kúpeľňa

Parfumy, odlakovače, krémy, manikúra, ale hlavne lieky, pracie prášky, aviváže a vôbec chemikálie musia byť buď tak vysoko, že sa tam dieťa na sto percent nedostane, alebo v uzamknutej skrinke.

Detská izba

Okrem automatického použitia krytiek na prípadné ostré hrany nábytku dbajte na to, aby malo vaše dieťa hračky vhodné k jeho veku. Šikovné prstíky totiž dokážu rozobrať kadečo a prehltnutiu či vdýchnutiu malej súčiastky nemusíte zabrániť. Ak máte spoločnú detskú aj pre staršie dieťa, jeho veci, ktoré ešte nie sú vhodné pre menšieho súrodenca, by mali byť uložené mimo dosahu.

Schody

Aj jeden schodík môže byť životunebezpečný! Kúpte zamykateľnú bránku. Ale pozor, keď dieťa narastie, môže na ňu vyliezť. Ešte horšia situácia nastane, ak strčí hlavu medzi mreže a nevie ju vytiahnuť. Ak ide po schodoch, nikdy ho nenechajte schádzať dolu samo.

Okná a dvere

Sú deti, ktoré vôbec nemajú rešpekt pred výškami. Na zabezpečení okien by ste preto určite nemali šetriť. Aj keď si nepripúšťate, že by váš potomok mohol ostať sám pri okne, radšej majte všade, kde zvyknete vetrať, zarážky udržujúce len úzku medzeru. Vchodové i balkónové dvere zaisťujte, kľúče z dverí v byte vytiahnite, aby sa krpec nezamkol napríklad na WC.

Autor: Mamina/ Renáta Ďurišová
 


 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?