Tip redakcii
 

Je vaše dieťa závislé od internetu?

Ako mám dohovoriť svojmu 12-ročnému synovi, ktorý presedí za počítačom niekoľko hodín, nechce mi pomôcť v domácnosti a na všetko mi odpovedá „potom, neskôr“? Stále četuje s kamarátmi. Keď mu to zakazujem a pohrozím, že prestanem platiť internet, tak chvíľu seká dobrotu. Na druhej strane, nemá záujem ísť s kamarátmi von. Je hrozné, ako sú decká očarené sociálnymi sieťami! Iva, Bratislava

09. apríla 2012, 09:00

Radí Monika Gregussová, psychologička, OZ eSlovensko

V prvom rade by som vás chcela upokojiť, s vaším synom je všetko v poriadku. Iba prichádza do puberty. V tomto veku je prirodzené, že sa začína búriť proti vašim príkazom, chce robiť veci viac podľa seba, chce byť tam, kde sú všetci jeho kamaráti. Platí, že čím sú deti staršie, tým menej u nich niečo dosiahneme dohováraním, prikazovaním, zakazovaním, trestami. Na chvíľu zaúčinkuje snaha vyhovieť rodičovi alebo strach, ale skutočná zmena správania nenastane, pretože sa s ňou dieťa nestotožnilo.

Oveľa viac dosiahnete, keď sa so svojím synom porozprávate a dáte mu pocítiť, že ho vnímate ako zodpovedného a spoľahlivého, že mu dôverujete. Nechajte ho viac rozhodovať o sebe samom, o tom, ako chce tráviť svoj voľný čas a ako si zadelí svoje povinnosti, rovnako, ako rozhodujete vy o svojom voľnom čase. Je však úplne v poriadku, keď od neho požadujete, aby sa podieľal na spoločnom chode domácnosti.

Virtuálny svet realitou

Pre nás dospelých býva niekedy ťažké porozumieť tomu, prečo sú internet a sociálne siete pre deti také lákavé. My totiž používame internet ináč, prečítame si správy, zisťujeme informácie, píšeme e-maily, medzi virtuálnym a reálnym svetom je jasná hranica. Deti, ktoré už vyrastali v dobe, ktorej súčasťou je internet, to vnímajú ináč. Pre nich je to jeden svet, ďalšie miesto na trávenie voľného času. Aj v tom reálnom, aj v tom virtuálnom sa stretávajú s kamarátmi, hrajú sa spolu, vytvárajú nové veci, klebetia alebo sa dôverne rozprávajú. Ísť von, na ulicu? Podľa nich zbytočné, keď tam aj tak nikto nie je.

Ulica v súčasnosti stratila svoj význam ako miesto stretávania. Niekedy dávno sa ľudia viac navštevovali, ale ako sa zväčšovali vzdialenosti medzi príbuznými, kontakt nám začali sprostredkovávať nové technológie, najprv telefón, teraz internet. Váš syn sa neuzatvára pred ľuďmi, naopak, chce byť v kontakte s kamarátmi nielen v škole. Len si vyberá iný spôsob a priestor na komunikáciu, než by ste použili vy. Sociálne siete a četovanie sú síce lákavé, ale váš syn určite vie, že skutočné stretnutia nenahradia.

Varovné signály

Na odborníka sa obráťte vtedy, keď sa pre dieťa činnosť na počítači a internete stane závislosťou. Tá má rovnaké príznaky ako závislosť od návykových látok: dieťa už neprejavuje záujem o nič iné, len o to, ako sa dostať k svojej obľúbenej činnosti a ak ju nemá, tak sa u neho prejavujú abstinenčné príznaky. Prestáva chodiť do školy, nevenuje sa žiadnym iným aktivitám, nezáleží mu na rodine ani na kamarátoch, pri počítači zabúda aj jesť, piť alebo spať. Ak sa nemôže dostať k počítaču, je podráždené, agresívne, nedokáže myslieť na nič iné. Dostáva sa pre to do konfliktov s okolím, klame ľuďom okolo seba a aj keď sa za svoje správanie hanbí, nedokáže s ním prestať.

Autor: Báječná žena
 


 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?