Tip redakcii
 

Kamarátstvo v práci prospieva psychike, výkonu i kariére

Ak sa s kolegyňami skamarátite, bude sa vám pracovať lepšie. Dokonca vás v skvelom kolektíve čaká podľa odborníkov rýchlejší kariérny postup!

08. októbra 2012, 09:25
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Poznáte ten strašný pocit, keď sa vrátite z perfektnej letnej dovolenky a hneď po tom, ako vyjdete z letiskovej haly, vás ovanie riadna zima a na privítanie šliapnete do psieho...? No nechajme to tak. Nie je to nič príjemné a dokonca vás môže chytiť aj menšia depka, že už ste opäť doma. Ešte horšie však je, keď sa na druhý deň musíte vrátiť do práce. Či ju už máte radi, alebo nie, taká práca môže byť pre organizmus obrovský šok. Desať dní ste vstávali o desiatej, ležérne sa odťapkali k plným švédskym stolom a vyvalili sa hore bruchom na pláži. A potom ste nerobili NIČ. Len ste sa váľali, oddychovali, chlipkali miešané drinky – jednoducho pohoda.

Poď na cigu!

Po návrate do krutej reality si ledva stihnete ráno odhryznúť z rožka v gumenej úprave. Uviaznete v zápche, šéf vás privíta v štýle: „Tak už ste si dováľali šunky, kým sme my makali?“ a vy máte chuť sa teleportovať späť na pláž a poriadne sa zakopať. Zlepšiť náladu vám môže jediné – kolegovia. Nie závistlivci, ktorí vás budú týždeň podpichovať, že vám tie švédske stoly predsa len pridali na objeme, a dusiť sa nadšením, keď sa začnete šúpať. Máme na mysli kolegov, ktorých si skrátka musíte zamilovať. Podľa novej štúdie sa až 40 percent Slovákov stretáva so svojím spolupracovníkom aj vo voľnom čase. Tretina zamestnaných má dokonca svojho kolegu za najlepšieho priateľa.

My v EMME si nosíme z každej dovolenky malé darčeky. Niežeby sme museli, ale chceme. Stačí malá drobnosť, no tešíme sa z toho zakaždým ako malé deti. Keď sa jedna z nás vráti zo zahraničia, neexistuje, aby sme ju nevytiahli na obed a nevymámili z nej všetky viac či menej pikantné podrobnosti. Samozrejme, naše debaty väčšinou skĺznu aj do pracovnej roviny. Veď keď spolu robíte, nemôžete si zakázať „robotizovať“. To však podľa psychológov vôbec nie je zlé.

Priznám sa, neznášam kancelárie. Rozčuľujú ma už pracovné stoly a kancelárske stoličky. No ak sa na nej vrtí kolegynka Monika, ktorá sa neprestane usmievať ani na sekundu, hneď je ten pohľad príjemnejší. A keď za mnou dobehne Barbora a zavelí: „Poď na cigu!“ – je mi jasné, že sa dozviem novinky z jej nabitého života a celú cestu vo výťahu sa budem rehotať. V momente, keď Broňa vytiahne z tašky nádherný cinkajúci náramok, ktorý vyrobila špeciálne pre mňa, nevadí mi nič. Áno, mám obrovské šťastie. Uvedomujem si, že u nás sú vzťahy, takpovediac, nadštandardné. Po robote chodíme na kávu, do Viedne na suši, na grilovačky a len vďaka Monike som prežila ozaj nezabudnuteľné majstrovstvá sveta v hokeji, keď som stratila topánku a vôbec mi to neprekážalo. Ak to máte podobne, gratulujem.

Podľa psychológov z Dortmundskej univerzity je prepojenie práce a súkromia čoraz bežnejším trendom. A aj logickým. Veď kde inde si máme hľadať priateľov, ak nie tam, kde trávime najviac času?

Spolu, lepšie

Poznáte teda pocit, keď sa vám síce nechce vstať, radšej by ste boli niekde pri vode, no keď si spomeniete, že dnes má váš kolega narodeniny a pôjdete to po robote trošku osláviť, hneď ide práca rýchlejšie. Kajúcne priznávam, že počas dňa veľa času preklebetíme. No keď si zavelíme: odpájame sa! – je to signál, že bude ticho, pokým každá nenapíše článok. Vtedy tvorím ako drak. Baby ma totiž nabíjajú pozitívnou energiou a dávajú mi inšpiráciu. Vážne. A že si nevymýšľam, dokazujú aj štatistiky.

Podľa viacerých výskumov kamarátske vzťahy na pracovisku zlepšujú naše výkony až o osemdesiat percent, čo nie je maličkosť. Vedci z Gallupovho inštitútu tvrdia, že tím, ktorý sa navzájom dobre pozná, komunikuje oveľa efektívnejšie. Vzniká menej nedorozumení a úprimnejšia komunikácia. A je pre nadriadených niečo pozitívnejšie, ako keď maká na jednej úlohe celý tím spoločne? Bez zbytočnej závisti, s cieľom odovzdať čo najlepšiu prácu? Ak si rozumiete, ste oveľa kreatívnejší. Verím, že na našej EMME to vidno.

Preberieme všetko

Zabijakom kancelárskych priateľstiev je povýšenie niektorej z priateliek. Vtedy sa musí tá menej ocenená vyrovnať s otázkou, prečo sa šéfkou nestala ona. Priateľka, ktorú posunuli vo firemnej hierarchii o pár stupňov vyššie, je zasa vystavená dileme, čo všetko si z nových informácií nechať len pre seba a ako dokázať kamarátku neuprednostňovať pred ostatnými. V každom prípade, občas stačí ukázať kolegom, že ich nevnímate len ako zvädnutý fikus v rohu. Ak sa na nich „tešíte“ ako na smrť, možno je chyba len v komunikácii. Skúste sa viac zaujímať, čo majú nové. Nielen o to, či im hapruje počítač. Ak v nedeľu napečiete celý plech ríbezľovej bublaniny a niečo vám z nej ostane, možno by si čerstvo rozvedený kolega ráno pri káve kúsok dal.

Mám kamarátku, ktorá stále narieka, ako ju odporná, škriekajúca a upotená veľká megera, ktorá si hovorí kolegyňa, opäť „udala“ šéfovi, že bola chvíľku na sociálnej sieti. Koláč jej dať nechce ani za svet, ale vraj ľady skúsi prelomiť na firemnom večierku. Držím jej palce. Kolegovia by sa mali navzájom podržať a nie si podrážať nohy. Ak spolu aspoň občas trávite aj voľný čas, vážne vás to spojí. My ho spolu trávime toľko, že nás to zlepilo. A verte nám, že niektoré články spolu vymyslíme v tej najmenej pracovnej chvíli...

Autor: Emma/Naďa Uličná

video

 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?