Dátum: Nedeľa 22.01.2017 Dnes oslavuje:

Zora Zajtra: Miloš

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Kedy začať u detí s cudzími jazykmi?

Zdroj: Báječná žena 17. januára 2012, 09:00

V mojom okolí chodí veľa trojročných detí na kurz angličtiny. Mne sa to zdá ako zbytočné zaťažovanie detí, ktoré by sa mali radšej hrať. Nie je to aj trocha skoro, veď už v základnej škole sa budú učiť cudzie jazyky? Eva, Bratislava

Radí Radí Marcel Kubinský, špeciálny pedagóg, riaditeľ Súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva, Vysoké Tatry 

Súčasným trendom je začínať s výučbou cudzieho jazyka čo najskôr, pretože dieťa je schopné prijímať formou hry veľmi veľa informácií, teda aj iný jazyk. Niektoré jazykové školy pre deti začínajú už od troch mesiacov veku dieťaťa. Dnes nie je zriedkavé, ak dieťa žije v bilingválnej rodine. Má možnosť učiť sa dva jazyky naraz, je to preň určite výhoda. Od oboch rodičov pri bežnej komunikácii dostáva základy pre výslovnosť hlások, ktoré sú potrebné pre tvorbu slov v jednotlivých jazykoch. Je síce pravda, že zvyčajne takéto deti začínajú rozprávať neskôr ako deti z rodiny, kde sa rozpráva len jedným jazykom, ale rozumejú a komunikujú oboma jazykmi bez ťažkostí.

Koľko jazykov vieš, ...

V niektorých materských školách vyučujú cudzí, napríklad anglický jazyk od tretieho roka, čo je veľmi pozitívne, hlavne ak si uvedomíte, že v dnešnej globalizovanej dobe je nevyhnutné ovládať okrem materinského aspoň jeden jazyk cudzí. Nesmiete brať túto formu učenia ako záťaž, pretože to deti veľmi nezaťažuje, veď si nemusia robiť domáce úlohy, učiť sa slovíčka, nie sú skúšané, vo väčšine prípadov ide len o zábavu, pri ktorej sa môžu niečo naučiť.

Deti túto formu výučby robia rady a tešia sa na to, že sa môžu pochváliť niečím, čo iní, napríklad aj dospelí v ich okolí, nevedia. Nie v každom meste či dedine, nie v každej materskej škole sa deti majú možnosť učiť angličtinu. Ak taká možnosť existuje a rodičia nemajú problém to fi nančne zvládnuť, je to určite prínos. Ak nie, neostáva nič iné, len počkať na prechod do základnej školy. Prechod z materskej do základnej školy je však pre niektoré detičky veľmi ťažký a trvá im dlhý čas, kým si na nové prostredie zvyknú. Ak k tomu pribudne aj nový, pre dieťa neznámy cudzí jazyk, môže to všetko dieťaťu robiť problémy. 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!