Tip redakcii
 

Kedy začať u detí s cudzími jazykmi?

V mojom okolí chodí veľa trojročných detí na kurz angličtiny. Mne sa to zdá ako zbytočné zaťažovanie detí, ktoré by sa mali radšej hrať. Nie je to aj trocha skoro, veď už v základnej škole sa budú učiť cudzie jazyky? Eva, Bratislava

17. januára 2012, 09:00

Radí Radí Marcel Kubinský, špeciálny pedagóg, riaditeľ Súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva, Vysoké Tatry 

Súčasným trendom je začínať s výučbou cudzieho jazyka čo najskôr, pretože dieťa je schopné prijímať formou hry veľmi veľa informácií, teda aj iný jazyk. Niektoré jazykové školy pre deti začínajú už od troch mesiacov veku dieťaťa. Dnes nie je zriedkavé, ak dieťa žije v bilingválnej rodine. Má možnosť učiť sa dva jazyky naraz, je to preň určite výhoda. Od oboch rodičov pri bežnej komunikácii dostáva základy pre výslovnosť hlások, ktoré sú potrebné pre tvorbu slov v jednotlivých jazykoch. Je síce pravda, že zvyčajne takéto deti začínajú rozprávať neskôr ako deti z rodiny, kde sa rozpráva len jedným jazykom, ale rozumejú a komunikujú oboma jazykmi bez ťažkostí.

Koľko jazykov vieš, ...

V niektorých materských školách vyučujú cudzí, napríklad anglický jazyk od tretieho roka, čo je veľmi pozitívne, hlavne ak si uvedomíte, že v dnešnej globalizovanej dobe je nevyhnutné ovládať okrem materinského aspoň jeden jazyk cudzí. Nesmiete brať túto formu učenia ako záťaž, pretože to deti veľmi nezaťažuje, veď si nemusia robiť domáce úlohy, učiť sa slovíčka, nie sú skúšané, vo väčšine prípadov ide len o zábavu, pri ktorej sa môžu niečo naučiť.

Deti túto formu výučby robia rady a tešia sa na to, že sa môžu pochváliť niečím, čo iní, napríklad aj dospelí v ich okolí, nevedia. Nie v každom meste či dedine, nie v každej materskej škole sa deti majú možnosť učiť angličtinu. Ak taká možnosť existuje a rodičia nemajú problém to fi nančne zvládnuť, je to určite prínos. Ak nie, neostáva nič iné, len počkať na prechod do základnej školy. Prechod z materskej do základnej školy je však pre niektoré detičky veľmi ťažký a trvá im dlhý čas, kým si na nové prostredie zvyknú. Ak k tomu pribudne aj nový, pre dieťa neznámy cudzí jazyk, môže to všetko dieťaťu robiť problémy.

Autor: Báječná žena
 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?