Tip redakcii
 

Kto určí hodnotu nehnuteľnosti?

Dnes vám poradí notár Peter Danczi, člen Notárskej komory SR.

18. októbra 2010, 10:32

Autor: profimedia.sk

Podľa akého zákona notárske úrady vyžadujú pri dedičskom konaní určenie trhovej hodnoty nehnuteľnosti od realitných kancelárií alebo znalcov, ktorí tieto služby spoplatňujú, keď viem, že zo zákona to nevyplýva a stačí dohoda dedičov? Ako sa má postupovať, aby bolo všetko v literách zákona, a kedy je už konanie v rozpore so zákonom?
Ivan, Zvolen

Ak sa dedičia dohodnú na všeobecnej cene majetku, obvykle nie je v dedičskom konaní nutné predkladať znalecké posudky na určenie tejto ceny. Ale keďže notár má pôsobiť vždy preventívne a svojím postavením a činnosťou musí predchádzať sporom a dbať na usporiadanie vzťahov, v niektorých prípadoch je s prihliadnutím na budúce možné spory namieste, aby si zabezpečil aj ďalšie dôkazy potrebné na určenie tejto ceny. Vo väčšine prípadov však na určenie ceny postačuje dohoda dedičov.

Koľko to stojí

Odmeňovanie znalcov upravuje vyhláška ministerstva spravodlivosti. Za jeden posudok na byt zaplatíte priemerne od 100 do 160 €, za rodinný dom od 170 € do 350 €. Cena závisí od veľkosti nehnuteľnosti, ale aj od konkrétnej dohody so znalcom. Čo vplýva na cenu nehnuteľností Znalec porovnáva dopyt po rovnakom type nehnuteľnosti v konkrétnej lokalite. Zaváži aj to, ak bývate v centre mesta, kde sú domy a byty zvyčajne drahšie ako na jeho periférii. Dôležitou súčasťou posudzovania je aj technický stav nehnuteľnosti. Udržiavaný dom je drahší ako objekt, ktorý vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu. Na cenu bytu alebo domu vplýva aj jeho dispozičné riešenie. Čím lepšie máte rozmiestnené miestnosti a nemáte prebytok chodieb či iných nevyužitých priestorov, tým je cena nehnuteľnosti vyššia. Dôležité je, či ide o dom v radovej zástavbe, alebo samostatne stojaci dom. Cenu stavby však ovplyvňujú aj iné faktory, napríklad počet pracovných príležitostí v danej lokalite a možnosti na zábavu a oddych.

Teplejší je drahší

Bývate na severnej alebo južnej strane? Aj to vplýva na cenu bytu, ktorý si dáte oceniť. Vyššie hodnotená je stavba orientovaná na juh, na jej cenu vplýva aj terén, kde nehnuteľnosť stojí. Svahovitý cenu znižuje. Znalec dokonca posudzuje, či sú v blízkosti stavby vybudované inžinierske siete, na cenu nehnuteľnosti vplýva aj blízkosť dopravy počnúc dostupnou miestnou hromadnou dopravou, ak v predávanej lokalite existuje, až po železničnú či autobusovú stanicu. Veľa spojov zvyšuje cenu domu alebo bytu.

Autor: Báječná žena

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Kto určí hodnotu nehnuteľnosti?
Báječná žena