Dátum: Sobota 21.01.2017 Dnes oslavuje:

Vincent Zajtra: Zora

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Kto určí hodnotu nehnuteľnosti?

Zdroj: Báječná žena 18. októbra 2010, 10:32
Foto: profimedia.sk

Dnes vám poradí notár Peter Danczi, člen Notárskej komory SR.

Podľa akého zákona notárske úrady vyžadujú pri dedičskom konaní určenie trhovej hodnoty nehnuteľnosti od realitných kancelárií alebo znalcov, ktorí tieto služby spoplatňujú, keď viem, že zo zákona to nevyplýva a stačí dohoda dedičov? Ako sa má postupovať, aby bolo všetko v literách zákona, a kedy je už konanie v rozpore so zákonom?
Ivan, Zvolen

Ak sa dedičia dohodnú na všeobecnej cene majetku, obvykle nie je v dedičskom konaní nutné predkladať znalecké posudky na určenie tejto ceny. Ale keďže notár má pôsobiť vždy preventívne a svojím postavením a činnosťou musí predchádzať sporom a dbať na usporiadanie vzťahov, v niektorých prípadoch je s prihliadnutím na budúce možné spory namieste, aby si zabezpečil aj ďalšie dôkazy potrebné na určenie tejto ceny. Vo väčšine prípadov však na určenie ceny postačuje dohoda dedičov.

Koľko to stojí

Odmeňovanie znalcov upravuje vyhláška ministerstva spravodlivosti. Za jeden posudok na byt zaplatíte priemerne od 100 do 160 €, za rodinný dom od 170 € do 350 €. Cena závisí od veľkosti nehnuteľnosti, ale aj od konkrétnej dohody so znalcom. Čo vplýva na cenu nehnuteľností Znalec porovnáva dopyt po rovnakom type nehnuteľnosti v konkrétnej lokalite. Zaváži aj to, ak bývate v centre mesta, kde sú domy a byty zvyčajne drahšie ako na jeho periférii. Dôležitou súčasťou posudzovania je aj technický stav nehnuteľnosti. Udržiavaný dom je drahší ako objekt, ktorý vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu. Na cenu bytu alebo domu vplýva aj jeho dispozičné riešenie. Čím lepšie máte rozmiestnené miestnosti a nemáte prebytok chodieb či iných nevyužitých priestorov, tým je cena nehnuteľnosti vyššia. Dôležité je, či ide o dom v radovej zástavbe, alebo samostatne stojaci dom. Cenu stavby však ovplyvňujú aj iné faktory, napríklad počet pracovných príležitostí v danej lokalite a možnosti na zábavu a oddych.

Teplejší je drahší

Bývate na severnej alebo južnej strane? Aj to vplýva na cenu bytu, ktorý si dáte oceniť. Vyššie hodnotená je stavba orientovaná na juh, na jej cenu vplýva aj terén, kde nehnuteľnosť stojí. Svahovitý cenu znižuje. Znalec dokonca posudzuje, či sú v blízkosti stavby vybudované inžinierske siete, na cenu nehnuteľnosti vplýva aj blízkosť dopravy počnúc dostupnou miestnou hromadnou dopravou, ak v predávanej lokalite existuje, až po železničnú či autobusovú stanicu. Veľa spojov zvyšuje cenu domu alebo bytu. 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!