Tip redakcii
 

Mama servis: Akú stravu dávať počas choroby

Chcela by som sa opýtať, ako a čím kŕmiť dieťa, prípadne aký pitný režim dodržiavať pri bežných jesenných ochoreniach ako prechladnutie, viróza, chrípka a podobne. Niekde sa odporúča nechať dieťa nejaký čas aj bez jedla, ak ho odmieta, teda mierna hladovka... Linda, Bratislava

11. novembra 2012, 09:00
Ilustračné foto

Ilustračné foto

Autor: Profimedia.sk

Radí Ludmila Eleková, lekárka, ordinácia klasickej homeopatie, celostnej medicíny a poradenstva o životnom štýle, Praha

Postupujte tak, aby strava nenarúšala liečebný proces. Chuť na jedlo sa počas choroby zhoršuje, niekedy aj celkom chýba. Je to logické, pretože telo pri trávení spotrebúva veľa energie. A okrem toho strava nie je sterilná, preto jej príchod do čreva zamestnáva imunitný systém. Hladovanie v tomto prípade uvoľňuje energiu na boj s ochorením. Ďalej by ste mali vedieť, že cukor spomaľuje imunitný systém, preto by sa pri chorobe nemali jesť sladké potraviny. Rešpektujte nechutenstvo dieťaťa a nenúťte ho jesť. Namiesto toho dbajte na dostatočný prísun tekutín. S výnimkou sladkých nápojov mu môžete podľa chuti dopriať vodu, čaj, riedený čerstvý džús či vývar alebo polievku.

Ide to aj bez mäsa

Počas choroby dieťaťu podľa možnosti nepodávajte žiadne živočíšne potraviny, teda mäso, ryby, vajcia ani mliečne výrobky. Bežné živočíšne potraviny obsahujú toxíny, ktoré by prie beh choroby len zhoršili. Výnimkou môže byť slepačia polievka, ale len vývar, mäso si odložte na obdobie zotavovania sa z choroby. Ak dieťa chce jesť, najvhodnejšia je zeleninová polievka, kurací alebo slepačí vývar, ovocie, ryža, zemiaky. Ak sa dieťa veľa potí, malo by dostávať soľ, najlepšie práve vo forme polievky alebo štipky soli do nápoja. Nedostatok sodíka je spúšťačom febrilných kŕčov.

Dbajte na odpočinok

Dieťa by malo byť počas choroby v pokoji, spať alebo aspoň ležať a nepozerať televíziu. Ak nechce ležať, nechajte ho hrať sa, ale nemalo by behať a skákať. Deti nedokážu dodržiavať podmienky vhodné na zotavenie sa, len čo sú z najhoršieho vonku, chcú sa hýbať. Preto je vhodné jeden až dva dni po poklese teploty ich držať v relatívnom pokoji, predčasná fyzická aktivita a prechádzky môžu viesť k návratu choroby. No ak vás už dieťa hnevá a jeduje sa, býva to dobrým znamením, že je v poriadku a má zjavne opäť dosť energie.

Máte malé bábätko?

Dojčené dieťa, samozrejme, ďalej dojčite tak, ako samo chce. Materské mlieko je aj zdrojom tekutín, preto si môže dieťa s horúčkou pýtať mliečko aj častejšie, aby si doplnilo stratené tekutiny. Umelo živené dojča, ktoré ešte nedostáva príkrmy, by malo byť naďalej vyživované tak, ako je zvyknuté. Aj keď umelé mlieko nie je ideálna potravina, počas choroby nie je vhodné začať s prikrmovaním. U starších, prikrmovaných detí mlieko počas choroby vynechajte.

Autor: Báječná žena

video

 


 

Vaše diétne tipy

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Herečka Adriana Krúpová schudla 36 kíl. TAKTO to dokázala aj bez odborníka

Zhadzovať kilá sa rozhodla v momente, keď sa ručička na váhe blížila k stovke....
 

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Mama servis: Akú stravu dávať počas choroby
Báječná žena