Dátum: Utorok 17.01.2017 Dnes oslavuje:

Nataša Zajtra: Bohdana

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Mama servis: Akú stravu dávať počas choroby

Zdroj: Báječná žena 11. novembra 2012, 09:00
Foto: Profimedia.sk Ilustračné foto

Chcela by som sa opýtať, ako a čím kŕmiť dieťa, prípadne aký pitný režim dodržiavať pri bežných jesenných ochoreniach ako prechladnutie, viróza, chrípka a podobne. Niekde sa odporúča nechať dieťa nejaký čas aj bez jedla, ak ho odmieta, teda mierna hladovka... Linda, Bratislava

Radí Ludmila Eleková, lekárka, ordinácia klasickej homeopatie, celostnej medicíny a poradenstva o životnom štýle, Praha

Postupujte tak, aby strava nenarúšala liečebný proces. Chuť na jedlo sa počas choroby zhoršuje, niekedy aj celkom chýba. Je to logické, pretože telo pri trávení spotrebúva veľa energie. A okrem toho strava nie je sterilná, preto jej príchod do čreva zamestnáva imunitný systém. Hladovanie v tomto prípade uvoľňuje energiu na boj s ochorením. Ďalej by ste mali vedieť, že cukor spomaľuje imunitný systém, preto by sa pri chorobe nemali jesť sladké potraviny. Rešpektujte nechutenstvo dieťaťa a nenúťte ho jesť. Namiesto toho dbajte na dostatočný prísun tekutín. S výnimkou sladkých nápojov mu môžete podľa chuti dopriať vodu, čaj, riedený čerstvý džús či vývar alebo polievku.

Ide to aj bez mäsa

Počas choroby dieťaťu podľa možnosti nepodávajte žiadne živočíšne potraviny, teda mäso, ryby, vajcia ani mliečne výrobky. Bežné živočíšne potraviny obsahujú toxíny, ktoré by prie beh choroby len zhoršili. Výnimkou môže byť slepačia polievka, ale len vývar, mäso si odložte na obdobie zotavovania sa z choroby. Ak dieťa chce jesť, najvhodnejšia je zeleninová polievka, kurací alebo slepačí vývar, ovocie, ryža, zemiaky. Ak sa dieťa veľa potí, malo by dostávať soľ, najlepšie práve vo forme polievky alebo štipky soli do nápoja. Nedostatok sodíka je spúšťačom febrilných kŕčov.

Dbajte na odpočinok

Dieťa by malo byť počas choroby v pokoji, spať alebo aspoň ležať a nepozerať televíziu. Ak nechce ležať, nechajte ho hrať sa, ale nemalo by behať a skákať. Deti nedokážu dodržiavať podmienky vhodné na zotavenie sa, len čo sú z najhoršieho vonku, chcú sa hýbať. Preto je vhodné jeden až dva dni po poklese teploty ich držať v relatívnom pokoji, predčasná fyzická aktivita a prechádzky môžu viesť k návratu choroby. No ak vás už dieťa hnevá a jeduje sa, býva to dobrým znamením, že je v poriadku a má zjavne opäť dosť energie.

Máte malé bábätko?

Dojčené dieťa, samozrejme, ďalej dojčite tak, ako samo chce. Materské mlieko je aj zdrojom tekutín, preto si môže dieťa s horúčkou pýtať mliečko aj častejšie, aby si doplnilo stratené tekutiny. Umelo živené dojča, ktoré ešte nedostáva príkrmy, by malo byť naďalej vyživované tak, ako je zvyknuté. Aj keď umelé mlieko nie je ideálna potravina, počas choroby nie je vhodné začať s prikrmovaním. U starších, prikrmovaných detí mlieko počas choroby vynechajte. 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!