Tip redakcii
 

Mama servis: Ktoré športy sú pre deti vhodné?

Mám jedenásťročnú dcéru. Od piatich rokov sa venuje tancovaniu, doteraz ju to veľmi bavilo. S tanečnou skupinou, do ktorej chodí, získali aj viacero ocenení. No teraz mi oznámila, že tam už nebude viac chodiť. Odôvodňuje mi to tým, že sa jej nechce, chcela by leňošiť. Iný dôvod som z nej nedostala. Nechápem, prečo sa vzdáva niečoho, v čom bola úspešná a spokojná? Je to len kríza, nástup puberty? Chcela by som, aby v tancovaní pokračovala. Alebo mám dcére navrhnúť, aby si vybrala iný šport? Maja, Bratislava

05. februára 2013, 09:00
Pohyb podporuje zdravie a telesný vývoj dieťaťa, a to v každom veku.

Pohyb podporuje zdravie a telesný vývoj dieťaťa, a to v každom veku.

Autor: Profimedia.sk

Radí Daniela Bolgáčová, detská psychologička, Bratislava

Každé dieťa prechádza určitými obdobiami, keď zistí, že to, čo robilo niekoľko rokov, ho už nebaví a hľadá niečo nové. Často je to ovplyvnené aj okolím, pretože deti, ktoré sa nevenujú aktívne športu alebo inému koníčku, ovplyvňujú ostatné deti. Majú viac času tráviť svoj voľný čas len tak, teda nie sú viazané časovo na nejakú aktivitu. Je možné, že aj vaša dcéra bola konfrontovaná s takouto situáciou.

Je určite na vás ako na matke, či sa podriadite tomuto jej momentálnemu rozmaru, alebo dcére jasne a presne vysvetlíte, o čo príde. No ak napriek vašim racionálnym argumentom nebude ochotná sa podriadiť, nenúťte ju. Možno príde po nejakom čase na to, že urobila chybu, a vráti sa naspäť medzi svojich. Ak nie, neberte to ako veľký problém, vaša dcéra prechádza vývojovým obdobím a hľadá inú formu prežívania svojho voľného času.

Výhody pohybu

Ak stále váhate, či je vhodné posmeľovať dieťa v tom, aby chodilo do športového krúžku, keď samo nechce, myslite na to, v čom mu pohyb pomôže z dlhodobého hľadiska. Umožní mu rozvíjať jeho záujem, zmysluplne tráviť voľný čas, zabaviť sa, byť s rovesníkmi, ale aj upevňovať sebadisciplínu, zodpovednosť a samostatnosť. Vypestuje v ňom dobrý zvyk správne a bezpečne sa odreagovať od povinností bežného dňa.

Samozrejme, pohyb podporuje aj zdravie a telesný vývoj dieťaťa, a to v každom veku. Pomáha udržiavať optimálnu hmotnosť a zlepšuje najmä držanie tela počas rastu. Zvesená hlava a spadnuté plecia totiž obmedzujú vývoj vnútorných orgánov, zhoršujú dýchanie, zásobovanie mozgu kyslíkom, čo môže spôsobovať únavu, zhoršenú koncentráciu či ťažkosti s učením.

Ktoré športy sú pre deti vhodné?

Ideálne je podporovať tie činnosti, ktoré sú udržateľné počas celého života, ako je chôdza, turistika, jazda na bicykli, ľadových a kolieskových korčuliach, tanec či plávanie. Vhodná je aj atletika, gymnastika, detská joga alebo loptové hry.

Nevhodné sú jednostranne zaťažujúce športy, ako je tenis či bedminton, alebo fyzicky veľmi vyčerpávajúce športy, ako sú rôzne bojové umenia. Radšej klaďte dôraz na rovnomerné svalové zaťaženie.

Autor: Báječná žena

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Mama servis: Ktoré športy sú pre deti vhodné?
Báječná žena