Tip redakcii
 

Mama servis: Ako dostať dieťa do postele, keď sa mu nechce spať?

Posledného pol roka si moja štvorročná dcéra hľadá rôzne zámienky, aby nemusela ísť spať. Večer, potom, ako ju uložím, neustále vychádza zo svojej izby s novými požiadavkami, vymýšľa si, že najprv chce jesť, potom cikať, neskôr piť a napokon príde na to, že si musí opäť umyť zuby... Predlžuje tým svoj odchod do postele aj o hodinu. Mám to prehliadať alebo, naopak, byť dôsledná a takéto výmysly jej zakázať? Lucia, Malinovo

11. februára 2013, 11:00
S dieťaťom, ktoré nechce spať, je potrebné sa porozprávať a odhaliť jeho vnútorné potreby.

S dieťaťom, ktoré nechce spať, je potrebné sa porozprávať a odhaliť jeho vnútorné potreby.

Autor: Profimedia.sk

Radí Petra Helcmanovská, psychologička

Vaša dcéra rastie, vyvíja sa a tým sa menia aj jej potreby. Uvádzate, že posledný polrok buď nechce ísť spať, alebo má svoj vlastný detský problém, ktorý nevie vyjadriť inak, len tak, že vás upozorňuje svojím správaním na svoju potrebu, ktorá je pre ňu dôležitá. Iste ste už vyskúšali viacero spôsobov, ktoré, zdá sa, neboli účinné. Bolo by vhodné porozprávať sa s ňou a odhaliť jej vnútorné potreby, prečo opakovane vstáva a vychádza zo svojej izby. Mali by ste ako matka zistiť dôvod tejto zmeny správania.

Keď nájdete príčinu, budete vedieť nájsť aj riešenie. Aj vy vo svojich spomienkach by ste mali hľadať, čo sa zmenilo vo vašom životnom štýle alebo aká udalosť sa vtedy udiala, keď dieťa začalo takto reagovať.

Pátrajte po príčine

Príčin môže byť veľa, napríklad ešte nie je unavená do takej miery, aby spala. Možno potrebuje fyzický kontakt počas zaspávania alebo má obavy z toho, že rodičia alebo jeden rodič odíde, alebo je len jednoducho zvedavá, čo sa robí v inej izbe. Podľa toho, čo zistíte, zvoľte si aj primerané riešenie, ktoré by ste mali používať pravidelne a tak, ako hovoríte, opakovane a striktne. Jednorazová či náhodná zmena riešení systémom pokus – omyl nezaberá.

Uvedomte si, že dieťa nemusí hneď prijať vaše požiadavky a potrebuje istý čas, aby si na vytvorené pravidlá zvyklo. Pri každom riešení musí cítiť vašu lásku aj to, že ju nestráca, napriek tomu, že ste v týchto veciach striktná a dôsledná.

Čo pomáha?

Môžete si vytvoriť vlastný rituál pred spaním, ktorý vám zabezpečí určité upokojenie vašej dcéry. Napríklad po večeri nasleduje kúpeľ, uloženie do postele, prečítanie rozprávky, pusinka na dobrú noc a ide sa spať. Z postele sa už nevylieza. Pokojne nechajte pootvorené dvere v detskej izbe, nech má istotu, že sa vzájomne počujete, a hlavne, že nikam neodídete. Pomôže aj zažatá malá lampička pre pocit bezpečia.

Ak zistíte, čo je príčinou vychádzania z izby a bude sa vám to zdať malicherné, je to váš dospelý pohľad, ktorý je však iný ako vnímanie celej situácie zo strany dieťaťa. Úspešná budete vtedy, ak budete rešpektovať tento pohľad a zároveň potrebu dieťaťa. To nie je rozmaznávanie, ale je to prejav pozornosti a starostlivosti rodiča o dieťa.

Autor: Báječná žena
 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?