Tip redakcii
 

Neviete povedať NIE? Skúste to inak!

Myslite na vlastné možnosti a hranice, prílišná námaha a vyčerpanosť vás môžu stáť zdravie.

30. novembra 2012, 11:00
Prílišná námaha vás môže stáť zdravie

Prílišná námaha vás môže stáť zdravie

Autor: Shutterstock

Radí Iveta Šefarová, klinická psychologička, Trnava:

Mnohé slovenské ženy sú jasným príkladom toho, ako pracovať, starať sa, pomáhať iným a obetovať sa až na hranicu vlastných možností. Blížiace sa vianočné sviatky budú pre mnohé z vás opäť zaťažkávajúcou skúškou. Poznáte to, či sa cítite dobre, alebo nie, varíte, periete, upratujete. V práci nechcete byť za mrchu, preto radšej vezmete na seba aj časť kolegyniných povinností, keď ona nestíha. A pritom sama padáte od únavy, nehovoriac o tom, že nemáte čas na seba a svoje záujmy. No prijať pomoc by bolo pre vás prejavom slabosti alebo neschopnosti...

Uťahaná a nedocenená

Preto sa so všetkým boríte radšej sama, uťahaná, preťažená, frustrovaná či sklamaná z toho, že si to okolie nevšíma. Dokonca manžel či kolegovia majú na vás stále nové požiadavky a nemajú sa k činu, aby vás odbremenili. A čo je najsmutnejšie, hoci sa idete pretrhnúť, nik vašu námahu a ochotu neoceňuje.

Je to však vaša vlastná pasca, do ktorej ste sa sama chytili. „V pozadí takéhoto konania môže byť vaša potreba uznania, ktorej naplnenie je pre vás životnou nutnosťou. A požiadaním o pomoc by ste priznali slabosť, za ktorú sa uznanie neposkytuje. Myšlienky typu – Mala by som to všetko zvládnuť sama, čo si o mne pomyslia druhí, klesnem v ich očiach a podobne – však pôsobia na váš život toxicky,“ upozorňuje psychologička na skryté súvislosti.

Neviete požiadať o pomoc?

Vieme, prečo je pre vás také ťažké ozvať sa:

- Môže to súvisieť s presvedčením, že každý má dosť svojich starostí a nie je vhodné niekoho „otravovať“.

- Často je to spojené so strachom z odmietnutia. Ak však prirodzene prijmete, že požiadaná osoba má právo odmietnuť, ak by ju poskytnutie pomoci zaťažovalo, a odmietnutie nebudete vzťahovať na seba, požiadanie o láskavosť bude jednoduchšie.

- Je ťažké pripustiť, že niektoré veci sú naozaj nad vaše možnosti. Naopak, často máte pocit, že vy sama všetko urobíte najlepšie. Keď stojí pred vami „priveľké sústo“, mátajú vás pocity menejcennosti, neschopnosti, sklamania.

- O pomoc neviete požiadať, lebo vás nik nenaučil, že je to prirodzené a je to v poriadku.

- Zložité pre vás je možno aj to, ako vyjadriť vďaku za poskytnutú pomoc a to vás odrádza od tejto možnosti.

- Neuvedomujete si, že ste urobili sama všetko, čo bolo vo vašich silách, kým ste boli postavená pred skutočnosť, že potrebujete pomôcť.

- S akým pocitom vy sama poskytujete pomoc niekomu inému? Ak pomáhate preto, lebo máte toho človeka rada, umožní vám to takto uvažovať aj o sebe a požiadanie o pomoc bude o to ľahšie.

Na Slovensku sa stále veľa ľudí hanbí pripustiť, že potrebuje pomoc, či už platenú, alebo zo strany blízkych. A veľa je aj takých, ktorí to síce vnútorne pripustia, ale nedokážu o ňu požiadať.

Ide vám o zdravie!

Zvyčajne jediným dôvodom, ktorý vás donúti zamyslieť sa nad doterajším spôsobom života, sú zdravotné problémy. Preťaženosť, prepracovanosť a pocit vyčerpania sa totiž môžu prejaviť na vašom zdraví. Prejavia sa telesnou slabosťou, podráždenosťou, ale aj bolesťou hlavy, búšením srdca, pocitmi slabosti až závratmi, oslabenou imunitou a podobne. „Nepožiadať o pomoc v určitej chvíli môže byť oveľa škodlivejšie než domnelá strata vášho obrazu dokonalosti,“ poukazuje odborníčka.

Zamyslite sa nad tým, prečo ste sa dostali až do tohto rozpoloženia. Ak si na to „zvyknete“, môžete sa čoskoro dostať do stavu depresie a úzkosti. Namiesto toho, aby ste sa v živote zbytočne ponáhľali, spomaľte, vychutnajte si dôležité udalosti, svoje obľúbené jedlo, prírodu a ľudí, na ktorých vám záleží. „Reflektovať vlastné možnosti, vlastné hranice a požiadať včas o pomoc, nie až v stave úplného vyčerpania a frustrácie, je prejavom osobnostnej zrelosti. So slabosťou to nemá nič spoločné,“ odkazuje všetkým unaveným ženám Iveta Šefarová.

Skúste to inak

- Nesnažte sa o dokonalosť vo všetkých oblastiach.

- Zbavte sa zbytočných záväzkov, najmä tých, ktoré vás najviac stresujú. Sú to najčastejšie tie, ktoré ste si sama dobrovoľne vymysleli, napríklad prehnaná iniciatíva v práci, nepraktické každodenné nakupovanie či žehlenie oblečenia, ktoré to nepotrebuje.

- Rýchle rozhodovanie vám život uľahčí najviac, žiada si to iba cvik.

- Ak zvyčajne robíte viacero vecí naraz, môžete mať pocit, že to potvrdzuje vaše schopnnosti, ale v skutočnosti vás to brzdí, oberá o schopnosť sústrediť sa na jednu vec a urobiť ju kvalitne.

- O pomoc treba požiadať priamo, obráťte sa na vhodnú osobu, ktorá vám pomôcť vie a môže.

- Únavu si neliečte tabletkami ani povzbudzujúcimi nápojmi, radšej zmeňte životosprávu.

- Viac sa bez výhovoriek a bez výčitiek venujte sama sebe, doprajte si spánok, pobyt v prírode, neodkladajte viac návštevu lekára. Uprednostnite aktivity, ktoré vám prinášajú príjemné pocity.

- Obracajte sa častejšie do seba, skúmajte svoje pocity.

- Keď sa obzriete okolo seba, zistíte, že mnohé ženy, ktoré zvládajú rodinu aj prácu, majú okolo seba viacero pomocných rúk, napríklad od rodičov, alebo si platia opatrovateľku, pomocnicu v domácnosti a podobne.

Takto to robím ja

Petra Nagyová-Dženerngová, spisovateľka, komunálna politička a mama štyroch detí Mám naozaj veľmi málo času, naučila som sa využívať pomoc okolia. Zo začiatku som mala možno problém požiadať priamo o to, čo som chcela, a naopak, očakávala som, že moji blízki mi budú čítať z očí a urobia to. Zázrak sa konal málokedy, a tak som sa naučila presne formulovať, čo chcem a očakávam. Keďže mám štyri deti, nemám upratovačku, deti majú rozpis povinností na chladničke a pomáhajú. Chcem, aby sa naučili fungovať samostatne a nemysleli si, že všetko sa urobí samo.

Moja mamka ma odbremenila od nákupov, za čo jej srdečne ďakujem, lebo neznášam nakupovanie. A odkedy chodím do práce každý deň, našla som si úžasnú paniu, ktorá mi pomáha s varením a so žehlením. Aj tak mám občas pocit, že nič nestíham.

Autor: Báječná žena/ Sylvia Derňárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?