Tip redakcii
 

Partnerovo dieťa: Kedy a ako môžeme zasiahnuť do výchovy?

Budem mať 24 rokov. Takmer dva roky mám doslova úžasný vzťah s mužom, ktorého nadovšetko milujem a cítim, že aj on mňa. Plánujeme spoločnú budúcnosť. Možno už na budúci rok by sme chceli spolu začať bývať. Moja otázka sa týka jeho trojročnej dcérky, ktorú má z prvého manželstva. Chodí k nám zriedka, pre diaľku aj pre priateľovu prácu.

06. decembra 2012, 11:00
Všetko sa dá zvládnuť, keď sa dospelí správajú rozumne.

Všetko sa dá zvládnuť, keď sa dospelí správajú rozumne.

Autor: profimedia.sk

Malú mám rada, je to možno smiešne, ale myslím si, že časom by sme mohli byť dobré kamarátky. Nechcem sa miešať veľmi do výchovy a ani brať matke, teda bývalej manželke dcéru a zastávať jej pozíciu. No chcela by som mať určitým spôsobom aj ja rešpekt ich dcéry. Niekedy má veľké výbuchy hnevu, ak jej niečo nedovolím. Ruku na ňu použiť nechcem, dokonca ani kričať, ale neviem, ako jej inak vysvetliť, že niečo nemôže. Prosím, poraďte.

Čitateľka Zuzana

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová:

Šetrite sily! Priateľova dcérka má mamu a otca. Rodičia sú tu na to, aby ju vychovávali, tvarovali a doviedli do dospelosti. Vy ako partnerka otca dieťaťa však budete často v jej prítomnosti, a preto sa vám pokúsim dať niekoľko tipov:

Držte hranice

Určite ste už čítali tie príbehy, že keď príde dieťa k rozvedenému otcovi na víkend, priateľka musí odísť, ak nie úplne na celý víkend z bytu, tak aspoň v noci z postele, lebo tam sa snaží pretlačiť malé vtáčatko. Ale vtáčatko sa ukáže ako malá kukučka, ktorá všemožne vytláča všetkých ďalších z hniezda... Nedovoľte to.

Hľadajte riešenie

Podľa princípu „výhra – výhra“ bude spokojná dcérka aj vy. Občas, samozrejme, môžete byť veľkorysá a ustúpiť zo svojich pozícií ako gesto dobrej vôle. Ustupovať dlhodobo sa nevypláca, sama si spôsobíte stratu rešpektu.

Myslite na jej situáciu

Vy neviete, ako sa k nej správať? A čo ona, trojročná? Ako sa v tom má vyznať? Bolo by fajn, keby sa jej mama a otec postarali o to, aby ich dievčatko dostalo pomoc a návod, ako sa k vám správať. Pri dnešných číslach rozvodov sa to týka mnohých detí a zvládajú to v prevažnej väčšine v rámci normy.

Netvárte sa, že sa nič nedeje...

Situácia dieťaťa, ktorého rodičia sa rozišli, nie je jednoduchá. Niektoré deti sa v pude sebazáchovy rozhodnú realitu zľahčovať. Napríklad predstierajú, aké je to super, že majú dva vianočné stromčeky, jeden u ocka, druhý u mamy. Chvália sa tým, že dostanú dvojnásobok darčekov, než deti, ktorých rodičia žijú spolu. Je to póza, ktorá im pomáha lepšie zvládnuť nepochybne závažnú situáciu.

Nedémonizujte situáciu

Všetko sa dá zvládnuť, keď sa dospelí správajú rozumne. Netreba podľahnúť kuvičím hlasom, ktoré prorokujú, že nevyhnutne musí vzniknúť v rodine zlá krv, keď budú spolu existovať deti z predchádzajúceho manželstva a nová priateľka.

Predovšetkým sa jej nebojte!

Buďte dospelá silná žena, nebojte sa jej. Nech robí čokoľvek, nemajte strach z jej správania. Deti veľmi ťažko nesú, keď sa za nich rodičia a blízki hanbia alebo sa boja, čo vyparatia na verejnosti. Deti to zneisťuje, nevedia, čo so svojím vnútorným napätím robiť, tak vyvádzajú ešte viac. Zhoršujú situáciu, ktorá sa čoraz viac vyhrocuje, až sa často skončí bitkou, krikom, zákazmi, plačom – tým najhorším riešením.

Výbuchy hnevu

  • V troch je to nič, počkajte na pubertu, vtedy sa začína pravá šou! Deti robia „scénky“ presne pre to isté ako dospelí – potrebujú viac pozornosti.
  • Buďte vždy o krôčik pred ňou, majte stále pripravený program, ktorý jej ponúknete ako prevenciu proti vyvádzaniu.
  • Hrešte potichu, chváľte nahlas. Keď urobí niečo neželané, povedzte jej konkrétne, čo nemá robiť a preberte s ňou, čo by bolo správnejšie, aby robila.
  • Nepreberajte starostlivosť o dievčatko v otcovom čase – on MUSÍ mať na ňu vtedy čas.
  • Nikdy jej nepovedzte: „Toto rob tvojej mame doma!“, „Teraz tu rozhodujem ja!“ ani „Počkaj, poviem ockovi, čo si robila, a on ťa potrestá!“

Autor: Báječná žena
 


 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?