Tip redakcii
 

Partnerovo dieťa: Kedy a ako môžeme zasiahnuť do výchovy?

Budem mať 24 rokov. Takmer dva roky mám doslova úžasný vzťah s mužom, ktorého nadovšetko milujem a cítim, že aj on mňa. Plánujeme spoločnú budúcnosť. Možno už na budúci rok by sme chceli spolu začať bývať. Moja otázka sa týka jeho trojročnej dcérky, ktorú má z prvého manželstva. Chodí k nám zriedka, pre diaľku aj pre priateľovu prácu.

06. decembra 2012, 11:00
Všetko sa dá zvládnuť, keď sa dospelí správajú rozumne.

Všetko sa dá zvládnuť, keď sa dospelí správajú rozumne.

Autor: profimedia.sk

Malú mám rada, je to možno smiešne, ale myslím si, že časom by sme mohli byť dobré kamarátky. Nechcem sa miešať veľmi do výchovy a ani brať matke, teda bývalej manželke dcéru a zastávať jej pozíciu. No chcela by som mať určitým spôsobom aj ja rešpekt ich dcéry. Niekedy má veľké výbuchy hnevu, ak jej niečo nedovolím. Ruku na ňu použiť nechcem, dokonca ani kričať, ale neviem, ako jej inak vysvetliť, že niečo nemôže. Prosím, poraďte.

Čitateľka Zuzana

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová:

Šetrite sily! Priateľova dcérka má mamu a otca. Rodičia sú tu na to, aby ju vychovávali, tvarovali a doviedli do dospelosti. Vy ako partnerka otca dieťaťa však budete často v jej prítomnosti, a preto sa vám pokúsim dať niekoľko tipov:

Držte hranice

Určite ste už čítali tie príbehy, že keď príde dieťa k rozvedenému otcovi na víkend, priateľka musí odísť, ak nie úplne na celý víkend z bytu, tak aspoň v noci z postele, lebo tam sa snaží pretlačiť malé vtáčatko. Ale vtáčatko sa ukáže ako malá kukučka, ktorá všemožne vytláča všetkých ďalších z hniezda... Nedovoľte to.

Hľadajte riešenie

Podľa princípu „výhra – výhra“ bude spokojná dcérka aj vy. Občas, samozrejme, môžete byť veľkorysá a ustúpiť zo svojich pozícií ako gesto dobrej vôle. Ustupovať dlhodobo sa nevypláca, sama si spôsobíte stratu rešpektu.

Myslite na jej situáciu

Vy neviete, ako sa k nej správať? A čo ona, trojročná? Ako sa v tom má vyznať? Bolo by fajn, keby sa jej mama a otec postarali o to, aby ich dievčatko dostalo pomoc a návod, ako sa k vám správať. Pri dnešných číslach rozvodov sa to týka mnohých detí a zvládajú to v prevažnej väčšine v rámci normy.

Netvárte sa, že sa nič nedeje...

Situácia dieťaťa, ktorého rodičia sa rozišli, nie je jednoduchá. Niektoré deti sa v pude sebazáchovy rozhodnú realitu zľahčovať. Napríklad predstierajú, aké je to super, že majú dva vianočné stromčeky, jeden u ocka, druhý u mamy. Chvália sa tým, že dostanú dvojnásobok darčekov, než deti, ktorých rodičia žijú spolu. Je to póza, ktorá im pomáha lepšie zvládnuť nepochybne závažnú situáciu.

Nedémonizujte situáciu

Všetko sa dá zvládnuť, keď sa dospelí správajú rozumne. Netreba podľahnúť kuvičím hlasom, ktoré prorokujú, že nevyhnutne musí vzniknúť v rodine zlá krv, keď budú spolu existovať deti z predchádzajúceho manželstva a nová priateľka.

Predovšetkým sa jej nebojte!

Buďte dospelá silná žena, nebojte sa jej. Nech robí čokoľvek, nemajte strach z jej správania. Deti veľmi ťažko nesú, keď sa za nich rodičia a blízki hanbia alebo sa boja, čo vyparatia na verejnosti. Deti to zneisťuje, nevedia, čo so svojím vnútorným napätím robiť, tak vyvádzajú ešte viac. Zhoršujú situáciu, ktorá sa čoraz viac vyhrocuje, až sa často skončí bitkou, krikom, zákazmi, plačom – tým najhorším riešením.

Výbuchy hnevu

  • V troch je to nič, počkajte na pubertu, vtedy sa začína pravá šou! Deti robia „scénky“ presne pre to isté ako dospelí – potrebujú viac pozornosti.
  • Buďte vždy o krôčik pred ňou, majte stále pripravený program, ktorý jej ponúknete ako prevenciu proti vyvádzaniu.
  • Hrešte potichu, chváľte nahlas. Keď urobí niečo neželané, povedzte jej konkrétne, čo nemá robiť a preberte s ňou, čo by bolo správnejšie, aby robila.
  • Nepreberajte starostlivosť o dievčatko v otcovom čase – on MUSÍ mať na ňu vtedy čas.
  • Nikdy jej nepovedzte: „Toto rob tvojej mame doma!“, „Teraz tu rozhodujem ja!“ ani „Počkaj, poviem ockovi, čo si robila, a on ťa potrestá!“

Autor: Báječná žena
 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?