Tip redakcii
 

Plusy a mínusy antikoncepcie: Čo ste o nej nevedeli

Hormóny v pilulkách vám upravia pleť aj silnú menštruáciu. Po ich vysadení sa však zvyknú problémy vrátiť.

09. decembra 2012, 09:00
Poznáte plusy a mínusy antikoncepcie?

Poznáte plusy a mínusy antikoncepcie?

Autor: Shutterstock

Hoci hormonálna antikoncepcia v tabletkách patrí k najspoľahlivejším formám ochrany pred neželaným tehotenstvom, aj ona môže zlyhať. Pravda však je, že v prípadoch, keď dôjde počas používania hormonálnej antikoncepcie k neplánovanému tehotenstvu, nie je chyba ani tak v samotnom preparáte, ako v tom, že ste napríklad na nejakú pilulku zabudli

Jedna, dve tabletky

Zabúdate takmer pravidelne na niektorú tabletku z balenia? Patríte približne k 40 percentám žien, ktoré sú na tom rovnako. O polovicu menej žien zabúda užiť dve tabletky.

Avšak práve systematickosť a pravidelnosť je pre spoľahlivosť antikoncepčných piluliek dôležitá. V krvi musíte mať stále rovnakú dávku hormónu, vďaka čomu sú vaše vaječníky v pokoji, nemáte ovuláciu a nemôžete otehotnieť. Ale aj menšia odchýlka v užívaní dokáže túto rovnováhu narušiť.

4 hodiny

Antikoncepčná tabletka potrebuje pár hodín na to, aby sa vstrebala a začala pôsobiť. Negatívne to môžu ovplyvniť tráviace problémy, vracanie či hnačky. Ak ste vracali do troch až štyroch hodín po prehltnutí antikoncepčnej pilulky, ochrana pred tehotenstvom už nemusí byť taká spoľahlivá.

Keďže účinné látky z tabletky sa vstrebávajú aj v tenkom čreve, negatívne ovplyvní ich účinok aj hnačka. Niekedy treba užiť ďalšiu pilulku, o tom sa však poraďte so svojím gynekológom. Prípadne sa až do plánovanej prestávky v užívaní chráňte aj chemickou antikoncepciou či prezervatívom.

Menej krvi

Kombinovaná hormonálna antikoncepcia s estradiol valerátom, ktorý sa v ženskom tele zmení na prirodzený estrogén, a gestagén dienogest, môže rýchlo a trvalo znížiť krvné straty spôsobené silným menštruačným krvácaním. Viaceré štúdie potvrdili zlepšenie už po mesiaci užívania, po šiestich liečebných cykloch sa strata krvi zníži takmer o 90 percent.

Táto antikoncepcia pôsobí priaznivo aj na sliznicu maternice a upravuje vám menštruačný cyklus. Pri jej užívaní sa zároveň výrazne zlepší metabolizmus železa, čo je výbornou prevenciou anémie.

Krajšia pleť

Trápite sa pre nekvalitnú pleť s vyrážkami? O antikoncepcii by ste mohli uvažovať nielen ako o prostriedku, ktorá vás ochráni pred tehotenstvom, ale zároveň sa postará aj o zdravší vzhľad vašej pleti. Niektoré typy antikoncepčných tabletiek dajú do poriadku vašu hormonálnu nerovnováhu, ktorá je za podobné problémy často zodpovedná. Určite sa však nespoliehajte na to, že u vás zaberie rovnaký preparát ako u kamarátky.

Koľko tehotných?

Spoľahlivosť jednotlivých druhov antikoncepcie sa určuje takzvaným Pearlovým indexom – vychádza zo zistení, koľko zo sto žien, ktoré danú metódu používajú, počas roka otehotnie. Vo všeobecnosti je najspoľahlivejšia hormonálna antikoncepcia a sterilizácia, zatiaľ čo „prirodzené“ metódy, napríklad prerušovaná súlož, sú takmer istou cestou k tehotenstvu. Tieto výsledky však ovplyvňuje viacero faktorov – samotná testovaná osoba, jej zvyky a životný štýl, počet sexuálnych stykov aj prípadné zdravotné problémy.

Vedeli ste?

Niektoré lieky zoslabujú účinok hormonálnych antikoncepčných tabletiek, prípadne sa podpíšu na krvácaní mimo cyklu. Sú ta napríklad, lieky na epilepsiu, mykózy, ale aj bežné antibiotiká. Opatrná buďte aj pri užívaní preháňadla.

Z rastlín zase môže antikoncepčný účinok piluliek zoslabiť ľubovník bodkovaný.

Hormonálna antikoncepcia dokáže v niektorých prípadoch negatívne ovplyvniť účinok iných liekov. Pri kupovaní voľnopredajných liekov sa poraďte s lekárnikom, pri iných chorobách zase na antikoncepciu upozornite svojho lekára.

Problémy sa vrátia

Antikoncepcia sa často používa na riešenie zdravotných problémov, ako bolestivej či silnej menštruácie. Jej užívaniu by však malo predchádzať dôkladné vyšetrenie na odhalenie skutočnej príčiny ťažkostí. Antikoncepcia totiž zväčša problém len „zamaskuje“ a po jej vysadení sa váš stav pravdepodobne opäť dostane do starých koľají.

Autor: Báječná žena/ Alena Jurisová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Plusy a mínusy antikoncepcie: Čo ste o nej nevedeli
Báječná žena/ Alena Jurisová