Dátum: Piatok 20.01.2017 Dnes oslavuje:

Dalibor Zajtra: Vincent

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Problémy s alkoholikom: Štyri kroky ako postupovať

Zdroj: Báječná žena 16. novembra 2012, 12:00
Foto: Shutterstock Problémy s alkoholom môžu mať aj úspešný muži.

Môj kolega je slobodný fešný chlapec. Mám k nemu trochu materinské sklony, a preto ma trápi, že sa rád pozerá na dno pohárika. Každý väčší problém zaháňa alkoholom a tých akcií a osláv je v mesiaci viac než dosť. Dievčatá ho pre túto jeho nezvládnuteľnú vlastnosť veľmi nechcú a on len sľubuje a sľubuje. Ako sa má vlastne postupovať v takýchto prípadoch? On si moje výčitky kajúcne vypočuje a vždy sľúbi, že to bolo poslednýkrát. Len ten poslednýkrát nie a nie prísť. Čitateľka Milica

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

Dokonale ste opísali začarovaný kruh alkoholikov. Vždy hovoria, že musia svoje pitie obmedziť, keď ich okolie kritizuje. Prejavujú, slovne a často veľmi kvetnato, pocity viny. Ale keď príde na „lámanie chleba“, opäť si nalejú pohárik. Všetky sľuby zabudnú a výsledkom je „x“ promile. Nie je náhoda, že práve vy píšete, Milica. Existuje typ žien, ktoré sú náchylnejšie než iné, aby boli zneužívané alkoholikmi. Sú to silné, obetavé, húževnaté duše, ktoré majú chuť zachraňovať. A tak na princípe zámku a kľúča tieto dve osobnosti do seba zapadnú. Záchrankyňa a chronicky zachraňovaný. Malé dieťa môžete držať za ruku, aby nevbehlo do vozovky. A nepustiť, keď sa vzpiera. Dospelému chlapovi ruky preč od alkoholu neudržíte. Vyšmykne sa prefíkane alebo vás dokonca odsotí, keď ide do tuhého.

Ako máte postupovať?

Pomenujete problém.

Ten slobodný fešný chlapec má vážne problémy s alkoholom. Z vášho opisu spĺňa tri základné diagnostické podmienky alkoholizmu. Má pocit, že musí obmedziť pitie, je kritizovaný okolím za svoje pitie a má pocity viny. Opýtajte sa ho, či si niekedy ráno dá pohárik na nakopnutie energie do dňa. To by bol ďalší potvrdzujúci znak.

Zreálnite svoje možnosti.

Nad alkoholom nezvíťazíte, ak sa kolega sám nerozhodne prestať piť. Zmierte sa s tým. Ak si hovoríte, že možno predsa len sa vám to podarí, trpíte syndrómom spasiteľky a preskúmajte sama u seba, čo to pre vás znamená. Je nebezpečný, môže vás vyčerpať až na úroveň vyhorenia.

Zožeňte špecializovanú pomoc.

S alkoholovou závislosťou pracujú úzko špecializované pracoviská, ktoré jediné vedia, ako postupovať. Psychológovia bez tohto výcviku nevedia sprevádzať alkoholika na ceste k abstinencii. A už vôbec nie nadšený laik.

Buďte kamarátkou.

Turistika, káva, kino, „pokec“... to určite môžete pre kolegu spraviť. Ale udržiavajte vzťah kamarátsky – to znamená vyrovnaný. Raz dávate vy, inokedy on. Nie ste jeho mama! Nie je to prínosné. Veľakrát sa pitie označuje ľudovo aj ako „nasávanie“ alebo „cucanie“. Tie iste slová ako pri dojčatách. Alkoholici často kompenzujú svoju potrebu závislosti od materskej figúry alkoholom. A keď si nájdu osobu, ktorá sa dá ľahko manipulovať, veľmi obratne naskočia na vlak menom zneužívanie.

Otestujte sa!

Niekoľko otázok, ktorými môžete posúdiť, či máte, respektíve či má niekto vo vašom okolí problém s alkoholom. Nemali by ste dostať ani jedinú odpoveď áno...

Myslíte si, že nepijete viac ako ľudia vo vašom okolí?

Keď chcete, po poháriku-dvoch viete bez ťažkostí prestať piť?

Pokúšali ste sa obmedzovať pitie na určitý čas alebo určité miesto?

Vypili ste si niekedy predpoludním?

Stalo sa vám, že sa ráno prebudíte a neviete niektoré udalosti z minulého večera?

Robia si najbližší starosti pre vaše pitie?

Máte konflikty s rodinou pre pitie?

Hovoria o vašom pití s inými ľuďmi a hľadajú pomoc?

Cítite sa niekedy vinný/-á pre pitie?

Pobili ste sa v opitosti?

Mali ste problémy na pracovisku, prišli ste o zamestnanie pre alkohol?

Šoférovali ste pod vplyvom alkoholu?

Zadržala vás polícia v súvislosti s pitím?

Boli ste v nemocnici pre zdravotné problémy spojené s pitím? 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!