Tip redakcii
 

Rodičia mi zakazujú frajera: Prekáža im jeho viera!

Nikdy by som si nemyslela, že v dnešnej modernej dobe mi budú rodičia zakazovať chlapca, ktorý má iné vierovyznanie ako ja. Keďže som ešte vysokoškoláčka, som od nich dosť finančne závislá, ale na druhej strane ma tento vzťah napĺňa a cítim, že tento človek je pre mňa ten pravý. Mám možnosť odsťahovať sa od rodičov a bývať u priateľa, ale nechcem si ich rozhnevať, majú len mňa. Poraďte mi, prosím. Petronela, Ilava

09. novembra 2012, 14:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Shutterstock

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová?

Táto otázka sa pravidelne opakuje. Raz píšu rodičia, raz deti alebo ten zakázaný partner, ktorý pre niečo nie je dosť dobrý. Asi to bude častý a hlavne boľavý problém. Puto k rodičom a k životnému partnerovi je z tých najpevnejších, aké človek v živote má. Keď tieto dve sily začnú pôsobiť proti sebe, je takmer nemožné vyviaznuť zo situácie bez modrín na duši. Dať človeku vybrať, koho z dvoch ľudí odmietne a koho prijme, keď má obidvoch rovnako rád, to nemá dobré riešenie. Kým stojí otázka vylučovaco „buď – alebo“, je isté, že človek niekomu ublíži, rozhnevá si ho a spôsobí smútok. A, samozrejme, že popritom aj sebe. Píšete, Petronela, že rodičia majú len vás a predpokladám, že ani priateľ okrem vás nemá žiadnu inú. Obe strany o vás stoja.

Súboj životných hodnôt

Ako sa správame, určujú hodnoty, aké v živote máme. Vierovyznanie je pre niektorých ľudí tá najvyššia hodnota. Potom, keď vlastné dieťa nepreberie rovnaké smerovanie výberom partnera iného vierovyznania, začne sa v nich vnútorný boj. Ktorá hodnota zvíťazí a ktorá sa podriadi? Stále sa spomína boj – to nie je dobrá situácia. Kde je boj, tam sú aj porazení. A víťazi si často neuvedomujú, že ich víťazstvo ide ruka v ruke s túžbou pomstiť sa, ktorá zostane porazenému.

Tipy pre rodičov

Uvedomte si najdôležitejšie hodnoty, aké v živote vyznávate. Môže byť vaša viera natoľko pružná, že svoje vierovyznanie si udržíte a zároveň budete schopní rešpektovať druhého človeka s jeho vlastnou vierou?

Ak je vzťah vážny, chýli sa k svadbe a k narodeniu detí, vie sa rodina dohodnúť na vierovyznaní detí, štýle výchovy a spoločných rodinných rituáloch?

Keď je pre vás vaša viera taká dôležitá, viete pochopiť, že aj pre druhého človeka môže byť jeho viera rovnako dôležitá?

Predstavte si, ako by vám bolo, keby ste boli odmietnutí na základe viery v Boha?

Viete si predstaviť zobrať človeka s inými náboženskými rituálmi do rodiny a obohatiť váš spôsob rodinného života o tento nový fenomén?

Rada pre deti

Vážte si a rešpektujte svojich rodičov aj v prípade, že sa nesprávajú podľa vašich predstáv. Nie sú povinní žiť, ako sa páči vám. Ale platí to aj naopak – ani vy nemusíte žiť podľa ich princípov a predstáv. Nebudete za to „nevydarené deti“. Vyžadujte pre seba rovnaký rešpekt, ako vy dávate.

Inšpirácia z USA

December sa blíži, kresťania v ňom oslavuju Vianoce, židia Chanuku. Z USA pochádza termín Weinuka (Weinachten + Chanuka). Pre množstvo rodín s viacerými náboženstvami nie je nemožné mať v obývačke postavený stromček aj zapálené sviečky na osemramennom svietniku. Môžete povedať – americký paškvil ma nezaujíma, ale môžete sa aj inšpirovať. Závisí od dobrej vôle, či sa stane „zázrak“ a vzájomné odlišnosti ustúpia ľudskej solidarite.

Autor: Báječná žena
 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?