Tip redakcii
 

S bratom nás rozdelili peniaze: Čo s tým?

Zhruba deväť rokov sa vôbec nestretávam so svojím bratom Ferom. Po smrti našej mamy prebehlo dedičské konanie a keďže on u nej býval aj so svojím synom a družkou, pokladal za samozrejmosť, že mu zostane byt.

29. novembra 2012, 12:00
S bratom nás rozdelili peniaze.

S bratom nás rozdelili peniaze.

Autor: Shutterstock

Ja som sa proti tomu postavil, keďže on doň nedával žiadne peniaze. Nakoniec mi prisúdili polovicu z bytu. Musel mi to vyplatiť, tak sme sa ako bratia dohodli, že mi stačí len štvrtina jeho ceny. Odvtedy sme prestali spolu komunikovať, ja som ho viackrát vyhľadal, ale z jeho strany nebola žiadna ochota sa so mnou porozprávať. Čo by ste mi poradili? Dosť ma to trápi. Je to posledný príbuzný z mojej strany rodiny.

Čitateľ Martin

Čo na to psychoterapeutka Helga Menkeová

Už som tu raz pri podobnom probléme spomínala, že rodinné vzťahy si nás vyžadujú celých. To znamená aj našu hlavu – rozum, racionalitu, logiku, pravidlá, aj naše srdce – lásku, prajnosť, veľkorysosť, obety. Zosúladiť tieto dve časti nebýva ľahké, ale keď sa to podarí, vznikne niečo nedoceniteľné, úžasné a zmysluplné a volá sa to „súdržná rodina“.

Vždy je mi smutno, keď sa medzi najbližších zapletú peniaze a pokazia vzťahy. Faktickú stránku problému medzi vami vyriešil súd. Ale vzťahovú psychológ nevyrieši. Ak sa váš brat do konca života rozhodne s vami nestretnúť, nepohne s ním nikto. Existuje inštitút mediátora. Ten uzmieruje rozhádaných občanov mimosúdne, ak obidvaja majú záujem na ukončení konfliktu. Inak sa to nedá a ani psychológ to neopraví.

Prečo sa hnevá?

Brat asi čakal veľkorysosť. Možno si myslel, že má právo na ten byt, lebo mame robil spoločnosť. Alebo bol presvedčený, že ho viac potrebuje, má menej peňazí alebo ste mali v minulosti vy iné privilégiá a takto by sa to vyrovnalo... A možno len preto, že je mladší súrodenec. Mladší zvyčajne od života očakávajú úľavy. Šokovali ste ho, že ste chceli svoju časť. A bol bezmocný, keď ste si uplatnili svoj nárok. Tak sa teraz snaží pocit bezmocnosti preniesť na vás. Najjednoduchším spôsobom, aký existuje. Nebaví sa s vami, nedáva do vzťahu s vami energiu, trestá vás odoprením svojej lásky. Je to detské správanie, ale efektívne a boľavé.

Skúšali ste už ísť za ním a ukázali ste mu, že vy o vzťah s ním máte záujem. Vracia vám to svojím odmietnutím. Aj on sa cítil odmietnutý, keď chcel vidieť skôr vaše gesto veľkorysosti než uplatnenie vašich práv súdnou cestou. Získali ste peniaze za byt, ale stratili ste vzťah – smutné. Ale takisto by bolo trpké udržať si vzťah s bratom pod ultimátom ustúpenia z dedičských práv.

Neviem, ako dlho bude váš brat nahnevaný. Niekedy sa aj po dvadsiatich rokoch rozhádaná rodina udobrí. V každom prípade, momentálne trpia obidve strany. Jedna, že sa nemôže s bratom „bratať“, druhá, že sa nevie prestať hnevať. Pretože súrodenecký vzťah je najdlhší láskyplný vzťah, aký má človek šancu zažiť. Pre vekový rozdiel vzťah s rodičom, partnerom alebo s vlastným dieťaťom bude vždy nevyhnutne trvať kratšie.

Prečo a ako sa hneváme

  • Treba si uvedomiť, že hnevať sa je tá najprirodzenejšia vec na svete.
  • Keď sa hneváte na niekoho, kto je pre vás drahý a dôležitý, ukazujete mu, že nejaká konkrétna vec medzi vami vás trápi a potrebujete ju nastaviť inak.
  • Nehneváte sa na človeka celého, ale na konkrétnu vec, ktorú spravil.
  • Keď príde medzi dvoch hnev, neznamená to, že vzťah sa skončil.
  • Sprievodné znaky prejavovania hnevu – priamy pohľad, rozšírené nozdry, zvraštené čelo, vzpriamenie postavy a zvýšenie hlasu ukazujú, že sa deje niečo dôležité, čo sa nedá prehliadnuť.
  • Na otázku „Prečo kričíš?“ sa dá odpovedať: „Lebo potrebujem, aby si počul, čo je pre mňa dôležité, a keď som to hovoril neutrálnym hlasom, nereagoval si.“
  • Počúvajte, keď je nahnevaný ochotný hovoriť, čo ho hnevá.
  • Ponúknite na základe týchto informácií pre vás prijateľnú zmenu.
  • Hľadajte spoločne prijateľný kompromis, aby ste mohli ďalej udržať vzťah dvoch vyrovnaných jedincov, nie víťaza a porazeného.
  • Pri hľadaní obojstranne prijateľného kompromisu používajte obaja aj hlavu, aj srdce.

Autor: Báječná žena

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
S bratom nás rozdelili peniaze: Čo s tým?
Báječná žena