Tip redakcii
 

Triky našich šéfov: Nedajte sa opiť rožkom!

Povedia jedno, ale myslia iné. Tak sa nedajte opiť rožkom.

05. novembra 2012, 11:00
Ilustračné foto

Ilustračné foto

Autor: Profimedia.sk

Ráno si vás šéf nečakane zavolá do svojej kancelárie, prípadne vás žoviálne pozve na kávičku a rozhovor sa začne nejako takto: „V poslednom čase sa mi zdáš akási demotivovaná...“ Prípadne: „Neviem, možno sa mýlim, ale pôsobíš, akoby ti dochádzali baterky. Je doma všetko v poriadku?“ S najväčšou pravdepodobnosťou vás tým zarazí. Možno ste čakali pravý opak – sľubované povýšenie, zdvihnutie platu. „Buďte opatrná a vyvarujte sa sľubov o tom, že to rýchlo napravíte,“ radí bratislavská personalistka Erika Dohňanská. A určite sa nezačnite hádať ani šéfove tvrdenia vášnivo vyvracať. Radšej požiadajte o čas na odpoveď a položte si ruku na srdce. Naozaj ste v poslednom čase v práci poľavili? Prestáva vás vaša práca baviť? Ak ste presvedčená, že nie, musíte rátať s možnosťou, že nadriadený blafuje. V šuplíku už má pre vás napísanú výpoveď, akurát si kryje chrbát. A svoju výčitku chápe ako upozornenie.

Ďalšia otázka, ktorú by ste si mali položiť, je, či vášmu nadriadenému veríte a nakoľko ho považujete za úprimnú osobu. Ak nemá povesť falošnej zmije a doteraz sa k vám vždy správal férovo, žiadajte, aby vám svoje výhrady dal písomne a jasne povedal, čo od vás očakáva. „Ak ste na sto percent presvedčená, že kritika nadriadeného je neopodstatnená, vyjadrite to písomne a trvajte na tom, aby bola vaša rekcia zaradená do vášho personálneho spisu,“ radí personalistka. „Ak rozdielny názor vyústi do výpovede a rozhodnete sa ju súdne napadnúť, potrebujete písomnú dokumentáciu konfliktu.“

Pracovné „poníženie“

„Zlatko, rozmýšľala som, že keď máš teraz to bábätko, nebolo by ti lepšie na radovej pozícií? Chápeš, menej zodpovednosti, menej práce. Alebo, dušinka, rozhodol som sa, že ťa preradím zo zákazníckeho servisu na logistiku, čo povieš? O piatej padla a nemusíš sa doťahovať s chronickými sťažovateľmi,“ ponúkne vám „starostlivá“ šéfka. Že v logistike majú o tretinu nižšie platy než na zákazníckom servise, akosi zabudne pripomenúť. Že ako radový zamestnanec, zarobíte menej než na manažérskej pozícii, tiež, no to vám hádam doklepne, aj keď ste naivka desaťročia. Zvyčajne sa pri tom tvári úžasne chápavo a priateľsky, prípadne rozhovor sa začne niečím osobným typu: „Keď som prišla po materskej ja, zvalilo sa to tu celé na mňa ako lavína, tri mesiace som sa spamätávala, nechcem, aby si prešla rovnakým peklom“.

Nenechajte sa zmiasť a uvažujte logicky. Preradenie na inú pracovnú pozíciu je často súčasťou zákulisných hier, šibovania podriadených po šachovnici „vyšších záujmov“. A platí, že čím krajší obal má „návrh“ nadriadeného, tým je pre vás menej výhodný. Nenechajte sa zatlačiť do kúta a pýtajte sa, čo presne pre vás zmena znamená – z hľadiska finančného, dĺžky pracovného času a možnosti kariérneho postupu. Vedenie firmy vám musí preradenie na akúkoľvek inú pozíciu písomne zdôvodniť. A určite nie tým, že „máte bábätko“!

Ak idete „dole“, zamestnávateľ vám musí dokázať, že ste v manažérskej pozícií zlyhali. A vy s jeho zdôvodnením musíte písomne súhlasiť. Lebo jednostranné preradenie typu – zbaľ si veci, od zajtra robíš niečo iné, nie je právne možné. Buď podpíšete súhlas, alebo vám začína plynúť výpovedná lehota v súčasnej pozícii so súčasným platom, alebo beriete odstupné.

Zbytočná?

„Neviem, ako ti to povedať, no musíme šetriť. A tvoje oddelenie spájame s oddelením xy.“ Šéf sa tvári ustarostene, priam nešťastne. Pritom ide o bežnú firemnú fintu, ako vás zbaviť funkcie, platu a vyvarovať sa konfliktu. Toto „šikovné“ riešenie sa týka predovšetkým tých, čo pôsobia v manažérskej pozícii. Vašu funkciu označia napríklad za zbytočný medzičlánok vo vedení. Lenže ak sa o tri týždne neskôr vaše zrušené oddelenie zrazu mysteriózne obnoví (často pod iným menom) a šéfovať mu bude riaditeľov bratranec Fero, môžete sa súdiť! Keď dokážete, že firma v lehote troch mesiacov prijala nového človeka s podobnou pracovnou náplňou, ako ste mali vy, aj keď pod inou hlavičkou a vy máte nárok na svoju „stoličku“ späť.

„Outsourcing“

„Cicuš, nerušíme ti miesto, len si musíš vybaviť živnosť. Všetci grafickí dizajnéri od budúceho roku prechádzajú do externého prostredia, neboj, plat ti ostáva, ibaže budeš na dohodu.“ Prechod z trvalého pracovného pomeru na živnosť, dohodu o vykonaní práce či v umeleckých a iných tvorivých prostrediach na „honoráre“, to všetko sa skrýva pod tajomným anglickým slovíčkom outsourcing – v preklade niečo ako prechod na vonkajšie zdroje. Nadriadený vám to podá lákavo: „Budeš sama sebe paňou, nemáš fixný pracovný čas, môžeš robiť z domu a v kancli sa nemusíš ukázať, ako je týždeň dlhý. Super, nie?“ V skutočnosti ide firme o to, aby ste pre nich vykonávali rovnakú prácu za menej peňazí. Ak ste živnostníčka, prípadne pracujete na dohodu o vykonaní práce, firma vám už nebude vyplácať benefity, ako stravné lístky. Ani za vás nezaplatí zdravotné, sociálne a dôchodkové poistenie. A strácate aj právnu ochranu trvalého pracovného pomeru – nárok na výpovednú lehotu, odstupné, zmluvu na dobu neurčitú. Zrušiť spoluprácu so živnostníkom možno zo dňa deň

Ak vás firma „outsourcuje“, zistite si v sociálnej a zdravotnej poisťovni, koľko presne vás budú stáť poistky a skúste so zamestnávateľom, vlastne teraz už obchodným partnerom, vylicitovať vyššiu odmenu. Pracovať doma, nemusieť „cvikať kartu“ môže byť výhodné, no sama si musíte vyrátať, čo tým získate a čo strácate. Niekedy je lepšie povedať ďakujem, vziať odstupné a ísť.

Výpoveď „dohodou“

„Zuzka, navrhujem, aby sme sa dohodli, prípadná výpoveď by ti mohla narobiť v životopise šarapatu, skomplikovať pozíciu na trhu práce...“ Medové motúzy! Výpoveď „dohodou“ neexistuje! Nadriadenému nejde o vaše blaho, ale o to, aby vám firma nemusela vyplatiť odstupné! Rozdiel medzi výpoveďou a ukončením pracovného pomeru dohodou sa rovná sume vašich dvoch mesačných platov. Minimálne. Prípadne aj viac, podľa toho, koľko mesačných odstupných máte dohodnutých v kolektívnej zmluve. Ak máte na krku naozajstný pracovný malér, môžete vziať tieto špekulácie do úvahy. Za akýchkoľvek iných okolností, NIKDY! Trvajte na riadnej výpovedi. A ešte jedna dôležitá vec: Ak s vami firma rozväzuje pracovný pomer z dôvodu organizačných zmien – reorganizácie, reštrukturalizácie a iných „ácií“, či ruší vašu pracovnú pozíciu, máte nárok na odstupné. Aj v prípade, že podpíšete ukončenie pracovného pomeru dohodou!

Organizačný audit

Jedného dňa sa vo firme objavia neznámi ujovia či tety, šéf vám oznámi, že dočasne potrebuje vašu kanceláriu a natlačí vás k odpornej Pažítkovej, do najmenšej a najtmavšej miestnosti v budove. Pri otázke, čo sa to deje, sa šéf zatvári mysteriózne a zahundre, že sa robí organizačný audit. V skutočnosti je s ním spojený aj audit PERSONÁLNY, akurát to slovíčko vynechá, lebo aj vám sliepke by mohlo byť podozrivé. Ujovia alebo tety potom mesiac behajú po budove, občas vám nazrú ponad plece, či s Pažítkovou nepozeráte porno, pýtajú sa nezmyselné otázky typu: „Ako by ste zhodnotili svoju dôležitosť na stupnici od jeden do desať..?“ Skrátka, Matrix

Reloaded naživo!

Pre vás to môže znamenať dve veci: buď ste nadbytočná alebo je nadbytočná Pažítková a preberiete jej pracovnú náplň, samozrejme, za rovnaký plat, aký máte teraz! Prečo váš manažment zaplatil ťažké peniaze konzultačnej firme a neurobí čistky sám? Lebo Matrix, s. r. o. k vám, na rozdiel od vašich priamych nadriadených, nemá žiadne väzby. Keď vám manažér, s ktorým ste sa na minuloročnom tímbildingu vyspali, podáva výpoveď, môže sa zatváriť previnilo, dokonca vyroniť slzičku: To nie ja, ale Matrix. Aby nevyzeral ako úplný hajzeľ!

Autor: EMMA/ Broňa Duhanová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Triky našich šéfov: Nedajte sa opiť rožkom!
EMMA/ Broňa Duhanová