Tip redakcii
 

Cesta za vytúženými prsiami: Jane sa implantáty potrhali a silikón vytiekol!

„Apelujem na všetky ženy a dievčatá, ktoré si chcú z estetického alebo zo zdravotného hľadiska dať implantát, aby sa informovali o možnostiach a o rizikách,“ vyzýva Jana Hluchá (36).

09. júla 2016, 00:00
Polovica žien netuší, aký implantát v sebe vlastne má.

Polovica žien netuší, aký implantát v sebe vlastne má.

Autor: Shutterstock

A otvorene hovorí o tom, že nikdy „nemala“ prsia. Po dojčení dcérky to bolo ešte horšie. Hanbila sa vyzliecť do plaviek, v lete nosiť tielko. „Išlo čisto o moju psychickú traumu. Sú ženy, ktoré sa zmieria s tým, ako vyzerajú, ja som sa nezmierila. Rozhodnutie dať si implantáty bolo jednoznačné,“ vysvetľuje Jana, prečo podstúpila zákrok.

Šok

Prvú operáciu podstúpila pred desiatimi rokmi. Bola spokojná, jej prsia vyzerali prirodzene, nemala žiadne komplikácie. „Išlo o francúzske implantáty, vedela som, že o desať rokov ich treba meniť. Tak aj bolo. No to, čo som sa dozvedela po kontrolnom ultrazvuku, ma šokovalo,“ spomína Jana na obdobie spred roka.

Lekár zistil, že jej implantáty sú roztrhané a vytečené a všetko hneď musí ísť von. Jana vysvetľuje, že o rizikách toho vedela naozaj dosť. Skôr než začala podnikať, bola zdravotnou sestrou a nie raz asistovala pri operáciách aj reoperáciách prvých implantátov. Tie sa ešte robili pomocou sterilného „dvojitého vrecúška“, do ktorého sa vstrekoval fyziologický roztok.

„Aj keď sa dostal do tela, nespôsobil vážny problém. No mne sa do tela mohli dostať molekuly silikónu, ktoré sa ocitli mimo kapsuly a mohli blúdiť po tele lymfatickými cestami. Nikto dnes nevie povedať, čo to do budúcnosti urobí s organizmom. Nikto si netrúfne odhadnúť, aké to môže mať následky,“ vysvetľuje Jana a opisuje, čo sa dialo ďalej.

Pol roka bez implantátov

Jane kompletne všetko vybrali, odsali a namiesto nových implantátov ostala úplne plochá v sťahovacích podprsenkách niekoľko týždňov. Vložiť nové implantáty jej sľúbili najskôr po šiestich mesiacoch, aj to len vtedy, ak nebude mať žiadne zdravotné problémy. Radila sa s viacerými lekármi, ukazovala im fotografie, ako všetko dopadlo. A odpoveď? Vraj vedia, že sa to môže stať, no s takým niečím sa ešte nikdy nestretli. Chvíľu sa Jana obávala, či nejde aj o priemyselný silikón, ktorý pred niekoľkými rokmi vyvolal veľký rozruch.

„Najskôr som myslela, že to nezvládnem. Psychicky som bola úplne na dne. Potom som sa začala celej téme venovať. Zistila som, že polovica žien netuší, aký implantát v sebe vlastne má. Nevedia meno lekára, ktorý im zákrok urobil. Nemajú naštudované, s akými rizikami sa môžu stretnúť,“ hovorí Jana Hluchá a dodáva, že problém je aj v lekároch.

Každý spolupracuje s nejakou firmou, ktorá dodáva konkrétny implantát, a ten potom ponúka záujemkyniam. A žena dá na radu lekára, nepýta sa, či sú aj iné druhy implantátov a aké sú medzi nimi rozdiely. Zatiaľ neexistuje klinika, ktorá by dala žene možnosť výberu všetkých dostupných implantátov aj s vysvetlením, aký je medzi nimi rozdiel. „Ženy si vyberajú operatéra, nie implantát,“ hovorí Jana.

Konečne pokoj

Zisťovala aj to, či a kde sa dá sťažovať na neprofesionálny zákrok, či je v prípade nekvalitných implantátov možné finančné odškodnenie a podobne. Na Slovensku neexistuje odškodnenie za práceneschopnosť či za ušlú mzdu pri pooperačných problémoch estetických operácií. „Psychická ujma, ktorá je nočnou morou a ženu úplne zlomí, nikoho nezaujíma,“ opisuje Jana, ktorá si od spoločnosti vybojovala aspoň zaplatenie ďalšej reoperácie, kde jej ponúkli implantáty, s ktorými pracovali.

„Tvrdo som ich odmietla. Rozhodla som sa pre americké implantáty, ktorým dôverujem. Dlho som prehliadala internet a porovnávala rozdiely, musela som však na to prísť sama, nikto mi neporadil. Rozdiely v cenách implantátov sú malé, ženy sa však zaujímajú o cenu operácie, nie samotných implantátov, pritom rozdiel v cene implantátov je oveľa menší ako rozdiel v cene operácie,“ vysvetľuje Jana Hluchá.

Drahšia operácia vôbec nezaručuje najkvalitnejší a najdrahší silikón. Jana verí, že u nej sa už nič neskomplikuje a nové prsia jej budú slúžiť do konca jej života, ako jej to na klinike sľúbili. No apeluje na všetky ženy a dievčatá, ktoré si chcú z estetického alebo zo zdravotného hľadiska dať implantát, aby sa informovali o všetkých možnostiach a rizikách. Majú na to právo.

Autor: BÁJEČNÁ ŽENA/ Lea SOBOTOVÁ

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

MÓDNA POLÍCIA z krstu parfému: Ada Straková zase bodovala, Soňa Müllerová ukázala, čo je štýl a ostatné....

...nula bodov. Teda aspoň väčšina prítomných dám si na outfite veľmi záležať...
 

Za kožuch vysolila desaťtisíce Dominika Cibulková aj TIETO známe dámy!

Tenistka opäť naplno prejavila lásku k móde – kožuchom z norky za štyridsaťtisíc...
 

FOTO: Herci z Oteckov si užili víkend bez partneriek, Didiana šalela na parkete a Fedora Flašíka ani nespoznáte

Mediálny golfový turnaj v Tatranskej Lomnici si naša smotánka nedala ujsť....
 

Šokujúci dôvod, prečo ho frajerka nechcela! Robo Papp mal čo robiť, kým zbalil novú lásku

Veronika si speváka nevšímala, dnes sú po uši zaľúbení.
 

Vaše diétne tipy

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 

TOTO sú Darine recepty na štíhlosť. Jedzte ako ona a budete mať krivky ako ona

Dara Rolins je nesmierne disciplínovaná a je to aj vidieť. Ženy ju obdivujú...
 

Maslo, z ktorého schudnete: Odhaľte tajomstvo tehotnej mozzarelly

Hebká burrata, vrzgajúce halloumi a nadýchaná ricotta. Neviete, čo s nimi?...
 

Chcete mať dokonalé krivky ako Lucia Mokráňová? Tu sú jej triky ako na to!

„Slovo nedá sa neexistuje! Všetko ide a nemusíte z domu vystrčiť ani nos....
 
 
Cesta za vytúženými prsiami: Jane sa implantáty potrhali a silikón vytiekol!
BÁJEČNÁ ŽENA/ Lea SOBOTOVÁ