Tip redakcii
 

Ako myslia vrahovia

„Chlapi si vyrátali, čo im za vraždu hrozí, a rodina usúdila, že je to lepšie ako celoživotný teror. A tak hlavu rodiny ubili na smrť,“ spomína spisovateľ a bývalý kriminalista Matej Snopko na najkurióznejšie zločiny, s ktorými sa stretol.

09. marca 2012, 07:00
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Minulý týždeň odsúdil súd na doživotie dvadsaťdvaročného Ľubomíra zo Svederníka, ktorý pred tromi rokmi zavraždil svoju tetu a sesternicu, pretože si myslel, že mu pripadne ich majetok. Ako uvažuje človek, ktorý sa rozhodne siahnuť na život inému? Najčastejším hnacím motorom vrážd v ľudskom svete, ktorý, žiaľ, neraz pripomína ten zvierací, je podľa Mateja Snopka vášeň, rozum a bezradnosť.

Ako zvieratá

„Páchateľ chce vraždou prekonať prekážku, ktorá mu stojí v ceste. Je to nepodarené riešenie problému, ale iné východisko neraz nevidí. V živočíšnej ríši ho badáme pomerne často,“ vraví Matej Snopko a uvedie prípad manželského páru, ktorý dlho nemohol mať potomka. Na potešenie si preto kúpil rotvajlera, psa, ktorý pri správnom vedení pracuje ako hodinky. Po rokoch sa však manželom narodilo dieťa a zviera vytušilo, že je na vedľajšej koľaji. „Pes si vynucoval pozornosť, no pán, ktorý ho dovtedy chválil za poslušnosť, ho teraz iba zahriakoval. Rotvajler vycítil, že centrom záujmu nie je pre dieťa. Rozhodol sa túto prekážku odpratať, na dievčatko zaútočil a vážne mu ublížil.“

Z bezradnosti

Typickým príkladom zločinu z bezradnosti je vražda tyrana, s ktorým si okolie celé roky nevie poradiť. „Spomínam si na príbeh kováča, na ktorého v dedine nikto nepovedal krivé slovo. Najradšej by sa celý rozdal, nikomu neodmietol pomoc. Ľudia ho milovali. No stačilo, že prekročil prah domu a stával sa neznesiteľným. Bil ženu, deti priväzoval reťazou, neváhal zaútočiť na svoje vydaté dcéry a ich mužov. Rodina bola bezradná. Nevidela iné východisko, len sa ukrutníka zbaviť.

Chlapi si dokonca vyrátali, čo im za tento čin hrozí, a rodina usúdila, že je to lepšie ako celoživotný teror,“ rozpráva kriminalista. V osudný deň sa pri večeri zhŕkla celá rodina. Ale otec, ktorý predtým svoju silu demonštroval dolámaním nábytku, čosi šípil, a tak sa ešte potĺkal po maštali. „Napokon sa z nej dal vylákať jednou z dcér, no namiesto gulášovej polievky ho v kuchyni čakali zaťovia, ktorí ho s pomocou celej rodiny začali lomiť. Utiekol von a za ním família s lopatami. Dobili ho na smrť,“ vraví Matej Snopko.

Z vášne

Príbeh, na ktorého konci je tragédia, má v drvivej väčšine prípadov rovnaký scenár a veľakrát ho sfilmovali. Láska sa premení na nenávisť a dvaja zaľúbenci sa začnú nenávidieť. Ak sa jeden rozhodne odísť, druhý koná podľa porekadla: Keď nebude Mara moja, nebude ničia. Taký prípad sa stal napríklad vlani v lete v Hurbanove, kde muž ubil manželku kladivom, a pred pár dňami v Janíkovciach pri Nitre. Tam manžel svoju ženu uškrtil, pretože ju údajne podozrieval z nevery.

„Ešte predtým dušu páchateľa zaplavil hnev, strach a zúfalstvo. Živil v sebe nevraživosť a fantazíroval o tom, čo manželke urobí. Fantazírujeme všetci, no len pár z nás vykoná hrdelný zločin,“ konštatuje Matej Snopko. Ale zločin z vášne sa nemusí odohrať len pri partnerskej trenici muža a ženy. Typickým príkladom sú problémové susedské vzťahy, pri ktorých asistuje alkohol. Obyčajne trvajú roky a, žiaľ, sú aj také, ktoré sa končia vraždou. „Na osamotených lazoch pri Zvolene si dvaja muži neustále robili prieky. Keď na územie jedného vtrhol na domácky vyrobenom traktore bez povolenia druhý, v pripitom vlastníkovi pozemku zovrela krv,“ opisuje bývalý kriminalista.

Chlap vybehol z domu, začal sa driapať na traktor, votrelcovi nadával a snažil sa ho zvaliť spoza volantu. Šofér neustúpil a vyobšíval suseda latou. Útočník sa nedal. Skotúľal sa z korby a utekal si do predsiene po pištoľ. „Bola stará, malá, hrdzavá, s jediným nábojom! Chlap z nej vystrelil. Na vzdialenosť, s akou by mal problém profesionál, trafil opitý lazník svojho soka na idúcom traktore presne do srdca. Na mieste ho zabil,“ doplní mozaiku prípadu Matej Snopko.

Jeho riešenie? Ustúpte alebo sa od agresívneho suseda radšej odsťahujte. Konanie rodiny okolie zarazilo, netušili, že navonok láskavý človek môže byť taký neuveriteľný vagabund. „Útočníkov napriek sympatiám dediny trest neminul,“ pripomína kriminalista. Zločin z bezradnosti však vôbec nemusíme plánovať. „Časté sú vraždy v klenotníctvach, kam páchateľ nepríde zabíjať, ale lúpiť. Ak ho čosi vyruší, nevie, čo má robiť. Zľakne sa a začne strieľať,“ vraví bývalý elitný vyšetrovateľ.

Z rozumu

Zabudnime na mafiánske popravy, ktorými si podsvetie vybavuje účty a čistí cestu k moci. Hrdelné zločiny z rozumu môžu spáchať aj ešte netrestaní ľudia, pričom nad ich zmýšľaním neraz ostáva stáť aj náš rozum. „Spomínam si na prípad ošetrovateľa, ktorý pracoval v nemocnici. Nebol to žiadny prefíkaný zločinec, ale chlap, ktorý mal smolu. Pri cúvaní autom nechtiac pritlačil staršiu dámu o múr a spôsobil jej ťažké zranenie. Hrozilo, že z malého platu jej bude musieť platiť bolestné. Nemal naň.

Rozum mu kázal, že najlepšie bude, ak sa pani poberie na druhý svet,“ rozpráva Matej Snopko. Mladý muž sa teda so staršou paňou cielene zblížil. Zaujímal sa o jej zdravotný stav, nosil jej obedy a večere a popritom študoval, akým spôsobom by jej do mäsa prepašoval otravu. Zistil si, že jedlo sa dá nebadane otráviť istým druhom exotického hmyzu. Pani po jeho požití naozaj umrela, no vraha chytili. „Pitva totiž preukázala prítomnosť jedov, ktoré sa do tela mohli dostať len s jedlom. Vyšetrovatelia rýchlo zistili, že vrahom je naivný ošetrovateľ,“ dopĺňa Matej Snopko.

Podobné zápletky často vidíme v mediálnom priemysle, ktorý sa snaží čoraz väčšmi šokovať. „Ak nemáme slušný morálny a rozumový základ, môžeme zábavu na násilí považovať za skutočnosť,“ myslí si Matej Snopko. Jeho príklad? Partia mladých ľudí brutálne zabila taxikára, pretože podobný spôsob vraždy videla v televízii. Tam však neukázali, že páchatelia išli do najťažšieho väzenia...

Autor: ŠARM/ Ján Dzúr

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Koptík to na Gregorovú opäť skúsil: TOTO je herečkina odpoveď

V Česku sa klebetí, že zajačik Hany Gregorovej (66), Ondřej Koptík (34),...
 

Retro fotky, z ktorých pôjdete do kolien! Pozrite sa, aký mala účes známa blondínka

Takto sa menila neúspešná záujemkyňa o prezidentský post. Spoznali by...
 

Zahviezdite na jar v štýle celebrít, obujte si TOTO!

Zabudnite na čierne lodičky, sandále alebo tenisky.
 

Ak chcete byť krásna, musíte si pohnúť. TOTO musíte stihnúť do leta, potom je už neskoro

Na omladenie máte približne už iba mesiac. Ktoré procedúry ešte stíhate,...
 

Pozor, nebezpečné nie sú iba kliešte! Dajte si pozor aj na tohto smrteľne jedovatého chrobáka

Májka fialová, sympatický chrobák s lesklými krovkami, má jed, ktorý dokáže...
 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 
 
Ako myslia vrahovia
ŠARM/ Ján Dzúr