Tip redakcii
 

Alžbetka z Perinbaby je v skutočnom živote poriadna sekera

Keď musíte stále za niečo bojovať, odrazí sa to na vás. Veľa ľudí mi už povedalo, že viem byť nepríjemná alebo že sa ma boja – priznáva Petra Vančíková-Kolevská (46), nežná Alžbetka z Perinbaby.

05. januára 2013, 09:00
Petra Vančíková-Kolevská

Petra Vančíková-Kolevská

Autor: Michal Šebeňa

Vzhľadom „krehotinka“, ale vnútri silná. Keď hrá v kultovej rozprávke na píšťale Páslo dievča pávy, citlivejšie povahy si aj poplačú. Ešteže sa objaví Jakub, ktorý Alžbetku miluje a ničoho sa nebojí – ani lietať v balóne z periny, ani zubatej. „Patrí k čaru filmu, že vytvára ilúzie. V skutočnosti nehrám na žiaden hudobný nástroj, so Soničkou Valentovou, filmovou macochou, mám pekný vzťah a s Jakubom sme si, naopak, vôbec nesadli,“ smeje sa filmová Alžbetka. Čo ešte bolo v skutočnosti inak ako pred kamerou?

Odpor k zime

Veľká časť Perinbaby sa odohráva v zasneženej krajine. Hoci sa Alžbetka na obrazovke prediera závejmi len v tenkých šatách a šatke, ani na chvíľu nezadrkoce zubami. Aj to bola súčasť jej herectva. „Bola rekordne mrazivá zima, tridsať až štyridsať stupňov Celzia pod nulou. Keď sme nakrúcali v Rožňove pod Radhoštěm, pred hotelom celú noc vrčal agregát, aby sa ráno dali roztiahnuť autá, ktorým cez noc stuhla nafta v nádržiach. Inak by sme sa nedostali na pľac.“ Z Perinbaby a ešte niekoľkých mrazivých nakrúcačiek si odniesla doživotný odpor k zime.

Lietala bez istenia

A v skutočnosti nikdy nezahorela láskou k Jakubovi, ktorého hral Tobias Hoesl. Zdal sa jej na chlapa príliš rozmaznaný. „Možno preto, že pochádzal zo západného Nemecka, kde patril medzi vychádzajúce hviezdy a vyžadoval od štábu mimoriadnu starostlivosť. Vnímali sme to ako maniere, a keď odmietol letieť na balóne bez istenia, všetci sme sa smiali.

Ale dnes sa na to dívam inak. Vedel, že ako hviezda nemôže riskovať zranenie, lebo by ho to mohlo stáť kariéru.“ Tobias si teda vydupal istenie, ale na Petrinom štíhlom drieku bezpečnostný opasok lietal, takže napokon sa vo výške dvadsať metrov nad zemou vznášala bez neho. Nebála sa? „Nie. Určitý adrenalín som pociťovala, ale ten patrí ku každému nakrúcaniu od začiatku do konca.“

Pod dohľadom tlmočníka

„Perinbaba sa nakrúcala ako koprodukcia medzi vtedajším západným a východným blokom a to so sebou prinášalo mnohé zvláštne, na prvý pohľad komické situácie. Napríklad v rámci dorozumievania. V komunikácii s Tobiasom, predstaviteľom Jakuba, mi pomáhal tlmočník, čo som veľmi vítala, pretože som po nemecky nevedela. Inak to však bolo s Giuliettou Masinvou, s ktorou som si neuveriteľne sadla aj z ľudskej stránky a rady sme spolu trávili voľný čas medzi nakrúcaním. Mali sme k dispozícii tlmočníka z taliančiny, no ja som sa vtedy na gymnáziu učila po francúzsky a Giuliette po francúzsky vedela tiež, takže sme s komunikáciou nemali žiadny problém.

Preto ma pobavilo, že nám po pár dňoch vymenili nášho tlmočníka z taliančiny za takého, čo vedel aj po francúzsky… Až keď som bola staršia, došlo mi, že niekto ,tam hore‘ potreboval mať informácie, o čom sa rozprávame…“

Slovenský otec, český otec

S Paľkom Mikulíkom, Alžbetkiným oteckom, si Petra zahrala niekoľkokrát a zakaždým vzťah dcéry a otca. „Kedysi sa medzi hercami vytvárali virtuálne rodiny – podľa toho, ako sa k sebe typologicky hodili. Paľko bol môj filmový otecko na Slovensku a Radek Brzobohatý v Česku. Z oboch vyžarovala krásna človečina. Paľko bol istota a teplo a úžasne varil.

Radek bol do veľkého sveta. Vážil si všetko, čo je pekné a dobré a ešte to vedel zvýrazniť, takže okolo neho bola vždy akási žiarivá atmosféra.“ S Marošom Kramárom zas boli pred kamerou veční frajeri. „Až keď som bola staršia, niekoľkokrát mi dali za partnera Emila Horvátha. Hoci bol medzi nami dvadsaťročný rozdiel a v realite bol mojím pedagógom na Vysokej škole múzických umení.“

Náhly koniec

Petra nakrútila množstvo televíznych a filmových projektov na Slovensku, bola známa aj v Česku, aj na divadelných doskách, napriek tomu sa jej herecká kariéra náhle skončila. Mohla za to súhra viacerých okolností. Odmietla angažmán v známom pražskom divadle, aj preto, že uprednostnila sľúbené miesto v jednom bratislavskom divadle, kde už štyri roky účinkovala. Namiesto nástupnej zmluvy sa však dočkala konštatovania, že mala radšej zostať v Prahe, keď tam mala toľko príležitostí… Pár mesiacov po tejto ľadovej sprche prišla nežná revolúcia a všetko sa zmenilo

„Pre slovenskú profesionálnu filmovú a televíznu dramatickú tvorbu to znamenalo nástup ťažkého krízového obdobia, ktoré v podstate trvá dodnes. Prestali sa nakrúcať veľké filmy, kvalitné televízne inscenácie, rozprávky či seriály a slovenskí herci na mnohé roky stratili príležitosť realizovať sa pred kamerami profesionálne.“ Petra sa vtedy chytila príležitosti, ktorá ju v podstate lákala už veľmi dlho – presunula sa spred kamery na druhú stranu, medzi tých, čo filmy a televízne projekty vymýšľajú a realizujú. Dnes je z nej televízna a filmová producentka a scenáristka, ktorá má na svojom konte viaceré televízne seriály a vzdelávacie programy i spoluprácu na medzinárodne úspešnom filmovom projekte.

Momentálne zastáva funkciu predsedníčky Rady Audiovizuálneho fondu a neprestáva veriť, že na Slovensku sa budú opäť raz nakrúcať veľké medzinárodné filmové koprodukcie, akou bola Perinbaba.

Tabuľková kráľovná

„Moje herecké obdobie bolo úžasné a užila som si ho zo všetkých stránok. Vážne som však uvažovala aj o štúdiu experimentálnej fyziky, ešte v treťom ročníku na gymnáziu. Bavila ma teória relativity a úvahy o štvrtom rozmere. Možno by som ho našla a už by sme tu neboli,“ smeje sa.

„Fyzika je však obrovská drina, vyžaduje ustavičné štúdium a výskum. V tomto veku by som už asi nosila okuliare ako popolníky a cestovala po vedeckých kongresoch s víziou, ktorej by možno nikto neveril. Práve táto predstava ma od štúdia fyziky odradila. V tom, čo robím dnes, vlastne spájam umenie s číslami. Väčšinu vecí vidím v nich. Volajú ma tabuľková kráľovná, pretože si robím vlastné kalkulačné vzorce a vlastné systémy, ktoré mi umožňujú pozorovať finančné toky pri plánovaní a realizácii projektov,“ spokojne sa usmieva.

V momentoch, keď sa smeje, akoby z nej vykukla tá rozprávková Alžbetka. Hlas má však hlboký a rozpráva rázne. Tuším, že s tým nežným dievčatkom z Perinbaby už nemá veľa spoločného. „Som sekera. Keď musíte stále za niečo bojovať, odrazí sa to na vás. Veľa ľudí mi už povedalo, že viem byť nepríjemná alebo že sa ma boja. Pritom na nikoho nekričím. Iba neznášam, keď sa niekto snaží so mnou vybabrať a myslí si, že to nevidím,“ potvrdzuje dnes mama dvoch dievčat, ktorá už vyše dvadsať rokov žije v šťastnom manželstve.

Autor: ŠARM/ Galina Lišháková

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

MÓDNA POLÍCIA z krstu parfému: Ada Straková zase bodovala, Soňa Müllerová ukázala, čo je štýl a ostatné....

...nula bodov. Teda aspoň väčšina prítomných dám si na outfite veľmi záležať...
 

Za kožuch vysolila desaťtisíce Dominika Cibulková aj TIETO známe dámy!

Tenistka opäť naplno prejavila lásku k móde – kožuchom z norky za štyridsaťtisíc...
 

FOTO: Herci z Oteckov si užili víkend bez partneriek, Didiana šalela na parkete a Fedora Flašíka ani nespoznáte

Mediálny golfový turnaj v Tatranskej Lomnici si naša smotánka nedala ujsť....
 

Šokujúci dôvod, prečo ho frajerka nechcela! Robo Papp mal čo robiť, kým zbalil novú lásku

Veronika si speváka nevšímala, dnes sú po uši zaľúbení.
 

Vaše diétne tipy

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 

TOTO sú Darine recepty na štíhlosť. Jedzte ako ona a budete mať krivky ako ona

Dara Rolins je nesmierne disciplínovaná a je to aj vidieť. Ženy ju obdivujú...
 

Maslo, z ktorého schudnete: Odhaľte tajomstvo tehotnej mozzarelly

Hebká burrata, vrzgajúce halloumi a nadýchaná ricotta. Neviete, čo s nimi?...
 

Chcete mať dokonalé krivky ako Lucia Mokráňová? Tu sú jej triky ako na to!

„Slovo nedá sa neexistuje! Všetko ide a nemusíte z domu vystrčiť ani nos....
 
 
Alžbetka z Perinbaby je v skutočnom živote poriadna sekera
ŠARM/ Galina Lišháková