Tip redakcii
 

Henrieta Mičkovicová: Dobrovoľne sa vzdala slávy

Na svoju veľkú televíznu príležitosť čakala takmer dvadsať rokov, no nakoniec sa dobrovoľne vzdala slávy aj peňazí. Ľutuje Henrieta Mičkovicová odchod z obrazovky?

22. marca 2012, 07:00
Henrieta Mičkovicová

Henrieta Mičkovicová

Autor: Tv JOJ

Po nežnej revolúcii sa u nás slovenskí herci roky objavovali nanajvýš v zábavných programoch, ktorých tvorcovia stavili najmä na tváre známe z čias socializmu. Časy sa však zmenili príchodom nových seriálov a diváci konečne spoznali aj tváre umelcov z dabingu. Do skupiny „neznámych na obrazovke“ patrila aj sympatická Henrieta Mičkovicová. Na svoju veľkú šancu čakala takmer dvadsať rokov, z obrazovky sa však stratila predčasne a zdá sa, že po vlastnom chybnom kroku.

Samé kladné body

Keď sa v roku 2006 objavila v Paneláku ako jedna z hlavných postáv Zuzana Bajzová, mama troch detí, mala už tridsaťdeväť rokov a za sebou účinkovanie na niekoľkých divadelných scénach – v trnavskom Divadle Jána Palárika, na bratislavskej Novej scéne aj v divadle Aréna. Na väčšinu televíznych divákov však pôsobila ako zjavenie a rýchlo si získala ich sympatie aj pre trochu nezvyčajný osobný príbeh. V ňom tvorí pár s hercom Alexandrom Bártom mladším o deväť rokov, s ktorým má dnes päťapolročnú dcéru Ester a spolu vychovávajú aj Dávida, už takmer dospelého syna z jej predchádzajúceho manželstva.

Hoci jej partner mal v Paneláku skôr zápornú rolu, párik na verejnosti získaval samé kladné body. O to väčším prekvapením bolo, keď sa obľúbená herečka rozhodla po takmer dvoch rokoch zo seriálu odísť. „Bolo to v tom čase najlepšie rozhodnutie, aké som mohla urobiť. Človek, ktorý to nezažije, si možno ani nevie predstaviť, čo všetko obnáša mať malé dieťa a pracovať celý deň. Začala som si uvedomovať, že ma netešia veci, ktoré by mali. Už som sa takmer vôbec nesmiala. Bola som nepríjemná k najbližším. Napríklad, keď syn raz niečo potreboval, povedala som mu, aby prišiel o dva dni, že nemám čas,“ priznala neskôr.

Práve pracovná vyťaženosť a málo času na rodinu viedli Heňu k rozhodnutiu odísť z denného seriálu do časovo menej náročného projektu u konkurencie. Mnohí to považovali za premyslený ťah, no herečka sa bránila: „Nebola to kalkulácia, ale náhoda a úlohu v Ordinácii som v danej situácii prijala preto, že ma tam nečakalo také závratné pracovné tempo.“ Pracovný čas zohral pri výmene projektu u herečky nepochybne dôležitú úlohu, no ešte zaujímavejšie boli peniaze.

Podľa našich informácií dostávala Henrieta Mičkovicová v JOJ-ke za jeden natáčací deň tristo eur, v Ordinácii bol jej honorár vyšší o takmer dvesto eur. Herečka však v tom období Šarmu pri otázke o peniazoch povedala: „Sú síce fajn, ale slobodu si za ne nekúpim...“ A nekúpila si, bohužiaľ, ani vysielací čas. Po roku sa totiž viaceré hlavné postavy, medzi nimi aj jej, zo scenára vytratili. Henrieta Mičkovicová bola v Ordinácii naposledy v júni 2011 a odvtedy sa v žiadnej slovenskej televíznej inscenácii či seriáli neobjavila. Hovorilo sa síce, že to bol trest za odmietnutie účinkovania v Let’s Dance, no ako nám vysvetlil človek zo štábu, ak by bola Henina postava v seriáli zarezonovala, určite by nemal nikto záujem na jej vyradení.

V Ordinácii si zahrala partnerku Jána Kronera

Kam zmizla

Hoci herečka v zlatých seriálových časoch zarábala mesačne vyše tritisíc eur, svoje rozhodnutie odísť z JOJ-ky do Markízy neľutuje. „Nič neľutujem, lebo život je podľa mňa o zmene. Za oba seriály som vďačná, ale rozhodne ich nepovažujem za vrchol svojej kariéry. Môj profesijný život sa neskončil, stále hrám a som spokojná,“ vysvetlila nám. Okrem úlohy Betsy v Anne Kareninovej v Slovenskom národnom divadle práve študuje ďalšiu hru v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava a nedávno Česká televízia odvysielala televízny film Kráska a zvíře 1950, v ktorom hrala jednu z hlavných postáv.

„Som otvorená novým príležitostiam, ale rodina a pohoda sú pre mňa dôležitejšie než zdanlivá sláva,“ uzavrela spokojná. Ťažko však povedať dokedy. Všetko totiž niečo stojí a šancu zarábať tak kráľovsky ako kedysi už možno nikdy nedostane.

Rodinu chcela uprednostniť pred náročným pracovným tempom.

Dobrovoľne, aj nie

Niektorí herci zmizli z obrazovky náhle a na budúcnosti im v tom čase vôbec nezáležalo. Ján Alžbetkin sa vytratil z Ordinácie v ružovej záhrade, aby sa mohol liečiť zo závislosti od marihuany, Zuzana Marošová zmiz la so svojím partnerom, trestne stíhaným Karolom Mellom, len čo nakrútila deväť častí v úlohe sestričky Ľudmily Vargovej. V prípade oboch hercov však môže byť aj negatívna reklama dobrou reklamou. Veď u Zuzany Marošovej sa to už raz potvrdilo.

Zuzana Fialová, hviezda Ordinácie v ružovej záhrade, opustila rolu doktorky Sone Petrovičovej, pretože ju nebavila. „Nemám tam veľmi čo hrať,“ zhodnotila po necelom roku a svoju postavu nechala „odpratať“. Nedávno sa, pre niektorých prekvapujúco, objavila v seriáli Zita na krku s oveľa nižšou sledovanosťou v úlohe naivnej Ivety. Tá ju však bavila, hoci za oveľa menej peňazí. No aj tak lepšie ako nič. Bývalá najväčšia hviezda Ordinácie Tomáš Maštalír zarábal v čase odchodu z televízie za jeden natáčací deň tisíc eur. Napriek tomu sa rozhodol odísť.

„Myslím si, že ja aj Slovensko sme vzájomne ,ugregorovaní‘, už stačilo,“ prezradil po odchode do inej televízie, kde sa začal objavovať v nových seriáloch, no s oveľa menšou sledovanosťou. Filip Tůma bol síce len v prvej sérii Paneláka, ale dodnes si ho mnohí spájajú práve s postavou barmana Richarda, ktorému sa páčili chlapci. Povrávalo sa, že odišiel, aby ho ľudia nezaškatuľkovali ako geja, ale Filip to rázne vyvracia: „Odišiel som, lebo som nedostal jasnú odpoveď na otázku, či so mnou rátajú v ďalších dieloch, a prijal som moderovanie súťaže Heslo za milión v Markíze, ktoré sa mi vtedy zdalo perspektívnejšie. Hoci súťaž po čase stiahli, nič neľutujem. Povolaním som operný herec a v tomto smere mám práce dosť, i keď hereckým príležitostiam sa nebránim.“

S dcérou teraz trávi oveľa viac času.

Autor: ŠARM/ Galina Lišháková
 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Dopraje mu otca? Tehotná Barbora Švidraňová prezradila tajné plány s talianskym priateľom

Speváčka a herečka sa po prvýkrát stane mamou. Ako priznala, dieťa s priateľom...
 

Návrhárka, ktorá obliekla na svadbu Adelu Vinczeovú urobila prvý raz v živote TÚTO vec

Michaela Ľuptáková (35) si vyskúšala niečo, čo ešte nikdy neurobila.
 

Génius s podbradkom: Spoznajte tučného protivného chlapíka, čo dokázal zachrániť svet pred Hitlerom

Za rolu Churchilla už má Gary Oldman (59) doma Zlatý glóbus a ľahko k nemu...
 

FOTO: Myslia si, že je synova milenka. Našla TÁTO žena tajomstvo večnej mladosti?

Liu Yelin pozná zázrak, ktorý ju udržuje vo forme.
 

Veríte v silu byliniek? Niektoré sú malým zázrakom a dokážu vám lásku nielen prilákať, ale aj udržať!

Dajú sa piť nielen v čaji, ale majú aj magické účinky na lásku.
 

Vaše diétne tipy

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

To najlepšie z kúpeľní! Pripomeňme si intímne triky najkrajších Sloveniek

Po celý rok vám známe krásky prezrádzali triky pre krásne telo, pleť a vlasy....