Tip redakcii
 

Herečka Eva Rysová: Na staré kolená ostala sama

Evu Rysovú (80) mrzí, že pre hereckú kariéru odsúvala rodinu a dnes ostala vo svojom byte sama.

06. marca 2013, 10:00
Eva Rysová

Eva Rysová

Autor: Michal Šebeňa

Kedysi ju poznali všetci, dnes sa mladým predstavila a starším pripomenula vďaka novému seriálu z vinárskeho prostredia. Z veľkolepého comebacku má radosť nielen ona, ale aj ľudia z ulice. Málokto však vie, že vtipná pani Roznerová až taký vtipný život nemá. Jediný syn odišiel do zahraničia a manžel pred dvomi rokmi zomrel.

Túžila po dcére

Ľudia ju často zastavujú, aby jej s obdivom mohli povedať: „Konečne!“ Svojou nenútenosťou, spontánnym prejavom a vtipom prevyšuje mnohých hereckých kolegov, no za jej výkonom sú roky driny, odriekania a obety. „Už počas štúdia na VŠMU som sa nakazila divadlom. A keď začnete brať divadlo ako drogu, tak sa toho nezbavíte,“ priznáva svoju závislosť od profesie Eva, ktorá kvôli hereckým úlohám bola schopná nespať, nejesť, cestovať a dokonca opúšťať manžela aj jediného syna.

„Mala som šťastie, že môj muž bol pediater, takže som stále mohla nakrúcať, lebo sa mi o syna vedel postarať. Keď sme boli v práci obaja, tak sa mi zas o malého Miša starala pani, ktorá od nás bývala o dva domy ďalej a brávala si ho k sebe domov,“ spomína na náročné skĺbenie práce a súkromia vtedy najobsadzovanejšia herečka, ktorá si pre hereckú kariéru odoprela možnosť stať sa druhý raz mamou. Po dcére síce veľmi túžila, no divadlo, film a preplnený diár jej nedovoľovali, aby svoju rodinu rozšírila o ďalšieho člena.

Keďže bola tvárna, vedela v jednej divadelnej sezóne zahrať všetko. „Až keď už bolo neskoro, začala som ľutovať, že nemám ešte druhé dieťa. Stále sa mi totiž zdalo, že to nie je vhodné. Hovorila som si, teraz to nemôžem urobiť, veď som v tom repertoári až po uši,“ povzdychla si svižná dôchodkyňa, ktorá vo svojich najlepších časoch hrala úlohy naivných hrdiniek aj náročné charakterové roly. Čas na dieťa sa však postupne krátil a dnes obýva trojizbový bratislavský byt celkom sama.

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom Šarme alebo v pokračovaní ako súčasť Piana.

Láska na druhý pohľad

„Zoznámili sme sa, keď som ešte bola herečka v martinskom divadle a on prišiel do mesta pracovať ako lekár,“ spomína na obdobie spred vyše päťdesiat rokov Eva. Muž prišiel pracovať do martinskej nemocnice. „Videl ma na javisku, zaľúbil sa do mňa a vďaka svojmu pacientovi, ktorého liečil zo žltačky, sa so mnou zoznámil.“ Ak by ste sa nazdávali, že šlo o lásku na prvý pohľad, ste rozhodne na omyle! „Ja som ho vôbec nechcela. Vyzeral strašne mlado. Bol taký blondiak, kučeravý, modrooký a vyzeral ako maturant. Ale ja som nikdy nebola na mladších. Nakoniec som sa dozvedela, že je starší, no presvedčilo ma hlavne to, že bol sčítaný, vzdelaný, mal istú úroveň, tak som s ním začala chodiť a vzali sme sa,“ približuje nám vtipné osudové stretnutie.

Napriek tomu, že u herečky nepreskočila povestná iskra hneď na samom začiatku, so svojím mužom prežila vyše polstoročia. Recept na šťastné manželstvo však nepozná. „On bol to najhoršie znamenie zverokruhu, aké poznám – Blíženec. Mal totiž dve tváre, keď mal dobrý deň, bol najmilším človekom na svete a keď mal zlý, nedalo sa to vydržať. Ale vidíte, udržali nás pri sebe spoločné záujmy ako napríklad láska k umeniu, rešpekt a obdiv. Nebolo to vždy ideálne, mali sme aj trenice, ale vždy ide o rozhodnutie. Ak spolu chcete byť, tak spolu aj ostanete a urobíte pre ten vzťah všetko. Aj sa prispôsobíte, ako som to často robila ja,“ priznáva.

Syn cez internet

S tvrdohlavosťou musela bojovať aj u svojho syna, ktorý pred devätnástimi rokmi odišiel žiť do Kanady. Aj on vyštudoval herectvo, no podľa slov svojej mamy, nemal povahu na túto profesiu. „Ťažko sa prispôsobuje. Už počas štúdia na gymnáziu som s ním mala veľa problémov a musela som často chodiť za profesorkami, pretože ich napríklad na hodinách francúzštiny opravoval, čo ich nesmierne urážalo,“ smeje sa s odstupom času a prezrádza, že z vyštudovaného herca je dnes odborník na informačné technológie.

Keďže útla osemdesiatnička má najbližšiu rodinu v zámorí, veľa času strávi v lietadle. Vnúčatá navštevuje minimálne raz v roku. V minulosti jej nebolo dostatočne dopriate užiť si ich detstvo, kompenzuje si to aspoň na dôchodku. „Mišo mal šesť rokov a Lucka deväť, keď odišli do Kanady. Neviem prečo, ale moja nevesta nechcela, aby aspoň do tých pätnástich rokov chodili sem na prázdniny sami bez rodičov, čo sa mi veľmi nepáčilo, lebo som s nimi nemohla stráviť takmer žiadny čas,“ krúti smutne hlavou a priznáva, že pre „zabúkované“ letenky do Kanady takmer odmietla účinkovanie v Búrlivom víne.

„Kúpila som ich v predstihu a za lacnejšie peniaze a nechcela som ich nechať prepadnúť,“ ozrejmila nám. Napokon ju však filmári zlomili a pre postavu babičky Roznerovej sa herečka dokonca vzdala pedagogických aktivít na cirkevnom konzervatóriu.

I don’t speak English

Aby toho nebolo málo, aj ona sama sa pustila s vervou do učenia cudzieho jazyka. „Vzala som si hodiny angličtiny a dokonca celkom zostra. Chodil ku mne domov jeden profesor, ale musím sa priznať, že na to učenie mi veľa času nezostáva a z pravidelného stretávania dvakrát do týždňa sa stretneme raz, dvakrát do mesiaca. Takto sa ten jazyk asi nikdy nenaučím,“ povzdychla si Eva, ktorej vnúčatá, naopak, trápi slovenčina. „Keď na mňa začne celá rodina hovoriť tým kanadským prízvukom, vôbec nič im nerozumiem,“ smeje sa a teší sa z toho, že vďaka internetu je s vnukmi v pravidelnom kontakte.

S výdobytkami techniky je na tom totiž lepšie ako jej mladšie kolegyne. Kým Javorková či Kocúriková odmietajú e-maily, mobily, veselá babička „frčí“ na Skype, používa mobilný telefón, e-mail a dokonca stále šoféruje. „Teraz mám nové auto, ale predtým som mala škodovku a raz v lete mi tak zovrela voda v chladiči a zhodou náhod sa to stalo na ceste z viedenského letiska do Bratislavy v dlhej kolóne. Našťastie, osvietilo ma a v letných horúčavách som zapla v aute kúrenie a vodu som tým schladila,“ uvádza jednu zo svojich veselých príhod.

Lenivá na cvičenie

Prijímanie komplimentov jej však rozhodne nie je nepríjemné. Keď sa pýtame, čo robí, že je taká plná energie, iba sa potmehúdsky usmieva. „Ďakujem za pochvalu, ale ja som tridsiaty druhý ročník a nič špeciálne nerobím. Mám nesprávnu životosprávu, málo spánku. Jedenie dínom-dánom, čo príde a kedy príde, a pritom mám aj všelijaké choroby. Som už tridsať rokov chorá na srdce, okrem toho mám nadváhu na bruchu, lebo veľa sedím. Občas sa však vychytím a rozhodnem sa, že budem trošku cvičiť, ale potom som zas lenivá,“ sype si popol na hlavu bývalá cvičiteľka jogy.

Aj z tej pre svoju nedisciplinovanosť napokon upustila a keď má čas, radšej zájde do dobrej reštaurácie, aby si tam mohla pochutnať na rôznych morských príšerách, ktoré miluje. Istia ju aj dobré gény. Herečkina mama sa dožila osemdesiatich šiestich rokov a do osemdesiatpäťky pracovala. „Bola kozmetička a vždy vravela, že už robí posledný rok, no počas leta zašla do Piešťan, tam ju dali dokopy, a v robote nadsluhovala ešte dvadsať rokov. Na svoju obranu však musím povedať, že mala ešte horšiu životosprávu než ja,“ chlácholí sa umelkyňa.

Trápi ju samota

Herečka nám priznáva, že občas zabúda na svoj vek a v každom smere sa snaží byť pozitívna. Nie vždy sa to však dá. „Čím je človek starší, tým je ťažšie zachovať si pozitívnu myseľ,“ zamýšľa sa. Rovnako ako väčšina jej rovesníkov, aj Eva si uvedomuje svoju samotu.

„Myslím, že som to už raz niekde povedala, ale na starnutí je najťažšie to, že človek stráca blízkych ľudí, že ten les okolo vás je čoraz redší. Okrem toho, čím je človek starší, tým menej sa má na čo tešiť. Mladý človek vidí krásne auto a povie si, také raz chcem vlastniť. Vidí krásny byt a povie si, že raz taký bude mať. Vidí obrázky krásnych krajín a povie si, tam raz pôjdem. Ale, keď viete, že už také auto nebudete nikdy mať, že nikdy nebudete v takom dome bývať a nikdy na takú dovolenku nepôjdete, potom si uvedomíte svoju starobu. A to sa bavíme len o materiálnych veciach. Omnoho horšie sú straty blízkych, ktorí tu boli a zrazu vám chýbajú. S týmto je ťažké sa zmieriť,“ filozofuje herečka. Síce ťahá nitkami osudu v romantickom seriáli, no je si vedomá toho, že okolnosti vlastného osudu už zvrátiť nemôže, hoci by veľmi chcela.

Autor: ŠARM/ Jana Jackaninová

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

KRÁSNE slová herca Juraja Loja o rodine. Toto by chcela počuť každá žena na materskej

„Aj keď mám hodinu čas medzi robotou, idem domov za deťmi,“ priznáva Juraj...
 

Na slovenskom vidieku sa na amerických gangstrov hrajú desaťroční gauneri. TOTO si o nich myslí rómsky kápo

Agresiu nikto nepácha preto, že je chudobný - tvrdí Václav Kappel.
 

FOTO: Lakatošovej čerstvá misska ukázala mamu. Stačí jeden pohľad a je to jasné

Dvadsiaty ročník Miss Universe Slovakia bol úplne vynovený. Či k lepšiemu,...
 

Vojna u Bičanovcov pokračuje: Je to hrozné, manželia jednoducho nedokážu nájsť spoločnú reč

Počas rozvodového konania Bičanovcov síce padol verdikt rozvedení, no...
 

OTESTUJTE SA: Tvoria slová svet?

Považujete myšlienky a slová za tvorivé? Prikladáte im náležitú dôležitosť...
 

Vaše diétne tipy

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 
 
Herečka Eva Rysová: Na staré kolená ostala sama
ŠARM/ Jana Jackaninová