Tip redakcii
 

Iveta pomáha ľuďom na okraji spoločnosti a všetkým odkazuje: Nesúďte ich!

„Človeka rešpektujem ako ľudskú bytosť bez ohľadu na to, v akej životnej situácii sa ocitol,“ tvrdí riaditeľka OZ Odyseus Iveta Chovancová (28).

08. októbra 2014, 10:00
Riaditeľka OZ Odyseus Iveta Chovancová: Vyrastala som v rodine, kde bola pomoc iným samozrejmosťou

Riaditeľka OZ Odyseus Iveta Chovancová: Vyrastala som v rodine, kde bola pomoc iným samozrejmosťou

Autor: Peter Šimončík

Ich občianske združenie pomáha užívateľom drog, bezdomovcom i ženám pracujúcim v sexbiznise na ulici. Iveta odmieta používať pojmy ako narkomani, feťáci, prostitútky či ľahké ženy. Hovorí o ľuďoch, ktorí injekčne užívajú drogy, alebo o ženách a mužoch pracujúcich v sexbiznise. „Inak je to dehonestujúce či urážlivé označenie. Netreba ich odsudzovať, nežili sme ich život,“ vysvetľuje rodená Bratislavčanka.

Inšpirácia z internetu

V detstve chcela byť archeologička, ale so smiechom dodáva, že skôr sa jej páčil názov profesie ako samotná činnosť. Nakoniec sa rozhodla pre osemročné gymnázium, neskôr pre liečebnú pedagogiku a po skončení bakalárskeho štúdia si urobila aj bakalára psychológie. Momentálne sa pripravuje na záverečné skúšky a diplomovú prácu magisterského štúdia v oblasti sociálnej a poradenskej psychológie.

„Vyrastala som v rodine, v ktorej boli dôležitými hodnotami vzdelanie, práca a pomoc druhým,“ podotýka Iveta, ktorej pomocné profesie akoby boli súdené. Keď začala študovať psychológiu, našla na internete inzerát občianskeho združenia Odyseus, ktoré sa venuje ľuďom vytláčaným na okraj spoločnosti. „Hľadali ľudí pre prácu do terénu, na terénnu sociálnu prácu, výmenu použitých injekčných striekačiek či na poradenstvo. Prešla som intenzívnym, asi trojmesačným výcvikom, ktorý zahŕňal odbornú aj psychologickú prípravu,“ vracia sa Iveta do obdobia spred piatich rokov.

Môžu si za to sami?

Prvého výjazdu do terénu sa vraj nebála, skôr bola nadšená z toho, čo ju čaká. Určité obavy však mala. Nebola si istá, či tým, ktorí pomoc potrebujú, dokáže skutočne pomôcť a poradiť. No už po prvom kontakte v teréne vedela, že sa v tejto práci našla a chce sa jej venovať, lebo ju napĺňa. „Oslovili ma hodnoty občianskeho združenia, ktoré spočívajú v znižovaní rizík užívania drog či sexu na ulici, a zároveň sú spojené s ľudskosťou a rešpektovaním ľudských práv tých, ktorí patria do komunít vylúčených spoločnosťou,“ vysvetľuje Iveta.

Myslíte si, že ľudia na ulici si za svoje problémy môžu výhradne sami? Ten, čo sa dostal k drogám, či tá, ktorá stojí na kraji výpadovky a ponúka sexuálne služby? „Podobné názory ma veľmi mrzia. Mám pocit, že mnohým chýba pokora pred životnými skúsenosťami a situáciou iných ľudí,“ hovorí Iveta a dodáva, že okolnosti, ktoré väčšinu z ich klientov dotlačia do úzkych, súvisia s chudobou, nezamestnanosťou či s diskrimináciou.

Vedia, kde nás nájdu

V rámci projektu výmeny použitých injekčných striekačiek majú ročne asi tisíc klientov, na festivaloch, kde sa počas stretnutí s mladými ľuďmi zameriavajú na bezpečný sex či na užívanie drog, sa v ich stánku zastavia približne tri tisícky. „Nemôžeme si od klientov držať úplný odstup. Aj preto, že naša práca je založená na dôvere a mnohí ju získajú až po čase, keď s nimi nadviažeme bližší poradenský kontakt,“ podotýka Iveta Chovancová.

So sterilnými striekačkami či s kondómami chodia pravidelne na rovnaké miesta po Bratislave. Tí, ktorí o ich pomoc stoja, už vedia, kde a kedy ich nájdu. Niektorí si však k nim akúsi pomyselnú cestu hľadajú dlhšie a nie sú hneď naklonení komunikácii, iní sa na nich s dôverou obracajú každú chvíľu. Iveta hovorí: „Teší ma, keď vidím, že za nami klienti prichádzajú opakovane a zdôverujú sa nám aj s tými najvážnejšími starosťami. Vtedy som spokojná a viem, že moja práca má zmysel.“

Nejde len o striekačky

Žiaľ, mnohí sa na ľudí na okraji spoločnosti stále pozerajú akoby cez prsty. Jednotlivé mestské časti Bratislavy, kde sú spomínané problémy najpálčivejšie, nechce Iveta konkretizovať. Vysvetľuje: „Skôr ide o spoluprácu s úradmi v tých mestských častiach. S niektorými máme korektnú spoluprácu, inde sa tvária, že podobné problémy neexistujú.“

Pomoc ich občianskeho združenia však nespočíva len vo výmene injekčnej striekačky za sterilnú či v rozdávaní kondómov. Ľuďom v núdzi často pomáhajú so základnými vecami, napríklad s vybavením občianskeho preukazu či kartičky poistenca. To je neraz prvý krok k začleneniu do bežnej spoločnosti. Iveta s potešením opisuje prípad klienta, ktorý je s ich združením v kontakte už dlhé roky a injekčne užíva drogy. K omamným látkam sa dostal už ako 12-ročný, dnes má po tridsiatke. Pred časom sa rozhodol, že svoj život radikálne zmení.

„Prišiel s tým, že chce žiť inak. Uvedomil si, že ak bude vo svojom doterajšom živote pokračovať, príde o svoje dieťa, o ktoré sa snaží príkladne starať. Rozhodol sa pre liečbu a my sme mu pomohli, kam sa v tomto smere obrátiť,“ usmieva sa Iveta. V podobných situáciách si uvedomuje, že hoci je jej práca namáhavá i náročná na čas, má skutočný zmysel.

Foto:Peter Šimončík

Chcem pokračovať

Iveta Chovancová je riaditeľkou OZ Odyseus dva roky. Priznáva, že prácu si často nosí domov. Už len preto, že s ľuďmi, ktorých má v združení ako kolegov, sa zároveň priatelí, je pre ňu neraz ťažké oddeliť prácu od súkromia. „Ale už som sa naučila vypínať mobil aspoň na dovolenke,“ smeje sa. Pomocné profesie, ku ktorým patrí aj jej práca, sú náročné na psychiku a bez psychohygieny by ju len málokto zvládal. Preto v centre využívajú pomoc psychologičky, ktorá radí nielen klientom združenia, ale aj jeho pracovníkom.

A čo je najlepším relaxom pre Ivetu? „Spoločné chvíle s priateľom a so psom, hoci vzhľadom na pracovnú vyťaženosť a záverečný rok štúdia na vysokej škole voľného času veľa nemám,“ vzdychne si. Svoju profesiu by však nemenila a verí, že v nej bude pokračovať aj v ďalších rokoch.

Autor: Báječná žena/Alena Jurisová

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Blíži sa smrť beštie? Muža, čo od jedenástich rokov znásilňoval svoju dcéru, týrajú spoluväzni

Od doživotného trestu Jozefa Fritzla (83), ubehlo už desať rokov. V base...
 

VIDEO: Lákadlo pre fanúšičky! TOMUTO sa venoval David Koller po odspievaní koncertu v Tatrách

Najluxusnejší tatranský hotel známy usporadúvaním koncertov vychytených...
 

FOTO: KONEČNE sa dočkal. Seriálový otecko dostal šancu a takto ju využil

Braňo Deák (36) konečne dostal príležitosť aj na spev.
 

Najlepšie úlovky do kozmetickej taštičky: Jarný mejkap si vyčarujete pomocou týchto vychytávok!

Produkty, ktoré by vám podľa svetových vizážistov práve teraz nemali chýbať...
 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 
 
Iveta pomáha ľuďom na okraji spoločnosti a všetkým odkazuje: Nesúďte ich!
Báječná žena/Alena Jurisová