Tip redakcii
 

Katarína začala nový život: Tesne pred 50tkou porodí dvojčatá!

Začala som žiť druhý život – smeje sa Katarína Ruppová. V máji oslávi štyridsaťdeväť rokov, ešte predtým však porodí dvojičky.

27. decembra 2013, 09:00
Začala som žiť druhý život – smeje sa Katarína Ruppová. V máji oslávi štyridsaťdeväť rokov, ešte predtým však porodí dvojičky.

Začala som žiť druhý život – smeje sa Katarína Ruppová. V máji oslávi štyridsaťdeväť rokov, ešte predtým však porodí dvojičky.

Autor: Michal Šebeňa

To nemyslíš vážne! – presne toto bola moja prvá reakcia, keď som sa dozvedela o Katke. Matke dvoch dospelých synov, babičke jedného vnúčatka, ktorá sa koncom decembra znova vydáva a koncom februára privedie na svet ďalších dvoch synov. Každý, komu som o nej povedala, potom niečo pridal: odvážna, obdivuhodná, šialená, naivná, nezodpovedná... Nikoho nenechala chladným.

Vedeli sme...

Čakala som paniu pred päťdesiatkou v siedmom mesiaci tehotenstva, namiesto toho prišla krásna, štíhla žena, ktorá pôsobila minimálne o desať rokov mladšia. A ako začala rozprávať, pokojne a v absolútnej pohode, presúvala som postupne jej tehotenstvo z kategórie „šokujúce“ do kategórie „pozitívne“.

„Poznám možné riziká, som biologička. Wolfgang je lekár so skúsenosťami v gynekológii, vedeli sme, do čoho ideme.“ Katkin budúci manžel mladší o štyri roky nemá deti a spočiatku to bral ako fakt. Lenže keď sa spoznávali, situácia sa zmenila.

„Povedali sme si, že je to síce bláznivé, ale skúsime to. Aby sme si niekedy v živote nevyčítali, že sme pre to nič neurobili,“ stručne zhrnie niekoľkotýždňové spoločné rozhodovanie.

A znie to možno až neuveriteľne, ale žiaden odborník ju od tehotenstva v štyridsiatich ôsmich rokoch neodhováral. Lekár len konštatoval, že jej telo má vek ženy mladšej o desať rokov. Nečudujem sa, športovkyňa, ktorá s volejbalom prestala len minulý rok. „Napriek tomu sme to neplánovali siliť. Keď to má byť, tak to bude, povedali sme si,“ spomína.

Umelé oplodnenie sa podarilo na druhý raz a Katka klope, že rovnako bezproblémové je zatiaľ aj jej tehotenstvo. Akoby skutočne všetko bolo tak, ako má byť. „Aj to, že sú deti dve?“ napadne mi vzápätí. „Keď sme do toho šli, hovorili sme si, že dvojičky by boli ideálne riešenie.“

Trénovala na vnukovi

Katarína tvrdí, že sa nestretla s negatívnou reakciou okolia. „Mám dobré vzťahy s ľuďmi,“ povie pokojne, a keď vidím, ako pôsobí, aj jej to verím. A prekvapili ju reakcie štyridsiatničiek. Nejedna vraj povedala, že takisto ešte túžila po dieťati, ale už si pripadala stará. „Vďaka tebe vidím, že nie som,“ hovorili jej.

Katka sa usmieva. Príde mi paradoxné, že ja, čo neznášam všetky múdre reči o pozitívnom myslení, mám pri nej presne ten pocit ako z motivačných brožúrok – že človek skutočne priťahuje to, čo si nosí v hlave. Ona je pozitívna a taký akoby bol aj svet okolo nej.

Ale keďže som realistka, nedovolím jej uniesť ma do ideálneho sveta a pýtam sa: Je duševne pripravená, že na rodičovskom združení bude pripomínať babičku? „Čo iné mi zostáva?“ nedá sa a pridá príhodu ako dôkaz. „Keď som vybavovala sobáš, pani na matrike mi hovorí: Viem, že je to hlúposť, ale potrebujem do tejto kolónky napísať aj priezviská, aké by mali vaše deti... Reagovala som, že to až taká hlúposť nie je, a vyslúžila som si šokovaný pohľad.“

Zvládne dvojičky? „Dopredu nemá zmysel stresovať sa. Deti sú rôzne, uvidíme. Mám trojmesačného vnuka, trocha som trénovala,“ usmeje sa. Koľko rokov bude mať, keď jej synovia budú maturovať? „Šesťdesiatšesť?“ opýta sa nevinne.

Začiatok nového

Vo veku, keď rodičov opúšťajú dospelé deti a oni nevedia, čo si počať s novonadobudnutou slobodou, začína Katarína druhý život. Tvrdí, že nikdy nebola ten typ, čo sa tešil na vnúčatá, aby mal nejaké uplatnenie v živote. Ale aj v robote sa dostala do štádia, že kariéry stačilo. „Keby som mala mať ďalšie deti s bývalým manželom, tak si možno poviem, načo si komplikovať život. Ale toto je iná vec. Spomínam si, ako som Wolfgangovi oznámila, že som tehotná. Ten úžas a pocit z predstavy, že bude mať vlastné deti, boli nezabudnuteľné,“ hovorí s tým svojím klasickým pokojom a mne napadne, že to musí byť veľká láska.

Katarína však neochvejne zotrvá na svojej vlne. „Neurobila som to len kvôli nemu, ale aj pre seba. On totiž nevie, čo je mať vlastné deti, kým ja som tým už prešla. Viem, do čoho idem. Navyše, on je pre prácu rozlietaný po celom svete. Takže počítam s tým, že bude prekvapený, čo všetko deti prinášajú. Ale neočakávam, že bude pri mne permanentne sedieť. Skôr som pripravená, že deti budem mať na starosti najmä ja. On má svoj vlastný vývoj, potrebuje svoj čas reálne sa prispôsobiť novej situácii.“

Aj v jeho prípade však verí v pozitívny priebeh. „Pozerala som dokument o otcoch po šesťdesiatke, v ktorom polemizovali, že je to už nezodpovedné voči deťom,“ začne mi vysvetľovať a ani tentoraz nesklame. Opäť si vyberie pozitívnejšiu stranu veci. „Rozprávala v ňom však aj dievčina, ktorá tvrdila, že má úžasný vzťah s otcom, pretože sa jej skutočne venoval, už mal na ňu čas. Ja som to mala podobne. Otec bol o pätnásť rokov starší od mamy, mal štyridsaťdva, keď som sa narodila. Ale nikdy som to necítila ako problém. Verím, že to tak bude aj u Wolfganga. Veď má len štyridsaťštyri.“

A keby náhodou nie? „Nerozmýšľam nad tým, ale samoty sa nebojím. V živote som všeličo preskákala a som typ, ktorý keď nemusí zostať vo vzťahu, ktorý nie je dobrý, tak neostane. Našťastie som nikdy nebola v situácii, že by ma v rozhodnutí obmedzovali financie,“ odpovie mi, no v hlave má skôr vlastnú pozitívnu budúcnosť. Do leta bude na Slovensku a potom sa uvidí podľa práce jej partnera. Nemecko, Amerika? Nevie odpovedať na všetky otázky, ktoré vyvstanú. Obavy však nemá. „Báť sa niečoho, čo neviete, či vôbec bude, je nezmysel. Načo sa tým teraz trápiť?“

Autor: Šarm/Ingrid Jarunková
 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

FOTO Diablov most vám vyrazí dych: Vidíte tú optickú ilúziu?

Magický most pri dedinke Kromlau láka tisíce turistov a fotografov. Toto...
 

Neverná milencovi? Vieme, čo nasleduje, keď žena zahne manželovi!

Vedci zistili, že zadaným ženám vo vzťahu nechýba len sex.
 

VIEME prečo k vám neprichádza šťastie! Stačí, ak zmeníte tri návyky a život sa vám zmení

Preberte zodpovednosť za svoj život a zariaďte si ho podľa seba. Výhovorky...
 

Pieta zdraná z kože! Zapózovali by s úsmevom modelky aj pri svojich vystavených mŕtvych príbuzných?

Ľudia sú rôzni, aj Slovák si prial byť po smrti vystavený pred pitevňou anatomického...
 

Vaše diétne tipy

Špecialistka na zdravú výživu Tina Zlatoš Turnerová radí: Hladovka je prospešná!

Niektorí špecialisti na zdravú výživu tvrdia, že by sme mali jesť päťkrát...
 

Poznáme jediný sendvič, po ktorom schudnete!

Expresné zoštíhlenie vám zabezpečí kombinácia troch prístrojov. Výsledok...
 

Výherkyne súťaže: Naše čitateľky sú s nami odhodlané chudnúť!

Naše čitateľky Martina Konfederáková (38) a Anna Krupská (56) vyhrali...
 

Lucia Mokráňová dodržuje zaujímavú diétu: Chudne vďaka vlnám!

Exfarmárke Lucii Mokráňovej (25) ukazuje ručička na váhe mínus desať kilogramov....
 

FIT do plaviek: TIETO potraviny môžete jesť do zbláznenia a nepriberiete!

Leto nám už nezadržateľne klope na dvere a preto sa treba dostať čo najrýchlejšie...