Tip redakcii
 

Klebetnica Agneša z Búrlivého vína mala smutné detstvo

Roky bola známa skôr z rozhlasového vysielania. Ľudmila Swanová (63) dala pred divadelnou kariérou prednosť rodine a priznáva, že nemala odvahu plniť si herecké sny.

11. februára 2014, 08:00
Roky bola známa skôr z rozhlasového vysielania. Ľudmila Swanová (63) dala pred divadelnou kariérou prednosť rodine a priznáva, že nemala odvahu plniť si herecké sny.

Roky bola známa skôr z rozhlasového vysielania. Ľudmila Swanová (63) dala pred divadelnou kariérou prednosť rodine a priznáva, že nemala odvahu plniť si herecké sny.

Autor: Júlia Šimáková

Ak na chvíľu vystúpite z hereckého vlaku, hoci by ste si šli len niečo kúpiť do bufetu, ujde vám, vysvetľuje s úsmevom charizmatická herečka. Svojho manžela, herca Alfréda Swana, stretla na Vysokej škole múzických umení, boli spolužiaci z jedného ročníka.

Keď boli vo štvrtom, narodil sa im prvý syn a pani Ľudmila štúdium na čas prerušila. Končila o rok neskôr ako jej muž. „Na teoretické predmety chodil syn so mnou, keď sme mali praktické, starala sa o neho manželova mama. Ale brávala som ho so sebou aj na divadelné skúšky,“ spomína rodená Bratislavčanka. Podobne i ona chodila v detstve na skúšky a predstavenia do divadla so svojou mamou.

Šťastnejšie chvíle

Herectvo má Ľudmila Swanová skrátka v génoch. Jej otcom bol herec a režisér Drahoš Želenský, ktorý sa neskôr stal riaditeľom Národného divadla v Prahe. Spomína: „Ani s nami nebýval. Umrel, keď som mala deväť rokov.“

Mama, legendárna slovenská herečka Mária Bancíková, sa snažila svojej dcére všetko kompenzovať. Keď sa dalo, brávala ju so sebou do divadla. Inak malá Ľudka trávila čas u pani učiteľky alebo maminej sesternice. „Pre mňa boli chvíľky detstva vtedy, keď mala mama voľno a mohli sme byť spolu,“ vracia sa k tým šťastnejším spomienkam. Ako 11-ročná stratila aj ju.

Po maminej smrti vyrastala u strýka v Banskej Bystrici. „Prišla som do ich rodiny ako štvrté dieťa. A to už nebolo o detstve, ale o tom, aby som sa so všetkým vyrovnala, zaradila sa. Preto na detstvo nespomínam rada,“ hovorí úprimne a dodáva, že vždy, keď pri ceste videla tabuľu s nápisom Bratislava 195 kilometrov, stislo jej srdce...

Rodina dostala prednosť

O štyri roky sa vrátila do Bratislavy. Bola rozhodnutá, že sa stane herečkou, podľa strýka bolo lepšie, aby aj strednú školu, podobnú dnešným gymnáziám, absolvovala v hlavnom meste. „Nevedela som si ani len predstaviť, že by som potom študovala niečo iné ako herectvo,“ usmeje sa Ľudmila Swanová.

Svoju kariéru však nestihla poriadne rozbehnúť. Hoci má za sebou niekoľko inscenácií, keď po skončení štúdia nastúpila do trnavského divadla, účinkovala v ňom len dve sezóny. „Čakala som druhého syna a po jeho narodení už nebolo možné zladiť starostlivosť o dve deti s mojimi a manželovými povinnosťami. Preto som ostala doma.“ Vraj v tom čase do divadla radšej ani nechodila, lebo jej to bolo ľúto. Prednejšia však bola pre ňu rodina.

Za mikrofónom v rozhlase

Potom úspešne zvládla konkurz na hlásateľku do Slovenského rozhlasu, v ktorom s kratšími prestávkami zakotvila na 22 rokov, ale stále ju to ťahalo k herectvu. „Ťažko som to znášala. Okrem toho, nebola som spravodajský typ, aký si práca v rozhlase vyžaduje. Predsa len, herectvo mi v duši zanechalo iný štýl. Nerozumiem, prečo som tam tak dlho vydržala,“ premýšľa Ľudmila Swanová.

Aj keď sa objavila nejaká herecká príležitosť, musela ju odmietnuť. Dvanásťhodinové služby v rozhlase, denné i nočné, jej nedovolili upnúť sa na žiadny projekt. A neskôr už nemala odvahu, aby sa po nejakých príležitostiach poobzerala sama.

Strach zo žiakov?

Pred jedenástimi rokmi dostala v rozhlase výpoveď. O dva roky neskôr začala učiť na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave hereckú tvorbu, javiskovú reč a umelecký prednes. Ponuku dlho zvažovala. „Nevedela som si predstaviť, že sa mám postaviť pred žiakov a niečo im vysvetľovať. Nie som intelektuálka, konám skôr intuitívne. Mala som z toho strach,“ priznáva.

Na svoje súčasné povolanie však nedá dopustiť. Hoci so smiechom tvrdí, že možno študentov nenaučí toľko ako iní kolegovia, práca na konzervatóriu ju napĺňa.

A minulý rok opäť nasadla do „hereckého vlaku“, o ktorom bola presvedčená, že jej už dávno ušiel. V obľúbenom seriáli Búrlivé víno hrá nepríjemnú klebetnicu Agnešu Fazuľovú. „Na internete sa na Agnešu objavilo veľa negatívnych ohlasov, ktoré ma zároveň potešili. Utvrdila som sa v tom, že ju asi hrám dobre, keď som mnohým taká odporná...“

Foto: Júlia Šimáková, Archív

S prípravou na nakrúcanie jej pomáha manžel, ktorý je aj jej najväčším kritikom. „Fredy je pedant, aj na škole bol precízny a vekom sa to len znásobuje. Ja som až taká úžasná študentka nebola. Už som mu párkrát povedala, že by som od neho rada počula aj pochvalu,“ smeje sa a zároveň priznáva, že aj ona bola kedysi až priveľmi pedantná – vždy chcela mať domácnosť ako zo škatuľky.

„Lenže popri službách v rozhlase som už občas doslova padala ‚na hubu‘. Našťastie mi veľmi začal pomáhať manžel aj synovia,“ hovorí stará mama dvoch vnúčat, ktorej je ľúto, že deti svojho staršieho syna aj pre množstvo povinností nevidí častejšie, hoci nebývajú ďaleko od Bratislavy. Ľudmila Swanová to uzatvára slovami: „Tie ich najkrajšie roky mi utekajú...“

Návrat do divadla

Koncom februára sa Ľudmila Swanová predstaví v detektívnej komédii Pasca na javisku Činoherného klubu v Devínskej Novej Vsi. Jeho spoluzakladateľom je jej bývalý študent, talentovaný mladý herec Jakub Abrahám, ktorý je zároveň herečkiným manažérom. „Som nadšená, aj keď ja som sa do tej hry vlastne vopchala. Počula som, že niečo pripravujú, tak som sa spýtala na nejakú úlohu,“ tvrdí so smiechom.

Autor: Báječná žena/Alena Jurisová
 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

FOTO: Mimozemšťanky? Denisa Mendrejová a Emma Drobná ohúrili svojimi vesmírnymi čižmami!

Takto oslávili výročie Mikloška! Pozrite sa, v čom prišli celebrity na...
 

Súťaž SÚBOJ MILÁČIKOV: Podporte svojho favorita a vyhrajte!

Zapojte sa a vyhrajte zaujímavé ceny.
 

Braňo Kostka narovinu povedal, ako to v ich vzťahu so Zdenou Studenkovou funguje

Aj keď sú obaja pracovne vyťažení, tak na spoločné momenty si vždy nájdu...
 

Silvester v Tatrách ZDRAŽEL o tretinu, napriek tomu sa tam ľudia hrnú. Sme národ boháčov?

Na čo všetko miniete peniaze na Spiši, na Liptove a na Orave?
 

Vaše diétne tipy

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Rudo urobil pred svadbou to, čo robia budúce nevesty. Životnú zmenu si nevie vynachváliť!

Keď sa dnes už manželov Kučákovcov spýtate, kedy sa dali dokopy, Rudo okamžite...