Tip redakcii
 

Klebetnica Agneša z Búrlivého vína mala smutné detstvo

Roky bola známa skôr z rozhlasového vysielania. Ľudmila Swanová (63) dala pred divadelnou kariérou prednosť rodine a priznáva, že nemala odvahu plniť si herecké sny.

11. februára 2014, 08:00
Roky bola známa skôr z rozhlasového vysielania. Ľudmila Swanová (63) dala pred divadelnou kariérou prednosť rodine a priznáva, že nemala odvahu plniť si herecké sny.

Roky bola známa skôr z rozhlasového vysielania. Ľudmila Swanová (63) dala pred divadelnou kariérou prednosť rodine a priznáva, že nemala odvahu plniť si herecké sny.

Autor: Júlia Šimáková

Ak na chvíľu vystúpite z hereckého vlaku, hoci by ste si šli len niečo kúpiť do bufetu, ujde vám, vysvetľuje s úsmevom charizmatická herečka. Svojho manžela, herca Alfréda Swana, stretla na Vysokej škole múzických umení, boli spolužiaci z jedného ročníka.

Keď boli vo štvrtom, narodil sa im prvý syn a pani Ľudmila štúdium na čas prerušila. Končila o rok neskôr ako jej muž. „Na teoretické predmety chodil syn so mnou, keď sme mali praktické, starala sa o neho manželova mama. Ale brávala som ho so sebou aj na divadelné skúšky,“ spomína rodená Bratislavčanka. Podobne i ona chodila v detstve na skúšky a predstavenia do divadla so svojou mamou.

Šťastnejšie chvíle

Herectvo má Ľudmila Swanová skrátka v génoch. Jej otcom bol herec a režisér Drahoš Želenský, ktorý sa neskôr stal riaditeľom Národného divadla v Prahe. Spomína: „Ani s nami nebýval. Umrel, keď som mala deväť rokov.“

Mama, legendárna slovenská herečka Mária Bancíková, sa snažila svojej dcére všetko kompenzovať. Keď sa dalo, brávala ju so sebou do divadla. Inak malá Ľudka trávila čas u pani učiteľky alebo maminej sesternice. „Pre mňa boli chvíľky detstva vtedy, keď mala mama voľno a mohli sme byť spolu,“ vracia sa k tým šťastnejším spomienkam. Ako 11-ročná stratila aj ju.

Po maminej smrti vyrastala u strýka v Banskej Bystrici. „Prišla som do ich rodiny ako štvrté dieťa. A to už nebolo o detstve, ale o tom, aby som sa so všetkým vyrovnala, zaradila sa. Preto na detstvo nespomínam rada,“ hovorí úprimne a dodáva, že vždy, keď pri ceste videla tabuľu s nápisom Bratislava 195 kilometrov, stislo jej srdce...

Rodina dostala prednosť

O štyri roky sa vrátila do Bratislavy. Bola rozhodnutá, že sa stane herečkou, podľa strýka bolo lepšie, aby aj strednú školu, podobnú dnešným gymnáziám, absolvovala v hlavnom meste. „Nevedela som si ani len predstaviť, že by som potom študovala niečo iné ako herectvo,“ usmeje sa Ľudmila Swanová.

Svoju kariéru však nestihla poriadne rozbehnúť. Hoci má za sebou niekoľko inscenácií, keď po skončení štúdia nastúpila do trnavského divadla, účinkovala v ňom len dve sezóny. „Čakala som druhého syna a po jeho narodení už nebolo možné zladiť starostlivosť o dve deti s mojimi a manželovými povinnosťami. Preto som ostala doma.“ Vraj v tom čase do divadla radšej ani nechodila, lebo jej to bolo ľúto. Prednejšia však bola pre ňu rodina.

Za mikrofónom v rozhlase

Potom úspešne zvládla konkurz na hlásateľku do Slovenského rozhlasu, v ktorom s kratšími prestávkami zakotvila na 22 rokov, ale stále ju to ťahalo k herectvu. „Ťažko som to znášala. Okrem toho, nebola som spravodajský typ, aký si práca v rozhlase vyžaduje. Predsa len, herectvo mi v duši zanechalo iný štýl. Nerozumiem, prečo som tam tak dlho vydržala,“ premýšľa Ľudmila Swanová.

Aj keď sa objavila nejaká herecká príležitosť, musela ju odmietnuť. Dvanásťhodinové služby v rozhlase, denné i nočné, jej nedovolili upnúť sa na žiadny projekt. A neskôr už nemala odvahu, aby sa po nejakých príležitostiach poobzerala sama.

Strach zo žiakov?

Pred jedenástimi rokmi dostala v rozhlase výpoveď. O dva roky neskôr začala učiť na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave hereckú tvorbu, javiskovú reč a umelecký prednes. Ponuku dlho zvažovala. „Nevedela som si predstaviť, že sa mám postaviť pred žiakov a niečo im vysvetľovať. Nie som intelektuálka, konám skôr intuitívne. Mala som z toho strach,“ priznáva.

Na svoje súčasné povolanie však nedá dopustiť. Hoci so smiechom tvrdí, že možno študentov nenaučí toľko ako iní kolegovia, práca na konzervatóriu ju napĺňa.

A minulý rok opäť nasadla do „hereckého vlaku“, o ktorom bola presvedčená, že jej už dávno ušiel. V obľúbenom seriáli Búrlivé víno hrá nepríjemnú klebetnicu Agnešu Fazuľovú. „Na internete sa na Agnešu objavilo veľa negatívnych ohlasov, ktoré ma zároveň potešili. Utvrdila som sa v tom, že ju asi hrám dobre, keď som mnohým taká odporná...“

Foto: Júlia Šimáková, Archív

S prípravou na nakrúcanie jej pomáha manžel, ktorý je aj jej najväčším kritikom. „Fredy je pedant, aj na škole bol precízny a vekom sa to len znásobuje. Ja som až taká úžasná študentka nebola. Už som mu párkrát povedala, že by som od neho rada počula aj pochvalu,“ smeje sa a zároveň priznáva, že aj ona bola kedysi až priveľmi pedantná – vždy chcela mať domácnosť ako zo škatuľky.

„Lenže popri službách v rozhlase som už občas doslova padala ‚na hubu‘. Našťastie mi veľmi začal pomáhať manžel aj synovia,“ hovorí stará mama dvoch vnúčat, ktorej je ľúto, že deti svojho staršieho syna aj pre množstvo povinností nevidí častejšie, hoci nebývajú ďaleko od Bratislavy. Ľudmila Swanová to uzatvára slovami: „Tie ich najkrajšie roky mi utekajú...“

Návrat do divadla

Koncom februára sa Ľudmila Swanová predstaví v detektívnej komédii Pasca na javisku Činoherného klubu v Devínskej Novej Vsi. Jeho spoluzakladateľom je jej bývalý študent, talentovaný mladý herec Jakub Abrahám, ktorý je zároveň herečkiným manažérom. „Som nadšená, aj keď ja som sa do tej hry vlastne vopchala. Počula som, že niečo pripravujú, tak som sa spýtala na nejakú úlohu,“ tvrdí so smiechom.

Autor: Báječná žena/Alena Jurisová

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

FOTO: TOMUTO neuveríte. Najslávnejší kalendár sveta nafotil muž, ktorý je slepý

Albert Watson napriek postihnutiu snímal vplyvných ľudí sveta.
 

Verili by ste tomu, že TOTO TELO má 55 rokov a doma ju čaká polročné dieťa?!

Pri pohľade na herečku Brigitte Nielson (55) môžu mladé dievčatá len tíško...
 

VIEME, čo Adela Vinczeová a Martina Schindlerová darujú pod stromček. Vyzerá to...

... na celkom dobré tipy. Možno vás ich nápady inšpirujú.
 

VIDEO: Hrdá Jasmina Alagič neudržala emócie a rozplakala sa. Rypla si do...

...tých umelcov, ktorí nespievajú naživo. Moderátorka ukázala, čo, vlastne...
 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
Klebetnica Agneša z Búrlivého vína mala smutné detstvo
Báječná žena/Alena Jurisová