Tip redakcii
 

Kynologičke Katke našiel životnú lásku práve pes

Príbeh kynologičky Katky Kováčikovej (31), ktorý sa začal pred siedmimi rokmi hľadaním psa Idola, sa zmenil na romantickú love story ako z filmu.

17. mája 2013, 10:00
Príbeh kynologičky Katky sa začal pred siedmimi rokmi hľadaním psa Idola.

Príbeh kynologičky Katky sa začal pred siedmimi rokmi hľadaním psa Idola.

Autor: Archív

„Spočiatku som trénovala psov husky, neskôr belgických i nemeckých ovčiakov, teraz mám malého teriéra Jacka Russella. Občas niekto o moje psy prejavil záujem a ako študentke mi dobre padlo, keď som si privyrobila,“ spomína Katka Kováčiková z Banskej Bystrice, ktorú však psie odchody vždy rozplakali. „Pamätám si každého. No Idol bol vlastne jediný pes, o ktorom som sa neskôr aj dopátrala, ako sa mu darí.“

Drogy na hranici

S nemeckým ovčiakom Idolom sa rozlúčila, keď mal asi desať mesiacov. Bol po základnom výcviku, socializovaný, vedel aportovať, mal základy obrany. „Netušila som, že napokon skončí v Amerike. O to väčšmi ma prekvapilo, keď som na internete naďabila na článok o psovi Idolovi zo Slovenska, ktorý na mexickej hranici objavil pašované drogy,“ vracia sa o sedem rokov dozadu. Zaujalo ju to i potešilo zároveň. Podľa fotiek sa jej zdalo, že by to mohol byť pes, ktorého vlohy začala rozvíjať práve ona.

Prešli asi dva roky, kým sa rozhodla preskúmať svoje tušenie. „Napadlo mi, že by bolo pekné mať informácie o Idolovi priamo od jeho psovoda. Našťastie sa práve začínali rozmáhať sociálne siete a na nich som našla meno policajta, ktorý bol vtedy s Idolom na protidrogovej akcii. Napísala som mu, hoci som netušila, či je to práve ten Mark, ktorého hľadám.“ Bol.

„Ja som zas netušil, kto sa mi môže ozývať zo stredu Európy, a prvé dva Katkine pokusy o kontakt som vymazal,“ smeje sa Mark nad momentom, ktorý ich zoznámenie mohol stopnúť. No ďalší e-mail už otvoril a keď v prílohe objavil fotky Idola, ešte ako šteňaťa, zistil, že na druhej strane je profesionálka, ktorá sa zaujíma o jeho psíka. „On mi potom poslal pár fotiek a nejaké videá s Idolom. To už som mala istotu, že je to práve môj Idol, ktorý sa v americkej polícii stal špecialistom na vyhľadávanie drog.“

pribeh

Veľký Mark

„Na Markovi bolo vidieť, že má rád psy. Pôsobil veľmi milo, i keď navonok vyzeral pomerne drsne,“ usmieva sa Katka pri pohľade na mohutného, potetovaného Marka, o ktorom zo sporadických kontaktov postupne zistila, že bol vojakom v Iraku, kde mal na starosti osemdesiat psovodov a asi stovku psov. Z armády pred desiatimi rokmi odišiel a pôsobil v americkej polícii. „Všade pritom robil so psami, čo len potvrdzuje, že je dobrý človek,“ vyslovuje kynologické pravidlo, že človek, ktorý má rád psy, nemôže byť zlý.

Pre Marka bol Idol najlepším psom, akého kedy mal. „Mal výnimočný čuch a na mexickej hranici sme mali veľa zaujímavých zákrokov. Mal extrémnu chuť do práce, vedel nájsť nielen drogy, ale aj ukrytých ľudí či peniaze,“ spomína na psa, s ktorým strávil niekoľko rokov. „Teraz je na psom dôchodku u môjho priateľa v Colorade. Nemyslím si, že by sa niekedy vrátil dožiť na Slovensko, tam sa má dobre.“

Zamknuté dvere

Mark momentálne už pri polícii nie je. Pri nebezpečnom povolaní i pri psoch však zostal. Pracuje ako vedúci psovod v nepokojnom Afganistane. „Robím pre súkromnú spoločnosť, ktorá tam učí miestnych policajtov práci so psami. Vyhľadávame aj výbušniny,“ prezrádza čo-to o svojom pôsobení. „Ani mne toho veľa o svojej práci nenavraví, ale úspešným zásahom sa občas pochváli aspoň všeobecne,“ vraví Katarína.

Vlani v jeseni jej Mark napísal, či by sa mohol zastaviť v Banskej Bystrici, lebo cestuje z Nemecka k priateľom na Ukrajinu. „Mal práve mesačnú dovolenku, na ktorú má nárok vždy po troch mesiacoch služby. U nás chcel zostať päť dní, aby trochu spoznal krajinu, ktorú si dovtedy spájal len s vynikajúcimi psami.“

pribeh

Foto: Archív

Za pár dní toho veľa vidieť nestihol, no osud mu napokon zariadil oveľa dlhšiu prehliadku. „V predpredaji som mu kúpila cestovný lístok do Kyjeva. Nastúpiť mal v Poprade, kde vlak stál len dve minúty. Ako na potvoru bol lôžkový vagón na úplnom konci vlaku a keď sme tam prišli, zamknuté dvere sa nedali otvoriť. Kým našiel niekoho, kto by mu s tým pomohol, vlak odišiel. Doteraz ho mám pred očami, ako tam bezradne stojí a pozerá raz na odchádzajúci vlak, raz na mňa,“ opisuje Katarína ten rozpačito-komický moment, na ktorom sa teraz obaja smejú.

„Prekážalo by ti, keby som tu zostal dlhšie?“ spýtal sa napokon Mark a Katka sa len usmiala: „Neprekážalo.“ Mali tak niekoľko týždňov na Vysoké Tatry, na hrady i na ďalšie zaujímavosti. Hlavne však na seba.

„Najväčšmi sa mu páčilo v Banskej Bystrici,“ prezrádza Katka. Niet sa čomu čudovať, lebo tam v osobe, ktorú poznal len z fotiek, objavil niečo viac. No platí to aj naopak. „Už sú medzi nami aj iné city ako priateľské,“ prezrádza psičkárka a Mark len pokojným úsmevom pritakáva.

„Iné city“ však znamenajú aj obavy. „Nie je príjemné vedieť, že sa mu v Afganistane môže všeličo stať. Viem však, že práca ho baví a napĺňa a pri svojej precíznosti to nebezpečenstvo zníži na minimum,“ zamýšľa sa trochu smutná Katka. Marková druhá návšteva Slovenska sa totiž skončila a on sa už vrátil naspäť do Ázie. Tentoraz vlak nezmeškal...

Autor: Šarm/Milan Grejták
 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Lekári varujú: Kokosový olej v kuchyni je nebezpečný! TOTO si z neho doma bezpečne vyrobíte

Určite ste počuli, že obchodné antiperspiranty spôsobujú rakovinu. Lekári...
 

Zarába už v plienkach? Dcéra Ivana Kmotríka pózuje v kalendári!

Malá modelka žiari v reklame pre známu značku dojčenskej vody.
 

FOTO: Manželka Andreja Babiša na vianočnej párty v luxusnom kožuchu. Komu to klalo oči?

Monika Babišová sa pre krikľúňov svojich drahých kúskov predsa nevzdá....
 

FOTO: Viete, kto je toto malé rozkošné dievčatko? Dnes je z nej poriadna sexica!

Je dcérou Melanie Griffithovej (60) a vďaka filmom o hriešnej láske sa...
 

Pripravil Andrej Bičan svoju milenku naozaj na všetko? O tomto mladé dievča asi nesníva

Druhá manželka Andreja Bičana (42) Edita sa musela popasovať s úlohou macochy....
 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...