Tip redakcii
 

Lekárka na lane: K pacientom zostupuje z neba

Keď nepadajú krúpy, nefúka a nemrzne, let na lane je peknou časťou mojej práce, hovorí Iveta Križalkovičová (37), lekárka – záchranárka, ktorá často k pacientom doslova zostupuje z neba.

18. októbra 2012, 16:00
MUDr. Iveta Križalkovičová: „Niektorí pacienti nechcú nastúpiť do vrtuľníka, hoci majú už smrť na jazyku.“

MUDr. Iveta Križalkovičová: „Niektorí pacienti nechcú nastúpiť do vrtuľníka, hoci majú už smrť na jazyku.“

Autor: Michal Šebeňa

Uzávera vybraných vysokohorských trás sa začína prvého novembra, ale mnohé miesta sú už teraz po daždi klzké, takže si treba dávať pozor. Len počas septembra zasahovala Horská záchranná služba štyridsaťtrikrát a neraz musela privolať aj leteckých záchranárov. V Nízkych Tatrách jedna žena zahynula, keď sa šmykla pri zbere brusníc, vo Vysokých Tatrách ďalšieho muža zabil uvoľnený padajúci kameň, turistku uštipla vretenica...

Adrenalínová služba

Naše veľhory sú v jeseni najkrajšie, ale ľudské nešťastia sa im ani vtedy nevyhýbajú a záchranári majú plné ruky práce. Detaily nám porozprávala Iveta Križalkovičová, lekárka z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby.

„Už sa mi stalo, že sme evakuovali pacienta z miesta nehody a vzápätí mi telefonovali záchranári z Horskej záchrannej služby, aké som mala šťastie, lebo desať minút po našom odlete miesto zavalila kamenná lavína,“ spomína. Inokedy ju do hôr priviezol vrtuľník, ale o pár minút padla taká hmla, že sa pre ňu nemohol vrátiť a päť hodín šliapala z kopcov peši. „Keď chce človek robiť záchranára v horskom teréne, musí sa v ňom vedieť pohybovať, vyznať sa v mape, dokázať si uviazať lano, pracovať s karabínami a ďalším materiálom potrebným pre technické akcie,“ približuje Iveta Križalkovičová, ktorá absolvovala špeciálny výcvik do Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby práve preto, že nie je jednotvárne a prináša aj trochu športového adrenalínu. „Keď nepadajú krúpy, nefúka a nemrzne, let na lane pod vrtuľníkom je peknou časťou mojej práce,“ smeje sa.

Nezodpovední

Tatry lákajú rekreačných turistov aj extrémnych športovcov, no obe skupiny rovnako preceňujú svoje sily. Zo zahraničných turistov zasahuje vrtuľník najčastejšie pri Čechoch a Poliakoch, ktorých chodí do našich hôr veľa a navyše sa často správajú nezodpovedne. „Lezú aj tam, kam nemajú, s nevhodnou výbavou a ešte aj bez potrebných dokladov. Málokto totiž vie, že zásah Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby je hradený zo zákonného zdravotného poistenia a každý poistenec naň má nárok. V praxi to znamená, že každý Slovák by mal mať so sebou svoju kartičku poistenca a cudzinci z krajín Európskej únie Európsky preukaz zdravotného poistenia. Poistenec ju získa bezplatne vo svojej zdravotnej poisťovni. V opačnom prípade musíme peniaze od pacientov osobne vymáhať, väčšinou súdnou cestou.“

Aj tvrdí chlapi panikária

Samostatnú kategóriu úrazov z hôr tvoria drevorubači. „Často sa stáva, že pri práci napília strom, ktorý zasiahne kolegu, prípadne ich zachytí padajúci ťažký konár. Práve títo ťažko pracujúci chlapi nevedia, ako zasahujeme, a neraz v snahe pomôcť zranenému kamarátovi sa ho so zlomenou chrbticou snažia naložiť na traktor a doviezť bližšie k sanitke. Pritom pomoc môže priletieť priamo zo vzduchu na miesto nešťastia.“ Lekára dokáže posádka vysadiť na lane rovno k pacientovi a rovnako ho priamo z miesta nehody môže evakuovať. Skúseným posádkam neprekáža ani hustý les, pretože lano s lekárom dokážu spustiť aj priamo medzi stromy.

No lekárka musí okrem ošetrenia vedieť zvládnuť aj nepredvídateľné správanie pacienta, neraz v naozaj dramatických chvíľach. Tvrdí chlapi v momente, keď si uvedomia, čo sa deje, začínajú panikáriť. „Nebezpečné je, keď už visím s pacientom na lane a namiesto toho, aby sa držal mňa – tak ako bol poučený, metá sa, chytá sa lana a skoby, kde sa mu môžu zaseknúť prsty. Niektorí zas nechcú nastúpiť do vrtuľníka, hoci majú už smrť na jazyku. No jedna zdravotná sestra ma naučila, že musím byť za každých okolností pokojná, lebo vtedy sa upokojí aj pacient. Takže im rozprávam, ako si užijú výhľad na krajinu, alebo s nimi žartujem, až kým ich nedostanem do mašiny.“

Archív Air Transport Europe

Na pol ceste

Niektoré príbehy záchranára môžu byť žartovné, je ich však pomenej. Väčšinou lekárka lieta na miesta, kde delia pacienta od smrti minúty. „Najmä dopravné nehody bývajú drsné, takže sa stáva, že záchranári prídu niekedy už k mŕtvemu alebo k takému, čo je k smrti na pol ceste. Niekedy ešte máte šancu mu pomôcť, no inokedy sa môžete aj rozkrájať, predsa zomrie. Akoby to bolo dané,“ zamyslí sa. Priznáva, že na začiatku praxe si aj poplakala, teraz sa stres snaží zvládať športom. Veľa bicykluje, zlieza skaly, v zime lyžuje. „Adaptovať sa na to, že vám pred očami zomiera človek, sa podľa mňa nedá. Ale nemôžete to ani príliš prežívať, lebo by ste sa zbláznili.“

Anjel vo vrtuľníku

Najťažšie prežíva nehody detí. „Môj prvý strašný pracovný zážitok sa týkal práve smrti malého chlapca. Mama s ním prišla na rukách na polikliniku v Pezinku, ale službukonajúca lekárka si nevedela rady, tak zavolali nás. Mal vrodenú srdcovú chybu a zlyhalo mu srdce. Robili sme, čo sa dalo, ale nebolo mu už pomoci. A potom prišiel otec a hneď sa na mňa oboril, že som za to zodpovedná. Ešte dlho sa mi snívalo, že chlapček ožil.“ Ľudia pri nehodách či pri infarkte sú často v takom šoku, že si riadne neuvedomujú, čo sa okolo nich deje. O to vzácnejšie je, keď sa záchranárom, ktorí im pomohli, neskôr ozvú. „Pán, ktorého sme viezli na transplantáciu srdca, sa nám prišiel osobne poďakovať, dievčina, ktorá si zlomila nohu, keď liezla na Pajštún, mi napísala milú správu na Facebook a niektorí mi stále posielajú na Vianoce esemesku: Ďakujem, že ste ma zachránili...“ Pre nich je Iveta Križalkovičová anjelom. Ibaže nemá krídla, ale vrtuľník.

Ako žiadať o pomoc

• Poznajte, pamätajte si a volajte telefónne číslo 112 alebo 155, prípadne číslo dispečingu ATE 18 155.

• Volajte kedykoľvek, cez deň aj v noci.

• Popíšte zranenia a situáciu, v ktorej sa nachádzate, informujte o počasí, poskytnite spätný kontakt na svoj mobilný telefón.

• Nepremiestňujte sa, zostaňte na mieste nehody.

• Ak viete, poskytnite základnú prvú pomoc.

• Pri prílete vrtuľníka zdvihnite ruky nad hlavu do tvaru V. Nemávajte!

• Po prílete záchranárov dodržujte ich inštrukcie.

Autor: ŠARM/ Galina Lišháková
 
 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Film o mučených kresťanoch v Japonsku dostal režiséra až pred pápeža

Film Martina Scorseseho Mlčanie dojal tisíce ľudí. Premieta sa už aj u nás....
 

Vyrobte si z pleti porcelán za pár sekún

Na to, aby bol váš pohľad do zrkadla ráno optimistickejší, vám postačí iba...
 

Ako v stredoveku! Neuveríte, o čo sa herci bijú pri natáčaní seriálu Divoký Západákov

Vo westernovom mestečku sa im o komforte môže len snívať. Čo im tak veľmi...
 

Po rozchode s partnerom sa stretáva s exmanželom a netají, že sa majú veľmi radi!

Rozchod nie je tragédia,- vraví Kristína Farkašová.
 

Spoznajte fázy spánku: Od dnes sa konečne vyspíte do ružova ako bábätko

Aj vy sa v ostatnom čase v noci prehadzujete a ráno vstávate s kruhmi pod očami?...
 

Vaše diétne tipy

Ivane Christovej sa podarilo schudnúť. Máme pre vás tip, ako to môžete dokázať aj vy!

Bývalá misska nikdy nepatrila medzi vychudnuté krásky a aj za čias najväčšej...
 

Zbavte sa prebytočných kíl správnou vôňou

Už zopár kvapiek oleja vám pomôže odbúrať tuk.
 

V 30tke nosila Petra veľkosť 3XL: Ako sa jej podarilo schudnúť neuveriteľných 60 kíl?

Jedlo víťazilo nad všetkým – prezrádza sesternica herca Mariána Mitaša...
 

Chudnite s prehľadom: 4 diétne omyly, ktorým raz a navždy prestaňte veriť!

Uverili ste niektorým tvrdeniam, čo kedy jesť, aby ste rýchlo schudli?...
 

Obrovská pomoc pre Slovákov na diéte: Táto tabuľka vám výrazne uľahčí život!

Neovládli ste sa a zhltli ste ku káve nugátový croissant? Vychodíte ho za...