Tip redakcii
 

Linda šla za indickým tancom až na koniec sveta

Indický tanec spoznáte podľa pestrých kostýmov, cinkajúcich šperkov a chytľavých melódií. Linde (28) sa tak zapáčil, že odcestovala až do Indie, aby sa ho naučila...

07. júla 2014, 08:00
Tanečnica Linda Stasíková: Hoci po vystúpení máme výborné ohlasy, diváci si indický tanec mýlia s brušným.

Tanečnica Linda Stasíková: Hoci po vystúpení máme výborné ohlasy, diváci si indický tanec mýlia s brušným.

Autor: archív L. S.

Rodičia ma k tancu viedli odmalička. Bola som živé dieťa, a tak ma už ako päťročnú dali na balet. Asi chceli trochu usmerniť moju nadbytočnú energiu, spomína Linda. Klasický balet robila napokon jedenásť rokov. Potom dostala chuť vyskúšať ďalšie tanečné štýly, napríklad flamenco, džezový tanec, latino či orientálne tance.

Keď sa pred ôsmimi rokmi dopočula o intenzívnom týždennom kurze indického tanca na Morave, povedala si, že by to bola príležitosť rozšíriť si svoje tanečné skúsenosti. Kurz ju nadchol a naštartoval jej záujem ponoriť sa do indického tanca ešte väčšmi.

Neskôr, počas vysokoškolského študijného pobytu v Berlíne, sa Linde naskytla príležitosť zdokonaľovať sa v klasických chrámových i moderných indických tancoch. Až si povedala, že by sa rada pozrela do krajiny, kde má toto tanečné umenie tú pravú, neopakovateľnú atmosféru.

Ide sa do Indie!

Prvýkrát sa Linda vybrala do Indie pred tromi rokmi. Za mesiac precestovala časť tejto siedmej najväčšej krajiny sveta, ktorú tvorí 28 štátov a sedem autonómnych oblastí. Nemohla si dať ujsť ani mestá, ako je Dillí, Džajpur, Džodpur či Bombaj.

Obdivovala historické pamiatky, kochala sa tancom pravých Indiek, ochutnala skvelú tradičnú kuchyňu. Cestovateľovi začiatočníkovi, ktorý sa chce do Indie pozrieť na vlastnú päsť, by však túto destináciu neodporúčala.

,,Je to náročné, lebo človek sa musí buď trochu vyznať v miestnych pomeroch, alebo mať už nejaké cestovateľské skúsenosti z podobných krajín,“ odporúča sympatická Bratislavčanka.

Tancujú už dvojroční

O rok neskôr absolvovala v Česku tanečné sústredenie u indickej lektorky Saraswati Rajatéš. Tá ju pozvala na študijný pobyt do mesta Bangalore, kde má tanečnú akadémiu. Tam sa Linda prakticky aj teoreticky učila dva štýly klasických chrámových tancov, kučipudi a kathak. Dokonca k nim dostala učebnice. Veľa sa dozvedela aj o tradičnom odeve a jeho nosení.

„Lekcia sa vždy začína obradnou poklonou božstvu. Potom sa každý žiak dotkne nôh tanečného lektora a tak mu prejaví úctu. Učiteľ tanca je v Indii vážená autorita, neraz býva veľmi prísny. Vyučovanie je tam naozaj náročné, je to dril, podobne ako u nás balet. No dalo mi to veľmi veľa,“ teší sa Linda.

V Indii sa tanec študuje niekoľko rokov a neraz sa mu začínajú venovať už dvojročné deti, chlapci aj dievčatá. Tanec tam považujú za kultúrne dedičstvo, ktoré treba uchovať a šíriť ďalej. „Okrem toho je zahrnutý v učebných osnovách na veľkom počte základných škôl. Deti majú napríklad matematiku, potom hodinu klasického tanca a pokračujú fyzikou,“ vysvetľuje Linda.

Foto:archív L.S.

Pritom v minulosti sa indické ženy z vyšších spoločenských vrstiev tancu vôbec nevenovali, lebo to pre ich spoločenské postavenie bolo nevhodné. Dnes sa indický tanec teší veľkej obľube u väčšiny tamojšieho obyvateľstva. No veľký záujem je oň aj v USA a vo Veľkej Británii.

A čo si myslia Indovia o cudzincoch, ktorí tancujú ich tance? „Podľa mojich skúseností to vnímajú veľmi pozitívne, tešia sa, že aj na inom kontinente je niekto, kto ,fandí‘ ich kultúre,“ prezrádza Linda.

Robí dobrú náladu...

Dnes už je Linda v indických tancoch ako doma. Svoje umenie predvádzala aj na rôznych súťažiach. Hovorí: „Prišli prvé úspechy a pekné umiestnenia, a to ma posúvalo ďalej.“ Tento rok vyhrala so svojím sólovým vystúpením prvé miesto na celoeurópskej súťažnej prehliadke European Golden Cup v kategórii Bollywood.

Vlani bola na majstrovstvách sveta druhá medzi profesionálmi v štýle indický folklór. Pred ôsmimi rokmi Linda spoluzakladala prvú slovenskú tanečnú skupinu Shakti, ktorá má v repertoári len indický tanec. „Hoci po vystúpení máme vždy výborné ohlasy, našinec vopred nevie, čo má od indického tanca čakať, mýli si ho s brušným tancom. Asi je pre nás indická kultúra stále príliš neznáma,“ uvažuje Linda.

Na Slovensku nájdete indický tanec v ponuke kurzov rôznych tanečných štúdií, najčastejšie sa vyučuje štýl Bollywood. „Jeho prednosťou je, že doslova nabíja energiou a robí skvelú náladu,“ pochvaľuje si tanečná lektorka.

Spoznajte jeho druhy

Indický tanec zahŕňa ľudový, klasický chrámový i súčasný tanec. Každý z nich má vlastné charakteristické pohyby, gestá rúk aj výraz tváre, hudbu, text i tanečné kostýmy. Folklórnych, teda ľudových tancov je veľké množstvo a viažu sa k jednotlivým oblastiam Indie.

Klasické chrámové tance sa pôvodne predvádzali z náboženských dôvodov. Existuje osem základných štýlov. Všetky sú náročné, pretože pri tanci každá časť tela vykonáva iný pohyb, neraz aj v inom rytme. Klasický indický tanec je zaujímavý aj gestami rúk, ktoré sa nazývajú mudry. „Sledom týchto giest sa dá bez slov publiku vyrozprávať určitý príbeh,“ približuje tanečná lektorka.

Moderné, súčasné indické tanečné štýly predstavuje najmä filmový tanec. Podľa názvu veľkolepého indického filmového priemyslu sa nazýva Bollywood. Je zmesou prvkov z folklórnych, klasických i z moderných štýlov, ako je napríklad hindi pop.

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová

video

 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Romantické gesto Cibulkovej manžela: Neuveríte, na ktorú intímnu časť tela jej vyznal lásku!

Mať doma romantika, je snom azda každej ženy. Tenistka Dominika Cibulková...
 

Riešenie na intímne problémy, s ktorými sa nezveríte ani kamarátke. Vieme, čo vás omladí aj TAM dole

Znie to až neuveriteľne, ale existuje špeciálny laser, ktorý vyrieši naraz...
 

Pozor na levanduľu, ligurček aj šalviu! Viete, ktoré liečivé rastliny vám môžu v tehotenstve uškodiť?

Počas tehotenstva a dojčenia by sa ženy mali strániť nielen alkoholu, ale...
 

Návrat k erotike: Kto to povedal, že Päťdesiat odtieňov sivej čítajú len ženy na materskej?

V komédii Dámsky klub vystupujú štyri priateľky. Spájajú ich dve veci -...
 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 
 
Linda šla za indickým tancom až na koniec sveta
Báječná žena/Sylvia Derňárová