Tip redakcii
 

Mafiánska dcéra: Karen sedela vo väzení ako otcova komplicka

Ako sa žije dcére jedného z najväčších mafiánov, ktorý sa rozhodol zradiť všetky princípy rodiny?

21. januára 2013, 14:00
Karen Gravanová

Karen Gravanová

Autor: Archív

Karen Gravanová má dnes niečo po štyridsiatke a život uprataný. Ešte pred pár rokmi však sedela vo väzení ako otcova komplicka. Sammy Gravano, alebo Sammy the Bull, bol vysokým členom newyorskej mafie, no pred svojimi deťmi žil život pokojného stavebného podnikateľa. „Bol to milujúci, veselý, šarmantný otec,“ hovorí Karen Gravanová. Veľmi skoro však zistila, že do práce chodí s revolverom.

Štýlový tatko

Mala desať, keď zbadala, ako otec odchádza z domu so zbraňou za opaskom. Na druhý deň stálo vo všetkých novinách, že zabili človeka, ktorý bol otcovým obchodným partnerom. Sammy naňho doma často nadával, Karen si to meno dobre pamätala. Oveľa neskôr sa dozvedela, že otec dotyčného síce nezabil, ale jeho vraždu plánoval a mŕtvolu opľul. Už ako mladému dievčaťu bolo Karen zrejmé, že jej otec je iný ako otcovia jej spolužiakov. „Bol vždy štýlový, nosil mikiny, zlaté retiazky a bol potetovaný. Vlastnil tiež nočné kluby a chodil neskoro domov,“ napísala vo svojej autobiografickej knihe Dcéra mafie.

Karen a jej mladšieho brata Gerarda nepriamo zoznámili s hodnotami Cosa nostry. Pravidlom číslo jeden bolo: Nikdy na nikoho nežaluj! Žalovanie sa trestalo prísnejšie ako klamanie či kradnutie. Pravidlo číslo dva: Staraj sa o vlastné veci a nepýtaj sa. Život jej matky bol toho príkladom.

Foto: Archív

Princezná z kvetinárstva

Šestnáste narodeniny oslávila Karen vo veľkom štýle. Na párty boli pozvaní najdôležitejší členovia klanu. Nesmel chýbať ani John Gotti, hlava Gambiniovcov, najsilnejší mafiánsky bos New Yorku. „Pobozkaj strýka,“ vyzval dcéru Sammy. „Dala som mu bozk na líce. Don sa usmial, zagratuloval mi a vtisol do dlane obálku s desiatimi novučičkými stodolárovkami,“ spomína Karen. Gravano, ako Gottiho zástupca, požíval nemalé výhody a jeho rodina s ním. V Kareninej detskej izbe stál trezor ukrývajúci dvoje zlaté hodinky a dva milióny dolárov v hotovosti pre prípad, že by sa jej otcovi niečo stalo

V reštauráciách mali pre nich pripravený vždy len ten najlepší stôl. „Gangstri boli vtedy hviezdy, aspoň tam, kde sme žili,“ spomína bývalá mafiánska princezná. Ako darček ku skončeniu štúdia dostala kvetinárstvo. Skvelé miesto na pranie špinavých peňazí a pre Karen výborný biznis, lebo mafiáni posielali kvety pri každej príležitosti. Lenže okolo jej rodiny sa pohybovalo čoraz viac tajných agentov. Vtedy jej konečne došlo, že jej otec je mafián. Koncom deväťdesiatych rokov mala FBI dostatočné množstvo dôkazov, aby Johna Gottiho a Sammyho Gravana zatkla a obvinila z vraždy.

Zradca, potkan!

Vo väzení sa obaja muži rozišli. Gravanovi predložili dôkaz o tom, že Gotti plánoval jeho skorú likvidáciu. Keď mala Karen devätnásť, Sammy Gravano si dal zavolať celú rodinu k sebe do väzenia. „Povedal nám, že teraz musí urobiť čosi, čo sa celý život jeho mysli priečilo. Musí vraj spolupracovať s vládou a poskytne jej všetky informácie.“ Karen si aj dnes pamätá každé slovo. Otec ju navyše varoval, že sa dozvie o vraždách a veciach, o ktorých sa doma nikdy nehovorilo. Gravano sa priznal k devätnástim vraždám. Medzi obeťami bol aj brat Kareninej matky, Nick Scibetta.

Zo dňa na deň sa Karen stala dcérou zradcu. Stratila všetky privilégiá, na ktoré bola navyknutá. Jej najlepším priateľkám zakázali stretávať sa s ňou. Kvetinárstvo prišlo o zákazky a musela ho zavrieť. Na základe výpovedí jej otca zostal John Gotti za mrežami až do svojej smrti, tridsaťsedem ďalších členov mafie bolo zatknutých a Sammy Gravano sa stal najdôležitejším svedkom v histórii organizovaného zločinu.

Za to dostal päť rokov väzenia a program na ochranu svedkov pre seba a svoju rodinu. Gravanovci sa odsťahovali do Arizony, no ich pokoj netrval dlho. Sammyho zatkli znovu, tentoraz za spoluorganizovanie siete dílerov drogy extáza. S ním putovali za mreže aj manželka a obe deti, ktorých obvinili zo spolupráce. Všetci sa priznali. Karen a jej mama vyviazli s podmienkou, Gerarda pustili pred tromi rokmi a Sammy sa dostane von v roku 2019.

Foto: Archív

Mafia chce opäť prachy

Mafiánske dievča si však našlo prostriedky, ako sa o seba postarať. Okrem príjmu z knihy profituje aj z účinkovania v televíznej reality šou Mob Wives, Ženy mafiánov, ktorá ukazuje bežný život štyroch členiek pravých mafiánskych klanov. A práve táto šou rozryla rany rodín Gravanových obetí. V jednej z posledných epizód sa mafiánky vyberú na strelnicu, aby sa zahrali na novodobé kovbojky. Pri streľbe vykrikujú: „Zabi tú šľapku!“ a Karen spomína na moment, keď prvý raz uvidela zbraň pod otcovým matracom. Tieto scény vyvolali verejný protest.

„Sammy bol psychotický zabijak a ja verím, že gény sa dedia,“ rozhorčovala sa Lynda Militovová, ktorá viní Sammyho Gravana zo smrti svojho manžela Louiho. „Ako môžu Karen dovoliť vystreliť zo zbrane? Čo si o tom majú myslieť rodiny Sammyho obetí? Jablko nepadá ďaleko od stromu!“ Aj Laura Garofalová, ktorej otec Edward bol jednou z Gravanových obetí, žiada zadosťučinenie. Dúfa, že pozostalým sa podarí vysúdiť podiel z Kareninej knihy, hoci v deväťdesiatych rokoch už boli odškodnení z majetku Sammyho Gravana.

Treba však pripomenúť, že všetky Gravanove obete sa pohybovali v mafiánskych kruhoch vedome. Tušili, že množstvo zarobených peňazí nesie pekne veľké riziko. Aj preto sú zatiaľ ich potomkovia na súde neúspešní. A Karen? Prednedávnom otvorila luxusné spa v Arizone a zákazníci sa jej len tak hrnú. Každý sa chce pozrieť na kyprú biznismenku s čiernou minulosťou, no ona túži na minulosť zabudnúť. Pre svoju dcéru začína novú, zatiaľ čistú kapitolu.

Autor: EMMA/ Katarína Mannino

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Speváčka TINA žiari šťastím, konečne spoznala druhú polovičku. Takto vyzerá

Speváčka Tina (35) sa po rokoch odhodlala odhaliť svoj pôvod. Vybrala sa...
 

Išla pod nôž! Ex superstaristka Martina Schindlerová si vylepšila dekolt

Krásna speváčka sa necítila komfortne a podstúpila estetický zákrok
 

Koptík to na Gregorovú opäť skúsil: TOTO je herečkina odpoveď

V Česku sa klebetí, že zajačik Hany Gregorovej (66), Ondřej Koptík (34),...
 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 
 
Mafiánska dcéra: Karen sedela vo väzení ako otcova komplicka
EMMA/ Katarína Mannino