Tip redakcii
 

Mama Petra Sagana: Budím sa s plačom

Helena Saganová, jediná matka slovenského olympionika, ktorú pozval sponzor podujatia do Londýna, sa o svojho syna, ktorý skončil na olympiáde na 34. mieste, bojí.

09. augusta 2012, 14:00
Peter Sagan s mamou Helenou.

Peter Sagan s mamou Helenou.

Autor: Projekt Ďakujem mama

„Na každé preteky, kde štartuje môj syn, sa pozerám inými očami ako priaznivci cyklistiky. Nehľadím na neho len s pýchou, ale aj s materinskými obavami o jeho zdravie. Je jedno, či sa Peter rúti dolu kopcom v stočlennom pelotóne, alebo v malej skupinke špurtuje do cieľa, vždy mu držím palce. No súčasne mi naskakuje husia koža, lebo sa trasiem, aby nespadol a neublížil si,“ vraví matka Petra Sagana Helena. V rámci akcie Ďakujem ti, mami ju ako jedinú Slovenku pozval na olympiádu do Londýna sponzor podujatia. Aspoň takto si chcel uctiť ženy zo skromných pomerov, ktoré zo skvelých synov vychovali úspešných športovcov. Svojho syna sledovala z okna nášho olympijského domu, keď ho obklopili fanúšikovia.

„Bojím sa aj vtedy, keď pretekárov v úzkych priesmykoch ohrozujú nedisciplinovaní diváci, a všetko to prežívam vo svojich snoch. Neraz sa uprostred noci strhnem zo spánku a oči mám plné sĺz,“ opisuje svoje pocity. Po pretekoch Okolo Kalifornie, Okolo Švajčiarska, no najmä po famóznom výkone na prestížnej Tour de France, kde Peter Sagan vyhral tri etapy, Slovensko očakávalo, že svoje výkony zopakuje aj v Londýne. Hoci olympiáda Petrovi nevyšla, skončil až na tridsiatom štvrtom mieste, cyklistický svet ho stále berie ako hrdinu.

Zdedil aj dobré srdce

Peter Sagan je živel. Dokázal vyhrať preteky aj na pozváranom horskom bicykli po staršej sestre, čo naznačuje, že jeho rodičom nikdy nič z neba nespadlo. A hoci svet sa teraz krúti okolo neho, pani Helena pripomína, že s manželom Ľubomírom majú troch synov a dcéru. Najstarší je Milan (33), druhá je Danka (31), nasleduje Juraj (23) a až po nich Peter. „Najmä Danka sa dnes smeje, že kým iné dievčatá mali bábiky, ona sa hrala s malými bratmi, ktorí boli poriadni šibali. Vychovávali sme ich v skromnosti, ale to neznamená, že najmladší syn zakaždým sklopí oči. Najmä vtedy, keď ho ktosi podceňuje, sa v ňom zobudí dravec idúci za svojím cieľom. Je tvrdohlavý, no súčasne má mäkké srdce, a tak dbá, aby pritom niekomu neublížil,“ pokračuje pani Helena.

„Jeho život je neuveriteľný, až vojenský. Dril. Podriadil mu všetko. Aj keď práve nepreteká, na bicykli sedí denne sedem hodín! Myslím si, že gény zdedil po oboch starých otcoch, ktorí boli fyzicky neuveriteľne zdatní muži. Ak sa v niečom podobá na mňa, tak azda je to dobré srdce,“ tvrdí.

Foto: profimedia.sk

Nebavil ho futbal

Peter, ktorý si po prvý raz sadol na pretekársky bicykel spolu s Jurajom ako sedemročný, svoju šikovnosť pretavil do úspechov vďaka neskutočnej húževnatosti a možno aj kúsku šťastia. Mal totiž talent na všetky športy. „Najskôr si vyskúšal turistiku. V Terchovej či vo Vysokých Tatrách niet doliny, ktorú by sme s ním neprešli. Po čase sa deťom chodenie zunovalo a aby príliš nevyvádzali, prešli sme k bicyklom, na ktoré im manžel zarábal v zahraničí. Myslím si, že keby sa Peter rozhodol byť bežcom na lyžiach, plavcom, džudistom, či dokonca tanečníkom, bol by rovnako úspešný ako v cyklistike. Nebavil ho len futbal a tenis,“ pripomína Helena Saganová. Spolu so starším Jurajom dnes Peter žije v Taliansku, kde preteká za profesionálny tím. Hoci doma chce od mamy krupicovú kašu, na Apeninskom polostrove sa naučil variť cestoviny. Oboch synov vída pani Helena veľmi málo, na cesty za nimi nie sú peniaze. Do Londýna letela lietadlom druhý raz v živote, po tridsiatich troch rokoch. „Petra som pred olympijskými hrami nevidela tri mesiace, no boli aj také časy, keď sme sa nestretli pol roka. Raz som to už nevydržala a zašla za ním na preteky do Poľska. Zastavila som autobus, v ktorom sa viezol, aby som ho objala a dala mu čokoládu. Ani tú si pre prísne predpisy nesmel vziať! Viete, ako som sa cítila?“ zhorkne jej hlas.

Tipovať nechcela

S Helenou Saganovou sme sa zišli pár hodín predtým, ako odcestovala do Londýna. Aká bola jej predtucha? „Neodvážim sa tipovať, pretože v Anglicku bude kopa skvelých pretekárov. Ale som šťastná už len preto, že sa môj syn medzi nich dostal. Bola by som rada, keby na olympiáde skončil v prvej desiatke, no nebude mi prekážať ani to, keď príde do cieľa v polovici pelotónu. Chcem len, aby nespadol a dorazil zdravý!“ uzatvára Helena Saganová, ktorá Petrovi do Londýna priniesla tri ružence od starej mamy: jeruzalemský, fatimský a medžugorský. K synovi sa však pred pretekmi podľa denníka PLUS Jeden Deň nedostala, a tak na trať vyrazil bez talizmanu. Slovensko sa na mladého cyklistu zo Žiliny určite nehnevá. V Anglicku pretekal v jednej z najsledovanejších disciplín a napriek neúspechu tu nebol iba do počtu.

Nervy pred televízorom

Mama úspešnej Danky Bartekovej ostala radšej doma. Rodičia strelkyne Danky Bartekovej, ktorá vybojovala prvú medailu pre Slovensko, držali palce svojej dcére doma v obývačke. Ingrid Barteková potvrdila, že najväčšie nervové vypätie prišlo v rozstrele o bronz. Dankinu skvelú mušku a úspech bežali hneď zapiť sektom a odkázali jej, že keď príde domov, mama jej bude vyvárať, čo si len zaželá. Danka má pri sebe talizman od otca Jozefa v podobe keltských mincí. Úspech, samozrejme, od plieškov nezávisí, ale pocit, že na vás blízki myslia, znamená veľkú podporu.

Autor: ŠARM/ Ján Dzúr

video

 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Je to s Karlom Gottom vážne? Opäť skončil v nemocnici!

Séria koncertov speváka zmohla a cez víkend ho hospitalizovali.
 

Najdôležitejšia je prevencia: Užívajte pravidelne TENTO zázrak a chrípka sa vám vyhne oblúkom

Počuli ste už o najsilnejšom prírodnom antibiotiku? Od dnes ho budete...
 

Je ňou POSADNUTÝ: Simona Krainová má fanúšika, ktorý zverejňuje jej sexi zábery!

Tento muž sa pýši modelkinými vyzývavými fotkami na sociálnej sieti.
 

Bývalé členky Spice Girls: Nikdy nevyzerali lepšie!

Hoci od ich kariéry ubehol nejaký ten piatok, známe krásky zo Spice Girls...
 

Fungujú feromónové parfumy na opačné pohlavie? Prečítajte si názor sexuológov

V umení prilákať milenca sú motýle neprekonateľné. Okrem vedcov to zaujalo...
 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...