Tip redakcii
 

Mami, oci, som pozitívny

Jeden z najlepších basketbalistov sveta Magic Johnson skončil kariéru krátko po tridsiatke, keď lekári zistili, že mu v krvi koluje vírus HIV. Niektorí hráči sa báli, že by ich mohol nakaziť. Dnes má päťdesiatjeden rokov a darí sa mu výborne.

24. decembra 2010, 06:00
Ilustračné foto

Ilustračné foto

Autor: sxc.hu

Magic, vlastným menom Earvin, pochádzal z deviatich detí a všetko naznačovalo, že sa narodil pod šťastnou hviezdou. Vyrastal v milujúcej rodine a oplýval málo vídaným športovým nadaním. Magica každý zbožňoval a dvojmetrový fešák sa nikdy netajil s tým, že mu ženy skáču do postele. Povestné boli jeho návštevy klubov s transvestitmi. Potom, čo si vypočul diagnózu, basketbalový génius sa rozhodol neklamať a povedal celému svetu, že je HIV pozitívny. Bol vtedy krátko ženatý a s manželkou čakali dieťa. Našťastie, ani manželka, ani syn sa nenakazili. Zdalo sa, že rozprávka o zlatom chlapcovi sa skončila a je len otázkou času, kedy dostane AIDS a zomrie. On sa však od začiatku pustil do boja. Lieči sa a žije normálnym životom. Vírus si drží na uzde vyše dvadsať rokov, je z neho úspešný obchodník a celé roky sa venuje charite a osvete, aby upozornil na nebezpečenstvo HIV a AIDS.

Verme si

„Byť verný, nestriedať sexuálnych partnerov, to je najdôležitejšia a najlepšia ochrana proti HIV. No a, samozrejme, ak nepoznáme zdravotný stav partnera, používanie kondómu, ten ochráni takmer na sto percent. Väčšina ľudí k nám príde na testy až po rizikovom sexe, ale mali by prísť skôr. Škoda, že riešia hlavne minulosť, nie budúcnosť,“ hovorí doc. RNDr. Danica Staneková, CSc., vedúca Národného referenčného centra pre HIV/AIDS Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, o situácii u nás.

Strach okolia

Doktorka Staneková zažila už všelijaké reakcie po oznámení pozitívneho výsledku na HIV. Pre väčšinu ľudí to bol najväčší šok v živote, niekomu trvalo veľmi dlho, kým pochopil, že môže v podstate normálne žiť, keď sa bude liečiť. „Máme pacientov, ktorým zistili vírus pred dvadsiatimi rokmi, normálne pracujú a existujú ako hocikto iný. Najťažšie pre nich bolo povedať to rodine alebo známym. Tí, čo sa na to odhodlali, zažili väčšinou odsúdenie a zároveň strach zo strany okolia. Len málokoho totiž zaujíma, ako ste sa nakazili. Namiesto toho vás zavrhnú, myslia si, že je to trest za homosexualitu, bujarý sexuálny život alebo za drogy. Pritom to vôbec nemusí byť tak. Preto väčšina pacientov prizná diagnózu len u lekára a svojmu sexuálnemu partnerovi, čo aj tak musia podľa zákona,“ hovorí odborníčka. Pozitívni zažívajú často skrytú diskrimináciu. Museli odísť z práce, hoci im nik nepovedal, že je to pre HIV. Zamestnanie musela opustiť dokonca partnerka chorého...

Viem, kto je priateľ

Stanislav (42) vie o svojej pozitivite už dvadsaťdva rokov. „Môj prvý pocit, keď som sa dozvedel, že som HIV pozitívny? Bolo by mi v tej chvíli jedno, keby sa stalo čokoľvek,“ hovorí. S diagnózou sa však vyrovnal obdivuhodne. „Myslím, že to nebolo pre mňa ťažké, skôr mi prekážali reakcie ľudí z okolia, ktorí ma dobre poznali.“ Stanislav sa lieči a žije si svoj život. „Veľa ľudí i kamarátov vie, že som pozitívny, a ich reakcie boli rôzne. Nestýkam sa s nikým z homosexuálnej komunity v okolí svojho bydliska. Zistil som totiž, že jediné, čo dokážu perfektne, je ohovárať a hodnotiť druhých bez toho, aby poznali, aký ste. Nestretávam sa ani s ľuďmi s rovnakou diagnózou.“ Stanislav je rád, že matka, súrodenci a ostatní, na ktorých mu záležalo, reagovali prijateľne. „Som optimista a dokážem si vo všetkom poradiť sám, no mám vedľa seba dvanásť rokov veľmi dobrú kamarátku, ktorá vie omne úplne všetko. Keď je alebo bolo najhoršie, stála pri mne. Som jej za to veľmi vďačný.“

Máte aspoň dvanásť rokov

Infekčná choroba, ktorú spôsobuje vírus HIV, je syndróm získaného zlyhania imunity. Bez liečby trvá osem až dvanásť rokov, kým sa AIDS rozvinie. Je veľmi individuálne, za aký čas a kto z infikovaných vírusom HIV ochorie.

Inteligentný vírus

Doktorka Danica Staneková prízvukuje, že dôkladná a disciplinovaná liečba je dôležitá, pretože vírus HIV je veľmi inteligentný. „Ak sa liečba preruší, vírus je pod nižšou ,paľbou‘ liekov a veľmi rád sa mení. Tak vzniká rezistencia na lieky, ale aj na nové subtypy vírusu. Už pomerne dlho sa hovorí o vytvorení multifunkčnej vakcíny, no práve pre vysokú variabilitu vírusu je to komplikované a zložité. Vírus dnes liečime šiestimi triedami liekov a vieme ho udržať pod kontrolou,“ dodáva. V Afrike sa skúša nový vaginálny gél, ktorý výrazne znižuje riziko prenosu HIV u žien. Obsahuje látky, ktoré brzdia množenie vírusu, má sa použiť dvanásť hodín pred pohlavným stykom a dvanásť hodín po ňom. Predbežné klinické skúšky ukázali, že počet infikovaných žien klesol o polovicu, zatiaľ však gél nie je bežne dostupný.

Ako sa nakazil Filip?

Veľký rozruch u nás spôsobil mladý muž z Košíc, ktorý tvrdí, že vírusom HIV sa nakazil pri transfúzii krvi. Dostal ju viackrát počas niekoľkých operácií po úraze. Po čase sa na kontrolnom vyšetrení dozvedel, že je pozitívny. U jedného z darcov sa potvrdila infekcia HIV, no v čase darovania krvi bol výsledok jeho testu ešte negatívny. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik sľúbil, že dá celý prípad dôkladne preveriť. Ak by sa Filipovo obvinenie potvrdilo, bol by to prvý prípad nakazenia HIV po transfúzii krvi u nás. Odborníci pripúšťajú, že pri darovaní krvi existuje takzvané imunologické okno, počas ktorého sa nedá stopercentne zistiť, či je darca nositeľom vírusu HIV. Každý darca musí vyplniť dotazník týkajúci sa jeho možného rizikového správania a jeho pravdivosť je záväzná.

Anonymne a zadarmo

Na vyšetrenie môžete prísť do NRC v Bratislave a regionálnych úradov verejného zdravotníctva na celom Slovensku. Keď je výsledok pozitívny, dostanete odporučenie, aby ste navštívili infektológa, ktorý bude sledovať váš zdravotný stav a v prípade potreby liečiť.

HIV sa prenáša:

  • Nechráneným sexuálnym stykom 
  • Krvou a jej derivátmi, rizikoví sú najmä vnútrožiloví užívatelia drog 
  • Z matky na plod

Autor: Zdravie/Jozefína Kaššová

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Rozvedení Bičanovci sa od seba nevedia odtrhnúť. Exmanželka Edita priznala vážny krok

Napriek tomu, že sú už rozvedení, stále si „skáču“ do vlasov. Andrej (44)...
 

OTESTUJTE SA: Prejedali ste sa koncom roka a ešte stále cítite dôsledky?

Sviatky na prelome rokov sú pre mnohé z nás náročné nielen psychicky, dávajú...
 

Inšpiratívny príbeh jogínky, ktorá z nespokojnosti strácala zdravie. Zmenila život a ...

... dnes je šťastná, spokojná, ale priznáva, že cesta nebola jednoduchá....
 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
Mami, oci, som pozitívny
Zdravie/Jozefína Kaššová