Tip redakcii
 

Modriny schovávala pod tričkom: Bezradná Daniela okúsila domáce násilie

„Ležala som na zemi a Miloš do mňa kopal. Schúlila som sa do klbka a celá sa triasla,“ opisuje prvý nečakaný útok svojho manžela Daniela (37).

08. marca 2016, 09:00
Ak v prípade domáceho násilia, týrania alebo nebezpečného vyhrážania bolo podané trestné oznámenie a príslušníci PZ v danej veci nekonali, nesprávne vyhodnotili daný skutok.

Ak v prípade domáceho násilia, týrania alebo nebezpečného vyhrážania bolo podané trestné oznámenie a príslušníci PZ v danej veci nekonali, nesprávne vyhodnotili daný skutok.

Autor: Profimedia.sk

Nechápala, čo ho doviedlo k takému útoku. Len mu protirečila za nejakú smiešnu maličkosť a vzápätí pocítila päsť na svojej tvári. Premohol ju strach, nevedela, čo má robiť, iba bezradne ležala a nechala do seba kopať. Keď Milošov amok pominul, začal sa jej ospravedlňovať. „Plakala som. Ubezpečil ma, že sa to už nikdy nestane,“ hovorí Daniela a dodá, že okamih, keď mu uverila, sa pre ňu stal osudným.

Za všetko môžem ja?

„Nikomu som nič nepovedala. Nevedela som, ako by som to vysvetlila. Modriny som schovala pod tričko s dlhými rukávmi,“ spomína Daniela na obdobie spred siedmich rokov. Postupne vo vzťahu začali ľahké incidenty, neopodstatnené hádky, demonštratívne odchody. Výčitky, že Daniela nič nerobí, len sa stará – aj to pofidérne – o ich ročného syna. „Zrazu prišla fáza tvrdých nadávok, držania pod krkom. Nasledovali facky, kopance. Po útoku sa Miloš ospravedlňoval, kajal, občas sa aj rozplakal. Potom sa všetko upokojilo, fungovali sme ako roky predtým,“ vysvetľuje Daniela, ktorá o svojich problémoch stále nikomu nič nepovedala. „Hanbila som sa. Uverila som tomu, že za všetko v konečnom dôsledku môžem ja,“ tvrdí.

Čo na to muži zákona

Čas hral proti nej. Ak sa násilník za svoje útoky predtým ospravedlnil, postupne tento moment vymizol a Danielin život začal byť neznesiteľný. Zdôverila sa mame. Nechcela jej veriť. Miloš bol predsa dokonalý muž, ktorý jej dcéru ľúbi. Až keď jej po jednom z útokov ukázala modriny, mama pochopila, že jej dcéru naozaj týra.

Keď sa niekto pred okolitým svetom tvári ako najlepší otec a manžel, ťažko dokážete opak,“ vysvetľuje. Dobré meno však rodina nemala ani v bytovke. Sústavný krik a buchot po nociach počuli všetci susedia. Daniela znova spomína slovo hanba. „Raz toho bolo naozaj veľa, Miloš mi dal ranu päsťou, spadla som. Postavila som sa a znova. Opakovalo sa to niekoľkokrát. Vedela som, že musím volať políciu. Neviem, ako som zobrala telefón a zamkla sa v kúpeľni,“ opisuje prvý kontakt s mužmi zákona, ktorí prišli, manželov upozornili, aby sa nehádali, nech si nerobia hanbu pred susedmi a odišli.
„Miloš im povedal, že som mierne hysterická a ide o bežnú hádku. Ospravedlnil sa, že sme boli hluční. Nikto neriešil, že o pomoc som volala ja,“ nechápavo krúti Daniela hlavou.

Koniec lásky…

S ignoranciou sa stretla aj v jednu noc, keď po incidente hľadala pomoc u susedov. S dieťaťom na rukách sa jej podarilo vybehnúť z bytu. Búchala na dvere susedov, ale neotvorili. „Cítila som bezradnosť. Nevedela som, čo ďalej. Nemala som pri sebe ani telefón, iba malého. Pripadala som si ako chudera, keď som s plačom prosila taxikára, aby ma odviezol na dedinu k mame,“ opisuje Daniela. Práve jej mama definitívne rozhodla, že Daniela sa k mužovi už nevráti.

Dlhé debaty nakoniec Daniele otvorili oči. Pochopila, že ona nie je tá zlá. Naopak, problém má najmä Miloš. Pokoj, po ktorom tak túžila, však neprišiel hneď. Nasledovali dni plné Milošových vyhrážok a drastické rozvodové konanie. „Je ťažké dokázať, že vám niekto ubližuje, keď nemáte dôkazy. Susedia sa tvárili, že nikdy nepočuli u nás hádky, Miloš sa hral na skormúteného muža, ktorý sa rozvádzať nechce. Znova som vyzerala ako šialenec, ktorý si všetko vymýšľa.“

Komplikovaný rozvod

Exmanžel vytiahol na Danielu najtvrdšiu zbraň. Keď videl, že na rozvode trvá, a to aj po tom, ako absolvovali na jeho žiadosť sedenia v psychologickej poradni, podal žiadosť na zverenie dieťaťa do starostlivosti otca. „Vyťahoval na mňa všetky možné veci. Trojročné dieťa muselo absolvovať sedenia u psychológa. Ja som musela dokazovať, že o dieťa sa postarám. Kolízna opatrovateľka sa v tom nevedela vyznať. Nikto mi nepomohol. Právnička začala byť naozaj drahá, lebo súdny proces sa odročoval. Ten, kto to nezažije, nevie, do akých absurdných situácií sa môže jedným obyčajným rozvodom dostať,“ hovorí Daniela, ktorá sa nakoniec vzdala práva na byt. Malo to byť „odškodné“ za to, že chlapca zveria do jej opatery. Táto dohoda, prirodzene, prebehla medzi štyrmi očami vtedy ešte manželov. Súd ju odklepol.

„Našťastie, mám mamu, čiže mali sme a máme kde bývať. Prácu som si našla takmer okamžite, ako som odišla od Miloša. Super otec dnes za malým chodí možno raz za mesiac. Aspoň že výživné posiela včas. Vlastne od neho ani nič viac neočakávam. Som rada, že s malým máme pokoj,“ zdôrazňuje mama prváčika, ktorá dodnes nechápe, ako je možné, že násilníkovi všetko prejde bez akýchkoľvek sankcií.

Domáce násilie

Radí: štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Monika Janskovská

Pani Daniela v príbehu hovorí, že sa nedočkala pomoci od polície. Na koho sa vo vyhrotenej situácii mohla ešte obrátiť?

V uvedenom prípade prišlo k jednoznačne zlému postupu a prístupu zo strany príslušníkov Policajného zboru (PZ). V takej situácii môže poškodená osoba na takýto postup podať sťažnosť. Ak v prípade domáceho násilia, týrania alebo nebezpečného vyhrážania bolo podané trestné oznámenie a príslušníci PZ v danej veci nekonali, nesprávne vyhodnotili daný skutok. Porušili tým svoje povinnosti, napríklad odmietavým postojom k prijatiu trestného oznámenia pri prvom kontakte. Pochybili aj obviňovaním obete, že zveličuje dôsledky roztržky s partnerom.

Ak poškodená nie je spokojná s postupom konajúceho policajta, mala by buď podať trestné oznámenie priamo na polícii alebo, ak má strach, na prokuratúre. Prokurátor musí oznámenie odovzdať na vybavenie vyšetrovateľovi alebo policajtovi, o čom dá vedieť oznamovateľovi aj poškodenému. Pri podaní trestného oznámenia môže obeť využiť aj pomoc mimovládnych organizácií na pomoc obetiam násilia, ktoré zabezpečia aj právnu pomoc, lebo sa v danej problematike vedia orientovať.

Je dnes žena, ktorá zažíva domáce násilie, pred agresorom dostatočne chránená?
Súčasná zákonná úprava umožňuje obeti domáceho násilia využiť viaceré spomenuté inštitúty na svoju ochranu. Myslím, že problém spočíva aj v nedostatočnej informovanosti obetí násilia, ktoré často nevedia, ako majú v krízovej situácii postupovať. Pred časom som vydala informačnú brožúru pre týrané ženy, ktorá slúži ako manuál prvej pomoci pri týraní. Obsahuje rady pre ženy ohrozené násilím. Dostať sa z područia tyrana je však dlhý a náročný proces. Preto je dôležité, aby si užitočné informácie, či už z brožúry, alebo aj z aktivít mimovládnych organizácií na pomoc obetiam násilia, našli cestu tam, kde ich najviac potrebujú.

Nezriedkavým javom sú zdĺhavé rozvodové procesy. Žena často nevie dokázať, že sa stala obeťou domáceho násilia. Prečo je to tak?
Dokazovanie domáceho násilia – či už týranie blízkej a zverenej osoby, alebo nebezpečné vyhrážanie – je veľmi náročné a pre obeť často traumatizujúce. Pri rozvode je na dokazovanie domáceho násilia veľkým pomocníkom podanie trestného oznámenia proti páchateľovi. Obeť musí byť pripravená na to, že pri jeho podaní ju na polícii môže vypočuť jeden či viacerí príslušníci a podať čo najpresnejšie informácie o spáchanom skutku. V rámci vyšetrovania ju môžu vyzvať na spoluprácu aj iní odborníci.

Čo pomáha pri dokazovaní, že ide o domáce násilie?
Pri fyzickom násilí je potrebné, aby fyzické poranenia spôsobené poškodenej ošetril lekár. Lekárska správa z vyšetrenia môže byť použitá v ďalšom konaní alebo poskytnutá znalcovi z odboru zdravotníctva pri vypracovaní znaleckého posudku. Ten je potrebný aj pri psychickom násilí, keď obeť vyzvú, aby sa podrobila vyšetreniu u znalca z odboru psychiatrie, ktorý zhodnotí jej duševný stav. Rovnako sa podobnému vyšetreniu môže podrobiť aj podozrivý zo spáchania trestného činu, pričom znalecký posudok je dôležitý dôkazný prostriedok v trestnom konaní.

Okrem toho možno spolupracovať aj s mimovládnymi organizáciami. V rámci vyšetrovania možno vyzvať poškodenú na konfrontáciu priamo s páchateľom. Prokurátor, vyšetrovateľ a policajný orgán sú oprávnení vyzvať svedkov, ktorí môžu prispieť k objasneniu skutočností. Ide najmä o blízke osoby obete, ktoré žijú v spoločnej domácnosti, teda aj o maloletých. Pomocnú ruku však môžu podať aj ľudia, ktoré neboli prítomní priamo pri incidente. Títo svedkovia môžu dokázať, že napríklad obeť mala na sebe modriny, bola zranená, mala rezné rany, zhoršil sa jej psychický stav a podobne.

Mnoho žien, ktoré riešili problém domáceho násilia v rodine, sa sťažuje, že sa nedočkali pomoci…
Dnes môžeme pozorovať narastajúci počet prípadov domáceho násilia na ženách, v ktorých pochybili práve príslušníci PZ. Je dôležité, aby obete násilia vedeli, na koho sa majú obrátiť, ak polícia ich oznámenie odmietne alebo zľahčuje konanie páchateľa, ak napĺňa znaky skutkovej podstaty niektorého z trestných činov. Poškodená sa môže obrátiť na nadriadenú policajnú zložku alebo podať sťažnosť na prokuratúru.

V prípade trestného oznámenia a začatia trestného stíhania dozor vykonáva prokurátor. Preto ak obeť násilia nie je spokojná s postupom konajúceho policajta, mala by sa neho sťažovať. Ak z nejakého dôvodu nechce podať trestné oznámenie na polícii, môže spáchanie trestného činu ohlásiť na okresnej prokuratúre.

Čo ak agresor nie je odsúdený?
Ak prvostupňový súd po podaní obžaloby rozhodne, že obžalovaného spod obžaloby oslobodí, možno pokračovať v trestnom konaní podaním riadneho opravného prostriedku – odvolania. A možno využiť aj mimoriadny opravný prostriedok – dovolanie obnovy konania za splnenia zákonom stanovených podmienok.

Nová novela

Treba zdôrazniť, že od 1. januára 2016 nadobudla účinnosť novela zákona o  Policajnom zbore SR, v zmysle ktorej možno „agresora“ vykázať zo  spoločného obydlia až na 10 dní. To obeti dáva priestor a čas na  podniknutie ďalších opatrení proti páchateľovi – napríklad podanie trestného oznámenia, ošetrenie, podanie návrhu na predbežné opatrenie... Zároveň je páchateľovi uložená povinnosť nepribližovať sa počas vykázania k poškodenej osobe.

Autor: BÁJEČNÁ ŽENA/ Lea SOBOTOVÁ

video

 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

10 slovenských celebrít, ktoré nás klamú telom. Neuveriteľné, koľko majú rokov!

Svojou vizážou aj postavou vyrážajú dych. Ako sa im darí udržiavať sa v kondícii?...
 

Zázračná huba Reishi: Podporuje imunitu a bojuje aj proti Alzheimerovi!

Liečivá huba, prírodný zázrak či dokonca elixír života. Aj takéto prívlastky...
 

To, čo čakalo na Zuzanu Porubjakovú po návrate z materskej, by si priala každá herečka

Zuzana Porubjaková priznáva, že vrátiť sa do práce mohla iba vďaka rodine...
 

Vaše diétne tipy

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Herečka Adriana Krúpová schudla 36 kíl. TAKTO to dokázala aj bez odborníka

Zhadzovať kilá sa rozhodla v momente, keď sa ručička na váhe blížila k stovke....
 
 
Modriny schovávala pod tričkom: Bezradná Daniela okúsila domáce násilie
BÁJEČNÁ ŽENA/ Lea SOBOTOVÁ