Tip redakcii
 

Najslávnejší nos Hollywoodu oslavuje sedemdesiatku

Nos Barbry Streisandovej sedemdesiat rokov. Jeho nositeľka je naň hrdá, nikdy by si ho nedala upraviť a v Afrike z neho dokonca spravili kultovú relikviu.

08. mája 2012, 09:00
Barbra Streisand zamlada

Barbra Streisand zamlada

Autor: Profimedia.sk

Je ťažké uveriť, že sympaťáčka z oscarovej snímky Funny Girl má sedemdesiat. Kultová speváčka, herečka, spisovateľka, producentka a riaditeľka špeciálneho developerského projektu v Brooklyne vyzerá stále mlado a v podstate rovnako. Aj so svojím nosom, ktorý má dokonca vlastnú internetovú stránku a najmä svoju vlastnú históriu. Z čoho by mali iní komplex, to doviedla Streisandová do dokonalosti. Sama o svojom nose totiž dokáže otvorene a bez komplexov hovoriť celé hodiny.

Bála sa bolesti

Počas návštevy v šou Oprah Winfreyovej sa speváčka vôbec neštítila opisovať svoj nos, pre ktorý by milióny žien upadávali do mdlôb, komplexov a hlásili by sa na plastické operácie. „Mne sa z niektorých uhlov dokonca veľmi páči,“ šokovala Streisandová prítomné publikum a s nadhľadom pokračovala aj ďalej: „Aj hrča na ňom má svoje čaro!“ Na začiatku kariéry jej filmoví producenti radili, aby si dala nos plasticky upraviť, ona však odmietla. „V prvom rade som mala veľký strach z bolesti,“ priznala umelkyňa. Okrem toho mala tiež veľké obavy, že nový tvar nosa by mohol ovplyvniť aj jej hlasový a spevácky prejav.

S odstupom rokov oceňuje, že nepodľahla módnej vlne v škole, do ktorej chodila, kde sa dievčatá dali po desiatkach operovať, aby mali bezchybné nosy. Nepresvedčila ju ani Catherine Deneuveová, ktorá jej vraj v sedemdesiatych rokoch pravidelne pripomínala, že k dokonalosti vraj treba už len urobiť niečo s jej nosom. Barbra odolala a svoj charakteristický osobnostný znak prakticky nikdy nezmenila.

Žiarila v oscarovom filme Funny Girl...

Encyklopedický

Streisandovej nos je nie len slávny, ale aj encyklopedický. Čo myslíte, koľko typov nosov existuje v sedemmiliardovej ľudskej populácii? Iba štrnásť! Všetky sú popísané a charakterizované, poradovým číslom dva sa v odbornej štúdii označuje takzvaný jastrabí nos a jeho hlavnou predstaviteľkou a prototypom je práve Streisandová. „Som hrdá, že okrem hudobných encyklopédií som sa objavila aj v prírodovednej,“ smiala sa Barbra po oznámení o jej uvedení na stránky odbornej publikácie. Nos analyzovali aj hlasoví pedagógovia, tí ocenili výbornú rezonanciu a v podstate potvrdili, že Streisandová urobila dobre, keď sa nedala operovať. V jej nose totiž cirkuluje viac vzduchu, čo môže zásobovať hlasivky kyslíkom a vylepšiť rezonovanie speváckeho prejavu. Existujú o tom dokonca odborné štúdie v časopisoch! A to nie je všetko. V Afrike je Streisandovej nos mystickou záležitosťou.

„Ak by som si predsa len mala nos s niekým vymeniť, bola by to talianska herečka Silvana Manganová,“ hovorí Barbra.

Je modla

Africký kmeň Mahafalov, žijúci na Madagaskare, uctieva Streisandovej nos už viac ako štvrťstoročie. Vraj má zvláštnu moc, denne sa k nemu modlia kvôli dažďu, úrode, ochrane a potencii! Nie je to žart, britský etnograf Phillip Branwell má logické vysvetlenie: „Mahafali odnepamäti považovali nos za najdôležitejšiu časť človeka, sochy ich predkov mali zvýraznené nosy, na krku nosili retiazky s príveskami v tvare nosov. Moderná doba a civilizácia sa implantovali aj do ich zaužívaných zvykov, a tak si z množstva verejne známych a populárnych ľudí vybrali práve Barbru Streisandovú a jej nos.“

Podľa prieskumov sa vraj u Mahafalov meno Barbra v posledných dvadsiatich piatich rokoch vyskytuje najčastejšie. Dedinčan Toussaint Raharison sa teší veľkej vážnosti, pretože bol ako jediný z kmeňa na Streisandovej koncerte a doteraz o tom nadšene rozpráva celému kmeňu. „Bolo to veľkolepé, bol som tak blízko a Barbra sa celá kúpala v zlatej žiare,“ spomína nadšene.

S manželom Jamesom Brolinom.

Nemenila by

Keď sa Streisandovej spýtali, kto má najkrajší nos na svete, pochopiteľne neoznačila samu seba. „Ak by som si predsa len mala nos s niekým vymeniť, bola by to talianska herečka Silvana Manganová. Mala neuveriteľný nos. Antický, akoby vytesaný z mramoru,“ prezradila Streisandová. Sama sa dáva fotografovať prevažne z ľavej strany. Nikdy nedefinovala, prečo je to tak, odborníci však tvrdia, že jej profily sú výrazne odlišné. Je však možné, že niektorí zo špičkových fotografov, s ktorými počas svojej kariéry spolupracovala, jej navrhli práve „ľavú“ alternatívu.

Tak či tak, Streisandovej nos dal nové rozmery definícii ženskej krásy a otvoril dvere do šoubiznisu aj pre iné etnické či ideálom tradičnej krásy sa vyhýbajúce herečky. A či sa vám Streisandovej nos páči, alebo nepáči, pri pohľade na jej profil je každému jasné, že je jednou z najcharakteristickejších ochranných známok sveta a Barbru robí okamžite rozpoznateľnou. No kto by sa už len na jej mieste ponosoval...

Autor: ŠARM/ Katarína Wagnerová

video

 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Sokyne v tesnej blízkosti. Takto dopadlo STRETNUTIE DARY a JASMINY

Nútené stretnutie Dary Rolins (45) a Jasminy Alagič (29) sprevádzala neistota,...
 

FOTO: Pozrite sa, akými luxusnými darmi si kupuje Ján Ďurovčík mladú frajerku!

Po snubnom prsteni ukázala herečka aj luxusnú kabelku.
 

Milovaná Lucie Bílá prezradila svoj recept na pomalé starnutie. Svoje vrásky prirovnala k...

„Čas je najspravodlivejšia vec na svete a každému nám uteká rovnako“ tvrdí....
 

FOTO: Aha, pri akých aktivitách sme nachytali známe tváre!

Vieme, ako trávia čas s deťmi celebritné mamičky a aj to, ako na sebe tvrdo...
 

Vaše diétne tipy

Diéty celebrít: Soňa Müllerová, Zuzana Vačková aj Zuzana Plačková prezradili, čo u nich funguje

Aj vy sa poobzeráte pred zrkadlom, kým sa odhalíte na pláži? Hnať sa za dokonalosťou...
 

V Česku sa šíri panika, objavili sa tam komáre nakazené smrteľným vírusom. Treba sa báť aj na Slovensku?

Donedávna v našich zemepisných šírkach platili komáre len za otravný hmyz,...
 

Upečte si koláč v na grile! Nadýchaná bublanina sa NAOZAJ dá pripraviť aj nad pahrebou

Gril sa vám cez leto postará o štíhlu líniu. Pokojne si preto občas môžete...
 

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 
 
Najslávnejší nos Hollywoodu oslavuje sedemdesiatku
ŠARM/ Katarína Wagnerová