Tip redakcii
 

Netradičný koníček: Margaréta chodí na súťaže v pomalom fajčení fajky!

„Keď sa chlapom nedarí, vyhovárajú sa na nekvalitné zápalky a vlhký tabak,“ smeje sa Margaréta Nováková (56), ktorá má ojedinelého koníčka. Chodí na súťaže v pomalom fajčení fajky.

29. januára 2014, 09:00
„Keď sa chlapom nedarí, vyhovárajú sa na nekvalitné zápalky a vlhký tabak,“ smeje sa Margaréta Nováková (56), ktorá má ojedinelého koníčka. Chodí na súťaže v pomalom fajčení fajky.

„Keď sa chlapom nedarí, vyhovárajú sa na nekvalitné zápalky a vlhký tabak,“ smeje sa Margaréta Nováková (56), ktorá má ojedinelého koníčka. Chodí na súťaže v pomalom fajčení fajky.

Autor: Profimedia.sk

Turnaje v pomalom fajčení fajky siahajú do medzivojnového Nemecka. Ich cieľom je vybafkať fajku bez opakovaného zapálenia tak, aby tabak v nej tlel čo najdlhšie. V celej Európe platia rovnaké pravidlá. V prvom rade, súťažiaci nemôžu mať v ústach vlastnú fajočku. Prideľuje im ich organizátor, sú od jedného výrobcu a sú rovnaké.

Pred súťažou si pretekár fajku skontroluje a v prípade poruchy ju môže reklamovať. Okrem nej každý dostane list papiera, tri gramy tabaku, škatuľku s dvomi zápalkami a drevené dusadlo. „To je inštrument, ktorým si oheň v hlavičke fajky pritláčate tak, aby nezhasol. Dusadlo môžete používať iba vtedy, keď fajku držíte v ústach,“ vysvetľuje Margaréta Nováková, archeologička, ktorá skúma minulosť fajkárstva na Slovensku a chodí na súťaže v pomalom fajčení fajky.

Doma si pri nej sadne do kresla a počúva džez, na dovolenke pri mori sa však pristihla, že pri bafkaní fajky kontroluje čas a skúma, či sa už neprehupla cez svoj rekord. Pýtate sa na jej najlepší čas? Predpísané tri gramy tabaku bafkala takmer päťdesiat minút.

Prišla z Orientu

Historici sa nazdávajú, že do začiatku šestnásteho storočia obyvatelia dnešného Slovenska nefajčili. V roku 1526 však Uhorsko dostalo pri Moháči výprask od osmanských vojsk Sulejmana I. a Turci sa na našich južných hraniciach usalašili na stopäťdesiat rokov. Okrem zbraní si k nám z Orientu priviezli aj rôzne pôžitky: kávu, tabak a krátke a bohato zdobené fajky, čibuky.

O čosi neskôr, v sedemnástom storočí, sa Európou prehnala nábožensky ladená tridsaťročná vojna. Posádky slovenských miest a hradov posilnili cudzí žoldnieri. Súčasťou každého vojenského stanu sa okrem hracích kociek stala aj fajka a tabak, ktoré si vojaci doniesli zo svojej domoviny.

Popri nich fajky ešte dlho húlili len dobrodruhovia, tuláci a ľudia zo spoločenského dna. Vidieť zapekačku v ústach šľachtica, nebodaj ženy, nebolo spoločensky prípustné. „Kým buditeľ a zelinkár Juraj Fándly v osemnástom storočí odporúčal na liečbu slabých očí šnupanie tabaku, jeho vrstovník Ján Čaplovič ho nazval smradľavou trávou. Ani inak osvietená uhorská panovníčka Mária Terézia a jej syn Jozef nemali k fajčeniu kladný vzťah. Za všetko mohli požiare. Obuvníckemu tovarišovi, ktorý si práve užíval s domácou paňou, v roku 1823 spadla zapálená fajka do pilín. Oheň vtedy zničil polovicu Pezinka,“ pripaľuje si Margaréta Nováková na nádvorí Levického hradu obľúbenú fajočku a vracia sa k netradičnej súťaži v pomalom fajčení. Čo všetko sa počas nej udeje?

Bafkanie ako oddych

Pri každom stole, okolo ktorého môže sedieť až desať ľudí, je rozhodca. Na všetko ešte dohliada hlavný rozhodca, ktorý na začiatku zdvihne ruku a odmeria dve minúty.

„Za ten čas si z vrecúška musíme vysypať tabak, rozdrviť ho a nasypať do hlavičky fajky. Nasleduje spustenie časomiery a signál, po ktorom si súťažiaci zapaľujú svoje fajky. Ak sa im to dvomi zápalkami nepodarí, skončili. A verte, v napätej atmosfére sa to neprihodilo len mne, ale aj skúseným fajkárom. Stalo sa akýmsi koloritom, že chlapi sa potom vyhovárajú na nekvalitnú síru alebo vlhký tabak,“ usmieva sa pani Nováková, pre ktorú je fajčenie fajky forma oddychu.

Pokiaľ ide o súťaže, žiadne kúdoly dymu sa vraj z miestnosti nevalia. Väčšina borcov drží fajku v ruke a kontroluje, či v nej tlie tabak. Prvých desať minút sa nesmie ani nič piť. O to viac sa všetci rozprávajú.

„S témami o varení či pečení neuspejem. Nerozoberáme rodinné témy a, čo ma prekvapuje, chlapi sa nebavia ani o dievčatách. Reč sa točí iba o fajkách. Keď je jas v nich veľký asi ako špendlíková hlavička, je to v poriadku. Ako náhle sa žiara stráca, pritlačíme tabak dusadlom a opatrne bafkáme ďalej,“ presviedča nás Margaréta Nováková.

Fajkárska Štiavnica

V prípade podozrenia, že tabak súťažiacemu zhasol, ho stolový rozhodca vyzve, aby si z fajky potiahol. Vtedy zistí, či fajka naozaj horí. „Muži sa opäť rozčuľujú, že zbytočným poťahovaním si rozdúchavajú oheň a strácajú výhodu pomalého fajčenia,“ pokračuje archeologička. Kto dofajčí, poklope na stôl a zdvihne ruku. Vtedy mu rozhodca zastaví čas.

„Ja som začínala na tridsiatich šiestich minútach, no uplynulú jeseň som sa dostala na štyridsaťdeväť minút. Chcela by som sa prehupnúť cez jednu hodinu, čím by som sa dostala do svetovej stovky,“ pozerá sa do budúcnosti Margaréta.

Najlepší slovenský čas je dve a pol hodiny, svetový rekord má hodnotu tri hodiny tridsaťtri minút. Drží ho Talian Gianfranco Ruscalla, no určite zaujímavý je aj majster sveta vo fajčení fajky z deväťdesiatych rokov. Volá sa Zsolt Zsákay, je z maďarského Káposváru a povolaním je pľúcny lekár.

Rarita je, že k najchýrnejším fajkárskym oblastiam Európy kedysi patrila naša Banská Štiavnica. „Vo svete nemali páru hlinené fajky, štiavničky, z dielne Karola Zachara. Ich produkcia, nanešťastie, zakapala na konci päťdesiatych rokov minulého storočia,“ uzatvára matka troch dcér, ktorá sa už teraz chystá na majstrovstvá sveta v pomalom fajčení fajky. Budú tento rok v kolíske výroby fajok, v Nemecku.

Foto: Ján Dzúr

Vedeli ste?

Malú fajku schováte do dlane, tá najťažšia váži stosedemdesiatpäť kilogramov. Sú z čínskeho, nemeckého či českého porcelánu. Známe sú méršaumky, ktoré vznikli z méršaumu, bielej morskej peny, či fajky z tvrdého dreva. Pokúšali sa vyrobiť ich zo skla aj z kovu, černošskí otroci v Amerike ich majstrovali z kukurice.

„Mnohé fajky majú stovky rokov, no stále sú funkčné. Spomínam si na nádhernú fajku z morskej peny s klapkou, na ktorej bolo miniatúrne delo. Dalo sa otáčať, krútili sa mu kolesá, možno by aj vystrelilo. Na ďalších sú vyryté či namaľované celé príbehy,“ približuje Margaréta Nováková.

Autor: Šarm/Ján Dzúr
 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Stále váhate? TOTO sú 4 výhody, ktoré so sebou prináša manželský zväzok

Považujete v dnešnej dobe manželstvo za prežitok, ktorý sa už akosi nenosí?...
 

TOTO robí za volantom: Kristína Kormúthová prezradila svoju úchylku!

Vždy je dokonale upravená a my už vieme, prečo.
 

Tamara Šimončíková Heribanová: Kroj zachránil mojej babke život

Tamara Šimončíková Heribanová (32) má ku krojom blízko nielen preto, lebo...
 

Na skok do Dublinu? TOTO je knižnica, ktorú musíte vidieť!

Sto krát počuť je menej, ako raz vidieť. Tento skvost si rozhodne nenechajte...
 

FOTO: Spoznali by ste ju? Pozrite, ako vyzerala krásna Emília Vášáryová pred rokmi!

Má po sedemdesiatke, ale šmrnc a elegancia jej ani zďaleka nechýbajú.
 

Vaše diétne tipy

Šokujúce priznanie z Extrémnych premien: Jána už unesie aj výťah

Paradoxne, obezita priniesla do života Jána Hodoňa (39) popularitu aj...
 

Máte po 40tke? 5 najčastejších chýb, prečo ženy v tomto veku nevedia schudnúť

Snažíte sa bez úspechu? Možno robíte niektorú z týchto chýb. Prehodnoťte...
 

4 nepriatelia štíhlej línie: TIETO potraviny už viac neraňajkujte

Raňajkujete či vôbec? To, čím odštartujete deň môže do veľkej miery ovplyvniť...
 

Známej speváčke šaman zachránil život. Prečo takto skončila?

Marcella Molnárová (52) tvrdí, že ani v tomto veku sa nemusí v jedle obmedzovať....
 

Máte radi husté polievky a omáčky? Vyskúšajte namiesto múkovej zápražky sliz

Hľadáte ideálnu diétnu potravinu? Uvarte si okru.