Tip redakcii
 

Príbeh archeologičky Evy: Táto Slovenka objavila poklady v Sýrii

Hoci Eve rodičia radili, aby študovala niečo, čo ju zabezpečí do budúcnosti, ona sa nevzdala svojho sna a stala sa archeologičkou. Dnes už má za sebou zaujímavé výskumy v Sýrii i Guatemale.

30. augusta 2013, 10:00
Eva má za sebou zaujímavé výskumy v Sýrii i Guatemale.

Eva má za sebou zaujímavé výskumy v Sýrii i Guatemale.

Autor: Archív

Evu Hulínkovú-Ťuchovú (29) odmalička zaujímali staré kultúry, najmä egyptská. Na túto tému prečítala množstvo kníh, robila si výstrižky z novín a nevynechala žiadnu príležitosť pozrieť si dokumentárny film o pyramídach a starovekom Egypte. Keď rodičom oznámila, že by chcela študovať archeológiu, snažili sa ju v dobrom úmysle presvedčiť, že istotu do budúcnosti jej dá skôr ekonómia.

Po maturite na obchodnej akadémii odišla Eva za prácou z rodného Dolného Kubína do Bratislavy. Zamestnala sa ako obchodná asistentka. Hoci to bola perspektívna práca, nenapĺňala ju. A rozhodla sa predsa len pokúšať osud. „Keď som sa dostala na štúdium archeológie na Univerzite Komenského, bola som šťastná,“ hovorí spokojne.

Nerátajte s tým, že uspejete

No už v prvý deň ju profesori prekvapili. Triede nadšených adeptov archeológie povedali, aby nerátali s tým, že sa po skončení školy uplatnia. „Prízvukovali nám, že je to finančne náročné povolanie a na Slovensku je už v tejto brandži veľa odborníkov. To ma trochu zneistilo,“ priznáva Eva. No namiesto toho, aby sa vzdala, ponorila sa do štúdia a ešte viac sa sústredila na svoj cieľ, študovať egyptológiu.

„Odmalička som bola tvrdohlavá, ale aj pedantná a cieľavedomá, čo sa napokon ukázalo ako ideálna vlastnosť úspešného vedca,“ hovorí s úsmevom. Všetky študentské práce, ktoré si najprv tvrdohlavo presadila u vyučujúcich a potom aj dôkladne spracovala, jej otvárali dvere k ďalším odborníkom, na ďalšie vedecké pracoviská, bližšie k jej snu.

Keďže na Slovensku možnosť študovať staroveký Egypt nebola, cez medzinárodný študijný program sa dostala do Prahy, do Českého egyptologického ústavu. Neskôr ju jej pedagóg odporučil nemeckému odborníkovi na blízkovýchodnú archeológiu.

Prvé vykopávky

Z Nemecka dostala aj prvú ponuku zúčastniť sa na archeologických vykopávkach. Bola to lokalita Tell Halaf v dnešnej Sýrii. Toto územie bolo v staroveku súčasťou územia Mezopotámie, považovaného za kolísku ľudskej civilizácie. Tam sa Eva zamerala na spracovanie keramiky z novoasýrskeho obdobia. Aj tie kúsky, ktoré pre bežného človeka nie sú na prvý pohľad ničím zaujímavé, majú pre archeológa význam. „Môžu nás upozorniť na to, že niekde v okolí sú zvyšky základov nejakej stavby alebo hrobky. Vďaka keramike môžeme určiť, na čo nájdený objekt slúžil a hlavne jeho datovanie. Bez odborníkov na keramiku by sa žiadny výskumný tím nezaobišiel,“ vysvetľuje.

Poteší ju vždy aj malý nález. „Nemusím nájsť rovno zlatú sošku alebo celú hrobku, tešia ma aj maličkosti. Keď nájdem nejaký fragment keramiky, už mám v rukách predmet, s ktorým môžem ďalej pracovať, určovať, či to bola fľaša alebo misa. Fascinuje ma, keď nájdem črepy s odtlačkami prstov pravekých ľudí. Archeológia sa síce zameriava na odhaľovanie materiálnej kultúry, ale tú niekto vytvoril…“ vyznáva sa.

pribeh

Čoraz viac žien

V archeologických tímoch už v súčasnosti zďaleka neprevažujú muži, ako to bývalo zvykom. Čoraz viac žien si vyberá toto povolanie. Podľa Eviných slov je prednosťou ženy archeologičky jej trpezlivosť a zmysel pre detaily. Výskumnícka práca archeológa v teréne má však od romantických predstáv zachytených v knihách či filmoch ďaleko. V skutočnosti je to najmä lopota v horúčavách, v prašnom prostredí. Ľudí v týchto miestach navyše často ohrozujú jedovaté hady a škorpióny. No Eva sa nesťažuje: „Vybrala som si túto prácu, vedela som, do čoho idem, preto rátam aj s takouto okolnosťou.“

Výskumný pobyt v teréne trvá najmenej dva mesiace, aby mal zmysel, no zvyčajne je to dlhodobejšia záležitosť. Potom sa archeológ venuje spracúvaniu získaných poznatkov a predmetov už v pohodlí svojej pracovne.

Do lokality v Sýrii sa napokon dostala Eva ešte dvakrát a o svojich zážitkoch z výskumov dokonca napísala autobiografickú knihu.

A čo jej sen venovať sa Egyptu? „V Mezopotámii som našla ešte väčšie zaľúbenie, je zahalená väčším rúškom tajomstva ako staroveký Egypt. Bol však s Mezopotámiou prepojený, veď nachádzame mnoho stôp po ich vzájomných kontaktoch,“ hovorí mladá žena.

Ako Agatha Christie

Láska k archeológii a k Orientu doviedla Evu aj ku knihám spisovateľky Agathy Christie. Niektoré jej detektívne príbehy sa totiž odohrali práve v prostredí Blízkeho východu, napríklad Vražda v Mezopotámii, Smrť na Níle či Vražda je zvyk. Táto spisovateľka bola obdivovateľkou archeológie a chodievala s výpravami na výskumy. V archeologickom sídle Ur na území dnešného Iraku sa v roku 1930 zoznámila so svojím druhým manželom sirom Maxom Mallowanom. A ešte v tom istom roku sa vzali. Odvtedy ho spisovateľka sprevádzala aj na jeho ďalších výskumoch.

pribeh

Foto: Archív

Podobne romantický je aj Evin príbeh lásky. V roku 2009 sa počas spomínaného výskumu v Sýrii stretla s archeológom a historikom Drahoslavom Hulínkom (39). Obaja so svojimi výskumnými tímami čakali na povolenie presť cez turecko-sýrsku hranicu. „Poznala som ho z archeologickej obce, preto som nabrala odvahu osloviť ho. Bol prekvapený, že sa mu prihováram po slovensky, bola som totiž súčasťou nemeckého výskumného tímu. No aj mne dobre padlo opäť počuť slovenčinu. Drahoš skúmal na lokalite neďaleko tej našej. Začali sme sa stretávať častejšie, vymieňať si dojmy z výskumov.“ Napokon sa v roku 2012 stali manželmi.

Dnes obaja pracujú pre občianske združenie Slovenský archeologický a historický inštitút. Ich najbližším projektom by mala byť archeologická výprava do Iraku za odkrývaním sumerského mesta Umma. V septembri by sa mali začať prípravné práce na výskum. Na ňom sa však Eva nezúčastní, začiatkom leta sa stala prvýkrát mamičkou. O rok by však už mali ísť na výskum traja. Aj so synom…

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová
 
 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Video: Kristína Farkašová pokrstila druhú knihu

Neudržala emócie a rozplakala sa na svojom krste. 
 

Lunárny kalendár na tento týždeň radí: Nastal čas na realizáciu vašich snov!

Pripravte sa na deň, ktorý bude naplnený provokáciami.
 

Synovia Donalda Trumpa provokovali: Sponzorov vraj lákali na lov slonov!

Eric (33) a Donald Trumpovci (39) poriadne napálili ľudí svojimi loveckými...
 

Romana Škamlová: Šušle za tisíce, no je to vraj sexi

Modelka a podnikateľka priznala, že zle rozpráva a schudla. Čo sa to s kráskou...
 

Meryl Streepová zúri: Pokazil mi udeľovanie Oscarov. Čo si to ten klamár Lagerfeld dovoľuje?!

Návrhár obvinil herečku, že chcela zaplatiť za to, že predvedie jeho šaty...
 

Vaše diétne tipy

Ivane Christovej sa podarilo schudnúť. Máme pre vás tip, ako to môžete dokázať aj vy!

Bývalá misska nikdy nepatrila medzi vychudnuté krásky a aj za čias najväčšej...
 

Zbavte sa prebytočných kíl správnou vôňou

Už zopár kvapiek oleja vám pomôže odbúrať tuk.
 

V 30tke nosila Petra veľkosť 3XL: Ako sa jej podarilo schudnúť neuveriteľných 60 kíl?

Jedlo víťazilo nad všetkým – prezrádza sesternica herca Mariána Mitaša...
 

Chudnite s prehľadom: 4 diétne omyly, ktorým raz a navždy prestaňte veriť!

Uverili ste niektorým tvrdeniam, čo kedy jesť, aby ste rýchlo schudli?...
 

Obrovská pomoc pre Slovákov na diéte: Táto tabuľka vám výrazne uľahčí život!

Neovládli ste sa a zhltli ste ku káve nugátový croissant? Vychodíte ho za...