Tip redakcii
 

Príbeh falošnej gynekologičky Sandry Svobodovej

Dobre poznáme Sandru Svobodovú, ktorú pred pár dňami zatkli ako nepravú gynekologičku. Stretli sme sa s ňou vo väzení, ešte keď bola stíhaná za podvody v role sudkyne.

02. februára 2012, 14:00
Navštívili sme Sandru Svobodovú vo väznici,
keď sa prevalilo, že podvádzala v súdnictve.

Navštívili sme Sandru Svobodovú vo väznici, keď sa prevalilo, že podvádzala v súdnictve.

Autor: Archív

Najprv Sandra Svobodová šokovala ako falošná sudkyňa. Kým ju odhalili a zavreli, zastupovala dokonca aj Helenu Vondráčkovú. Vtedy vysvitlo, že kedysi bola mužom, no prekvapení stále nie je dosť – nedávno ju zatkli ako falošnú gynekologičku!

Šokované pacientky

„V Běchyni je jeden gynekológ, preto som bola rada, keď sa mala otvoriť ďalšia ordinácia. Na internete som videla jej fotografie a urobili na mňa dobrý dojem, tak som sa objednala. Ani pri vyšetrení som si nič podozrivé nevšimla – zverila sa jedna z jej pacientok českému denníku Blesk. Podozrenie nemala ani Sandrina zamestnankyňa, ktorá jej pacientkam vypisovala objednávky: „O koho ide, to som zistila náhodou, pri surfovaní na internete. Bol to pre mňa obrovský šok. Mala som podpísanú pracovnú zmluvu od druhého januára, pritom som zistila, že ma zamestnávateľka ani nikde nenahlásila. Hovorila, že v budúcnosti bude v ordinácii viac odborníkov, zatiaľ však ordinovala sama. O prípade zatiaľ viac nepoviem. Sama sa s tým musím vyrovnať,“ vraví šokovaná žena.

A nie je jediná. Neuveriteľný príbeh Sandry Svobodovej šokoval celé Česko. No aj Slovensko, pretože Sandra je Slovenka. Teda vlastne Slovák, lebo než v Nemecku podstúpila operáciu na zmenu pohlavia, bola chlapom a žila na Slovensku! Práve tu spáchala svoj prvý podvod, ešte ako devätnásťročný Martin Sloboda. V auguste 2002 údajne vylákal od finančnej inštitúcie peniaze v mene štyridsiatich štyroch fiktívnych osôb a ďalšiemu poškodenému vybral peniaze z účtu, celkovo v hodnote zhruba šesťstotisíc korún. Tesne pred zadržaním ušiel z domu.

Ordinovala sedem dní

Teraz si ako Sandra Svobodová začiatkom januára otvoril súkromnú gynekologickú ambulanciu v juhočeskej Běchyni. Perfektne vybavenú a s logom Prima gynda – teda projektu českej Spoločnosti pre plánovanie rodiny a sexuálnu výchovu, ktorý vytvára sieť gynekologických ambulancií priateľských k mladým dievčatám, aby sa nebáli vyhľadať odborné vyšetrenie. Koľko ustráchaných dievčat si stiahlo nohavičky pred falošnou gynekologičkou, to ešte nevieme. Jej prax, našťastie, trvala len sedem dní a vyšetrila zhruba dvadsať žien. Potom ju zatkla polícia.

Ako je to možné?

Ako vôbec Sandra mohla ordinovať ako gynekologička bez medicínskeho vzdelania? Na to, aby si mohla otvoriť ordináciu v Česku, musela sa na krajskom úrade preukázať množstvom dokladov – od diplomu o skončení medicíny cez doklad o atestácii v danom odbore až po čistý trestný register. Podľa zistení českého denníka Blesk však bola registrácia jej ordinácie vydaná na inú osobu v súlade so zákonom a Sandrino meno v zozname zdravotníckych pracovníkov predložených na registráciu nefigurovalo. Nie je ani jasné, kto prvý vlastne Sandrin podvod nahlásil. Juhočeský policajný hovorca Jiří Matzner len potvrdil, že neoprávnene vydávala recepty a žiadanky na lieky obsahujúce omamné a psychotropné látky.

Zastupovala celebrity

Sandra je však pre políciu známa firma. Aj jej predchádzajúca kauza je nezabudnuteľná – má totiž za sebou až dvojročnú podvodnícku kariéru na poli práva. Hoci v skutočnosti nebola sudkyňou, ako predsedkyňa Vnútroštátnej a medzinárodnej arbitráže ad hoc rozhodovala vo vyše štyristo sporoch, dokonca nariaďovala exekúcie. Medzi jej klientov patrili i celebrity ako Helena Vondráčková, Monika Absolonová či Veronika Žilková. V tejto súvislosti ju roku 2009 odsúdili za podvod a po istom čase podmienečne prepustili.

Šokovaná mama

Sandra Svobodová sa očividne nepoučila ani napriek tomu. Keďže vtedy vyšlo najavo, že kedysi bola Martinom, obžalovaným na Slovensku za spreneveru, vyšetrovatelia pracovali aj s verziou, že pohlavie si dal zmeniť, aby ušiel pred zákonom. Šarm vtedy vyhľadal Sandrinu, respektíve Martinovu matku. Bola zmätená, netušila, či obžalovaná samosudkyňa je jej syn. Veď po operácii pohlavia v Nemecku vyzeral ako niekto iný. „Nevidela a nerozprávala som sa s ním od jeho devätnástich rokov. Neviem, kde sa pohyboval, čo robil,“ tvrdila s ľútosťou a rozhovorila sa o Martinovom úteku od rodiny v novembri roku 2001: „Martin mal ísť tak ako veľakrát predtým naspäť do Trnavy, kde sa v rámci civilnej vojenskej služby staral o ťažko chorého starkého. No babka telefonovala, že k nim neprišiel. Nevedela som si to vysvetliť, ale napadlo mi, že sa niekde zdržal. Mohol ísť navštíviť priateľov. Zrazu nám však volali z poisťovne, či sa nenachádza doma. A potom prišli policajti. Až od nich som sa dozvedela, čo sa stalo. Vraj mal na svedomí poistný podvod, lietali v tom veľké peniaze...“

Stretnutie v cele

Inak však na syna nedala dopustiť: „Do devätnástich rokov býval doma, chodil do školy. Študoval na strednej zdravotnej škole. Nemal žiadne výkyvy v správaní, bežný chalan,“ spomína. „V puberte začal dbať o svoj výzor, nikdy však nemal tendenciu obliekať sa zoženštene. Zaľúbil sa do nejakej spolužiačky, myslím, že s ňou aj chodil. Diskotéky ho nezaujímali, posedávania v kaviarňach alebo drogy boli vylúčené. Kedykoľvek bolo treba, ochotne mi pomohol.“

No čosi iné v rovnakom čase naznačovala Šarmu Sandra, keď ju navštívila naša redaktorka vo vyšetrovacej väzbe a pýtala sa, prečo sa neskontaktuje s rodičmi: „Možno nie všetko fungovalo tak, ako by malo. Navyše, skúste sa vcítiť do mojej kože. Keby ste bývali v dvadsaťpäťtisícovom meste, dovolili by ste si dať sa preoperovať a vrátiť sa ako niekto iný?“

Zmena pohlavia

Podozrenie, že pohlavie si dala preoperovať len preto, aby unikla mužom zákona, rázne odmietla: „Zavolajte ktorémukoľvek sexuológovi a opýtajte sa ho, či si niekto môže zmeniť pohlavie iba pre dlh a nezbláznil by sa. Je to nemožné.“ Sandra si svoju odlišnosť začala uvedomovať medzi trinástym až pätnástym rokom. „Zrazu zistíte, že vaša sexuálna orientácia nie je totožná s fyzickou integráciou. Softvér máte v poriadku, ale hardvér treba vymeniť. Chcete mať partnera, rodinu, deti, chcete žiť normálnym, plnohodnotným životom...“ Škoda, že Sandre sa to ani po výmene hardvéru nedarí. Obvinili ju z poškodzovania cudzích práv, držania omamných látok a jedov a hrozí jej päť rokov nepodmienečne.

Geniálni podvodníci

Hoci Sandrin príbeh vyráža dych, nie je až taký ojedinelý. Američan Steven Jay Russel sa vydával za sudcu, lekára, údržbára... Hoci mal IQ 169 a niekoľkokrát sa dopracoval k výborným zárobkom, zakaždým skončil vo väzení. Preslávil sa aj bizarnými útekmi, ktoré uskutočňoval vždy v piatok trinásteho. Pri jednom úteku prepadol banku, a keď ho zatkli, predstieral infarkt a v nemocnici, že má AIDS. Ďalší útek sa mu podaril, keď si prefarbil väzenskú uniformu na zeleno a vydával sa za bachara.

Posledný útek mu vyšiel roku 1998 a po ňom dostal trest stoštyridsaťštyri rokov za mrežami. Vo filme I Love You Phillip Morris ho vynikajúco stvárnil Jim Carrey. Filmového spracovania sa dočkal aj príbeh geniálneho podvodníka Franka Abagnala, ktorého stvárnil Leonardo di Caprio v snímke Chyť ma, ak to dokážeš. Šestnásťročný Frank ušiel z domu po rozvode rodičov a preslávil sa najmä šekovými podvodmi. Bol aj majstrom pretvárky – roky pôsobil v nemocnici v úlohe lekára a bez problémov pilotoval veľké dopravné lietadlo. Dvadsaťjeden rokov po ňom pátrala polícia v tridsiatich štátoch USA. Keď ho chytili, dali mu na výber: buď bude pracovať pre CIA, alebo skončí doživotne vo väzení. Hádajte, čo si vybral?

Autor: ŠARM/ Galina Lišháková

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Koptík to na Gregorovú opäť skúsil: TOTO je herečkina odpoveď

V Česku sa klebetí, že zajačik Hany Gregorovej (66), Ondřej Koptík (34),...
 

Retro fotky, z ktorých pôjdete do kolien! Pozrite sa, aký mala účes známa blondínka

Takto sa menila neúspešná záujemkyňa o prezidentský post. Spoznali by...
 

Zahviezdite na jar v štýle celebrít, obujte si TOTO!

Zabudnite na čierne lodičky, sandále alebo tenisky.
 

Ak chcete byť krásna, musíte si pohnúť. TOTO musíte stihnúť do leta, potom je už neskoro

Na omladenie máte približne už iba mesiac. Ktoré procedúry ešte stíhate,...
 

Pozor, nebezpečné nie sú iba kliešte! Dajte si pozor aj na tohto smrteľne jedovatého chrobáka

Májka fialová, sympatický chrobák s lesklými krovkami, má jed, ktorý dokáže...
 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 
 
Príbeh falošnej gynekologičky Sandry Svobodovej
ŠARM/ Galina Lišháková