Tip redakcii
 

Renáta dala šancu ľudom s hendikepom: Pod ich rukami vzniká keramika

Pohoda. Taký pocit vyžaruje chránená dielňa Majolika-R, ktorú vytvorila pani Renáta (46) v Pezinku-Grinave.

29. novembra 2015, 00:00
O keramike, spracovaní hliny, vypaľovaní, glazúrach či o maľovaní dokáže Renáta hovoriť celé hodiny.

O keramike, spracovaní hliny, vypaľovaní, glazúrach či o maľovaní dokáže Renáta hovoriť celé hodiny.

Autor: Marián Sobota

Všade množstvo krásnych výrobkov z keramiky, čistota a pokoj. Každý vie, kde je jeho miesto, čo má robiť. Nápad vytvoriť chránenú dielňu prišiel viac-menej spontánne. „Mala som štyridsiatku, keď som si uvedomila, že život plynie veľmi rýchlo, a povedala som si, že ľuďom treba pomáhať, koľko sa len dá,“ vysvetľuje Renáta Hermysová, ktorá zamestnávala hendikepovaných ľudí ešte skôr, než zriadila chránenú dielňu...

Začínala v pivnici

Po základnej škole začala študovať keramiku na výtvarníckej škole. Hneď po jej ukončení sa zamestnala v modranskej Majolike. Robila majsterku, pod sebou mala do dvadsaťjeden ľudí, ale túžila ísť do sveta. Konkrétne na brigádu do Talianska.

„V čase komunizmu mi však nechceli dať neplatené voľno, a tak ma donútili dať výpoveď,“ spomína pani Renáta. U rodičov v pivnici si založila keramickú dielňu a po krátkom čase do vysnívaného Talianska odišla. Robila v reštaurácii. „Práve tam som dostala svoju prvú väčšiu objednávku,“ smeje sa na začiatkoch svojej tvorby a dodáva, že dnes by sa za svoj prvý väčší predaný kúsok asi hanbila. Chýbali jej skúsenosti, dostatočná zručnosť...

Krušné začiatky

Po návrate z Talianska urobila ďalší významný krok – kúpila starý domček v Pezinku-Grinave, ktorý mal výmeru päťdesiat štvorcových metrov.  „Splácala som pôžičku, kúrila v kachliach peterkách, točila na kruhu, vyrábala keramiku... V domčeku som aj žila. V tom čase mi chodili kamarátky pomáhať maľovať,“ hovorí Renáta o ťažkých, ale aj pekných začiatkoch.

Postupne sa dielňa začala zväčšovať a Renáta mohla dať prácu prvým zamestnancom. Už v tom čase zamestnala ľudí, ktorí mali nejaký hendikep. Tvrdí, že nikdy ľudí nehodnotila podľa toho, či je niekto zdravý, alebo má nejaký zdravotný problém.

Neskôr jej kamarátka poradila, aby si zriadila chránenú dielňu. Nakoniec tak či onak, hendikepovaných ľudí zamestnávala. „V našej dielni pracujú ľudia, ktorí majú väčšie či menšie fyzické postihnutie, no asi pred dvoma rokmi k nám prišla aj Líza, ktorá má 80-percentné mentálne postihnutie. Zrazu mi s mamou zazvonili na zvonček, že nás videli na trhoch v Trnave a Líza chce u nás pracovať.

Keď som sa spýtala, čo vie robiť, odpovedali, že nič,“ spomína Renáta so smiechom a pripomína, že Lízino psychické postihnutie prináša aj nemálo komických situácií. Renáta jej dala šancu a dnes je členkou tímu. Naučila sa urobiť výrobok, upratať, cestovať, dokonca aj doma sa zlepšuje.

„Napriek tomu, že ju občas chytia ťažké chvíľky, je úžasné vidieť, ako napreduje,“ opisuje šéfka dielne Majolika-R. A zdôrazňuje, že to nie je len jej zásluha, ale celej dielne. Vyzdvihuje a opisuje každého člena tímu od výtvarníčky Zdenky, asistenta Marka cez umelkyňu Alenku až po administratívnu pracovníčku Klaudiu. Všetci si navzájom pomáhajú.

Robia, čo vedia

V prvej chvíli máte pocit, že tejto dielni nič nechýba. No nie je to celkom pravda. Ako väčšina malých firiem, má čo robiť, aby prežila. „Máme stopercentné náhradné plnenie. To znamená, že firma, ktorá má dvadsať zamestnancov, je podľa zákona povinná zamestnať človeka so zdravotným postihnutím. Ak túto podmienku nesplní, musí odviesť odvod za nesplnenie tohto podielu úradu práce. No ak si od nás kúpi výrobky v sume, ktorá prislúcha za daný rok, vystavíme jej potvrdenie o kúpe a tá firma nemusí platiť alikvotnú časť štátu,“ vysvetľuje Renáta, ako to funguje v praxi.

„Sme vďační každej firme či kupujúcemu, ktorí kupujú naše výrobky z keramiky. Máme aj predajňu v Bratislave, sezónny stánok v Podhájskej a na Pieninách, chodíme predávať na trhy, ľudia nás nájdu aj na internetovej stránke Sashe či našom webe,“ vymenúva Renáta možnosti, ktorými sa snažia dielňu uživiť.
Zdôrazňuje, že by nechcela zažiť deň, keď by dielňu musela zatvoriť. „Záleží mi na zachovaní keramiky, stačí sa pozrieť naokolo a uvidíte, v akom stave je modranská Majolika...“

Keramiku treba zachovať

Pre Renátu je dielňa malé, dvadsaťpäťročné dieťa. Tvrdí, že má šťastie, že jej manžel, ktorý je od keramiky vzdialený na sto honov, má pre jej vášeň pochopenie. Keď treba pomôcť, pomôže, ale do chodu dielne sa nestará. Ani dvadsaťročná dcéra Natálka nejde v maminých šľapajach. Viac ju láka cestovný ruch a programovanie. Zato sedemročná Sofia sa v dielni rada zvŕta.

Keď sa spýtame, prečo prišla na svet v relatívne neskorom veku, Renáta bez okolkov hovorí: „Vždy som chcela mať viac detí. Podstúpila som však komplikovanú operáciu maternice a s mojou diagnózou nebola veľká šanca otehotnieť. No po dieťati som tak veľmi túžila, až mi ho pánboh doprial,“ usmieva sa Renáta. Či však v dospelosti prevezme Sofia jej „žezlo“, to netuší.

„Dnes mi ide najmä o to, aby sme keramiku zachovali a zároveň pomáhali postihnutým či, lepšie povedané, slabším ľuďom. A čo nás čaká dlhodobo, to neriešim.“

Autor: BÁJEČNÁ ŽENA/ Lea SOBOTOVÁ
 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Speváčka Emma Drobná zdedila krásu po mame: Pozrite si, ako sa podobajú!

Zo speváčky Emmy Drobnej (23) je už matka. Do sveta síce neodprevadila svoje...
 

FOTO: Nepoužíva parfumy, napriek tomu nesmrdí! Čím ešte šokovala známa módna návrhárka? Nahliadnite do jej kúpeľne!

Jana Jurčenko (44) prekvapuje – nenájdete u nej parfum a sprchuje sa niekoľkokrát...
 

Aj vaše deti z nej budú nadšené: Ružová nátierka plná bielkovín skrýva jedno tajomstvo

Doprajte celej rodine poriadnu dávku vitamínov. A nielen to!
 

Tatiana Drexler otvorene o dramatických chvíľach vo svojom živote. Vieme, čo ju v živote potrápilo najviac!

S porotkyňou z Let’s Dance Tatianou Drexler (55) sa osud nemaznal a nikdy...
 

Najsmutnejší kozmonaut: Najslávenšjeiho psa na svete zámerne vystavili krutej smrti

V mene výskumu zahynul nejeden astronaut. Všetci však leteli do kozmu dobrovoľne...
 

Vaše diétne tipy

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Rudo urobil pred svadbou to, čo robia budúce nevesty. Životnú zmenu si nevie vynachváliť!

Keď sa dnes už manželov Kučákovcov spýtate, kedy sa dali dokopy, Rudo okamžite...