Tip redakcii
 

Renáta dala šancu ľudom s hendikepom: Pod ich rukami vzniká keramika

Pohoda. Taký pocit vyžaruje chránená dielňa Majolika-R, ktorú vytvorila pani Renáta (46) v Pezinku-Grinave.

29. novembra 2015, 00:00
O keramike, spracovaní hliny, vypaľovaní, glazúrach či o maľovaní dokáže Renáta hovoriť celé hodiny.

O keramike, spracovaní hliny, vypaľovaní, glazúrach či o maľovaní dokáže Renáta hovoriť celé hodiny.

Autor: Marián Sobota

Všade množstvo krásnych výrobkov z keramiky, čistota a pokoj. Každý vie, kde je jeho miesto, čo má robiť. Nápad vytvoriť chránenú dielňu prišiel viac-menej spontánne. „Mala som štyridsiatku, keď som si uvedomila, že život plynie veľmi rýchlo, a povedala som si, že ľuďom treba pomáhať, koľko sa len dá,“ vysvetľuje Renáta Hermysová, ktorá zamestnávala hendikepovaných ľudí ešte skôr, než zriadila chránenú dielňu...

Začínala v pivnici

Po základnej škole začala študovať keramiku na výtvarníckej škole. Hneď po jej ukončení sa zamestnala v modranskej Majolike. Robila majsterku, pod sebou mala do dvadsaťjeden ľudí, ale túžila ísť do sveta. Konkrétne na brigádu do Talianska.

„V čase komunizmu mi však nechceli dať neplatené voľno, a tak ma donútili dať výpoveď,“ spomína pani Renáta. U rodičov v pivnici si založila keramickú dielňu a po krátkom čase do vysnívaného Talianska odišla. Robila v reštaurácii. „Práve tam som dostala svoju prvú väčšiu objednávku,“ smeje sa na začiatkoch svojej tvorby a dodáva, že dnes by sa za svoj prvý väčší predaný kúsok asi hanbila. Chýbali jej skúsenosti, dostatočná zručnosť...

Krušné začiatky

Po návrate z Talianska urobila ďalší významný krok – kúpila starý domček v Pezinku-Grinave, ktorý mal výmeru päťdesiat štvorcových metrov.  „Splácala som pôžičku, kúrila v kachliach peterkách, točila na kruhu, vyrábala keramiku... V domčeku som aj žila. V tom čase mi chodili kamarátky pomáhať maľovať,“ hovorí Renáta o ťažkých, ale aj pekných začiatkoch.

Postupne sa dielňa začala zväčšovať a Renáta mohla dať prácu prvým zamestnancom. Už v tom čase zamestnala ľudí, ktorí mali nejaký hendikep. Tvrdí, že nikdy ľudí nehodnotila podľa toho, či je niekto zdravý, alebo má nejaký zdravotný problém.

Neskôr jej kamarátka poradila, aby si zriadila chránenú dielňu. Nakoniec tak či onak, hendikepovaných ľudí zamestnávala. „V našej dielni pracujú ľudia, ktorí majú väčšie či menšie fyzické postihnutie, no asi pred dvoma rokmi k nám prišla aj Líza, ktorá má 80-percentné mentálne postihnutie. Zrazu mi s mamou zazvonili na zvonček, že nás videli na trhoch v Trnave a Líza chce u nás pracovať.

Keď som sa spýtala, čo vie robiť, odpovedali, že nič,“ spomína Renáta so smiechom a pripomína, že Lízino psychické postihnutie prináša aj nemálo komických situácií. Renáta jej dala šancu a dnes je členkou tímu. Naučila sa urobiť výrobok, upratať, cestovať, dokonca aj doma sa zlepšuje.

„Napriek tomu, že ju občas chytia ťažké chvíľky, je úžasné vidieť, ako napreduje,“ opisuje šéfka dielne Majolika-R. A zdôrazňuje, že to nie je len jej zásluha, ale celej dielne. Vyzdvihuje a opisuje každého člena tímu od výtvarníčky Zdenky, asistenta Marka cez umelkyňu Alenku až po administratívnu pracovníčku Klaudiu. Všetci si navzájom pomáhajú.

Robia, čo vedia

V prvej chvíli máte pocit, že tejto dielni nič nechýba. No nie je to celkom pravda. Ako väčšina malých firiem, má čo robiť, aby prežila. „Máme stopercentné náhradné plnenie. To znamená, že firma, ktorá má dvadsať zamestnancov, je podľa zákona povinná zamestnať človeka so zdravotným postihnutím. Ak túto podmienku nesplní, musí odviesť odvod za nesplnenie tohto podielu úradu práce. No ak si od nás kúpi výrobky v sume, ktorá prislúcha za daný rok, vystavíme jej potvrdenie o kúpe a tá firma nemusí platiť alikvotnú časť štátu,“ vysvetľuje Renáta, ako to funguje v praxi.

„Sme vďační každej firme či kupujúcemu, ktorí kupujú naše výrobky z keramiky. Máme aj predajňu v Bratislave, sezónny stánok v Podhájskej a na Pieninách, chodíme predávať na trhy, ľudia nás nájdu aj na internetovej stránke Sashe či našom webe,“ vymenúva Renáta možnosti, ktorými sa snažia dielňu uživiť.
Zdôrazňuje, že by nechcela zažiť deň, keď by dielňu musela zatvoriť. „Záleží mi na zachovaní keramiky, stačí sa pozrieť naokolo a uvidíte, v akom stave je modranská Majolika...“

Keramiku treba zachovať

Pre Renátu je dielňa malé, dvadsaťpäťročné dieťa. Tvrdí, že má šťastie, že jej manžel, ktorý je od keramiky vzdialený na sto honov, má pre jej vášeň pochopenie. Keď treba pomôcť, pomôže, ale do chodu dielne sa nestará. Ani dvadsaťročná dcéra Natálka nejde v maminých šľapajach. Viac ju láka cestovný ruch a programovanie. Zato sedemročná Sofia sa v dielni rada zvŕta.

Keď sa spýtame, prečo prišla na svet v relatívne neskorom veku, Renáta bez okolkov hovorí: „Vždy som chcela mať viac detí. Podstúpila som však komplikovanú operáciu maternice a s mojou diagnózou nebola veľká šanca otehotnieť. No po dieťati som tak veľmi túžila, až mi ho pánboh doprial,“ usmieva sa Renáta. Či však v dospelosti prevezme Sofia jej „žezlo“, to netuší.

„Dnes mi ide najmä o to, aby sme keramiku zachovali a zároveň pomáhali postihnutým či, lepšie povedané, slabším ľuďom. A čo nás čaká dlhodobo, to neriešim.“

Autor: BÁJEČNÁ ŽENA/ Lea SOBOTOVÁ
 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

TOTO nechce počuť žiadny muž: Penis sa môže vekom zmenšovať! Ako tomu zabrániť?

Ste hrdí na svojho kamaráta v nohaviciach? Aby ste sa vyhli zbytočným vráskam...
 

Utláča dieťa?! Kráska z klanu Kardashian-Jenner pod paľbou kritiky za ohrozovanie nenarodeného dieťaťa!

Kedy a v akom outfite predvedie známa trendsetterka guľaté bruško?
 

Poznáte silu kokosového oleja? TAKTO pomôže roztápať kilá navyše!

Krásne vonia a pokojne ho môžete aj jesť. Dokonca vám tento druh oleja pomôže...
 

FOTO VNÚTRI: Saganov návod na šťastný život. Pozrite sa na tento záber s manželkou

Najlepšiemu cyklistovi sveta ide karta aj v súkromí.
 

Ups! Takmer jej ušiel prsník: Romana Škamlová v dráždivom outfite poodhalila vnady

Bývalej misske nechýbalo veľa, aby si vyrobila blamáž.
 

Vaše diétne tipy

Známej speváčke šaman zachránil život. Prečo takto skončila?

Marcella Molnárová (52) tvrdí, že ani v tomto veku sa nemusí v jedle obmedzovať....
 

Máte radi husté polievky a omáčky? Vyskúšajte namiesto múkovej zápražky sliz

Hľadáte ideálnu diétnu potravinu? Uvarte si okru.
 

Čitateľky, ktoré chudli so Šarmom: Opäť majú chuť žiť!

Naše čitateľky Martina Konfederáková (38) a Anna Krupská (57) po dvojmesačnom...
 

Podovolenkový detox: Nápoj z 2 surovín prečistí črevá a naštartuje trávenie

Prehnali ste to s dobrotami počas dovolenky? Vráťte telo do normálu pomocou...
 

Špecialistka na zdravú výživu Tina Zlatoš Turnerová radí: Hladovka je prospešná!

Niektorí špecialisti na zdravú výživu tvrdia, že by sme mali jesť päťkrát...