Tip redakcii
 

Skutočný príbeh schizofreničky: Dokázala som napísať diplomovku

„Mám šťastie, že už dokážem odlíšiť fantáziu od skutočnosti,“ hovorí Ružena Šípková (35), ktorá žije s diagnózou paranoidná schizofrénia. Práve dopísala svoju diplomovku. Čo bude ďalej?

27. mája 2013, 10:00
Šípkovú Ruženku z Myjavy uväznila fantázia natoľko, že sa pokúsila o samovraždu.

Šípkovú Ruženku z Myjavy uväznila fantázia natoľko, že sa pokúsila o samovraždu.

Autor: Michal Šebeňa

Má meno ako z čarovného príbehu o veľkej láske, ale jej život sa na rozprávku nepodobá. Šípkovú Ruženku z Myjavy uväznila fantázia natoľko, že sa pokúsila o samovraždu. Vďaka liekom a prajnému okoliu sa, našťastie, postavila na nohy. Na svojho princa však stále čaká.

Nepriznala sa v práci

Stretávame sa v malom parčíku pred panelákom. „Moja garsónka má len pätnásť štvorcových metrov a ledva sa do nej sama zmestím. Všade sú ešte porozkladané papiere a knihy. Len včera som odovzdala svoju diplomovku,“ ospravedlňuje sa, že nás nepozve ďalej. „V júni ma čakajú magisterské štátnice, samozrejme, druhý termín. Učenie, tak ako všetko, mi totiž ide slimačím tempom. Horšie sa sústredím, unavím sa rýchlejšie než zdravý človek. Ale keď sa do niečoho zahryznem, stojí to za to. Tak ako do školy,“ usmeje sa Ruženka a dodá, že práve tam urobila „veľký krok k životu“.

Pochvaľuje si fakt, že spolužiaci sa diagnózy mladej invalidnej dôchodkyne nezľakli a aj profesori jej podali pomocnú ruku. „Dúfam, že potom nájdem prácu…“ zamyslí sa a spomenie si na to, ako ju choroba už o dve pripravila. „V nábytkárskom podniku som po maturite skladala látky, už vtedy som sa cítila psychicky zle a cez prestávky som odbiehala do šatne po upokojujúce lieky. Neskôr som si našla prácu v počítačovej herni v administratíve. Pri prijímaní som sa však opäť zo strachu nepriznala, že mám problém. Robila som chybu za chybou, o prácu som napokon prišla, skončila na psychiatrii a na plnom invalidnom dôchodku,“ hovorí vyrovnane. Alebo odovzdane?

Realita bola stres

„Zdá sa mi, že som bola chorá už od troch rokov, na problémy v rodine som reagovala tikmi, obhrýzaním nechtov a oblizovaním prstov,“ vracia sa do detstva Ruženka. Už v prvej triede bola iná, žila vo svojom svete rozprávkových bytostí. Myslela si, že tak to majú v hlave usporiadané aj iní. O to bolestnejšie bolo, keď zistila opak. Naučila sa nehovoriť o svojich pocitoch, aby sa jej deti nesmiali. Realita jej prinášala stres. V trinástich prišiel zlom.

„Pre denné snívanie som zanedbávala školu. Pred koncoročnou písomkou z ruštiny som s hrôzou zistila, že nič neviem. Za dva dni som naštudovala hrubú učebnicu. Dostala som jednotku, ale odvtedy som sa začala nenávidieť, poškodzovať sa, chcela som zomrieť. Bezdôvodne som sa bifľovala učebné texty a žila som v stálom napätí. Bola som skrátka čudáčka, učiteľky si za mojím chrbtom šepkali, že by som potrebovala liečenie. A mali pravdu,“ hovorí pokojne. Do skončenia základnej školy „stihla“ ešte pokus o samovraždu a pobyty v nemocnici.

Boj s bludmi

„Často sa stretávam s tým, že si ľudia mýlia duševnú poruchu, ktorou je aj schizofrénia, s mentálnym postihnutím a potom sa tak aj správajú,“ hovorí vysokoškoláčka, ktorá sype z rukáva lekársku terminológiu a vysvetľuje rozdiely medzi typmi schizofrénie. „Mám veľké šťastie, že som nikdy nemala halucinácie. Musí to byť strašné, keď cítite, že sa vás dotýka niekto, kto neexistuje, alebo vám nejaký hlas škaredo nadáva,“ hovorí.

Ona bojovala „len“ s bludmi, teda s nesprávnym presvedčením: „Hovorila som si, že som stelesnenie zla, rezala som si ruky, obviňovala som sa zo smrti brata, ktorý zomrel na nádor ako bábätko. Keď ma dnes prepadnú zlé myšlienky, snažím sa zaujať niečím iným,“ hovorí Ruženka. Aj dnes jej často bežia v hlave predstavy a spomína si na udalosti, ktoré sa nikdy nestali: „Veľkým šťastím však je, že dokážem odlíšiť fantáziu od skutočnosti, aj keď to dá niekedy zabrať.“

pribeh

Básne

Svoje vnútro odkrýva v básňach, bez ktorých by vraj ťažko žila. Vydala už tri zbierky a pozbierala aj mnohé ocenenia. Je spoločenský človek, ktorý nesedí v kúte, ale vie byť užitočná vo dvoch občianskych združeniach zameraných na kultúru. Jej básničky sú súčasťou unikátnej putovnej výstavy Som ako ty, ktorú si budú môcť pozrieť ešte Žilinčania a Košičania v známych obchodných centrách.

Na prvý pohľad vyzerá Ruženka vyrovnane a vedome sa snaží nájsť vo svojom údele niečo pozitívne. Je to však inteligentná bytosť a prepadne ju aj smútok: „Žiaľ, chorobu nie vždy beriem s pokorou. Niekedy si s ľútosťou vravím, kde som už mohla byť, nebyť duševnej poruchy. Ale môžem byť rada, že je to tak, ako to je.“ Život ju pripravil o drobné veci, ktoré sú pre iných samozrejmosťou: „Nemôžem šoférovať ani bicyklovať, pretože neudržím pozornosť ani rovnováhu. Ani tanec nie je pre mňa. No ale keď sa tak na seba pozerám, choroba mi aj niečo dala. Pekných pár kíl navyše. Je to následok liekov,“ usmeje sa.

pribeh

Foto: Michal Šebeňa

Príde princ?

A láska? „Priateľa nemám, ale stáva sa mi, že sa zamilujem do niekoho úplne nedostupného,“ povzdychne si. Na poznámku, že nejaký princ sa možno raz objaví, zareaguje smutne pragmaticky: „Čítala som, že ak majú obaja partneri schizofréniu, je osemdesiatpercentná šanca, že ju zdedí ich potomok. Keď si predstavím, že sa dieťa pekne vyvíja, je nadané a v puberte sa mu otočí svet…“ odmlčí sa žena s poetickou dušou.

Lekárka jej však teraz povedala, aby sa sústredila na dokončenie školy. Ďalekú budúcnosť riešiť netreba. Možno jej rozprávkové meno predsa len prinesie niečo nádherné.

Básničky

Je krásne cestovať

rýchlikom do fantázie

len si treba predtým zistiť

ako idú spoje naspäť

Všetci dúfali

že keď budem veľká

budem aj normálna

pointa je veľmi krutá

mám meter päťdesiatsedem

Som šťastná žena

nestarnem

psychiatri večne vravia

že som infantilná

Ľahká práca

nemám problém

vziať rozum

do hrsti

mám ho

práve toľko

že sa tam

vojde

Historická hodnota

chcem byť

chodiacou encyklopédiou

aby som neskončila

v domove dôchodcov ale

v antikvariáte

Najlepšia antikoncepcia

je duševná choroba

keď sa priznám

že som chorá

všetci chlapi

radšej zmiznú

Ironická

v knižnici

som študovala

najnovší atlas

plemien sliepok

zo srdca

mi spadol kameň

nenašla som tam

svoju fotku

Autor: Šarm/Katarína Čulenová
 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Recept na šťastie: Zabezpečte si ho orgonitom!

Je nielen pekný doplnok do bytu či kancelárie, ale má aj magické vlastnosti....
 

Nakopnite imunitný systém: TENTO cesnakový sirup je 10x účinnejší ako lieky od lekára

Aj vaša imunita dostáva s príchodom chladnejších dní zabrať? Cesnakový...
 

Chcú byť sexi: Fero Mikloško prezradil, ktorú tanečnicu vyzliekol na parkete do spodnej bielizne!

Módny návrhár odtajnil zákulisie obliekania Let’s Dance.
 

Výhovorka na nákupy: Túto bundu na jeseň určite potrebujete!

Chladné jesenné dni si žiadajú novú bundu, pozrite sa čo sa nosí.
 

Dôležité čísla vo vzťahu: TOTO sú roky, kedy vaša láska prechádza výraznými zmenami

Chcete, aby vám to fungovalo až do konca života? O vzťah sa treba starať a...
 

Vaše diétne tipy

Šokujúce priznanie z Extrémnych premien: Jána už unesie aj výťah

Paradoxne, obezita priniesla do života Jána Hodoňa (39) popularitu aj...
 

Máte po 40tke? 5 najčastejších chýb, prečo ženy v tomto veku nevedia schudnúť

Snažíte sa bez úspechu? Možno robíte niektorú z týchto chýb. Prehodnoťte...
 

4 nepriatelia štíhlej línie: TIETO potraviny už viac neraňajkujte

Raňajkujete či vôbec? To, čím odštartujete deň môže do veľkej miery ovplyvniť...
 

Známej speváčke šaman zachránil život. Prečo takto skončila?

Marcella Molnárová (52) tvrdí, že ani v tomto veku sa nemusí v jedle obmedzovať....
 

Máte radi husté polievky a omáčky? Vyskúšajte namiesto múkovej zápražky sliz

Hľadáte ideálnu diétnu potravinu? Uvarte si okru.