Tip redakcii
 

Skutočný príbeh schizofreničky: Dokázala som napísať diplomovku

„Mám šťastie, že už dokážem odlíšiť fantáziu od skutočnosti,“ hovorí Ružena Šípková (35), ktorá žije s diagnózou paranoidná schizofrénia. Práve dopísala svoju diplomovku. Čo bude ďalej?

27. mája 2013, 10:00
Šípkovú Ruženku z Myjavy uväznila fantázia natoľko, že sa pokúsila o samovraždu.

Šípkovú Ruženku z Myjavy uväznila fantázia natoľko, že sa pokúsila o samovraždu.

Autor: Michal Šebeňa

Má meno ako z čarovného príbehu o veľkej láske, ale jej život sa na rozprávku nepodobá. Šípkovú Ruženku z Myjavy uväznila fantázia natoľko, že sa pokúsila o samovraždu. Vďaka liekom a prajnému okoliu sa, našťastie, postavila na nohy. Na svojho princa však stále čaká.

Nepriznala sa v práci

Stretávame sa v malom parčíku pred panelákom. „Moja garsónka má len pätnásť štvorcových metrov a ledva sa do nej sama zmestím. Všade sú ešte porozkladané papiere a knihy. Len včera som odovzdala svoju diplomovku,“ ospravedlňuje sa, že nás nepozve ďalej. „V júni ma čakajú magisterské štátnice, samozrejme, druhý termín. Učenie, tak ako všetko, mi totiž ide slimačím tempom. Horšie sa sústredím, unavím sa rýchlejšie než zdravý človek. Ale keď sa do niečoho zahryznem, stojí to za to. Tak ako do školy,“ usmeje sa Ruženka a dodá, že práve tam urobila „veľký krok k životu“.

Pochvaľuje si fakt, že spolužiaci sa diagnózy mladej invalidnej dôchodkyne nezľakli a aj profesori jej podali pomocnú ruku. „Dúfam, že potom nájdem prácu…“ zamyslí sa a spomenie si na to, ako ju choroba už o dve pripravila. „V nábytkárskom podniku som po maturite skladala látky, už vtedy som sa cítila psychicky zle a cez prestávky som odbiehala do šatne po upokojujúce lieky. Neskôr som si našla prácu v počítačovej herni v administratíve. Pri prijímaní som sa však opäť zo strachu nepriznala, že mám problém. Robila som chybu za chybou, o prácu som napokon prišla, skončila na psychiatrii a na plnom invalidnom dôchodku,“ hovorí vyrovnane. Alebo odovzdane?

Realita bola stres

„Zdá sa mi, že som bola chorá už od troch rokov, na problémy v rodine som reagovala tikmi, obhrýzaním nechtov a oblizovaním prstov,“ vracia sa do detstva Ruženka. Už v prvej triede bola iná, žila vo svojom svete rozprávkových bytostí. Myslela si, že tak to majú v hlave usporiadané aj iní. O to bolestnejšie bolo, keď zistila opak. Naučila sa nehovoriť o svojich pocitoch, aby sa jej deti nesmiali. Realita jej prinášala stres. V trinástich prišiel zlom.

„Pre denné snívanie som zanedbávala školu. Pred koncoročnou písomkou z ruštiny som s hrôzou zistila, že nič neviem. Za dva dni som naštudovala hrubú učebnicu. Dostala som jednotku, ale odvtedy som sa začala nenávidieť, poškodzovať sa, chcela som zomrieť. Bezdôvodne som sa bifľovala učebné texty a žila som v stálom napätí. Bola som skrátka čudáčka, učiteľky si za mojím chrbtom šepkali, že by som potrebovala liečenie. A mali pravdu,“ hovorí pokojne. Do skončenia základnej školy „stihla“ ešte pokus o samovraždu a pobyty v nemocnici.

Boj s bludmi

„Často sa stretávam s tým, že si ľudia mýlia duševnú poruchu, ktorou je aj schizofrénia, s mentálnym postihnutím a potom sa tak aj správajú,“ hovorí vysokoškoláčka, ktorá sype z rukáva lekársku terminológiu a vysvetľuje rozdiely medzi typmi schizofrénie. „Mám veľké šťastie, že som nikdy nemala halucinácie. Musí to byť strašné, keď cítite, že sa vás dotýka niekto, kto neexistuje, alebo vám nejaký hlas škaredo nadáva,“ hovorí.

Ona bojovala „len“ s bludmi, teda s nesprávnym presvedčením: „Hovorila som si, že som stelesnenie zla, rezala som si ruky, obviňovala som sa zo smrti brata, ktorý zomrel na nádor ako bábätko. Keď ma dnes prepadnú zlé myšlienky, snažím sa zaujať niečím iným,“ hovorí Ruženka. Aj dnes jej často bežia v hlave predstavy a spomína si na udalosti, ktoré sa nikdy nestali: „Veľkým šťastím však je, že dokážem odlíšiť fantáziu od skutočnosti, aj keď to dá niekedy zabrať.“

pribeh

Básne

Svoje vnútro odkrýva v básňach, bez ktorých by vraj ťažko žila. Vydala už tri zbierky a pozbierala aj mnohé ocenenia. Je spoločenský človek, ktorý nesedí v kúte, ale vie byť užitočná vo dvoch občianskych združeniach zameraných na kultúru. Jej básničky sú súčasťou unikátnej putovnej výstavy Som ako ty, ktorú si budú môcť pozrieť ešte Žilinčania a Košičania v známych obchodných centrách.

Na prvý pohľad vyzerá Ruženka vyrovnane a vedome sa snaží nájsť vo svojom údele niečo pozitívne. Je to však inteligentná bytosť a prepadne ju aj smútok: „Žiaľ, chorobu nie vždy beriem s pokorou. Niekedy si s ľútosťou vravím, kde som už mohla byť, nebyť duševnej poruchy. Ale môžem byť rada, že je to tak, ako to je.“ Život ju pripravil o drobné veci, ktoré sú pre iných samozrejmosťou: „Nemôžem šoférovať ani bicyklovať, pretože neudržím pozornosť ani rovnováhu. Ani tanec nie je pre mňa. No ale keď sa tak na seba pozerám, choroba mi aj niečo dala. Pekných pár kíl navyše. Je to následok liekov,“ usmeje sa.

pribeh

Foto: Michal Šebeňa

Príde princ?

A láska? „Priateľa nemám, ale stáva sa mi, že sa zamilujem do niekoho úplne nedostupného,“ povzdychne si. Na poznámku, že nejaký princ sa možno raz objaví, zareaguje smutne pragmaticky: „Čítala som, že ak majú obaja partneri schizofréniu, je osemdesiatpercentná šanca, že ju zdedí ich potomok. Keď si predstavím, že sa dieťa pekne vyvíja, je nadané a v puberte sa mu otočí svet…“ odmlčí sa žena s poetickou dušou.

Lekárka jej však teraz povedala, aby sa sústredila na dokončenie školy. Ďalekú budúcnosť riešiť netreba. Možno jej rozprávkové meno predsa len prinesie niečo nádherné.

Básničky

Je krásne cestovať

rýchlikom do fantázie

len si treba predtým zistiť

ako idú spoje naspäť

Všetci dúfali

že keď budem veľká

budem aj normálna

pointa je veľmi krutá

mám meter päťdesiatsedem

Som šťastná žena

nestarnem

psychiatri večne vravia

že som infantilná

Ľahká práca

nemám problém

vziať rozum

do hrsti

mám ho

práve toľko

že sa tam

vojde

Historická hodnota

chcem byť

chodiacou encyklopédiou

aby som neskončila

v domove dôchodcov ale

v antikvariáte

Najlepšia antikoncepcia

je duševná choroba

keď sa priznám

že som chorá

všetci chlapi

radšej zmiznú

Ironická

v knižnici

som študovala

najnovší atlas

plemien sliepok

zo srdca

mi spadol kameň

nenašla som tam

svoju fotku

Autor: Šarm/Katarína Čulenová

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Učiteľa hudby do krvi zbili deti. TOTO nasledovalo

Z Petrových slov mrazí. Zmenia niečo komunálne voľby?
 

POKOCHAJTE SA: Slovenský režisér vyženil najkrajšie prsia českého šoubiznisu. Uhádnete komu patria?

Týmto ženám sa máloktorý muž díva do očí. Pozrite si slovenské a české celebrity,...
 

Všade samá krv! Očití svedkovia opísali tragédiu z minulého týždňa, pri ktorej žralok roztrhal mladého lekára

Brutalitu zvieraťa šokovala aj skúseného záchranára: „Bola to scéna ako...
 

ROZHOVOR: Ministerka vnútra Denisa Saková o rozvode, traume z mladosti, aj o tom, čím zaskočila ochranku

"Čím viac kríz a paník prežijete, tým viac ste obrnený aj v pracovnom,...
 

Konečne! Všetci milovníci „potteroviek“ jasajú! Po dvoch rokoch sa dočkali pokračovania Fantastických zverov

Rowlingová napísala triler plný emócií a zvratov, ktoré vraj prekvapili...
 

Vaše diétne tipy

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 
 
Skutočný príbeh schizofreničky: Dokázala som napísať diplomovku
Šarm/Katarína Čulenová