Tip redakcii
 

Študentka Saška chcela zachrániť topiace sa dievča, sama teraz bojuje o život

„Saška, nevzdávaj sa, neprestávame na teba myslieť,“ odkazuje sedemnásťročnej Alexandre Anna Kristína (10). Kým ona dávno behá po dedine, študentka, ktorá ju zachraňovala, keď sa topila, už tretí mesiac bojuje o život.

27. augusta 2013, 08:00
Saška už tretí mesiac bojuje o život v nemocnici

Saška už tretí mesiac bojuje o život v nemocnici

Autor: Archív/glanc.sk

Rozpálené leto vyhnalo Slovákov k vode a počas prázdnin sme ich mohli nájsť všade. Neležali len na kúpaliskách, pri lenivých riekach a v zákutiach jazier či horských potokov, ale aj pri zatopených lomoch a štrkoviskách. Na jedno z nich, pri dedine Holiša v Novohrade, sa v polovici júna vybrala aj Monika Ľuptáková (30). „Osemročný syn Filip sa dožadoval, nech sa ideme osviežiť k vode.

Sľúbila som mu plaváreň v Lučenci. Domŕzal, že je neuveriteľne dusno, nech ideme na štrkovisko, ktoré máme kúsok za domom. Nesmie sa tam kúpať, no keďže voda pri brehu siaha po členky, zákaz rešpektuje málokto,“ otvorene hovorí Monika. V tej chvíli netušila, že jej život sa v priebehu niekoľkých minút dramaticky zmení a do kroniky Holiše sa zapíše jeden z najsmutnejších príbehov tohto leta.

Začalo to klamstvo

„Anna Kristína, ktorá býva na našej ulici, chcela ísť na štrkovisko s nami. Vedela som, že budem musieť dozerať na syna a odmietla som ju. O pár minút však za nami dofrčala na bicykli. Doma vraj povedala, že ide na detské ihrisko,“ pokračuje sympatická poštárka. Keď sa Babu, ako Anne Kristíne hovoria v Holiši, opýtala, čo jej na klamstvo povie mama, dievčatko odvetilo, že si vlasy usuší pri tete a doma na nič neprídu. Monika rezignovala. Požičala Babu koleso na kúpanie a dávala na ňu pozor. Keď sa podvečer zo štrkoviska pobrali domov, Anna Kristína išla s nimi. Lenže práve v tom čase na miesto dorazila sedemnásťročná študentka Alexandra. Vyzliekla sa do plaviek a vošla do vody.

Oblial ma pot

„Keď to Babu videla, otočila bicykel a oznámila, že ostane so Saškou. Mávla som rukou, no keď sme boli asi desať minút chôdze od štrkoviska, dobehlo za nami jedno dievča a kričalo, že Babu a Alexandra sa topia! Najskôr som si myslela, že žartuje, no keď som videla, aká je bledá, došlo mi, že neblafuje. Oblial ma pot,“ vzdychne si Monika. Ani nevie, ako dobehla k štrkovisku, kde videla, že Saška nepohnute pláva tvárou dolu na hladine. Bola asi desať metrov od brehu. Po Babu ostali na vode len šľapky. „Nerozmýšľala som. Obutá a oblečená som skočila do jazera. Doplávala som k Saške, otočila som ju na chrbát a ťahala k brehu. Bola v bezvedomí.“

Medzitým si poštárka všimla, že na dno klesajú krikľavé plavky. Našťastie, na krik sa na miesto zbehli chlapi, ktorí neďaleko hrabali seno. Jeden z nich sa vrhol za tieňom pod hladinou. Bola to Babu. Vyvliekol ju na breh, kde obe dievčatá oživovali až do príchodu záchranky. Dávali im dýchanie z úst do úst, masírovali srdce. Ani jedna z nich spočiatku nedýchala, no horšie na tom bola Alexandra. Obe dievčatá vo veľmi vážnom zdravotnom stave napokon odviezol vrtuľník do nemocnice v Banskej Bystrici, kde Saške museli oživovať mozog. Kým Anna Kristína dávno behá po dedine, ona už tretí mesiac bojuje o svoj život. Čo sa vlastne na štrkovisku za Holišou udialo?

Topiaci sa má silu

„Vošla som do vody za Saškou. Kráčala som po dne a zrazu som stúpila do prázdna. Čosi ma ťahalo do hlbočiny,“ pozerá sa do zeme Babu, ktorú sme našli doma. Na viac sa nepamätá. Podľa všetkého sa začala topiť a študentka ju chcela zachrániť. Lenže Anna Kristína pri zápase o život stiahla svoju spasiteľku pod hladinu. „Štrkoviská na prvý pohľad vyzerajú mierumilovne, ale zdanie klame. V mnohých sú prepadliská po ťažbe. Obyčajne v nich vyviera spodná voda, pri ktorej vznikajú zradné prúdy. Plávate v dvadsaťpäťstupňovej vode a zrazu dôjdete na miesto, kde nemá ani polovičnú teplotu,“ vysvetľuje profesionálny záchranár Marián Mendrej.

Vytiahnuť človeka z vody nie je hračka a trúfnuť si na tento zákrok môžu len naozaj zdatní plavci! „Laikovi žiadny zákon neprikazuje zachraňovať topiaceho sa, ak cíti, že tým ohrozuje vlastné zdravie. Topiaci sa, muž či žena, má totiž neuveriteľnú silu. So všetkou energiou bojuje o svoj život, kope, kŕčovito sa chytá záchrancu, a keďže už nie je celkom pri zmysloch, môže ho ťahať na dno,“ opisuje Marián Mendrej prípad, aký sa pravdepodobne stal v Holiši.

Napokon, záchranárske pravidlá hovoria, že najbezpečnejší spôsob priblíženia k topiacemu sa je odzadu. Nešťastník svojho spasiteľa nevidí a nemôže ho uchopiť. Priblíženie spredu si môžu dovoliť len veľmi zdatní záchranári. Tým, žiaľ, mladučká študentka nebola...

Ostáva v nemocnici

„Saška, nevzdávaj sa, neprestávam na teba myslieť. Chcem, aby si sa uzdravila,“ odkazuje staršej kamarátke Babu a v očiach sa jej lesknú slzy. Keď sa po troch dňoch prebrala z umelého spánku, nepoznala rodičov. Jej zdravotný stav sa však zázračne zlepšil. „Som neuveriteľne šťastná, že je s nami, no nevieme, čo sa s ňou deje. Je podráždená, dvíha na mňa hlas, čo nikdy predtým nerobila. No kým kedysi sme ju nemohli dostať do postele, teraz si ide bez slova ľahnúť,“ hovorí o Babu jej mama Kristína (31).

Trápi sa aj kvôli Saške. „Neubehne deň, aby sme sa za ňu nemodlili. Stále dúfame, že sa vylieči,“ dúfajú rodičia Babu. „Saška je v nemocnici, kde sa o ňu stará aj manželka. Keď to dcérkino zdravie dovolí, chceli by sme si ju vziať domov. Robíme všetko pre to, aby sa to podarilo. Nádej nestrácame,“ prezradil nám zlomeným hlasom Saškin otec Jozef. V Boľkovciach, kde rodina žije, dali slúžiť omšu za jej uzdravenie, spolužiaci jej na tabuli nechali odkaz, aby bojovala. Stredoškoláčka, ktorá chcela zachrániť pred utopením iné dievča, však stále ostáva v Banskej Bystrici. Jej príbeh ostáva otvorený a v štrkovisku sa ďalej kúpu ľudia. Aj keď nám tvrdili, že sa len opaľujú...

Autor: ŠARM/ Ján Dzúr

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Napite sa orgovánu! Orgovánový čaj pomáha pri migréne, reume aj keď chcete schudnúť

Orgován nie je vhodný len do vázy, ale aj do lekárničky.
 

FOTO: Visí v nej aj škraboška Lady Gaga. TU sme našli najväčšiu galériu masiek v Európe, ktorú...

...si zariadil Jakub Dvorský. Chce turisticky oživiť svoj kraj a maličký...
 

V krajine žien, ktoré nemajú vek: Exotický Omán leží necelých sedem hodín od Bratislavy

Tradičnosť a pohostinnosť sú atribúty, ktoré využili Ománčania na to,...
 

Narodenie dieťaťa Meghan a Harryho - najkrajší darček k narodeninám kráľovnej Alžbety II.

Panovníčka oslavuje 21.apríla neuveriteľných 93 rokov. Má dôvod na radosť....
 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 
 
Študentka Saška chcela zachrániť topiace sa dievča, sama teraz bojuje o život
ŠARM/ Ján Dzúr