Tip redakcii
 

Títo manželia - zubári chcú na Slovensko pritiahnuť britskú klientelu

Manželia Michnovci sa rozhodli pre pravý opak toho, o čom dnes sníva mnoho slovenských zubárov. Zo Škótska, kde osem rokov pracovali, sa vrátili domov a chcú sem pritiahnuť aj svoju britskú klientelu.

25. mája 2013, 08:00
Manželia Michnovci

Manželia Michnovci

Autor: Michal Šebeňa

Podľa prieskumov až osem z desiatich študentov medicíny chce pracovať v zahraničí. „Prečo by tu začínali s nástupným platom šesťsto eur, keď im u susedov dajú dvakrát viac?“ argumentujú. Rovnako predsa uvažujú aj lekári z iných krajín. Briti pracujú v Dubaji, Rakúšania vo Švajčiarsku. Len k nám sa tí Ukrajinci nehrnú tak, ako sa predpokladalo. Takisto dávajú prednosť skôr susedom. A tak dnes máme na Slovensku viac ako päťdesiat percent zubárov starších ako päťdesiatšesť rokov, varovala nedávno Slovenská komora zubných lekárov.

Po týchto informáciách pôsobia Libor Michna (38) a jeho manželka Valéria (36) ako svetielka nádeje pre tento štát. Prácu v zahraničí si vyskúšali, získali skúsenosti, ale venovať ich chcú Slovákom. Navyše, majú v pláne pritiahnuť k nám svoju niekdajšiu klientelu. Hoci ani slovenskí zubári nie sú najlacnejší, nie je to nereálne. Vie to nejeden cudzinec, ktorý si u nás dáva robiť zuby.

Zodpovední

Keď Libora Michnu v roku 2005 oslovila glasgowská súkromná klinika s tým, že hľadajú zubára, potešil sa. Práca v zahraničí ho lákala, dlhý čas na rozhodovanie nepotreboval. „Podmienka bola okrem praxe aj znalosť jazyka. Keďže som ešte počas vysokej školy študoval rok na škole v Amerike, bol som pre nich vhodný kandidát,“ spomína Libor Michna. Manželka Valéria nasledovala manžela aj s ročným synom Lukášom po pár mesiacoch. Škótsko im vyhovovalo a zostali tam dlhých osem rokov. Za ten čas sa im narodili ďalší dvaja synovia.

„Stredného Jakuba som síce išla ešte porodiť na Slovensko, ale najmladší Matej sa narodil už v Glasgowe,“ povie Liborova manželka, rovnako zubárka Valéria. Na Ostrovoch ich, samozrejme, potešil pohľad na výplatnú pásku, kde svietila rovnaká suma ako na Slovensku, len namiesto slovenských korún tam boli libry. No očarilo ich aj prostredie, životný štýl Škótov a v neposlednom rade aj možnosť neustáleho vzdelávania.

„Chodili sme tam na postgraduálne štúdium, školenia, semináre a ďalšie vzdelávanie,“ objasní Libor. Na glasgowskú súkromnú zubnú kliniku neskôr nastúpila aj Liborova manželka. Obaja sa zhodnú, že Škóti majú iný prístup k svojim zubom ako my Slováci. „Neviem, či je to v ich náture, ale sú zodpovednejší, pokiaľ ide o preventívne prehliadky i pravidelné kontroly. Sami si sledujú, kedy majú termín,“ tvrdí Valéria.

Dobrodruhovia

Život na Ostrovoch im vyhovoval a boli tam spokojní. Zlom nastal, keď od Libora vyzvedal kolega, prečo vlastne robí zubára v Škótsku a nie na Slovensku. „Opýtal sa ma, či ma na Slovensku nepotrebujú viac, a vtedy mi nasadil poriadneho chrobáka do hlavy,“ prizná. K tomu sa pridružil smútok po domove a rodine a bolo rozhodnuté. „Zavážil však ešte jeden fakt. Budovať niečo svoje v cudzom svete nie je práve najľahšie. Akokoľvek dlho tam budete, vždy budete pre domácich cudzinci,“ hovorí Libor Michna. „No odísť domov sa nedalo zo dňa na deň. Na klinike, kde som robil, sme mali každý vlastných pacientov, ktorým sme sa venovali. Takže aj keď sme odišli v minulom roku, ešte niekoľko mesiacov som sa tam musel vracať a dokončovať si rozrobené prípady svojich škótskych klientov.“

„Osem rokov sme si museli zvykať na život tam a teraz po návrate domov si zas zvykáme na život tu,“ s nadhľadom zhodnotili manželia, ktorých evidentne lákajú nové výzvy a dobrodružstvá. Prechod z Ostrovov na Slovensko však ťažšie znášali ich synovia. Po slovensky vedeli, v tom problém nebol, ale nevedeli si zvyknúť na slovenskú mentalitu. „Nechcem, aby to vyznelo zle pre Slovensko, ale v Škótsku sú deti zdvorilé, milé. Niežeby na Slovensku neboli, ale tam sa nestane, aby si napríklad žiak v škole dovoľoval na učiteľku,“ vysvetľuje Valéria.

Všetko naraz

To, že boli s nimi pacienti na Ostrovoch spokojní, by chceli manželia na Slovensku využiť. Už teraz si Briti chodia dať robiť zuby napríklad do Poľska či do Maďarska, tak sa manželia pýtajú, prečo túto klientelu nepritiahnuť k nám. „Viacerí mi povedali, že budú aj naďalej mojimi klient- mi a že prídu za mnou aj na Slovensko. S manželkou máme takú víziu, keďže tu sú ceny za dentistické služby nižšie, že by sme mali aj klientelu z Ostrovov. A že by si sem neprišli len dať si urobiť zuby, ale zdržali by sa tu na dovolenke na pár dní. Však Slovensko je krásne a určite by sa im tu páčilo,“ prezrádzajú svoje plány manželia Michnovci.

No prvoradí zostávajú aj tak slovenskí klienti, ktorí vďaka ich skúsenostiam dostanú služby, aké majú ľudia na Britských ostrovoch. Manželia Michnovci sú tak živým dôkazom odborníkov v menšine, ktorí tvrdia, že nie je problém, ak absolvent odíde najskôr pracovať do zahraničia. Získa dôležité skúsenosti a ak sa vráti domov, pomôže to aj nášmu pacientovi. „Slovák zvyčajne príde k zubárovi a chce všetko naraz. Lenže nárazová starostlivosť o zuby nie je efektívna. Treba sa o ne starať pravidelne a chodiť aj na prehliadky. Aj to by sme chceli u našincov zmeniť, a to už od detstva,“ plánuje Libor.

Prečo je na Slovensku draho?

Biela plomba stojí v Škótsku sto libier a v Londýne ešte o čosi viac, na Slovensku maximálne do sto eur. Jeden zub do korunky by vás na Ostrovoch vyšiel od tristopäťdesiat do šesťsto libier, u nás okolo dvesto eur. Priemerná mzda na Ostrovoch je však približne tisícosemsto až dvetisícpäťsto libier. Na Ostrovoch prevládajú technológie prevzaté z Ameriky, kým na Slovensku sa uprednostňuje skôr nemecký model.

Problém vysokých cien pre Slovákov je však ten, že všetko kupujeme zo západoeurópskych krajín za ceny, ktoré nie sú prispôsobené našim cenám. „A tak je naše ošetrenie relatívne drahé a vstupy do ambulancií sú vysoké,“ tvrdí aj hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo Neda Markovská.

Autor: ŠARM/ Rasťo Michalko
 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

FOTO: Nepoužíva parfumy, napriek tomu nesmrdí! Čím ešte šokovala známa módna návrhárka? Nahliadnite do jej kúpeľne!

Jana Jurčenko (44) prekvapuje – nenájdete u nej parfum a sprchuje sa niekoľkokrát...
 

Aj vaše deti z nej budú nadšené: Ružová nátierka plná bielkovín skrýva jedno tajomstvo

Doprajte celej rodine poriadnu dávku vitamínov. A nielen to!
 

Tatiana Drexler otvorene o dramatických chvíľach vo svojom živote. Vieme, čo ju v živote potrápilo najviac!

S porotkyňou z Let’s Dance Tatianou Drexler (55) sa osud nemaznal a nikdy...
 

Najsmutnejší kozmonaut: Najslávenšjeiho psa na svete zámerne vystavili krutej smrti

V mene výskumu zahynul nejeden astronaut. Všetci však leteli do kozmu dobrovoľne...
 

Vaše diétne tipy

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Rudo urobil pred svadbou to, čo robia budúce nevesty. Životnú zmenu si nevie vynachváliť!

Keď sa dnes už manželov Kučákovcov spýtate, kedy sa dali dokopy, Rudo okamžite...