Tip redakcii
 

Uletená speváčka Jana Kratochvílová je česká Lady Gaga

Tvrdí, že pochádza z neznámej planéty a počas rozhovoru s ňou si to začnete myslieť tiež. Hodina so speváčkou Janou Kratochvílovou z očí do očí je zážitok na celý život.

19. augusta 2013, 08:00
Speváčka, textárka, skladateľka. Odjakživa to bola neprehliadnuteľná osobnosť, výstredný talent s nezameniteľným hlasom.

Speváčka, textárka, skladateľka. Odjakživa to bola neprehliadnuteľná osobnosť, výstredný talent s nezameniteľným hlasom.

Autor: Archív

Na šesťdesiat rokov vyzeráte fantasticky...

Šesťdesiat? Ja mám milión rokov. Vy takisto. Máme v sebe zážitky a životy našich predkov.

Čas je teda ilúzia?

Kedysi som povedala, že náš svet je hologram a všetko naokolo existuje len vďaka našim vnútorným projekciám. Smiali sa mi a teraz o tom píšu americkí vedci a dostávajú milióny dolárov na výskum tejto oblasti. A tak je to aj s časom. Nedajte sa nikdy ovládnuť lineárnym pseudovekom. Stále môžete získavať nové informácie a skúšať sa niečo naučiť. Napríklad ja sa teraz učím hrať na trúbke a na gajdách. A keď mi tvrdia, že neskoro, tak len pripomeniem, koľko rokov majú prezidenti najmocnejších krajín. Veď to sú ľudia, ktorí majú vyše sedemdesiat! Robte to, čo máte radi, a myslite pozitívne.

Stáva sa vám často, že vám ľudia nerozumejú?

Jasné, keď hovoria po japonsky. Chvíľu som sa učila aj japončinu, ale neovládam ju. Ale vy mi teraz rozumiete, však?

Samozrejme (smiech). Keď ste pred tridsiatimi rokmi museli odísť z rodnej krajiny, takisto to bolo nedorozumenie?

Odišla som do Írska na festival, na legálne platný cestovný pas. Doma medzitým zrušili všetky moje koncerty a oznámili v médiách, že som emigrovala. Ak by som sa vrátila, zavreli by ma. Zabuchli mi dvere od domova, kde bola moja maminka, otec, môj miláčik, zrušili mi koncert v Lucerne... Našťastie sa nám hudobne darilo, a tak sme sa začali presadzovať, aj keď začiatky boli ťažké, spávali sme v malom Volkswagene „chrobáku“. Potom po kamošoch, v spacákoch... Chceli zo mňa urobiť popovú hviezdu, ale my sme hrali celkom inú hudbu. Problém bol v tom, že časť nášho hudobného prúdu sa vedome hlásila k satanizmu. Z toho som mala v bruchu doslova klbko hadov a dostala ma z toho až anglická liečiteľka...

Má hudba naozaj takú silu, že dokáže ovplyvniť životy?

My aj dnes hudbou prepisujeme ľuďom DNA a meníme tým našu planétu! Vezmite si silu hlasu, husiti spievali Kdož jsou boží bojovníci a vyhrávali vojny! Ja na koncertoch skúšam rozbiť sklo. Myslím, že aj pyramídy postavili spievaním, tie veľké kvádre sa pod vplyvom zvukových vibrácií spievajúcich robotníkov zdvihli do výšky a naukladali na miesto!

Aj váš hlas je plný energie, máte úžasný hlasový rozsah. Aj hlasivky ešte cvičíte?

Až sa hanbím priznať – nie! Ale mám šťastie, že to zo mňa ide prirodzene. Aj keď nakrúcame pesničku, dám si kávu s korením a odspievam to na prvýkrát. Je to vždy dobrodružstvo, ako keď idete do neznámej krajiny a neviete, čo vás na ceste počká. Milujem spontánnosť!

Nedoplácajú nové skladby na fenomén „Kapradiny“? Nie ste už zaradená V stínu kapradiny navždy?

S tým má problém väčšina spevákov. Médiá púšťajú dookola ten najväčší hit a potom sa kultúra neposúva a nevyvíja. Aj keď na „Kapradinu“ nedám dopustiť. Dodnes si spomínam, ako som ju zložila, keď som vyliezla na strom na Vyšehrade, kde som vtedy bývala, a vymyslela som si všetky tie víly. Tá pesnička je moja krištáľová studnička, ktorú opatrujem. Už sme dostali miliónové ponuky, chceli ju využiť v reklame na syr a ja som ich poslala do r... Nebudeme predsa kaziť niečo, čo sa nedá zaplatiť! Tá romantika, ten pocit... Však by to tie víly zabilo! Odolali sme mamone, veď prídu ďalšie príležitosti, ako si zarobiť na živobytie.

Dá sa odolať miliónovej ponuke?

Samozrejme, veď sa pozrite na vtáky – ony spievajú zadarmo! Nedajú sa prenajímať! Ani slnku neplatíme za to, že svieti! Voda tečie, môžeme sa z nej napiť. My ľudia sme jediné tvory na tejto planéte, ktoré platia za to, že dýchajú, jedia a bývajú! Platíme za existenciu na tejto planéte a to nie je normálne. Vtákom strom nikto neprenajíma! Nebuďme otroci mamony!

Ako sa dá od toho oslobodiť?

Už ráno, hneď ako sa prebudíte. Začínate nový život, môžete si vymyslieť nový vesmír, stať sa prezidentom. Ja v posteli urobím zopár kotrmelcov, pár drepov a rozmýšľam. Milujem rozmýšľanie! Dávam si otázky, odpovedám si na ne, kreslím si ceruzkou, to sú tie najkúzelnejšie chvíle. A posielam energiu a pozitívne vibrácie von, do sveta. Pokúšam sa zničiť tie bioroboty a vojnové sily, ktoré nás obklopujú a zostreliť ich šípmi lásky a pozitívneho myslenia.

Môžeme po toľkých rokoch ešte hovoriť o nejakých umeleckých ambíciách?

Zbožňujem, keď môžem urobiť všetko, čo si vymyslím. Napríklad teraz mám v pláne turné na ťavách. Chceme ísť po svete ako ťavia karavána a robiť koncerty tam, kde sa zastavíme. Nie je to úžasné? Dvadsiate prvé storočie a moderné technológie a uprostred toho turné na ťavích chrbtoch. Už som spievala na dvojhrbej ťave a bola to nádhera.

Vraj ste sa v mladosti chceli stať kozmonautkou...

To je pravda a aj som si vyskúšala bezváhový stav v akrobatickom lietadle. Len mi nepovedali, že namiesto svojich päťdesiatich kíl budem pri preťažení vážiť päťsto... Ako malé dievčatko som bratovi strihala časopisy a lepila som si na stenu plagáty lietadiel. Môj hrdina bol Jurij Gagarin.

Teraz sa vyberá posádka na Mars...

Áno, ale letenky sú jednosmerné. Keď už, tak by som letela ešte ďalej. Možno na Venušu, tam sú vraj prekrásne paláce. Alebo na Sírius. Treba letieť a zažiť to, čo kozmonauti. Aj tí, ktorí boli na Mesiaci, videli viac ako tie kamene. Mnohí sa po návrate začali zaoberať duchovnou problematikou. A vesmír je veľký aj pre tých, čo prídu po nás, keď už sa nezmestíme na našu planétu, treba sa presťahovať. Máme v sebe toľko sily, že si môžeme nové vesmíry aj vymyslieť a stvoriť!

Ako reagujete, keď vám naznačia, že nie ste celkom normálna?

Ale to predsa hovorili aj o Einsteinovi, Mozartovi či o Nietzschem. Je to obrana tých, ktorí nevedia dobre argumentovať a ktorým nedôjde, že keby boli všetci takí blázni ako Mozart, tak by v našom svete bolo perfektne!

Autor: ŠARM/ Katarína Wagnerová

video

 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Módna návrhárka Rebecca Justh túži preraziť v New Yorku: Oblečie extravagantnú Lady Gaga?

Predvádzala svoje modely na New York Fashion Weeku a tento rok ju pozvali...
 

Oficiálny svadobný portrét Harryho a Meghan PREKVAPIL jedným detailom. Briti si to všimli!

Pri fotografovaní, zdá sa, vládla naozaj príjemná atmosféra.
 

HOROSKOP na tento týždeň: Fuha, vyzerá to zaujímavo. Pozrite sa, čo čaká vaše znamenie

Pre každé znamenie veštica Daniela Paculikíková pripravila ja motto týždňa....
 

FOTO: Zamilovaná prezidentova dcéra Natália Kisková ukázala vypuklé bruško. Priznala...

...čo sa skrýva za jej oblými krivkami. Objavili sme ju s priateľom na prestížnej...
 

Každý by mal mať doma kráľovnú byliniek. Bazalka upokojí vaše nervy, kašeľ aj žalúdok

Tuto však jej liečivé účinky nekončia. Jej ďalším významným prínosom je...
 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 
 
Uletená speváčka Jana Kratochvílová je česká Lady Gaga
ŠARM/ Katarína Wagnerová