Tip redakcii
 

Veronike zo šoku vypadali vlasy. Už jej nikdy nenarástli

Jedna k dvom miliónom – taká je vraj pravdepodobnosť, že vám po šoku vypadajú vlasy a už vám nikdy nenarastú. Veronike Babindákovej (19) sa to prihodilo.

11. júla 2013, 11:00
Veronike po šoku vypadali vlasy.

Veronike po šoku vypadali vlasy.

Autor: Ján Dzúr

„Mladší brat mal syna. Keď mal chlapček tri roky, moje dcéry Aneta (25), Evka (21) a Veronika sa s ním večer hrali. Na druhý deň, o pol piatej ráno, ich však zo spánku prebral bratov úpenlivý nárek. Búchal na okno izby dievčat a až nepríčetne kričal, že sa stala strašná tragédia. Syn, s ktorým sa ešte pred pár hodinami zabávali, mu v noci z ničoho nič zomrel,“ zaspomína si Tibor Babindák z Veľkých Ludiniec na udalosť spred viac ako ôsmich rokov. Celá jeho rodina vtedy v šoku vyskákala z postelí, no nešťastie, ktoré zasiahlo celú rodinu, najväčšmi rozľútostilo vtedy jedenásťročnú Veroniku. Netrvalo dlho a začali jej vypadávať vlasy.

„Dcérka začala plešivieť už na pohrebe, o mesiac neskôr jej na hrebeni ostávali celé chumáče kučier. V priebehu mesiaca jej vlasy z hlavy zmizli úplne a doteraz jej nenarástol jediný. Nevedeli sme, čo sa deje, báli sme sa zákernej choroby,“ priznáva sa mama Eva.

S dcérkou vymetala ambulancie v Želiezovciach, Leviciach aj v Nitre, no na problém vraj prišli až v Bratislave. „Lekári zistili, že má alopeciu universalis, čo je nenákazlivá autoimunitná choroba. Veronika však bola zdravá, na svoj vek fyzicky a psychicky úplne v poriadku. Nikto z našej rodiny podobnú chorobu nemal. Tak prečo ňou trpí? Napokon sme sa dozvedeli, že vypadávanie vlasov jej takmer naisto spôsobil šok zo smrti malého bratranca. Niekto príde od strachu o rozum, iný ošedivie. Naša dcéra prišla o vlasy. Šanca, že sa to stane, je vraj jedna k dvom miliónom,“ pošepne pani Eva.

Hanbí sa

Babindákovci bývajú v skromnom, ale čistom a útulne zariadenom domčeku. Záhrada je vzorne vykosená, okolo chalupy je poriadok. „Žiaľ, obaja sme nezamestnaní. Tri roky sme žili v Karlových Varoch. Manželka pracovala vo fabrike na porcelán, ja som bol kurič. Vrátili sme sa na naliehanie zvyšku rodiny, ktorá chcela pestovať papriku. Počúvol som srdce, nie rozum, žiaľ, nevyšlo to. Potom sme vylievali sviečky. Zarobili sme si na jedlo, no na veľké investície nám nezvýšilo. Napokon nás položili vysoké vstupné náklady a konkurencia. Skúšal som pracovať aj ako strojník na živnosť, ale nešlo to,“ rozpráva Tibor Babindák, ktorý si privyrába aspoň náhodnou robotou v dedine.

Veronika je vyučená čašníčka. Školu skončila vlani, zatiaľ si prácu nedokáže nájsť ani ona. Je pekná, vysoká mladá žena s veľkými očami. Sňať z hlavy parochňu, na ktorú je skoro osem rokov odkázaná, ju však nikto neprinúti. Nedá si ju dolu ani pred rodičmi. „Hanbí sa. Vyzerá vyrovnaná, ale plakala aj pred psychológom. Je mladá, chce sa páčiť. No v lacnej parochni, ktorú sme jej z rodinného príjmu stoosemdesiat eur mesačne dokázali kúpiť, vyzerala ako metla,“ nezakrýva Tibor Babindák, kým jeho dcéra uprene hľadí do zeme. Vlasové folikuly vraj v pokožke hlavy stále má, no sú zablokované, a preto z nich vlasy rásť nemôžu. A verte, Babindákovci by urobili všetko na svete, aby sa to zmenilo.

pribeh

Od detstva v šatke

Alopecia universalis je strata všetkých vlasov, a to nielen na pokožke hlavy, ale na celom tele. Slovo universalis znamená presne to, čo hovorí: všeobecnú stratu – stratu všade! Väčšina chorých sú deti a dospelí do štyridsať rokov, hoci ochorenie sa môže objaviť u ľudí všetkých vekových kategórií. Presná príčina stále nie je známa. Súčasné teórie predpokladajú, že zlyhá autoimunitný proces, dostaví sa stres alebo sa vynorí genetický základ. Alopecia universalis je najextrémnejšia forma choroby Alopecia areata.

„Bunky mi chceli oživiť fotochemoterapiou. Trikrát do týždňa sme autobusom cestovali stošesťdesiat kilometrov. Moji rodičia len za cestovné mesačne zaplatili v prepočte dnešných dvesto eur,“ rozhovorí sa napokon Veronika. Je ako väčšina dievčat v jej veku. Má rada modernú hudbu, chce sa pekne obliekať, túži cestovať. Vrstovníci sa vraj z jej holej hlavy nikdy nesmiali, skôr sa čudovali, prečo od detstva stále nosí šatku. Do školy, na prechádzku po dedine, na výlete do mesta. „Zvykla som si na ňu. Aj na parochňu, ktorú mám teraz. Stála asi tristo eur a kúpil mi ju jeden lekár. Starám sa o ňu, akoby to boli moje ozajstné vlasy. Umývam ju, češem, no vidím, že nosením sa už ničí,“ ukazuje na pomôcku, bez ktorej sa nepohne.

pribeh

Zatiaľ to nevyšlo

Keď sa Veronika na chvíľu stratí v kuchyni, jej otec sa nahne a pošepne: „Už sme náchylní veriť všetkému. Dokonca aj slovám o tom, že keď sa Veronike podarí odblokovať príbeh, ktorý ju pripravil o vlasy, parochňu potrebovať nebude. Zatiaľ to však nevyšlo u lekárov, pokoj v jej duši nenavodila ani relaxačná hudba, pri ktorej sa mala uvoľniť. Nezaberá nič,“ uzatvára Tibor Babindák.

Jeho Veronika sa zatiaľ musí spoľahnúť len na starú a rozpadávajúcu sa parochňu. Pri pohľade na jej výrazné črty je na neuverenie, že si ju doteraz nevšimlo žiadne parochňové štúdio. Kráska z Veľkých Ludiniec by sa pokojne mohla stať jeho tvárou...

pribeh

Foto: Ján Dzúr

Kauzálna terapia neexistuje

Je vôbec možné, aby Veronike vlasy vypadali po šoku, ako to tvrdia Babindákovci? Opýtali sme sa korektívnej dermatologičky MUDr. Andrey Nestorovej, ktorá pracuje v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura a v Centre plastickej a estetickej chirurgie v Košiciach.

„Samozrejme, existujú aj prípady vzniku ochorenia Alopecia universalis, teda úplnej straty vlasov a ochlpenia, po prežití extrémneho stresového obdobia, ktoré potom spustí autoimunitný proces. Môžeme povedať, že porucha má aj genetický podklad, ide o takzvané autozomálne recesívne ochorenie,“ odpovedá lekárka, ktorá sa venuje korektívnej dermatológii, vykonáva transplantácie vlasov a trichologické vyšetrenia.

Má Veronika šancu, aby jej vlasy narástli? Vedeli by jej pomôcť lekári?

„Kauzálna terapia, ktorá by definitívne vyriešila príčinu i následky ochorenia, zatiaľ neexistuje. S priaznivým efektom sa stretávame pri užívaní lokálnych kortikosteroidov. Pri rýchlo sa zhoršujúcich stavoch sa osvedčila celková aplikácia kortikosteroidov. Novinkou je PRP terapia, plazmová terapia a aplikácia kmeňových buniek. Transplantácia vlasov v danom prípade nie je možná, z dôvodu neexistujúcej darcovskej oblasti. Čiže miesta, odkiaľ by sme vedeli vlasy zobrať a následne implantovať. Treba podotknúť, že ide o autotransplantáciu, teda ujmú sa len vaše vlasy.“

Autor: Šarm/Ján Dzúr

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Verili by ste tomu, že TOTO TELO má 55 rokov a doma ju čaká polročné dieťa?!

Pri pohľade na herečku Brigitte Nielson (55) môžu mladé dievčatá len tíško...
 

VIEME, čo Adela Vinczeová a Martina Schindlerová darujú pod stromček. Vyzerá to...

... na celkom dobré tipy. Možno vás ich nápady inšpirujú.
 

VIDEO: Hrdá Jasmina Alagič neudržala emócie a rozplakala sa. Rypla si do...

...tých umelcov, ktorí nespievajú naživo. Moderátorka ukázala, čo, vlastne...
 

FOTO: Šaty moderátorky Plesu v opere Lucie Hurajovej sú odhalené!

Herečka sa predvedie v róbe od Marcela Holubca W. Bude sa v nich vznášať ako...
 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
Veronike zo šoku vypadali vlasy. Už jej nikdy nenarástli
Šarm/Ján Dzúr