Tip redakcii
 

Životný paradox: Huslistu Mareka Rajta s manželkou rozdelil vytúžený syn

Syn, po ktorom sme sa s manželkou tak túžili, nás rozdelil – priznáva virtuózny huslista Marek „Marco“ Rajt (37).

19. júna 2015, 09:00
„Budem rád, ak pôjde v mojich šlapajach a bude sa venovať hudbe, ale nechcem ho obrať o detstvo,“ hovorí Marek. „Ani o futbalovú loptu,“ dodá s úsmevom.

„Budem rád, ak pôjde v mojich šlapajach a bude sa venovať hudbe, ale nechcem ho obrať o detstvo,“ hovorí Marek. „Ani o futbalovú loptu,“ dodá s úsmevom.

Autor: Michal Šebeňa

Marek je z hudobníckej rodiny, ktorej vládol pevnou rukou otec. Učiteľ hudby viedol k umeniu všetkých troch synov – najstarší je cimbalista, najmladší hrá na kontrabase. Marek je, podobne ako otec, huslista. „Mal nás rád, ale nešetril nás. Od šiestich som denne štyri, päť hodín cvičil. Nemal som detstvo ako iné deti, nevedel som, čo je futbal,“ spomína. „Môj detský sen bola futbalová lopta, takzvaná televízka, určite si ju pamätáte. Nikdy mi ju rodičia nekúpili, a keď ju niekde vidím, dodnes si ju musím chytiť a pohrať sa s ňou.“ Marek driloval hru na husliach, bol sólistom v súbore, ktorý otec viedol, a námaha sa vyplatila. Už v deviatich rokoch žal prvé úspechy a dnes túto obeť neľutuje.
Z výchovy si navyše odnášal presvedčenie, že rodina je nadovšetko, a chcel, aby ho syn miloval a rešpektoval rovnako, ako on svojho otca.

Bál som sa

Keď v roku 2009 stretol svoju budúcu manželku, mal za sebou koncertné turné s popredným českým huslistom Pavlom Šporclom, ako husľový virtuóz precestoval Európu, darilo sa mu.
Bola to vraj láska na prvý pohľad. A nie kvôli Marekovej práci, jeho hru na husliach počula až neskôr. „Neprekážalo mi, že je o päť rokov staršia, fascinovala ma celou svojou bytosťou,“ spomína Marek na prvé mesiace po zoznámení. Ona bola z iného sveta – praktická ekonómka, on ju naučil milovať klasickú hudbu. Chodili spolu tri roky, kým sa zobrali.
Lenže život s hudobníkom, navyše na Slovensku, nie je jednoduchý. Marek bol zvyknutý žiť celé mesiace mimo domova, koncertoval na zaoceánskej lodi, bol v Amerike na hudobným kurzoch… Keď sa v roku 2013 narodil Marco, manželka ho prosila, aby zostal s rodinou. Do zahraničia s Marekom ísť nechcela. Vtedy sa ich vzťah začal komplikovať.
Marek dnes úprimne priznáva, že úlohu hlavy rodiny, tak ako to poznal z detstva, nezvládol. „Bol som zvyknutý na istý finančný štandard, zrazu som bol pod tlakom, ktorý som si sám vytvoril. Poriadnu robotu na Slovensku som si nevedel nájsť. Dopyt po živej muzike v podnikoch či v hoteloch ustal, nikto ma nechcel. Pocit z toho, že neuživím rodinu, bol desivý,“ hovorí.

Chýbal mi potlesk

Manželka to spočiatku chápala, veď bola schopná zabezpečiť rodinu aj sama, napriek tomu Marek nebol v tom čase práve ideálny partner. „Moja duša trpela, chýbal mi potlesk. Bol som z toho niekedy až zlý, niekedy depresívny,“ spomína muzikant – na jednej strane citlivá duša, na druhej veľké ego. „Ona ako praktická osoba nechápala, že trpím, pretože moje husle sú zložené v kúte. Čo si ako malý chlapec? – pýtala sa ma neraz. Hoci mala spočiatku trpezlivosť, napätie medzi nami sa krízou zväčšovalo.“ Marek odmietal spoločné aktivity, nechodil von, striedavo plakal a zúril. Dvojica vzťah nezvládla.
Po prvých narodeninách milovaného syna manželka požiadala Mareka, aby odišiel. Nikto z ich známych nechápal, prečo matka s takým malým dieťaťom odháňa otca, ktorý chce byť s rodinou. Len oni dvaja vedeli, čo sa dialo u nich doma.
„Dnes si myslím, že ma tým rozchodom, paradoxne, zachránila. Bol to jediný spôsob, aby som sa pozbieral,“ rekapituluje huslista. „Inak by som asi skončil na psychiatrii.“

Postupne sa mu totiž začalo dariť. „Som multiinštrumentalista, začal som učiť v školách a premýšľal, kam posunúť svoju sólovú kariéru. Keď som raz videl istého huslistu, ktorý úplne bravúrne zahral Michaela Jacksona, zrazu som vedel, čo chcem nahrať.“ A tak vznikol album známych rockovo-popových skladieb v husľovej verzii a Marek bol opäť v hre. Zaujal novým štýlom.

Chcel som sa vrátiť

Marek venoval svoje cédečko synovi, ktorého príchod na svet mu napokon pomohol nájsť samého seba. „Netvrdím, že to bolo jednoduché. Celý minulý rok akoby som mal dieru v hrudi, chýbala mi rodina. Manželka mi nechcela Marca dávať, bála sa, že ho vezmem do zahraničia. Mohol som s ním byť len u nej v byte, ale to sme sa len hádali. Prvé mesiace po rozchode som sa totiž stále dožadoval, aby sme boli spolu. Chcel som sa vrátiť. Tlačil som na ňu, že sa mi zdá nelogické, aby sme žili v dvoch domácnostiach a ja som platil na syna. Odmietala ma. Na súde bol dokonca jej návrh, aby som so synom bol len každú druhú sobotu od deviatej do sedemnástej hodiny. Keď nás v januári rozviedli, zlomilo sa to.“ Akoby sa jeho, teraz už exmanželka, vnútorne oslobodila. „Zrazu mala zase iskru v očiach. Dnes chodí na moje koncerty, je moja veľká fanúšička, doma si pustí moje skladby. Kým predtým sme sa hádali ešte aj o to, že som chcel dať syna na obal cédečka a venovať mu celý album, nedávno si ho dala podpísať. Odpustili sme si. A ja som z toho šťastný najmä kvôli Marcovi.“

Foto: Archív M.R.

Marek dnes vída syna, kedy chce, a berie ho, kamkoľvek chce. Exmanželka mu žiadne prekážky nestavia. Je ešte ich spoločná cesta možná? „Je to otvorené. Hovorí sa nikdy nehovor nikdy. V kútiku duše dúfam, že rodinu znova zjednotím,“ dodáva Marek, ktorý je pyšný nielen na svoje husľové majstrovstvo, ale najmä na to, že jeho zlyhanie nezničilo ich vzťahy definitívne.

Autor: ŠARM/ Ingrid JARUNKOVÁ
 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

TOTO nechce počuť žiadny muž: Penis sa môže vekom zmenšovať! Ako tomu zabrániť?

Ste hrdí na svojho kamaráta v nohaviciach? Aby ste sa vyhli zbytočným vráskam...
 

Utláča dieťa?! Kráska z klanu Kardashian-Jenner pod paľbou kritiky za ohrozovanie nenarodeného dieťaťa!

Kedy a v akom outfite predvedie známa trendsetterka guľaté bruško?
 

Poznáte silu kokosového oleja? TAKTO pomôže roztápať kilá navyše!

Krásne vonia a pokojne ho môžete aj jesť. Dokonca vám tento druh oleja pomôže...
 

FOTO VNÚTRI: Saganov návod na šťastný život. Pozrite sa na tento záber s manželkou

Najlepšiemu cyklistovi sveta ide karta aj v súkromí.
 

Ups! Takmer jej ušiel prsník: Romana Škamlová v dráždivom outfite poodhalila vnady

Bývalej misske nechýbalo veľa, aby si vyrobila blamáž.
 

Vaše diétne tipy

Známej speváčke šaman zachránil život. Prečo takto skončila?

Marcella Molnárová (52) tvrdí, že ani v tomto veku sa nemusí v jedle obmedzovať....
 

Máte radi husté polievky a omáčky? Vyskúšajte namiesto múkovej zápražky sliz

Hľadáte ideálnu diétnu potravinu? Uvarte si okru.
 

Čitateľky, ktoré chudli so Šarmom: Opäť majú chuť žiť!

Naše čitateľky Martina Konfederáková (38) a Anna Krupská (57) po dvojmesačnom...
 

Podovolenkový detox: Nápoj z 2 surovín prečistí črevá a naštartuje trávenie

Prehnali ste to s dobrotami počas dovolenky? Vráťte telo do normálu pomocou...
 

Špecialistka na zdravú výživu Tina Zlatoš Turnerová radí: Hladovka je prospešná!

Niektorí špecialisti na zdravú výživu tvrdia, že by sme mali jesť päťkrát...