Tip redakcii
 

Čo robiť, ak muž cestuje za prácou? Takto sa vám rodina nerozpadne

Vzájomné odlúčenie zvládnete všetci ľahšie, ak časť zarobených peňazí použijete na spoločný program.

04. decembra 2013, 09:00
Udržať rodinu v situácii, keď je jeden z partnerov dlhodobo mimo domova, je náročné pre všetkých zúčastnených.

Udržať rodinu v situácii, keď je jeden z partnerov dlhodobo mimo domova, je náročné pre všetkých zúčastnených.

Autor: Profimedia.sk

Radí Elena Hradiská, psychologička, odborníčka na otázky osobnosti a schopnosť komunikácie, Bratislava

Našiel si váš manžel prácu až v hlavnom meste či odišiel za lepším zárobkom do zahraničia? Znamená to, že sa s vami a s deťmi vidí iba cez víkendy alebo chodieva domov raz za niekoľko týždňov. No zarobiť treba, aby ste mali z čoho žiť, zlepšiť si bývanie či kúpiť auto. Tak ste sa dohodli, že to vyskúšate… No trápi vás otázka, ako takéto odlúčenie poznačí váš partnerský vzťah a vzťah detí k otcovi, ktorý je doma len zriedka. Bude to všetko napokon stáť za tie peniaze?

Vydrží nám to?

Udržať rodinu v situácii, keď je jeden z partnerov dlhodobo mimo domova, je náročné pre všetkých zúčastnených. Pre toho, kto odchádza, aj pre tých, ktorí ostávajú doma. Naša odborníčka vie o tom viac: „Ak ste si doteraz mali čo povedať, cítite k sebe lásku a náklonnosť, tak sa nemáte čoho obávať. Problémy môžu prísť, ak už teraz v podstate žijete každý svojím životom a spoločné máte len dom a starosti. To môže ešte viac oslabiť váš vzťah. No tiež sa môže stať, že si až v odlúčení uvedomíte, ako si chýbate.“

Takto to bude jednoduchšie

  • ak ešte nemáte deti alebo sú už dospelé
  • ak máte v okolí rodinu či priateľov, ktorí vám pomôžu organizovať si každodenné povinnosti, napríklad postrážia deti, donesú koláč, zabehnú na poštu a podobne
  • ak oceňujete samostatnosť, ktorú ste neprítomnosťou manžela získali
  • ak sú pre vás dôležité úzke vzťahy s vašimi deťmi

1. problém: Ste na materskej

Vtedy odlúčenie od partnera aj fakt, že ste na všetko sama, pociťujete výraznejšie. Chýba vám totiž niečo, čo vás z celodenného kolotoča okolo dieťaťa aspoň na chvíľu vytiahne a umožní vám venovať sa aj niečomu inému. Ostatným to poskytuje ich práca, realizujú sa v nej.

Riešenie: „Potrebujete blízkych ľudí v okolí, ktorí vás odbremenia a rozptýlia, môžu to byť rodičia, starí rodičia, priatelia či súrodenci,“ odkazuje psychologička.

2. problém: Máte rozdielne predstavy

Vyčerpaná množstvom povinností očakávate, že keď manžel konečne príde domov, odbremení vás, nakúpi, zahrá sa s deťmi, opraví, čo sa v domácnosti pokazilo. Manžel si však túži oddýchnuť po dňoch strávených len prácou. Chce sa najesť domácej stravy, vidieť rodičov, kamarátov.

Riešenie: „Na tom nie je nič zlé. Problém je, že si navzájom otvorene nepoviete, čo očakávate od spoločných dní, čo budete robiť spolu a čo každý sám. Tak sa môže stať, že vy vnímate manželovu prítomnosť síce pozitívne, ale myslíte si, že by vám mohol viac pomôcť. Hovorte spolu otvorene,“ odporúča Elena Hradiská.

3. problém: Príliš sa osamostatníte

Dokážete sa vyrovnať s tým, že ste zrazu na všetko sama. Vytvoríte si určitý režim dňa a systém, aby ste všetko stihli a mali pod kontrolou. Keď príde vaša polovička domov, čím ďalej, tým častejšie si uvedomujete, ako vám tento režim narúša a mení, čo vás znervózňuje a hnevá. Vidí sa vám, že rozmaznáva deti, lebo máte obavy, čo si s rozbláznenými deckami potom sama počnete. Ak si partner dovolí niečo doma skritizovať, čo ste si vy horko-ťažko vytvorili, aby bolo doma všetko o. k., vybuchnete.

Riešenie: „Viac a otvorenejšie sa spolu rozprávajte. Manžel vycíti, že nezapadá do rodinného kolobehu a stereotypu, ktorý ste si vypracovali, a môže mať pocit, že vlastne zavadzia, nevie sa zaradiť a zvládnuť vyslovené aj nevyslovené očakávania a priania,“ komentuje odborníčka.

4. problém: Otec je málo s deťmi

Vzťah medzi deťmi a otcom sa formuje aj cez spoločné zážitky. Za ten čas, čo sa nevidia, sa však udeje množstvo významných aj menej dôležitých vecí. Stáva sa, že je toho toľko, čo spolu potrebujú prebrať, že nevedia, kde začať, a po víkende zistia, že si zabudli povedať to najdôležitejšie.

Riešenie: „Najlepšie je, kde deti s otcom komunikujú priebežne, keď ich kontakt neustáva ani počas odlúčenia. Obe strany by mali hovoriť aj o pozitívnych, aj o negatívnych zážitkoch a pocitoch. Môžu sa spojiť telefonicky, e-mailom, Skypom a podobne. Tak sa dá jednoduchšie udržať pocit vzájomného prepojenia a súdržnosti. Keď sa otec vráti, deti mu môžu pripraviť prekvapenie, ukázať, čo dokázali za ten čas, čo sa nevideli,“ pripomína Elena Hradiská.

5. problém: Peňazí stále nie je dosť

Tešíte sa, ako si zakrátko kúpite vlastný byt alebo splatíte hypotéku a všetky pôžičky. No vyšší príjem v rodine, najmä ak ste si dlho museli odriekať, môže vyvolať eufóriu a veľkú chuť nakupovať a peniaze sa akosi rozkotúľajú. Alebo si zoberiete vysokú hypotéku v očakávaní, že sa manželovi bude v práci dariť dlhodobo. Zrazu ste tam, kde ste boli predtým, sotva vám vystačí na splácanie nevyhnutných nákladov, hoci partner je stále v práci. Zároveň je tu vždy riziko, že mu zlyhá zdravie alebo dostane výpoveď.

Riešenie: „Ak má manžel pocit, že robí maximum a zvyšok rodiny má pocit, že tých peňazí, ktoré prinesie, nie je dosť, že očakávali viac, môže to byť zdrojom konfliktov. Preto sú potrebné jasné pravidlá v hospodárení aj v plánoch, na čo sa peniaze využijú, a realistický pohľad na rodinný rozpočet vzhľadom na budúcnosť,“ upozorňuje psychologička.

Tip Glancu

„Okrem plánovania lepšieho bývania, kúpy auta, nábytku či elektroniky počítajte aj s výdavkami, ktoré vám prinesú bezprostrednú radosť, napríklad s financovaním výletu, obedu v reštaurácii, kultúrneho podujatia. Pozvite na návštevu priateľov alebo si kúpte drobnosť, ktorá vás poteší. Do tejto radosti by mali byť zapojení všetci členovia rodiny,“ odporúča psychologička.

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Čo robiť, ak muž cestuje za prácou? Takto sa vám rodina nerozpadne
Báječná žena/Sylvia Derňárová