Tip redakcii
 

Druhá šanca: Má význam alebo ho radšej poslať preč ihneď?

Odpustiť či opustiť? Má význam dať druhú šancu, keď si odskočil k inej, alebo ho poslať, kam slnko nesvieti?

14. novembra 2013, 11:00
Má význam dať druhú šancu, keď si odskočil k inej, alebo ho poslať, kam slnko nesvieti?

Má význam dať druhú šancu, keď si odskočil k inej, alebo ho poslať, kam slnko nesvieti?

Autor: Profimedia.sk

Keď zistíte, že vám bol neverný, pravdepodobne máte chuť na jediné. Poriadnu vraždu. Máločo dokáže tak zraniť ako vedomie, že intimitu, ktorú mal len s vami, si užila aj nejaká iná. Vyzliekala mu trenky, ktoré mu poctivo periete vy. Zažila ho v stave najväčšej extázy a on jej tú nehu (kedy ste to naposledy zažili vy?) oplácal. Bŕŕ! Nemôžete ho priväzovať doma o radiátor, a tak vám neostáva iné, len mu dôverovať. Keď sa však tá tenká hranica naruší, čo vám dá záruku, že sa to nestane aj druhý, tretí, stý raz?

Parohy za nezáujem

Tridsaťročná Maja bola v pohode, kým jej gynekológ neoznámil, že má pohlavnú chorobu. A nie, z bazéna ju nedostala! Viktor! Jediný muž v jej živote. Ani sa nepokúšal „úlet“ s čašníčkou zapierať. Rovno sa ponúkol, že si pobalí veci a rozvodové papiere podpíše. Žiadne bojovanie, obmäkčovanie, snaha urovnať to.

Maja Viktora skutočne vyhodila a týždeň preplakala. Oči jej otvorili až kamarátky, ktoré sa neverného manžela prekvapivo zastávali. „Vraj som sa k nemu správala ako k handre. Vyvyšovala som sa, dávala som mu najavo, že zarábam viac, mám vyššie vzdelanie, vyrazili mi dych. Bola som si ním až príliš istá,“ priznáva Maja.

Za jednorazovku môžu dvaja

Je to dostatočné ospravedlnenie pre neveru? Maja prekonala fázu zlosti, smútku, depky, chuti vraždiť a konečne sa s manželom porozprávala. Dlhodobo sa cítil zle, pokúšal sa to s ňou riešiť, no ona na neho nemala nikdy čas. Tak to vyriešil takto. Hlúpo a skratovo. Maja sa cítila zradená, no prekonala svoju hrdosť a odpustila mu. „Uvedomila som si, že za jednorazovku môžu často obaja. Keby som sa správala k nemu inak, nemal by dôvod. Aspoň dúfam. Teraz je to medzi nami omnoho lepšie, už ho neberiem ako chlapa, ktorý mi bude vždy poslušne stáť za zadkom.“

„Motívov na neveru je takmer toľko, koľko je ľudí na svete. Snaha upozorniť na seba, dodať si sebavedomie. Keď má niekto vo vzťahu dlhodobo pocity menejcennosti, musí si svoje zakrpatené ego niekde vyliečiť. A kde inde ako u sexi čašníčky, čo prejavila záujem a navyše čapuje pivo? Rovnako by to mohla byť pekná kamarátka, chápajúca kolegyňa, slovom iná žena,“ vysvetľuje psychologička Magdaléna Sadovská.

Nevera ako posledný výkrik do tmy

Vy by ste chlapovi nikdy neodpustili? Ešte k tomu neveru so zdravotnými následkami? Podľa psychológov však niekedy treba zaťať zuby a zamyslieť sa, prečo k nej vôbec prišlo. Ak muž nie je nepolepšiteľný donchuan, ktorý nemyslí hlavou, ale obsahom svojich nohavíc, nevera býva často akýmsi posledným výkrikom do tmy. Jej odhalenie môže byť skutočne silný signál, že niečo vo vzťahu poriadne škrípe. A aj keď sa to zle počúva, občas si ju doslova vypýtame!

„Vždy som mala sklony k žiarlivosti, ale keď som sa dala dokopy s chlapom, ktorý robí v médiách, myšlienka, že ma podvádza, ma doslova posadla. Žiarlila som na jeho kolegyne aj na predavačky v obchode. Nesmel vybehnúť s chalanmi na pivo a ak šiel na víkend k rodičom, celý čas som mu telefonovala, či je večer v posteli a nebehá po podnikoch,“ opisuje s odstupom času svoj vzťah Janka. Toľko jeho vernosť spochybňovala, až si povedal – aj tak mi neverí, a podviedol ju.

Keď je neskoro

„Nielenže som ho dourážala, ešte som ho aj hystericky prefackala. A potom mi s pokojom Angličana oznámil, že je to na mne. Buď mu odpustím a začnem sa správať normálne, alebo je koniec. Jedovala som sa, akým právom mi on dáva ultimátum?! A dala som mu kopačky.“

Janka zatrpkla na chlapov a stala sa z nej jedna z tých, ktorých bojové heslo znie: Všetci chlapi sú svine. Jej neverný ex sa jej ešte niekoľkokrát ospravedlnil a poprosil ju o šancu začať znovu. Držalo ho to rok, potom si našiel frajerku a oženil sa. A vtedy Jana začala rozmýšľať, čo by bolo keby... „Zrazu som si uvedomila, že až na tú moju žiarlivosť a jeho jednorazovku sme nemali žiadne problémy. Rozumeli sme si. Mala som kopu vzťahov a jemu sa nikto nevyrovnal. Veľmi si vyčítam, že som mu nedala druhú šancu.“

Psychologička upozorňuje: „Dôvod nevery je naozaj dôležitý, aj keď zistiť pravdu býva veľmi nepríjemné.“

Deti menia situáciu. Naozaj?

Nie vždy si však za to môžeme samy, aj keď s neverou sa, paradoxne, vyrovnávame ľahšie ako muži. A aj keď sa cítime úplne na dne, ponížené, zranené a sprosto oklamané, obvykle nemyslíme len na seba. V hre je aj spoločné bývanie, hypotéka, pes a megadôvod, prečo odpustiť – deti.

„Ja som podviedla manžela. Skrátka som neodolala mladšiemu kolegovi. Dokonca som vážne rozmýšľala, že ho opustím, ale kvôli deťom sme ostali spolu,“ prezradila štyridsiatnička Oľga. „Bola som nešťastná, muž mi neveru nedokázal odpustiť, a tak sme deti využívali a huckali proti sebe. Bolo to hrozné. Po rozvode mi decká priznali, že sa cítia lepšie, keď sú striedavo u mňa a u neho a nemusia znášať to napätie.“

Podľa psychologičky Magdalény Sadovskej nič, čo nie je myslené od srdca, nemôže fungovať. Druhé šance sú prospešné, len ak nevera posunula vzťah na novú, vyššiu úroveň.

Keď milujete, je čo riešiť

Ako sa teda správne rozhodnúť? Prehrýzť neveru, dať šancu alebo nemilosrdne zabuchnúť dvere? V prvom rade by ste nemali konať s horúcou hlavou. Aj keď to najprv veľmi bolí, ak si v hneve poviete veci, ktoré by nemali byť nikdy vyslovené, môžete to veľmi ľutovať. Ak sa dá, zbaľte si na pár dní kufre a rozmýšľajte nad všetkým sama bez toho, aby ste na neverníka prskali síru. Položte si otázku – milujete ho? Zasiahla vás jeho nevera preto, lebo vám zlomila srdce, alebo bola dôsledkom vášho nefungujúceho vzťahu?

Ak sa namiesto smútku a zúfalstva rozčuľujete nad tým, ako si to ten sviniar k vám mohol dovoliť, pravdepodobne vám už na sebe nezáleží a nevera je len konečnou bodkou. No ak si uvedomujete, že máte na jeho „úlete“ trošku podiel, a on žiada o druhú šancu, skúste to. Ale nie bez výhrad.

„Málokto je natoľko sebakritický, aby hneď uznal, že nevera partnera je vlastne jeho vina. Na to treba čas. Myslite na to, kým ho odkopnete ako špinavého psa, dajte si pauzu, umárajte sa, plačte, hnevajte sa, kričte, premýšľajte, jedzte, športujte, ale hlavne premýšľajte. Zvýšite šancu na výber správnej alternatívy,“ radí psychologička. Nakoniec, veď zabiť ho môžete aj o týždeň neskôr...

Kybernevera je in

Denisa bola na materskej, muž celé dni v robote, keď prišiel, obaja boli unavení. Takže žiaden sex, rozhovory, intimita. Denisa si to začala kompenzovať na internete. Kým dieťa spalo, flirtovala po sieti.

„Začalo sa to nevinne, no o mesiac sme už rozbehli takú sexi konverzáciu, pri ktorej som sa červenala až na pätách. Mala som výčitky a zároveň ma to vzrušovalo a bavilo.“ Denisinmu virtuálnemu milencovi ťukať do klávesnice nestačilo, chcel sa stretnúť. „Dohodli sme si rande v kaviarni hotela, aby sme mali blízko do izby. Vyzeral ešte lepšie ako na fotkách. Krásne voňal, bol šarmantný, príjemný. Vypili sme víno a šli hore. Keď ma pobozkal, nedokázala som myslieť na nič iné ako na manžela. Utiekla som mu ako zajac a nechala ho stáť so spustenými nohavicami a s neveriacim výrazom uprostred izby.“ Až vtedy si Denisa uvedomila, o čo by mohla prísť.

Ďalšie rande v hoteli si už dohodla so svojím mužom. Odvtedy si také stretnutia dohadujú častejšie.

„V nevere ľudia zväčša hľadajú to, čo doma nedostávajú. Hneď, ako túto potrebu uspokojíme v legálnom vzťahu, chuť na neveru odpadáva. Samozrejme, ak si nenájdeme ďalší dôvod,“ hovorí psychologička Sadovská.

Koreniť či nekoreniť neverou?

Niektorí tvrdia, že nevera je korením vzťahu a dokáže ho nakopnúť. Ak ju však začnete brať ako pravidelnú súčasť jedálneho lístka, popálite si veľmi rýchlo nielen ústa. Aj keď sa akokoľvek budete snažiť zabudnúť, nedá sa to a ťažko môžete mať funkčný vzťah okorenený striedaním postelí. Ani druhé šance nemusia vyjsť.

Mnoho dvojíc si všetko vydiskutovalo, dali si druhú šancu, snažili sa a rozišli. Nevera bola len vyústením iných problémov, neprišla ako blesk z jasného neba. Tak, ako je aj horúčka dôsledkom nejakej choroby. A keď ju znížite, neznamená to, že ste vyliečení.

Niektorí tvrdia, že dávať niekomu druhú šancu je rovnaké, ako podať mu druhú guľku do zbrane, keď do vás prvýkrát netrafil. Je na vás, aby ste posúdili, či z tej zbrane bude mať ešte chuť niekedy vystreliť. Nakoniec, môžete ju spoločne utopiť v oceáne alebo pochovať niekde hlboko. Namiesto mŕtvoly neverného chlapa...

Druhá šanca sa nesmie zopakovať

  • Druhá šanca sa preto volá druhá, lebo nie je tretia, desiata ani päťdesiata. Keď nedokáže byť zodpovedný a dávať si veľký pozor na to, aby vám znovu neublížil, je vám taký chlap nanič. Medzi jednorazovou a opakovanou neverou je obrovský rozdiel. Asi ako keď si dáte tabuľku čokolády na posedenie raz za mesiac a každý deň. Oboje má iné dôsledky. Odpustite a nepripomínajte.
  • Donekonečna mu neomieľajte, že ste mu dali šancu a teraz ho pozorne sledujete, ako s ňou naloží. Aj keď máte pochybnosti, snažte sa byť taká ako predtým. Iba to je možnosť, ako to zvládnuť.

Autor: EMMA/Naďa Uličná

video

 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Druhá šanca: Má význam alebo ho radšej poslať preč ihneď?
EMMA/Naďa Uličná