Tip redakcii
 

Mama servis: Aké krúžky sa hodia pre dcéru?

Ako mám vyplniť čas mojej osemročnej hyperaktívnej dcére? Aké krúžky alebo športy sú pre ňu vhodné? Pri ničom dlho nevydrží, hneď sa hemží, obzerá, zabudne, čo práve robí, myšlienkami blúdi kade-tade. Veľmi chcela ísť na flautu, tak som ju tam prihlásila, no mám obavy, či tam vydrží. Bolo to dobré rozhodnutie? Ľubica, okr. Tvrdošín

11. decembra 2013, 10:00
Pre hyperaktívne deti sú najvhodnejšie športy, pri ktorých je v pohybe celé telo.

Pre hyperaktívne deti sú najvhodnejšie športy, pri ktorých je v pohybe celé telo.

Autor: profimedia.sk

Radí Katarína Sipos, odborníčka na neuro-fyziologickú psychológiu, Stupava

Vypĺňanie času pre hyperaktívne dieťa býva pre rodičov veľkou záťažou, obzvlášť, ak ono pri žiadnej aktivite dlho nevydrží. Vaša dcéra zrejme potrebuje neustále striedať podnety a sama pravdepodobne nevie, prečo to tak je a aj ona sama môže byť z toho niekedy unavená.

Prečo je taká?

Z pohľadu mojej špecializácie môže dochádzať k prejavom hyperaktivity u detí, ktoré sa v ranom detstve vyvíjali s určitými odchýlkami oproti svojim rovesníkom. Dôležité je najmä to, či dieťa prejde všetkými štádiami motorického vývinu, teda či štvornožkovalo a ako dlho toto obdobie trvalo, kedy začalo samostatne chodiť a podobne.

Deti, ktoré vynechajú niektoré štádium, majú často sklony k prejavom hyperaktivity, neobsedia, stále sa „hemžia“, obzerajú sa, dajú sa ľahko vyrušiť, nevedia sa skoncentrovať, zamerať na jednu činnosť…

Dokonca môžu pociťovať istú nepohodu vo vlastnom tele, ktorá ich núti byť v neustálom pohybe či napätí. Ovplyvňujú to aj nepotlačené novorodenecké reflexy, takzvaná neuromotorická nezrelosť.

Dôvodom hyperaktivity môže byť aj psychická neistota, ak v rodine neplatia presne stanovené hranice, o ktoré sa dieťa môže oprieť. No ak to nie je váš prípad, potom je možné hľadať príčinu na spomínanej fyziologickej úrovni.

Trampolína je super

Na vašu otázku, či bolo prihlásenie dcérky na flautu dobré rozhodnutie, vám, žiaľ, neodpoviem. Zrejme vám to ukáže čas. Môj odhad je taký, že by jej prospelo skôr niečo dynamickejšie. Odporúčala by som jej športy, pri ktorých je v pohybe celé telo, napríklad lezecký krúžok, plávanie.

Určite nič nepokazíte, keď ju budete pravidelne brávať napríklad vyskákať sa na trampolínu. Posilní sa jej tým rovnovážny systém, zašportuje si a zároveň sa aj unaví. Výsledkom by malo byť, že bude pokojnejšia.

Keby sa vám žiadne z týchto odporúčaní neosvedčilo, bolo by vhodné, aby sa na vašu dcérku bližšie pozrel odborník z neurofyziologickej psychológie.

Autor: Báječná žena
 
 

 

Vaše diétne tipy

Ivane Christovej sa podarilo schudnúť. Máme pre vás tip, ako to môžete dokázať aj vy!

Bývalá misska nikdy nepatrila medzi vychudnuté krásky a aj za čias najväčšej...
 

Zbavte sa prebytočných kíl správnou vôňou

Už zopár kvapiek oleja vám pomôže odbúrať tuk.
 

V 30tke nosila Petra veľkosť 3XL: Ako sa jej podarilo schudnúť neuveriteľných 60 kíl?

Jedlo víťazilo nad všetkým – prezrádza sesternica herca Mariána Mitaša...
 

Chudnite s prehľadom: 4 diétne omyly, ktorým raz a navždy prestaňte veriť!

Uverili ste niektorým tvrdeniam, čo kedy jesť, aby ste rýchlo schudli?...
 

Obrovská pomoc pre Slovákov na diéte: Táto tabuľka vám výrazne uľahčí život!

Neovládli ste sa a zhltli ste ku káve nugátový croissant? Vychodíte ho za...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?