Tip redakcii
 

Mama servis: Čo zlepší drobcovi imunitu?

Ktorými voľnopredajnými výživovými doplnkami by som mohla podporiť imunitu svojich detí? Neviem sa rozhodnúť, či je lepšie kolostrum, echinacea, eleuterokok alebo betaglukány. Aké sú medzi nimi rozdiely v účinkoch a pre aký vek detí sa hodia? Beata, Bratislava

26. novembra 2013, 11:00
Ako zlepšíte imunitu svojmu dieťatku?

Ako zlepšíte imunitu svojmu dieťatku?

Autor: profimedia.sk

Kolostrum

Nazýva sa aj mledzivo a je to vlastne prvá potrava, ktorú dostane každý cicavec od svojej matky hneď po narodení – zabezpečí mu ochranu pred choroboplodnými zárodkami ešte predtým, než bude aktívny jeho vlastný imunitný systém. Najčastejšie sa na výrobu používa kravské kolostrum. Je to žltá, priezračná tekutina, ktorá sa za dva-tri dni zmení na materské mlieko.

Účinnými zložkami kolostra sú protilátky imunoglobulíny. Jednotlivé prípravky obsahujú rôzne množstvo týchto látok, ich obsah sa pohybuje v rozmedzí 30-49 percent, čo vypovedá o ich kvalite. Prípravky s obsahom kolostra sa užívajú dlhodobo, aj niekoľko mesiacov, a ja osobne mám s nimi výborné skúsenosti. Na trhu sú dostupné vo forme kapsúl, prípadne sirupu, a môžu ich užívať deti už od 3 rokov.

Echinacea

Je to vlastne liečivá rastlina, ktorá pomáha zvyšovať odolnosť proti infekciám, lieči infekčné ochorenia, čistí a hojí rany. V tradičnej ľudovej medicíne sa používa aj pri zápaloch kože, ekzémoch, infekcii močových ciest, kŕčových žilách či popáleninách. Užíva sa pri príznakoch ochorenia, teda pri akútnom stave. Ak dieťatko neberie iné prípravky na posilnenie imunity, postačuje aj krátkodobé užívanie echinacey, dostupná je v podobe čajoviny, kvapiek, sirupu či kapsúl. Mnohé sú prispôsobené aj pre deti od jedného roka. Relatívne často sa však objavuje alergia na túto rastlinu. Pri akútnom stave sa nemá užívať dlhšie ako osem týždňov, potom by mala nasledovať dvojtýždenná prestávka.

Betaglukány

Týmto názvom sa označujú biologicky aktívne polysacharidy získané z húb. Na imunitný systém pôsobia komplexne. Dlhodobé štúdie potvrdili, že užívanie prípravkov s obsahom betaglukánov významne znižuje množstvo respiračných ochorení a skracuje ich trvanie. Na výrazné a dlhodobé posilnenie imunity je optimálna kombinácia beta-( 1,3/1,6)-D-glukánu s vitamínom C v pomere 1 : 1, čím sa účinky glukánu znásobujú. Prípravky s glukánom sa odporúčajú hlavne na prevenciu, pri oslabenom imunitnom systéme, pri únave, vyčerpaní a strese, pre ľudí trpiacich častými zápalovými ochoreniami, ako sú bronchitídy, vírusové a bakteriálne infekcie či alergie.

Na trhu sú dostupné vo forme kapsúl vhodných od 3 rokov veku alebo vo forme sirupov – vhodné už od jedného roka, prípadne od dosiahnutia 10 kg hmotnosti dieťatka. Užívajú sa aj dlhodobo, niekoľko mesiacov. Na posilnenie imunitného systému je potrebná dávka minimálne 100 mg glukánu denne alebo 2 mg glukánu na kilogram hmotnosti.

Eleuterokok

Poznáte ho aj pod názvom sibírsky ženšen. Určený je však iba pre dospelých. V modernom bylinkárstve je základnou zložkou tých najúčinnejších zmesí na povzbudenie imunity. Nemal by chýbať v žiadnej domácej prírodnej lekárničke, pretože pri chrípkach pomáha organizmu bojovať proti vírusom a baktériám. Stimuluje vylučovanie škodlivých mikroorganizmov z tela, čistí ho od plesní aj od prvokov. Je teda výbornou pomôckou pri virózach.

Autor: Báječná žena

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Mama servis: Čo zlepší drobcovi imunitu?
Báječná žena