Tip redakcii
 

Nezvládate svoj hnev? 5 tipov na sebakontrolu

Ako sa mám cvičiť v sebaovládaní? Nedokážem zvládať svoje emócie – hnev, strach ani smútok –, všetko intenzívne prežívam. Keď som nahnevaná, kričím, dokonca nadávam aj pred deťmi, za čo sa sama pred sebou hanbím. Napríklad ak deti po nejakom krúžku či zo školy meškajú, som prehnane úzkostlivá – kričím, plačem, búcham dvermi. Potom sa zas rozprávam sama so sebou... Nerozumiem, čo sa to so mnou deje, a neviem, čo s tým. Sandra

10. decembra 2013, 09:00
Je dôležité, aby na vašu podráždenosť a výbušnosť nedoplácali vaši najbližší.

Je dôležité, aby na vašu podráždenosť a výbušnosť nedoplácali vaši najbližší.

Autor: Profimedia.sk

Čo na psychoterapeutka Helga Menkeová

Sandra, dostali ste do vienka intenzívne prežívanie – a to doslova. Temperament je totiž výrazne geneticky podmienený. Rodíme sa s určitým typom vzrušivosti nervovej sústavy, ktorá sa prejavuje ako životná energia, vitalita. Jej intenzita závisí od metabolizmu v mozgových a vo svalových bunkách. Niektorí ľudia sa hýbu viac, rozprávajú viac, majú silnejšie emócie – sú dynamickejší.

Dôvodom toho je chémia v tele. Títo temperamentní ľudia, medzi ktorých pravdepodobne patríte, musia vždy vynaložiť viac námahy na kontrolu svojich prejavov. Ich vnútorný oheň je silnejší, než je bežné, a vyžaduje si to dobrý tréning. Niečo ako hasičský výcvik, aby ste zvládli samu seba a neškodili okoliu.

Životná energia je nádherný dar. Oduševnení ľudia sú skvelí vodcovia, učitelia, športovci, zabávači. Inšpirujú svoje okolie a dodávajú silu. No čo, ak sa nahnevajú? Vzbĺkne v nich plameň nevídanej intenzity, ako keď sa vznieti horľavá látka. Zdá sa, že títo ľudia majú v žilách namiesto krvi benzín.

Charakterizuje ich výbušnosť, hnevlivosť, podráždenosť, zlostnosť, nevyrovnanosť, nespokojnosť, netrpezlivosť. Nijako ich to však neoprávňuje zaťažovať svojimi negatívnymi emóciami okolie. Musia byť schopní zadržať svoje intenzívne prežívanie a nepustiť ho do agresívnych prejavov správania.

Milá Sandra, váš život je požehnaný úžasnými zážitkami z intenzívnych emócií – z radosti, nadšenia, zo živosti, z čulosti, aktivity, zo smelosti, z družnosti. Všetko to vychádza z vášho energetického potenciálu.

Ako daň za to platíte zvýšenou námahou, ktorú musíte vynaložiť na sebakontrolu. Je to tak a už to asi inak nebude, vedci sa zhodujú na tom, že temperament je základná a nemeniaca sa charakteristika osobnosti.

Pracujte na sebakontrole

  • Sledujte svoje pocity a identifikujte svoj hnev tak rýchlo, ako je to len možné. Len čo ho rozpoznáte – to robí mozgová kôra, okamžite ho môžete začať regulovať. Hnev je nebezpečný, kým je nevedomý. No keď mu dáte meno a poviete si „teraz cítim hnev“, stanete sa jeho pánom a nie on vaším.
  • Uvedomujte si, že prežívate hnev, a prijmite za svoje správanie pod jeho vplyvom zodpovednosť. Človek sa nemôže vyhovárať formou – to bolo povedané/urobené v hneve. Keďže má človek vedomie a vyššie city morálky a zodpovednosti, nesie za svoje konanie plnú zodpovednosť.
  • Pozorujte svoj hnev a jeho fyzické prejavy – zväčšenie siluety tela, napriamenie, vypnutie hrude, veľké gestá rukami, búšenie srdca, tlak v hlave, teplo v tvári a sčervenanie, zosilnený hlas. Uznajte si, že hnev je silná emócia, zároveň si uvedomte, že schopnosť sebakontroly je mocnejšia.
  • Pochopte svoj hnev – Prečo sa hnevám? Väčšinou sa hneváme, keď nedostávame niečo dôležité. Preskúmajte, čo to je, a rozmýšľajte nad tým, ako by ste to mohli dosiahnuť „mierovou“ cestou bez kriku, nadávania a vyhrážok.
  • Uvedomte si, že nemáte právo ubližovať, ohrozovať, zaťažovať druhých svojimi emóciami, nech sú akékoľvek veľké. Každý občas urobí prešľap a je namieste vzápätí sa ospravedlniť, no neobstojí to ako dlhodobý spôsob fungovania. Kto dokola opakuje tie isté chyby, nemá úprimný a seriózny záujem pracovať na sebe.

Autor: Báječná žena

video

 


 

Vaše diétne tipy

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Herečka Adriana Krúpová schudla 36 kíl. TAKTO to dokázala aj bez odborníka

Zhadzovať kilá sa rozhodla v momente, keď sa ručička na váhe blížila k stovke....
 

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Nezvládate svoj hnev? 5 tipov na sebakontrolu
Báječná žena