Tip redakcii
 

Prokrastinácia ovláda svet: Aj vy všetko odkladáte?

Všetky to občas robíme – odkladáme až do zbláznenia. Prokrastinujete aj vy?

17. novembra 2013, 06:00
Aj vy všetko odkladáte na neskôr?

Aj vy všetko odkladáte na neskôr?

Autor: profimedia.sk

Nemusíte byť lenivec

Tvárite sa pobúrene? Nemusíte, nikto vás neobviňuje z perverzností. Toto slovo vymyslela latinčina a pomenúva odkladanie povinností, ako sa len dá. Lenivci tu vždy boli, no prokrastinácia je fenoménom posledného obdobia. A s lenivosťou tak úplne nesúvisí. Lenivci sa budú vždy biť do pŕs, že sú usilovní, len od nich chce každý príliš veľa a nie je v ich silách všetko zvládnuť. Ibaže tí, čo prokrastinujú, si svoj problém uvedomujú, ale nechce sa im ho riešiť. Povinnosť niečo urobiť radšej nahradia hocičím iným a skôr vyluxujú kanceláriu, akoby mali dokončiť projekt, na ktorý šéf zúrivo čaká.

Niekde maňana, u nás pohroma

Smola, že nežijeme v Španielsku či Grécku, kde je na všetko čas, každý to má na háku, jednoducho maňana. Určite ste nadávali, keď si počas vašej dovolenky južania vyhrievali šunčičky na slnku, zatiaľ čo vy ste podupkávali pred ich beznádejne zavretými obchodmi, recepciami, úradmi. Oni nemajú pocit, že musia, naopak, veria, že sa netreba zbytočne stresovať. Že aké dobré? Ak chcete predávať melóny, pokojne sa do Grécka presťahujte. U nás sa však štýl maňana nenosí. Asi nám to slnko až tak nepečie na hlavu.

Keď Facebook láka a robota čaká

Prokrastinovať začíname obvykle už v škole, tak ako dvadsaťpäťročná Miška, ktorá s tým má bohaté skúsenosti. „Nikdy som nebývala lenivec. No prišla výška, kopa učenia, povinnosti a veľmi rýchlo som stala kráľovnou v odkladaní toho, čo musím. Keď som mala písať diplomovku, nechala som to až na tú najposlednejšiu chvíľu, sama pred sebou som sa vyhovárala, že musím počkať, až ma kopne múza. V časovom strese ma nakoniec namiesto múzy kopla choroba. Skončila som úplne zničená, na kalciových injekciách, štátnice som robila v septembri a preto som nešla ani na letnú dovolenku. Trieskala som si hlavu, aká som sprostá.“

Myslíte, že sa poučila? Haha. „Bohužiaľ, robím to doteraz. Viem, že mi horí čas a musím odovzdať projekt, no namiesto toho visím na Facebooku. Uvedomujem si to, ale nedokážem si pomôcť.“

Nie ste v tom samy!

Študenti majú aké-také ospravedlnenie. Prokrastináciou totiž podla prieskumov trpí až 95 percent vysokoškolákov. Našťastie, po škole sa mnohí z nich vyliečia. No na prokrastinovanie výšku nepotrebujete. Stačí vám vedieť, že musíte, a preto sa vám ani za svet nechce. Mimochodom, aj skutočne šikovní ľudia boli chronickí odkladači povinností. Leonardo da Vinci, Mozart, Einstein sa toľko rýpali vo všetkom inom, len nie v tom, čo mali prikázané, až z toho vznikli veľké diela a vynálezy. Ale úprimne, šanca, že pri facebookovaní objavíte novú teóriu relativity, je takmer nulová.

Radšej zapáchajúci kolega ako povinnosti

Určite ste to zažili aj vy. Na monitore vám bliká vyše tridsať neprečítaných mailov, telefón vyzváňa, šéf s výrazom zúrivého tigra urguje, vy viete, že musíte... no ani za svet sa vám nechce pustiť sa do toho. Namiesto roboty rozmýšľate nad budúcnosťou chrústa, počúvate dotieravého kolegu, ktorému páchne z úst a už tisícikrát bedáka nad platom, a vlastne robíte, všetko, len nie to, čo horí! Uvedomujete si, že si škodíte? Ak áno, nie ste beznádejný prípad!

Ide to, len to netreba odkladať

Dá sa s potvorou prokrastináciou zatočiť? Dobré správy – ide to, no keďže tento zlozvyk vzniká dlhodobo, nestanete sa zo dňa na deň včeličkou usilovnou. Ak ste už vo fáze, keď prokrastinujete tak dlho, že vám to zasahuje nielen do pracovného, ale aj súkromného života, vlečiete za sebou guľu na nohe v podobe zlých návykov, ktorých sa treba hneď a zaraz zbaviť!

Základ je začať okamžite a neodkladať koniec odkladania. Ak sa tento mesiac pustíte do svojich povinností, odmeňte sa. Nákupmi, masážou, výletom... zaslúžite si to, najmä ak všetko spravíte načas, môžete si to konečne dovoliť – a bez stresu! Nemusíte sa hanbiť, neprokrastinujú len lajdáci. Aj veľmi schopní a šikovní ľudia často zbytočne márnia čas. Keď tie sociálne siete sú také lákavé...

Radšej čistiť záchod, ako čítať maily? Niekde je chyba!

Ak vám nepomôže zaťať sa a zatočiť so zlozvykom tak, že sa za ukončenie prokrastinovania odmeníte, začnite hľadať príčiny. Prečo radšej robíte všetko iné, len nie to, čo by ste mali. Prečo radšej vydrhnete záchod, než by ste mali dokončiť zadanie? Robí vám vaša práca radosť? Ak nie vám, tak komu? Nikomu? Potom je to jasné!

Keď práca nebaví...

Ak vás vaša práca absolútne neuspokojuje, nikdy ju nebudete robiť dobre a vždy ju budete odkladať až do zbláznenia. To je holý fakt. Ak si na nej neviete nájsť nič pozitívne, čo keby ste sa poobzerali sa po niečom inom? Jasné, je kríza, roboty je málo... no možno budete šťastnejšia ako predavačka v obchode s bižutériou, aj keď máte diplom z chémie.

Chcete robiť pod tlakom? Nech sa páči!

Vaša obľúbená výhovorka znie – najlepšie sa mi pracuje pod tlakom? Využite to vo svoj prospech. Rozčleňte si deň na minitermíny. Do dvanástej treba odpísať na maily, do tretej odovzdať šéfovi projekt. Bude vás tak stále tlačiť termín a po každom splnení „deadlinu“ si doprajte odmenu. Dvadsaťminútovku na Facebooku, pitie kávy alebo vyhrievanie sa na slniečku.

Vymeňte projekt

Možno vás práca baví, len určitý projekt vám lezie na nervy. Skúste sa zamyslieť prečo. Možno je to detail, ktorý sa dá vyriešiť, ak nie, požiadajte o iný projekt, ktorému sa budete venovať naplno. Lepšie, ako donekonečna čakať na výsledky, ktoré sú pri vašom systéme práce v nedohľadne.

Zoznam „to do“ všetko uľahčí

Vždy pomôže urobiť si obľúbený „to do“ zoznam. Skúste si robotu rozkúskovať, určiť priority, povinnosti, ktoré treba splniť ako prvé a tie najmenej dôležité nechať až na chvoste zoznamu. Napísané menším písmom. Keď si odškrtnete najdôležitejšie položky, hneď sa vám ľahšie dokončí ostatné.

Aj nočná práca sa ráta

Patríte medzi sovy, ktorým sa robí najlepšie v noci? Ak sa to len trochu dá, pracujte vtedy, keď vám to myslí. Ťažko budete kopať svoje mozgové bunky k aktivite o ôsmej ráno, ak ste doobeda ako mechom udretá. Urobte si, čo musíte, vtedy, keď ste produktívna – a ráno sa zobudíte s lepším pocitom, že máte odpracované! Nech ste už na tom akokoľvek, najhoršie je prokrastinovať prokrastináciu. Dovoliť si to môžete len vtedy, ak ste prevtelený Einstein. A ani ten neskončil najlepšie, trpel nechutenstvom, únavou a silnými bolesťami. Žeby zo stresu?

Autor: EMMA/ Naďa Uličná

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Prokrastinácia ovláda svet: Aj vy všetko odkladáte?
EMMA/ Naďa Uličná