Tip redakcii
 

Urobili ste z chlapa gašparka na motúziku? Manipulácia sa vám vypomstí

Urobili ste si z chlapa gašparka na špagátiku a manipulujete s ním, akoby mal tri roky? Raz sa pretrhne. Ten špagátik aj jeho trpezlivosť.

28. novembra 2013, 09:00
Robíte si z muža gašparka na špagátiku? Môže sa vám to vypomstiť

Robíte si z muža gašparka na špagátiku? Môže sa vám to vypomstiť

Autor: profimedia.sk

Minule sme si dali s babami dámsku jazdu a riešili, čo všetko nám chlapi vyhadzujú na oči. Kristína nevedela rozdýchať, že ten jej ju označil za manipulátorku. „Vraj ho vždy do niečoho dotlačím a robím to tak šikovne, že on si to ani neuvedomí. A namiesto toho, aby sedel pred telkou a čumel na futbal, ide so mnou behať po obchodoch a zháňať nové záclony. Ale že nabudúce si dá na mňa pozor. No chápete? Ako keby som ho ja do niečoho nútila!“ chrlila síru inak pokojná Kika, no my vieme svoje. Ona skutočne nikoho do ničoho nenúti, no aj tak dosiahne čo chce.

Vždy totiž zaklipká očami, pridá hlások nevinného dievčatka a zatiahne: „Baby, čo keby sme dnes nešli tam, kam ste chceli, ale tam, kde sa nám minule tak páčilo? Tam je lepší vzduch a viete, že mám problémy s dýchaním. Za to vás na niečo pozvem.“ A keď nahodí ten svoj dojímavý výraz à la kocúr zo Shreka, nedokážeme odmietnuť. Aj keď vieme, že žiadne dýchacie problémy nemá a len chce ísť flirtovať s barmanom, celý večer ho s nami rozoberať, aby potom večer zaparkovala u svojho drahého.

A aj na to pozvanie vždy zabudne. Lenže my ako dobré kamošky jej trošku toho divadielka odpustíme. Pretože je vždy vyškerená ako lečo, nabíja nás pozitívnou energiou a úprimne, ktorá z nás občas nemanipuluje? A s mužmi nám to ide úplne najlepšie!

Prerábanie chlapa na svoj obraz

My ženy vraj máme to ovládanie akosi vrodené. Začína sa to na pieskovisku, kde presne vieme, ako od chlapcov vymámiť peknú formičku a vymeniť obité červené vedierko za nové. Stačí niečo sľúbiť a pokojne to nesplniť. Naše manipulátorské schopnosti sa časom zdokonaľujú a tie najzdatnejšie bábkarky dokážu prežiť celý život s chlapom podľa svojho plánu. A on, chudák, možno ani netuší, že to ho len jeho drahá ženuška celé roky presviedčala, ako mu mäso až tak nechutí, namiesto piva si väčšmi vychutná dvojku červeného a že akčné filmy sú len pre kamionistov, lebo správni chlapi idú na romantiku.

Manipulovať s chlapom sa dá na tisíc spôsobov. Začína sa to už pri prvých oťukávačkách, keď len hľadíme na telefón, kedy sa chalan konečne ozve, a keď zavolá, nezdvíhame a potom sme strašne zaneprázdnené na to, aby sme s ním išli na rande. To aby mu bolo jasné, že si nami nemôže byť istý a musí sa snažiť. Áno, aj to patrí pod manipulátorské techniky, no ženy skôr vyťahujú silnejšiu zbraň. Plač. Lucia už ako dievčatko zistila, že keď jej začnú tiecť slzičky, ocko jej vždy kúpi, čo chce. A keď stretla Dávida, rozhodla sa, že ho musí mať.

No a čo, že bol zasnúbený? Opila ho, vyspala sa s ním, a keď sa chcel so sklopenými ušami vrátiť k snúbenici, stavila na osvedčené zbrane. Plakala, potom sa vypla, aby sa bál, či si niečo neurobila. Hrala sa na šialene smutnú princeznú, neskôr mu zas dávala okato najavo, ako o ňu všetci stoja, a že by do smrti ľutoval, keby ju nechal. Dávid si tak trochu naivne myslel, že na tú myšlienku prišiel sám.

Slzy sú najsilnejšia zbraň

A tak sa rozišiel so snúbenicou a o dva mesiace si vzal Luciu. A potom to už išlo rýchlo. Hoci chcel vždy žiť v meste a v byte, Lucia mu nenápadne vnukla myšlienku, že túžil po dome na dedine. Iba si to nechcel priznať. A pre istotu to poistila rýchlym narodením syna, no a čo, že na deťoch sa dohodli až po troch rokoch. Vraj zlyhali tabletky a ona si to predsa nedá vziať. Po prvom bejby prišlo ďalšie, potom sa do domu nasťahovali Luciini rodičia a všetci vzdychali, akí sú šťastní. Aj Dávid si nahováral, že takýto život chcel, až kým ho jeho zákonitá nenútila kúpiť si úplne iné ponožky, ako si vložil do košíka.

Zrazu to v ňom vybuchlo, v hypermarkete jej vykričal, že jej má plné zuby, nenávidí ju a odchádza. Lucia ostala stáť s otvorenými ústami, v ruke tri páry bavlnených ponožiek podľa jej vkusu. Sadol do auta a Lucia musela ísť domov autobusom. Ozval sa po troch dňoch len preto, aby sa spýtal, ako sa majú deti. Lucia skúsila plač, všetky triky, čo dovtedy fungovali, no nezabrali. Tento príbeh nemá happy end, Dávid zbalil čašníčku v podniku, kam chodil zapíjať depky z poznania, že bol celé roky totálne manipulovaný. Len Lucia sa stále tvári, že nechápe: „Čo som urobila zle? Veď chlapov treba trochu usmerňovať, sú ako malé deti.“

Výmenný obchod?

Sklony k manipulácii máme síce vrodené, ale treba ju vedieť správne dávkovať. A robiť kompromisy. Niečo za niečo. Miláčik chce dnes trošku netradičnejší sex? Fajn, ale za odmenu musí... a doplňte si tam, čo chcete. Lenže odmena musí prísť na rad ako prvá, až potom sa chlapec môže tešiť. Táto manipulátorská technika funguje stopercentne.

Nemusíte byť žiadna megapotvora na to, aby vám bolo jasné, že chlapi vás nemôžu mať nikdy istú a drobnými provokáciami z neho dokážete spraviť oddaného psíka, ktorý skáče, ako vy pískate. Problém je, že tú správnu mieru provokácie ťažko odhadnúť. A potom sa stane, že oddaný psík sa zmení na zúrivého pitbula alebo na flegmatického leňochoda, ktorému to už začne byť tak trochu jedno. Prípadne sa inšpiruje a začne robiť to isté.

Babky manipulátorky

Spisovateľka Bára Nesvadbová tvrdí, že s chlapmi mávame už celé generácie a vo svojej poviedke Aké je ľahké manipulovať s mužmi píše: „Už moja babička hovorila, že manipulovať s mužom je jednoduchšie, ako upiecť koláč.“ Niečo na tom bude. A často to robíme tak podvedome, že si svoje herecké sklony ani neuvedomujeme. Lenže aj ľudová múdrosť hovorí, že toľko sa chodí s krčahom po vodu, až sa ucho odtrhne. Dávať mu najavo, že on je zakaždým ten zlý, a vzlykať a robiť oči srnky Bambi sa chvíľu dá, no skôr či neskôr to každého chlapa omrzí. A zdrhne za nekomplikovanou čašníčkou.

Kto chce ovládať, neverí sám sebe

Pozor, je rozdiel medzi šikovnou občasnou manipulátorkou, ktorá jemným a sexi spôsobom trošku postrčí muža k tomu, čo jej vyhovuje, a agresívnou stíhačkou. Takou, čo ho nenechá dýchať, a chalan síce skáče, ako ona píska, no jej čas nadvlády sa kráti raketovou rýchlosťou. Podľa psychológov manipulátorky len kompenzujú svoje nízke sebavedomie.

A snažia sa získať aspoň nejaký pocit istoty, ktorý im chýba. Takže ak zas budete toho svojho do niečoho tlačiť a manévrovať, nech vám blikne kontrolka, či to už nepreháňate a či by ste sa radšej nemali ohlásiť u psychológa. Menšia hanba než to, že sa váš dovtedy poslušný muž odtrhne a utečie. Za takou, čo vám nesiaha ani po päty, ale nemá potrebu kývať chlapom ako vypadávajúcim zubom, však?

Podľa francúzskej psychologičky, autorky knihy Láska a manipulácia, stačí, ak spĺňate desať znakov manipulácie a už v tom lietate:

 • Ste egocentrická.
 • Prenášate zodpovednosť za seba na druhých.
 • Snažíte sa u druhého vzbudiť pocit viny. 
 • Neformulujete zrozumiteľne svoje požiadavky a potreby. 
 • Odpovedáte väčšinou neurčito.
 • Meníte svoje postoje podľa situácie a podľa osoby, s ktorou práve komunikujete. 
 • Svoje potreby zakrývate zdanlivo logickými dôvodmi. 
 • Žiadate od druhých dokonalosť a nemennosť názorov.
 • Spochybňujete kvality druhých, nenápadne druhých kritizujete a súdite, hovoríte o nich s dešpektom. 
 • Rada komunikujete nepriamo. Cez tretiu osobu, telefonicky, písomne.
 • Robíte intrigy, podnecuje podozrievavosť.
 • Často zo seba robíte obeť, aby vás ostatní ľutovali.
 • Neberiete ohľad na žiadosti druhých, pričom tvrdíte pravý opak. 
 • Využívate morálne zásady druhých na naplnenie vlastných potrieb. 
 • Citovo či inak vydierate, alebo sa vyhrážate. Skryto alebo otvorene. 
 • Často meníte tému uprostred rozhovoru.
 • Vyhýbate sa pracovným schôdzkam a poradám.
 • Zameriavate sa na nevedomosť druhých a snažíte sa tak vyvolať dojem, že „ste v prevahe“. 
 • Klamete a prekrúcate výroky iných.
 • Závidíte aj veľmi blízkym osobám.
 • Neznášate kritiku. Dokážete popierať celkom zrejmé fakty.
 • Kašlete na práva, potreby a priania druhých.

Autor: EMMA/ Naďa Uličná

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Urobili ste z chlapa gašparka na motúziku? Manipulácia sa vám vypomstí
EMMA/ Naďa Uličná