Tip redakcii
 

Aj z malých dlhov môže vyť veľký problém

Máte nedoplatok alebo neuhradenú pokutu? Aj zo zdanlivo neškodného dlhu sa môže stať veľká záťaž.

29. apríla 2014, 11:00
Máte nedoplatok alebo neuhradenú pokutu?  Aj zo zdanlivo neškodného dlhu sa môže  stať veľká záťaž.

Máte nedoplatok alebo neuhradenú pokutu? Aj zo zdanlivo neškodného dlhu sa môže stať veľká záťaž.

Autor: Profimedia.sk

Radí Veronika Kuřinová, odborníčka na zostavovanie domáceho rozpočtu

Aj keď dlhujete len malú sumu a nemáte niekoľkotisícový úver, mali by ste svoj záväzok začať riešiť čo najskôr. Ak ho budete ignorovať a myslieť si, že tých pár desiatok eur za neuhradenú splátku za tovar, služby mobilného operátora či nezaplatenú zloženku nemôže nikomu chýbať a nič sa nestane, ak ich uhradíte neskôr, ľahko sa dostanete do problémov.

Koľko ich máte?

Uvedomte si, že aj potenciálne malý a takmer zanedbateľný záväzok môže výrazne vzrásť okrem iného o úroky a pokuty. Práve malé dlhy sa najčastejšie kumulujú, teda, že sa ich u vás nazbiera viac. Po zrátaní dvoch či štyroch neveľkých dlhov sa tak dostanete k sume, ktorá už môže byť pomerne vysoká. Základnou radou pri splácaní malých dlhov je, aby ste nečakali, kým narastú, ale splatili ich čo najskôr. Dá sa to aj tak, aby ste si odriekanie iných vecí, čomu sa určitý čas asi nevyhnete, až tak nepocítili.

Čo najskôr

Pri malých dlhoch je dôležité, aby ste im čelili už na začiatku. Ak ich nemôžete uhradiť hneď, premýšľajte, ako by ste mohli potrebné financie získať. Viete, čo vám pomôže? Ak si urobíte prehľadný súpis svojich príjmov a výdavkov. Podľa neho budete vedieť, kde môžete ušetriť. „Žiaľ, až 73 percent ľudí si svoje výdavky len pamätá a nezapisuje si ich. Preto nie div, že až príliš často utrácajú,“ hovorí Veronika Kuřinová. A v dôsledku toho sa zadlžujú ďalšími sumami alebo im nestačia peniaze na splátky už existujúcich záväzkov. Bez čoho sa zaobídete?

Foto: Profimedia.sk

Základom by preto malo byť, aby ste si zostavili podrobný zoznam svojich mesačných výdavkov, a tak zistili, za čo najviac míňate. Čím podrobnejšie sa vám to podarí, tým skôr dostanete konkrétne výsledky. Porozhliadajte sa po byte, skontrolujte, čo vyhadzujete z chladničky a z potravín, či skutočne potrebujete toľko kozmetiky, ktorú aj tak nepoužívate, a či vám v skrini nestojí oblečenie, ktoré ste ešte ani nenosili. Potom si označte, bez ktorých vecí či položiek sa zaobídete alebo ich môžete obmedziť. Ak priškrtíte cigarety, obmedzíte večerné aktivity či jedlo v reštaurácii, môžete ušetriť viac, ako potrebujete. Po pár týždňoch takéhoto šetrenia začnite plánovať mesačné úspory, ktoré by ste si mohli odkladať bokom. Je to rozumný krok a spôsob, ako sa pripraviť aj na neplánované výdavky.

Plánujte

Máte viac ako jeden drobný záväzok? Svoju situáciu rozoberte čo najdôkladnejšie a podrobne si naplánujte ďalšie kroky. Ak nedokážete potrebné financie získať čo najskôr a naraz, sústreďte sa na úhradu dlhov od najmenších súm až po tie najvyššie a postupne ich splácajte. „Najdôležitejším cieľom je to, aby ste sa zbavili malého dlhu skôr, než sa stane ešte väčším,“ radí odborníčka. Takmer každý dlh možno vyriešiť, nečakajte však, že sa tak stane bez toho, aby ste komunikovali so svojimi veriteľmi. Prípadne sa obráťte na spoľahlivých odborníkov, ktorí vám vo vašej situácii naozaj dokážu poradiť.

Dve stovky

Malé dlhy do 200 eur sa podľa prieskumu spoločnosti KRUK týkajú predovšetkým mladých ľudí vo veku do 24 rokov, kde je takto zadlžených vyše 40 percent opýtaných. Niečo vyše 13 percent „malých“ dlžníkov je vo vekovej kategórii starších ako 65 rokov a približne o percento menej medzi respondentmi vo veku od 25 do 34 rokov. Malé dlhy podľa prieskumu viac ohrozujú ženy než mužov.

Autor: Báječná žena/Alena Jurisová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Aj z malých dlhov môže vyť veľký problém
Báječná žena/Alena Jurisová