Tip redakcii
 

Aké vreckové je pre deti vhodné? Poradí vám psychologička

Syn má osem rokov a chceli by sme ho začať vážnejšie učiť hospodáriť s peniazmi. Začneme mu dávať vreckové. Čo všetko si môže z neho hradiť sám a čo by sme mu mali aj naďalej platiť my? Napríklad návštevu kina, kredit na mobil alebo kúpu časopisu, ktorý rozvíja jeho záujem? Máme ho tiež zapojiť do diskusie o rodinných výdavkoch, napríklad do rozhodovania medzi kúpou bicykla preňho a zaplatením krúžku v škole podľa jeho záujmu? Soňa, Trenčín

17. septembra 2013, 09:00
Aké vreckové je pre deti vhodné?

Aké vreckové je pre deti vhodné?

Autor: profimedia.sk

Radí Dana Žemberyová, psychologička, Bratislava

Pre vášho syna je dôležité, aby začal už v tomto veku získavať zručnosti pri narábaní s peniazmi, hospodáriť s nimi, plánovať výdavky, šetriť si na drahšie veci. Naučí sa, že keď minie všetko naraz a bez rozmyslu, bude musieť čakať až do ďalšieho vreckového. Keď dá peniaze na hlúposti, potom mu nezostane na niečo, čo by naozaj chcel. To ho učí postupne viac rozmýšľať, na čo peniaze použije. Ak príde napríklad za dva dni s tým, že už nemá peniaze a potrebuje ďalšie, vysvetlite mu, že bude musieť počkať na ďalší termín vreckového a dovtedy bude musieť vydržať.

Tak sa naučí, že keď peniaze minie, tak ďalšie neprídu. Ani vy nemôžete hocikedy prísť za šéfom a povedať, že ste výplatu rozhádzali a chcete ďalšiu, však? Tak to skrátka v živote nefunguje a čím skôr sa to naučí aj váš syn, tým lepšie. Rátajte však s tým, že zo začiatku sa pravdepodobne stane, že nevyužije peniaze tým najsprávnejším a najefektívnejším spôsobom, ale berte to tak, že na chybách sa dieťa učí. Ďalší týždeň už bude možno viac premýšľať, ako rýchlo a na čo vydá peniaze.

Veďte ho k šetrnosti

Čo všetko si bude vaše dieťa z vreckového hradiť, to záleží na vašej vzájomnej dohode a od toho sa bude odvíjať aj výška vreckového. Ak si z neho bude samo platiť kredit na mobil alebo kupovať desiatu, prispôsobíte tomu výšku sumy. Určitá stabilná časť vreckového by však mala byť určená na nákup vecí, o ktorých rozhoduje dieťa samo. Ak si časť vreckového ušetrí, na budúci týždeň alebo o mesiac si bude môcť kúpiť niečo drahšie.

V mladšom veku sa odporúča dávať vreckové týždenne a môže to byť len suma na voľnú útratu. Čím je dieťa staršie, tým viac môžete nechať na ňom, aby si samo hradilo niektoré platby, ktoré zahrniete do výšky vreckového, napríklad platenie obedov, kupovanie desiatej, kredit na mobil či cestovné do školy. Ak sa ukáže, že je váš syn dostatočne zodpovedný, môže dostať väčšiu dôveru pri uhrádzaní svojich výdavkov.

Rodinný rozpočet

Čo sa týka rodinného rozpočtu, dieťa by malo mať predstavu, čo si jeho rodina môže dovoliť, aké sú jej finančné možnosti, a podľa toho si bude môcť upraviť svoje nároky. Spolurozhodovanie o väčších finančných výdavkoch ho naučí, že je potrebné plánovať, šetriť a že nie všetko sa dá kupovať hneď. Možno zistí aj to, že to, čo ešte pred pol rokom veľmi chcelo, nie je z dnešného pohľadu až také dôležité a „vychytené“ a dnes by si to už nekúpilo.

Vlastný účet v banke

Deti dnes môžu mať dokonca aj svoj účet v banke, kde si môžu ušetrené peniaze ukladať. Je to pre ne často veľký zážitok, keď im príde výpis z banky a ony môžu sledovať, ako im rastie suma, ktorú si ušetrili, aké úroky dostali za peniaze uložené v banke.

Autor: Báječná žena

video

 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?