Tip redakcii
 

Aké vreckové je pre deti vhodné? Poradí vám psychologička

Syn má osem rokov a chceli by sme ho začať vážnejšie učiť hospodáriť s peniazmi. Začneme mu dávať vreckové. Čo všetko si môže z neho hradiť sám a čo by sme mu mali aj naďalej platiť my? Napríklad návštevu kina, kredit na mobil alebo kúpu časopisu, ktorý rozvíja jeho záujem? Máme ho tiež zapojiť do diskusie o rodinných výdavkoch, napríklad do rozhodovania medzi kúpou bicykla preňho a zaplatením krúžku v škole podľa jeho záujmu? Soňa, Trenčín

17. septembra 2013, 09:00
Aké vreckové je pre deti vhodné?

Aké vreckové je pre deti vhodné?

Autor: profimedia.sk

Radí Dana Žemberyová, psychologička, Bratislava

Pre vášho syna je dôležité, aby začal už v tomto veku získavať zručnosti pri narábaní s peniazmi, hospodáriť s nimi, plánovať výdavky, šetriť si na drahšie veci. Naučí sa, že keď minie všetko naraz a bez rozmyslu, bude musieť čakať až do ďalšieho vreckového. Keď dá peniaze na hlúposti, potom mu nezostane na niečo, čo by naozaj chcel. To ho učí postupne viac rozmýšľať, na čo peniaze použije. Ak príde napríklad za dva dni s tým, že už nemá peniaze a potrebuje ďalšie, vysvetlite mu, že bude musieť počkať na ďalší termín vreckového a dovtedy bude musieť vydržať.

Tak sa naučí, že keď peniaze minie, tak ďalšie neprídu. Ani vy nemôžete hocikedy prísť za šéfom a povedať, že ste výplatu rozhádzali a chcete ďalšiu, však? Tak to skrátka v živote nefunguje a čím skôr sa to naučí aj váš syn, tým lepšie. Rátajte však s tým, že zo začiatku sa pravdepodobne stane, že nevyužije peniaze tým najsprávnejším a najefektívnejším spôsobom, ale berte to tak, že na chybách sa dieťa učí. Ďalší týždeň už bude možno viac premýšľať, ako rýchlo a na čo vydá peniaze.

Veďte ho k šetrnosti

Čo všetko si bude vaše dieťa z vreckového hradiť, to záleží na vašej vzájomnej dohode a od toho sa bude odvíjať aj výška vreckového. Ak si z neho bude samo platiť kredit na mobil alebo kupovať desiatu, prispôsobíte tomu výšku sumy. Určitá stabilná časť vreckového by však mala byť určená na nákup vecí, o ktorých rozhoduje dieťa samo. Ak si časť vreckového ušetrí, na budúci týždeň alebo o mesiac si bude môcť kúpiť niečo drahšie.

V mladšom veku sa odporúča dávať vreckové týždenne a môže to byť len suma na voľnú útratu. Čím je dieťa staršie, tým viac môžete nechať na ňom, aby si samo hradilo niektoré platby, ktoré zahrniete do výšky vreckového, napríklad platenie obedov, kupovanie desiatej, kredit na mobil či cestovné do školy. Ak sa ukáže, že je váš syn dostatočne zodpovedný, môže dostať väčšiu dôveru pri uhrádzaní svojich výdavkov.

Rodinný rozpočet

Čo sa týka rodinného rozpočtu, dieťa by malo mať predstavu, čo si jeho rodina môže dovoliť, aké sú jej finančné možnosti, a podľa toho si bude môcť upraviť svoje nároky. Spolurozhodovanie o väčších finančných výdavkoch ho naučí, že je potrebné plánovať, šetriť a že nie všetko sa dá kupovať hneď. Možno zistí aj to, že to, čo ešte pred pol rokom veľmi chcelo, nie je z dnešného pohľadu až také dôležité a „vychytené“ a dnes by si to už nekúpilo.

Vlastný účet v banke

Deti dnes môžu mať dokonca aj svoj účet v banke, kde si môžu ušetrené peniaze ukladať. Je to pre ne často veľký zážitok, keď im príde výpis z banky a ony môžu sledovať, ako im rastie suma, ktorú si ušetrili, aké úroky dostali za peniaze uložené v banke.

Autor: Báječná žena

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Aké vreckové je pre deti vhodné? Poradí vám psychologička
Báječná žena